Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

3 tydzień ciąży

Zapłodnienie

W trzecim tygodniu ciąży pojawia się owulacja, około 14 dnia (w 28 dniowym cyklu). Dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona z pęcherzyka Graafa w jajniku i wpływa do jajowodu. Dzięki ruchowi wypustek na śluzówce powoli jest transportowana w kierunku macicy. Gęsty śluz, zwykle chroniący wejście do niej, staje się bardziej płynny i plemniki - ale tylko te o prawidłowym kształcie główki i odpowiednim ruchu ogonka - mogą się prześlizgnąć. Po stosunku u wejścia do macicy około 250 milionów plemników bierze udział w wyścigu do Twojej komórki jajowej.

Średnio około pół godziny zajmuje plemnikowi przemieszczenie się z szyjki macicy i zapłodnienie komórki jajowej, jeśli znajduje się ona w jajowodzie. Dłużej - jeśli jej tam jeszcze nie ma. Kiedy komórka jajowa wyemituje substancję chemiczną - rodzaj "wabiącego zapachu", wtedy plemniki przez macicę przedostają się do jajowodu. Tam jeden z nich przedziera się przez warstwy ochronne komórki jajowej i łączy z nią. Aby doszło do tego to muszą one wspólnie "nadtrawić" osłonki. Z tej przyczyny musi być ich wiele - ok. 1 mln w jej pobliżu.

Natychmiast po połączeniu komórki jajowej i plemnika, komórka jajowa dzieli się, uwalniając tak zwane ciałko kierunkowe. Pozostała część jądra wnosi połowę materiału genetycznego - podobnie jak plemnik po 23 chromosomy. Taka, zawierająca pełny zestaw genów, komórka zwana jest zygotą, która zaczyna się dzielić: z jednej powstają dwie, z dwóch cztery, z czterech osiem, z ośmiu szesnaście. W ten sposób zaczyna się nowe życie.

Komórki powstałe w wyniku podziału nazywamy blastomerami. Pod koniec 3 tygodnia zarodek składający się z 12-16 blastomerów otoczonych przejrzystą osłoną i wyglądający jak malina (albo owoc morwy - po łacinie morum, dlatego zarodek w tym stadium rozwoju nazywany jest morulą) w piątym-szóstym dniu przechodzi z jajowodu do macicy.

Komórki w kulce stale się dzielą, ale już nieco wolniej. Morula ma nieco ponad 0,1 mm grubości, cała zmieściłaby się na czubku szpilki. Jeszcze za wcześnie na wykonanie testu ciążowego. Wiarygodny wynik możliwy jest dopiero w terminie spodziewanej miesiączki.

3 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Między 12 a 16 dniem cyklu miałaś owulację. Niektóre kobiety podczas owulacji odczuwają ból owulacyjny. Zwykle pojawia się dzień przed owulacją i jest dość charakterystyczny. Opisywany jest jako kłujący ból o średnim natężeniu, który lokalizuje się po jednej stronie podbrzusza, promieniuje do miednicy oraz pleców. Zwykle ból związany z jajeczkowaniem występuje naprzemiennie (w jednym bądź drugim jajniku, w zależności od tego, który jest aktywny w danym cyklu), czyli raz po jednej, raz po drugiej stronie brzucha, choć nie jest to regułą. Ból owulacyjny zwykle nie trwa długo. Rzadko dokucza dłużej niż dobę, choć czasem przeciąga się nawet do 48 godzin. Ból owulacyjny jest sygnałem, że w organizmie kobiety rozpoczął się najbardziej płodny okres w cyklu miesiączkowym.

Jeśli w tym czasie do komórki jajowej wniknął plemnik, nastąpiło zapłodnienie. Pierwsze dni nowego życia to czas tajemnicy. W bezpiecznym ukryciu trwa już fascynujący proces tworzenia się zarodka z którego może powstać człowiek. Twoja córka lub syn.

Niski poziom progesteronu (luteina) może utrudniać zajście w ciążę, dlatego też tak ważnym jest utrzymanie go w normie. Dodatkowo w czasie ciąży może on skutkować poronieniem, ze względu na ważną rolę progesteronu w odżywianiu zarodka oraz ogólnym utrzymaniu ciąż. Luteina jest lekiem przepisywanym na receptę, często jest stosowana dopochwowo w pierwszych tygodniach ciąży. Więcej: Luteina, czym jest i czy powinniśmy ją stosować w ciąży i przed nią?

Pytanie do lekarza

Czy to prawda, że po stosunku płciowym, kobieta, aby zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, powinna leżeć z nogami w górze? Warto to praktykować?

Dr n. med. Grzegorz Południewski, lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- Podczas współżycia w okresie płodnym już w kilka sekund po wytrysku plemniki znajdują się w kanale szyjki macicy. Dodatkowym czynnikiem przyspieszającym penetrację ich do macicy są skurcze w czasie orgazmu. Jak wszystko jest w fizjologicznej normie to działa samo i bez problemu. Jednak, gdy mamy zmniejszoną liczbę plemników lub wady w budowie szyjki macicy lub pochwy to przedłużenie kontaktu nasienia z szyjką jest wskazane. Nie trzeba tu wielkiej gimnastyki – wystarczy poleżeć po współżyciu.

O tym możesz pomyśleć

- Czy można zajść w ciążę bez wytrysku? Plemniki żyją również w preejakulacie, czyli wydzielinie która pojawia się podczas pobudzenia, zaraz po erekcji, ale jeszcze przed wytryskiem. Według badań, ilość plemników w preejakulacie jest niewielka i szansa na zajście w ciążę przez preejakulat jest mała, ale również może mieć miejsce.

- Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego zdarza się bardzo rzadko, niemniej nie można go wykluczyć. Najczęściej po wykonaniu testu ciążowego otrzymany wynik jest prawdziwy. Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego może oznaczać zapłodnienie, które jednak nie jest tożsame z ciążą. Dzieje się tak w przypadku zdiagnozowania podczas badania USG: ciąży pozamacicznej (ektopowej), ciąży bezzarodkowej.

To ważne

Plamienie implantacyjne w trzecim tygodniu ciąży

Zbliża się jeden z najważniejszych dla przetrwania zarodka momentów - zagnieżdżenie, czyli implantacja, co następuje zazwyczaj sześć-siedem dni po zapłodnieniu. Niektóre kobiety w tym czasie mają niewielkie krwawienie. Szacuje się, że doświadcza go zaledwie ok. 25 proc. pań, które zachodzą w ciążę. Zarodek, zagnieżdżając się w błonie śluzowej macicy, może uszkodzić małe naczynia. Stąd plamienie. Na początku ciąży śluzówka jest bardzo mocno przekrwiona, na co ma wpływ podwyższony poziom progesteronu i estrogenów. To objaw fizjologiczny, pojawiający się u niektórych kobiet. W odróżnieniu od miesiączki, plamieniu, ani plamieniu owulacyjnemu i implantacyjnemu, nie towarzyszy ból. Plamienie związane z implantacją ma kolor jasnoróżowy, brązowawy lub brunatny. Jest również zdecydowanie bardziej skąpe niż okres i nie występują w nim skrzepy krwi. Kolejną rzeczą, na którą powinnaś zwrócić uwagę, jest to, ile krwawienie trwa. Jeśli rzeczywiście związane jest z zagnieżdżeniem zarodka, powinno trwać od kilku godzin do maksymalnie 3 dni.

3 tydzień ciąży - krwawienie to coś normalnego, co może, ale nie musi się pojawić. Co z badaniami? 3 tydzień od zapłodnienia - usg wciąż nie pokaże nam tego, co byśmy chciały zobaczyć na ekranie. Na tym etapie zarodek byłby możliwy do zobaczenia jedynie pod mikroskopem.

Czy wiesz, że...

Spośród 23 chromosomów obecnych w każdym plemniku jeden jest płciowy - X lub Y.

Jeśli do jaja wniknie plemnik z X, urodzi się dziewczynka, jeśli z Y - chłopiec. Teoretycznie mają jednakowe szanse, ponieważ jądra wytwarzają je w równej ilości. Okazuje się jednak, że różnice w zdolnościach pomiędzy płciami biorą początek już tutaj. Plemniki "męskie" są lżejsze i szybsze, co daje im fory w wyścigu, plemniki "żeńskie" - bardziej wytrzymałe, dzięki czemu mogą dłużej czekać na komórkę jajową (blisko tydzień).

Im częściej w drogach rodnych kobiety znajdują się świeże plemniki, tym większa szansa, że trafią na świeżo wyklute jajo, a wtedy jest większe prawdopodobieństwo poczęcia chłopca. Właśnie dlatego młodym małżeństwom częściej rodzą się synowie. Podobnie jak parom, które spotkały się po dłuższej rozłące. Małżonkom bardziej statecznym i wstrzemięźliwym przytrafia się stosunkowo więcej córek. Więcej w tekście: "Od czego zależy płeć dziecka? Mnóstwo osób wierzy w zabobony"

Dowiedz się więcej o 3 tygodniu ciąży:

  1. W czasie owulacji kobieta jest w swojej szczytowej formie - pełna energii, piękna i seksowna. Niektóre kobiety odczuwają jednak ból podczas jajeczkowania, czasem owulacji towarzyszy lekkie plamienie. To zupełnie naturalne. Jeśli jednak Cię niepokoi - porozmawiaj ze swoim lekarzem.

  2. Jeśli bardzo chcesz mieć dziecko pewnie zastanawiasz się, czy można już teraz wykonać test ciążowy. Na to jeszcze za wcześnie, wiarygodny wynik możliwy jest dopiero w terminie spodziewanej miesiączki.

  3. Pamiętaj, że od połowy cyklu do końca ciąży nie możesz wykonywać zdjęć RTG ani tomografii komputerowej. Dopuszczalne w ciąży badania diagnostyczne to USG i (w wyjątkowych przypadkach) rezonans magnetyczny.

  4. Na początku starań o ciążę i podczas oczekiwania na dziecko wiele kobiet bardzo koncentruje się na swoim stanie zdrowia i na myślach o dziecku. Warto jednak pilnować, by plany macierzyńskie nie zdominowały Waszych rozmów - Twój partner mógłby być zaniepokojony nagłą zmianą w zachowaniu ukochanej kobiety.

  5. Lubisz zaczynać dzień od kubka kawy? Jedna kawa dziennie na razie Ci nie zaszkodzi, ale nie zdziw się, jeśli w tych dniach nagle zmienią się Twoje upodobania - wiele kobiet w czasie ciąży, a szczególnie na jej początku nie może znieść ulubionego dotąd smaku kawy.

Pierwszy miesiąc

Pierwszy miesiąc

Początek ciąży to czas tajemnicy, gdy nikt jeszcze, nawet Ty sama, nie domyśla się istnienia nowego życia. A tymczasem w bezpiecznym ukryciu trwa już fascynujący proces, który za kilka miesięcy doprowadzi do narodzin.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.