Luteina, czym jest i czy powinniśmy ją stosować w ciąży i przed nią?

Luteina to bardzo ważny hormon, który jest odpowiedzialny za wiele procesów zachodzących w naszym ciele. Niedobory tego hormonu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Kiedy szczególnie powinniśmy badać jego stężenie w organizmie?

Luteina czym jest?

Luteina a dokładniej progesteron jest hormonem, który występuje w ciele człowieka oraz innych gatunków zwierząt. Należy do hormonów tak zwanych steroidowych, jest głównie wytwarzany w trakcie drugiej połowy cyklu miesiączkowego przez ciałko żółte, które znajduje się w jajniku. W czasie ciąży produkcja przechodzi na łożysko. Głównym zadaniem progesteronu jest przygotowanie naszego ciała do ciąży, ponadto jest odpowiedzialny za cykle miesiączkowe oraz pierwsze stadia ciąży. 

Podczas menstruacji około 14 dnia, wytwarzana jest struktura zwana ciałkiem żółtym, za jej sprawą produkowany zostaje progesteron oraz w znacznie mniejszym stopniu drugi hormon - estradiol. Jest to proces, który przygotowuje ciało kobiety do zapłodnienia. Jeżeli do niego nie dojdzie ciałko żółte zostaje zniszczone, a poziom luteiny w naszym organizmie gwałtownie spada i rozpoczyna się nowy cykl. 

W przypadku gdy dochodzi do zapłodnienia luteina będzie pełnić nową funkcję, ściśle związaną ze stanem ciąży. W początkowej fazie jest ona odpowiedzialna za powiększenie naczyń krwionośnych połączonych z błoną śluzową macicy, dodatkowo stymuluje gruczoły endometrium do rozpoczęcia procesu odżywiania wytworzonego zarodka. Czyli progesteron pełni tutaj bardzo odpowiedzialną funkcję żywieniową. W późniejszym czasie omawiany hormon bierze udział w ogólnym utrzymaniu ciąży, aż do porodu.

Luteina, dodatkowo jest odpowiedzialna pośrednio lub bezpośrednio za takie zjawiska w organizmie jak - wzmacnianie mięśni miednicy, wzrost tkanki piersiowej i procesy związane z laktacją

Niski poziom progesteronu - jakie objawy mu towarzyszą?

Niski poziom progesteronu może skutecznie utrudniać zajście w ciążę, dlatego też tak ważnym jest utrzymanie go w normie. Dodatkowo w czasie ciąży może on (niski poziom progesteronu) skutkować poronieniem, ze względu na jego ważną rolę w odżywianiu zarodka oraz ogólnym utrzymaniu ciąży.

Widocznymi objawami zaburzeń poziomu luteiny mogą być:

  • nieregularne miesiączki
  • ogólne wahania nastroju
  • uczucie przemęczenia
  • spadek libido
  • niekiedy wskazują na to widoczne problemy z włosami, skórą lub paznokciami

Niski poziom progesteronu w czasie ciąży niesie za sobą poniższe objawy:

W przypadku takich objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza. 

Luteina dopochwowa - co to jest?

Luteina dopochwowa jest tabletką zawierającą odpowiednią ilość progesteronu, którą aplikujemy do pochwy. Może ona zawierać różne dawki hormonu w zależności od rodzaju. Jest lekiem wydawanym na receptę. Stosujemy ją:

  • przy wystąpieniu niedoboru progesteronu
  • w trakcie leczenia endometriozy
  • w procesie zapłodnienia in vitro
  • w leczeniu niepłodności
  • w czasie ciąży, w przypadku wystąpienia wcześniejszych poronień
  • niekiedy przy różnych powikłaniach związanych z menopauzą

Luteina dopochwowa jak stosować ten hormon?

Przepisane przez lekarza medykamenty zazwyczaj na ulotce posiadają rozdziały. Znajdziemy tam zapewne i taki pod tytułem - luteina dopochwowa jak stosować. Producent powinien w prosty i dogłębny sposób wytłumaczyć proces związany z aplikacją danego leku. 

Jeżeli chodzi o samo dawkowanie, powinno zostać ono określone przez lekarza, który wykona nam najpierw badania laboratoryjne, w których okaże się na jakim poziomie występuje luteina w naszym organizmie. Należy zawsze bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza. Jeżeli jednak niepokojące objawy dalej nie ustępują lub wystąpiły nowe - trzeba ponownie udać się do lekarza na badania. 

Luteina w ciąży kiedy po nią sięgamy?

Luteina w ciąży może zostać nam przepisana przez lekarza-ginekologa, prowadzącego ciążę. Bezpiecznym będzie stosowanie jej w przypadku wczesnego stadium ciąży, który przypada na I trymestr. Natomiast, w II, czy też III trymestrze - wszystko zależy od zaleceń lekarza oraz doboru odpowiedniego leku.

Luteina - skutki uboczne zażywania 

Skutki uboczne zażywania luteiny są wymieniane przez kobiety objęte terapią z jej użyciem. Mogą występować również inne nieoczywiste zdarzenia niepożądane.

Luteina skutki uboczne:

  • depresja
  • ogólne zmęczenie i senność
  • zawroty głowy
  • lęki
  • bóle głowy
  • zaburzenia koncentracji

Luteina przeciwwskazania do stosowania

Przeciwwskazania, które najczęściej są podawane w przypadku przyjmowania leków zawierających progesteron to:

  • karmienie piersią - hormon przedostaje się do organizmu dziecka razem z mlekiem matki
  • choroby takie jak - rak piersi oraz wszelkie nowotwory narządów rodnych
  • inne choroby lub objawy związane z układem rozrodczym, które należy najpierw skonsultować z lekarzem prowadzącym ciąże 

Ostateczna decyzja co do przepisania leków zawsze leży po stronie lekarza, który powinien przeprowadzić z pacjentem dogłębny wywiad oraz zlecić stosowne badania przed przepisaniem leczenia hormonalnego. 

Więcej o: