Czy można zajść w ciążę bez wytrysku? Słaby wytrysk a ciąża

Jak duża jest szansa zajścia w ciążę bez wytrysku? Czy można zajść w ciążę bez stosunku? Czy plemniki można przenieść na palcach dłoni? Odpowiadamy

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku?

Aby odpowiedzieć na to pytanie warto najpierw przyjrzeć się czynnikom, które muszą być spełnione, aby doszło do zapłodnienia. W pierwszej kolejności należy zrozumieć, jak funkcjonuje cykl miesiączkowy, w którym organizm przygotowuje się do możliwości poczęcia. Około trzynastego dnia cyklu w prawym lub lewym jajniku zaczyna dojrzewać komórka jajowa. By doszło do zapłodnienia, muszą się do niej dostać plemniki, przebyć długą drogę i choć jeden musi dotrzeć aż do jajeczka, w którym powstanie zarodek.

Cykl miesiączkowy - ile trwa i kiedy wypadają dni płodne?

A w jaki sposób plemniki mogą dostać się do komórki jajowej? Podczas stosunku płciowego zakończonego wytryskiem. Jednak po wytrysku wyścig do komórki jajowej rozpoczyna aż mniej więcej 200 milionów plemników i mają one naprawdę trudną do przebycia drogę. Dodatkowo muszą być odpowiednio ruchliwe, silne, żywotne i przede wszystkim liczne. Oznacza to, że szanse na poczęcie bez wytrysku spermy są niewielkie, ale realne - ryzyko ciąży istnieje zawsze, gdy dochodzi do zbliżenia seksualnego. Na zwiększone - lub przeciwnie, mniejsze ryzyko zajścia w ciąże ma wpływ wspomniana wyżej faza cyklu miesiączkowego, w czasie której odbył się stosunek. Możecie skorzystać z kalkulatora wyliczającego dni płodne, jednak aby obliczenia były prawidłowe, kobieta musi mieć regularne cykle. Tylko wtedy wynikom można zaufać.

Gdy rozpocznie się owulacja (czyli gotowość komórki jajowej do zapłodnienia) ciało wysyła pewne, konkretne sygnały. Niektóre panie odczuwają w tym czasie ból - uczucie kłucia w podbrzuszu, tkliwość piersi i wzmożoną ochotę na seks. U niektórych może wystąpić plamienie. Delikatnie podnosi się także temperatura ciała. Pochwa staje się bardziej nawilżona, a śluz jest bardziej przejrzysty i rozciągliwy.

Uwaga na preejakulat

Należy dodać także, że plemniki żyją również w preejakulacie, czyli wydzielinie która pojawia się podczas pobudzenia, zaraz po erekcji, ale jeszcze przed wytryskiem. Według badań, ilość plemników w preejakulacie jest niewielka i szansa na zajście w ciążę przez preejakulat jest mała, ale również może mieć miejsce.

Biorąc to pod uwagę, warto rozważyć inne metody antykoncepcji niż stosunek przerywany. Nie będziemy się martwić podczas współżycia, czy partner zdążył wyjąć członek w odpowiednim momencie. Stres w czasie stosunku może wpłynąć na zmniejszenie satysfakcji z seksu, problemów z osiągnięciem orgazmu, pojawia się ryzyko przedwczesnego wytrysku, a nawet impotencji.

Czy można zajść w ciąże bez stosunku?

Kolejnym problemem wśród nastolatków jest odpowiedź na pytanie: czy można zajść w ciążę mimo że nie odbyło się stosunku? Pytanie to pojawia się po tzw. pettingu, czyli seksualnych pieszczotach różniących się od normalnego stosunku tym, że nie dochodzi w nim do wprowadzenia członka do pochwy lub odbytu. Tego typu pieszczoty erotyczne również mogą doprowadzić do osiągnięcia orgazmu.

Zajście w ciążę po pettingu, do którego może dojść przez przeniesienie plemników do pochwy na dłoniach i palcach jest bardzo mało prawdopodobne, aczkolwiek nie jest niemożliwe. Skąd takie znikome ryzyko?

Przede wszystkim z tego, że nawet najbardziej żywotne plemniki są bardzo wrażliwe i nie potrafią przeżyć w niesprzyjającym środowisku. W kobiecych drogach rodnych męskie gamety czują się najlepiej i są w stanie przetrwać standardowo 72 godziny (silniejsze nawet do 5 dni). W kontakcie z powietrzem i suchym podłożem plemniki szybko słabną i giną. Musiałyby zatem w bardzo krótkim czasie trafić do pochwy, następnie prędko dotrzeć do komórki jajowej i to dodatkowo w odpowiednio dużej ilości.

Jednak nawet przy pettingu warto zachować ostrożność. Choć w większości przypadków zapłodnienie w taki sposób niemal się nie zdarza, to gdy ilość nasienia mężczyzny jest duża, a jego jakość jest bardzo dobra, to istnieje pewne ryzyko.

Warto wiedzieć, że po erotycznych pieszczotach mogą pojawić się brązowawe upławy. Często są to powody do niepokoju wśród wielu młodych kobiet. Nie panikuj - nie zawsze oznaczają coś złego, choć w pierwszej chwili kojarzą się z początkiem ciąży, czyli zagnieżdżeniem zarodka. W większości przypadków jednak przyczyną plamienia z pochwy jest uraz tkanek, wywołany zbyt intensywnym pettingiem.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.