Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

19 tydzień ciaży: Twoje dziecko

19 tydzień ciąży, jak wygląda dziecko? W 19 tygodniu ciąży płuca są już niemal wykształcone, ale nie umieją jeszcze oddychać. By wprawić się w tej umiejętności, dziecko aż do dnia porodu połyka wody płodowe. Jeszcze w czasie porodu płuca noworodka wypełnione będą wodami płodowymi, część wypłynie przez usta i nos wyciśnięta skurczami mięśnia macicy, część zostanie wchłonięta przez naczynia krwionośne.

Powstają kubki smakowe. Około 19. tygodnia ciąży dziecko zaczyna zasypiać i budzić się o bardziej regularnych porach. Mogą je także budzić ruchy i dźwięki. W tym tygodniu na paluszkach u rąk i nóg zaczynają formować się paznokcie.

Włókna nerwowe pokrywają się meliną. To substancja izolująca nerwy. Dzięki temu ruchy dziecka stają się skoordynowane. Układ krwionośny już funkcjonuje. Codziennie przez ciałko przepływa około 25-30 litrów krwi dostarczającej organizmowi dziecka niezbędnych składników.

Dziecko potrafi już chwytać i zaczyna słyszeć! Docierają do niego znajome i kojące dźwięki - Twój głos, spokojny szum domu. Ale może też reagować lękiem na głośne dźwięki. Dlatego warto unikać słuchania bardzo głośnej muzyki czy przebywania w szczególnie hałaśliwych miejscach.

19 tydzień ciąży - ruchy dziecka. Jeśli czujesz ruchy dziecka i słuchając muzyki będziesz śledzić jego reakcje, może z czasem uda Ci się stwierdzić, jaka jest jego ulubiona płyta. Ta wiedza przyda się po porodzie, łatwo będzie odgadnąć, jaki dźwięk uspokoi niemowlę.

19 tydzień ciąży - waga dziecka. W 19. tygodniu ciąży płód jest wielkości mango. Mierzy 13-15 cm, a od czubka głowy do pośladków około 18 cm i waży ok. 200 -230 g.

19 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Większość kobiet, na tym etapie ciąży, czuje się dobrze, tryska energią. Ciesz się zatem swoja witalnością, ale też odpoczywaj.

Podczas mycia zębów dziąsła mogą krwawić. Zwiększony przepływ krwi sprawia, że są one bardziej obrzęknięte i podatniejsze na zranienia.

Jeśli jesteś wieloródką, w 19 tygodniu ciąży możesz już czuć ruchy dziecka. Aktywność mieszkańca Twojego brzucha rośnie w czasie Twojego odpoczynku, szczególnie po bogatym posiłku. W chwili Twojej aktywności, ruchy płodu są mniej intensywne i słabiej odczuwalne.

19 tydzień ciąży - objawy. W tym tygodniu mogą pojawić się obrzęki nóg. Puchnięcie nóg to wynik zatrzymania płynów w tkankach i ucisku powiększającej się macicy na żyły, szczególnie żyłę główną dolną, do której spływa krew z żył nóg. Dolegliwość tę częściej mają kobiety, które mało się ruszają lub muszą dużo stać. Problem zwykle nasila się w upalne letnie dni. Jeżeli zauważyłaś, że ostatnio często puchną Ci nogi, unikaj długiego stania, a po ciężkim dniu odpoczywaj w chłodnym miejscu, leżąc na lewym boku z nogami ułożonymi wyżej niż tułów. Ulgę może też przynieść smarowanie żelem chłodzącym. Dużo pij, najlepiej niegazowanej wody mineralnej (średniozmineralizowanej). Unikaj solenia potraw (nadmiar soli sprzyja zatrzymywaniu płynów w organizmie).

Zwykle po odpoczynku opuchlizna się zmniejsza. Jeśli tak się nie dzieje lub puchną nie tylko nogi, ale także ręce albo twarz, należy skontaktować się z lekarzem. Może to świadczyć o chorobie nerek lub zaburzeniach krążenia, które wymagają leczenia.

Silne obrzęki mogą też być objawem gestozy, czyli zatrucia ciążowego. Zwykle jednak towarzyszą im wtedy inne niepokojące symptomy:
- wzrost ciśnienia krwi,
- silne bóle głowy,
- zaburzenia widzenia (mroczki przed oczami).
W razie takich objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Gestoza może być niebezpieczna dla mamy i dla dziecka i trzeba jak najszybciej zacząć ją leczyć.

Pytanie do lekarza

Stres źle wpływa na ciążę. Ale w życiu od niego nie uciekniemy, nie da się przejść ciąży bez nerwów. Zna Pan doktor metody na to, aby w ciąży się nie denerwować?

Dr n. med. Grzegorz Południewski, lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- Trudno jest poradzić, jak skutecznie zmniejszać stres w ciąży. Nakłada się tu często wiele przyczyn. Począwszy od stresu w pracy, być może w domu, po zmartwienia wynikające z lęku o swoje i dziecka zdrowie. Najlepiej byłoby otoczyć kobiety w ciąży ochronnym kokonem, ale tak się nie da. Czasami wręcz to szkodzi, gdyż dopiero wtedy lęki się nasilają. Warto w przypadku obniżenia nastroju, lęków, kontaktować się z lekarzem. Warto sumiennie wypełniać ankiety dotyczące depresji w czasie badań. Dostosować swoją aktywności do potrzeb organizmu, polecam ćwiczenia relaksacyjne, jogę, zajęcia na basenie lub spotkania z przyjaciółmi.

Pamiętaj

Musisz poinformować pracodawcę o swojej ciąży co najmniej 15 tygodni przed spodziewanym rozwiązaniem. W przypadku ciąży bez komplikacji oznacza to 15 tygodni przed 40 tygodniem, czyli do końca 24 tygodnia ciąży. Ponieważ jednak masz prawo do dni wolnych na wizyty lekarskie, możesz poinformować pracodawcę wcześniej. W Polsce przepisy Kodeksu pracy nie precyzują, kiedy należy poinformować pracodawcę o ciąży. Nie zwlekaj zbyt długo z przekazaniem tej wiadomości przełożonemu. Przygotuj się do rozmowy z przełożonym i wybierz na nią odpowiedni moment.

O tym możesz pomyśleć

- Czasami zdarza się, że wyleczenie infekcji kobiety w ciąży nie jest możliwe bez antybiotyków. Antybiotyki stosuje się w ciąży tylko w uzasadnionych przypadkach, najczęściej w sytuacji, gdy pojawia się podejrzenie, że choroba może się zaostrzyć bądź istnieje ryzyko zagrożenia dla zdrowia i życia matki. Stosowanie antybiotyków w ciąży powinno być ograniczone tylko do wyjątkowych przypadków.

To ważne

Zapalenie pęcherza i infekcja pochwy. Nie lekceważ. Lecz

Powszechną dolegliwością (występującą u co dziesiątej ciężarnej) są infekcje układu moczowego, przede wszystkim zapalenie pęcherza. W przypadku rozległego zakażenia lekarz przepisuje odpowiedni, całkowicie bezpieczny, antybiotyk. Przy lżejszej infekcji zaleci leki bez recepty. Odkażająco działa wywar z korzenia pietruszki.

Kobiety w ciąży często zapadają także na infekcje pochwy, ponieważ tkanki są bardziej ukrwione, a system odpornościowy nieco osłabiony, łatwiej dochodzi do wszelkich zakażeń. Wodniste mleczne upławy o łagodnym zapachu nie są, wbrew pozorom, zwiastunem infekcji - w ostatnich miesiącach ciąży mogą być nawet tak obfite, że będziesz musiała użyć podpasek (nie stosuj tamponów, bo ryzykujesz wprowadzeniem do pochwy niebezpiecznych bakterii).

Natomiast upławy żółtawe, zielonkawe, o serowatej konsystencji i nieprzyjemnym zapachu świadczą o zakażeniu bakteryjnym lub grzybiczym. Ginekolog zaleci wtedy odpowiednią kurację środkami dostępnymi wyłącznie na receptę.

Czy wiesz, że...

W czasie ciąży powinno się bardzo ostrożnie korzystać ze słońca

Długie leżenie w pełnym słońcu może spowodować nadmierne przegrzanie organizmu, zasłabnięcie, bóle głowy. Może to być również niebezpieczne dla dziecka. Poza tym hormony ciążowe powodują, że skóra opala się nierówno, na twarzy mogą powstać trudne do usunięcia przebarwienia. Lepiej więc siedzieć pod parasolem i opalać się tylko w ruchu. A twarz smarować kremem z wysokim filtrem.

Solarium jest już passe, jeśli pomimo tego korzystałaś ze sztucznego opalania, to na czas ciąży całkowicie zrezygnuj z narażania się na promienie UV.

19 tydzień ciąży, który to miesiąc? To piąty miesiąc ciąży, drugi trymestr.

Dowiedz się więcej o 19 tygodniu ciąży:

 1. Po wstaniu z łóżka masz zawroty głowy i czujesz, że zaraz zemdlejesz? To normalne, w Twoich naczyniach krąży teraz znacznie więcej krwi, układ krwionośny jest nieco przeciążony. Po prostu mniej gwałtownie zmieniaj położenie.

 2. Zastanówcie się, czy podczas badania USG będziecie chcieli poznać płeć dziecka. Wsłuchajcie się w to, co Wam serca podpowiadają, nie ulegajcie naciskom rodziny.

 3. Skóra na brzuchu zaczyna być porządnie napięta i rozciągnięta, a to może spowodować uporczywe swędzenie. Kilka razy dziennie stosuj nawilżający krem lub oliwkę.

  • Pomyśl o masażu!

   Pomyśl o masażu!

   Masaż pobudza krążenie krwi i limfy, co w ciąży jest bardzo ważne. Delikatny automasaż jest też całkowicie bezpieczny.

 4. Jeśli masz wadę wzroku, przed porodem potrzebna będzie konsultacja okulistyczna. W rzadkich przypadkach (bardzo duża krótkowzroczność, zły stan dna oka - siatkówki) lekarz zaleca poród przez cesarskie cięcie lub skrócenie II fazy porodu. Ale nie martw się na zapas - nawet przy wadzie powyżej -6 dioptrii można mieć zdrowe dno oka i rodzić siłami natury.

 5. Wybierając na targu warzywa i owoce na obiad sięgaj szczególnie po te ciemnozielone i żółto-pomarańczowe. Pierwsze zawierają kwas foliowy, pierwsze i drugie - solidną dawkę potrzebnego Ci beta-karotenu.

Czwarty miesiąc

Czwarty miesiąc

Na początku drugiego trymestru Twoje ciało zaczyna się zmieniać. A Ty musisz za tymi zmianami jakoś nadążyć

W dziewiętnastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W dziewiętnastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.