Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

5 tydzień ciąży: Twoje dziecko

W 5 tygodniu ciąży tarczka zarodkowa przybiera walcowaty kształt, w którym otwiera się długa szczelina (cewa nerwowa), w niej będzie rozwijał się układ nerwowy. Zmiana kształtu powoduje, że teraz niektóre komórki będą się mnożyć szybciej niż inne. Skupiska komórek gromadzą się w miejscu mózgu, wzdłuż kręgosłupa tworzą się pierwsze naczynia. Powstaje struna grzbietowa, dookoła której rozwinie się kręgosłup, a później szkielet.

5 tydzień ciąży - usg. Co widać podczas badania? 5 tydzień ciąży to moment, gdy można już stwierdzić obecność pęcherzyka ciążowego w jamie macicy w badaniu ultrasonograficznym. Obraz USG na początku ciąży zależy w dużym stopniu od tego, kiedy wykonywane jest badanie. W czwartym-piątym tygodniu widać tylko pęcherzyk ciążowy. W piątym-szóstym tygodniu w jego wnętrzu pojawia się pęcherzyk żółtkowy i dwu-trzy milimetrowy zarodek. Pod koniec piątego tygodnia ma już kulisty zawiązek głowy, ale wciąż przypomina przezroczystą galaretkę.

5 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

W piątym tygodniu ciąży jest już wiarygodny apteczny test ciążowy. Wykrywa on hormon zwany gonadotropiną kosmówkową (hCG), którego stężenie rośnie na początku ciąży. We krwi pojawia się on osiem-dziewięć dni po zapłodnieniu, a w moczu kilka dni później. Kiedy zrobić test ciążowy? Większość testów wykazuje wynik pozytywny dopiero ok. 14 dni po zapłodnieniu. Czas największej wrażliwości zarodka na szkodliwe czynniki zewnętrzne zaczyna się wtedy, gdy spóźnia się miesiączka i wiemy o ciąży. Czynniki, które działają w pierwszych dniach po zapłodnieniu, rzadko uszkadzają zarodek. W tym czasie ma on własne zapasy odżywcze.

5 tydzień ciąży - objawy
Dwa tygodnie po zapłodnieniu biust jest już pełniejszy. Oznacza to, że Twój organizm zaczyna magazynować wodę. Piersi stają się wrażliwe na dotyk, mogą pobolewać, podobnie jak powiększone brodawki. Powiększone piersi i tkliwe brodawki - to najwcześniejsze objawy ciąży. W tym czasie lepiej zrezygnuj z koronkowej bielizny. Gładki bawełniany stanik nie będzie podrażniał sutków. Jeśli piersi znacznie się powiększyły, kup nowy biustonosz w odpowiednio dobranym rozmiarze, by podtrzymać biust. Weź też pod uwagę to, że Twoje piersi nadal będą się powiększać, już teraz zacznij o nie dbać.

W tym tygodniu ciąży mogą pojawić się mdłości. Przyczyny mdłości na wczesnym etapie ciąży nie są do końca poznane. Przypuszcza się, że jest to kolejny sposób, w jaki natura stara się chronić rozwijające się dziecko. W wielu potrawach i produktach żywnościowych są bowiem składniki, które choć dla dorosłych nieszkodliwe, dla płodu mogą być groźne (np. w daniach z surowego mięsa, w spleśniałych serach czy nieświeżych produktach). Na mdłości i wymioty w ciąży nie ma niestety jednej dobrej recepty. Trzeba po prostu je przeczekać. Czasem pomaga unikanie drażniących zapachów, potraw o wyraźnym smaku - kwaśnym lub słonym. Gdy mdłości pojawią się rano, nie wstawaj z łóżka od razu. Po kwadransie wypij trochę wody i przegryź sucharek lub banana. Jedz mało, za to często, co dwie godziny. Gdy poczujesz mdłości w ciągu dnia, zjedz herbatnika, wafel ryżowy, owoce. Czasem pomaga herbata z imbirem.

Niektóre kobiety nie odczuwają zmiany smaku, ale są też takie, u których jest to jeden z objawów wczesnej ciąży. Nagle nie możesz znieść nie tylko smaku i zapachu, ale nawet widoku, do tej pory swoich ulubionych, dań. Albo odwrotnie - to, co nie trafiało w Twój gust, teraz staje się ulubioną potrawą. To nie żadne fanaberie, ani ciążowe zachcianki. Po prostu organizm Ci podpowiada, co jest w tej chwili mu najbardziej potrzebne i jak uzupełnić braki różnych składników w diecie. Jeśli tylko nie masz ochoty na to, co jest ewidentnie niezdrowe, warto posłuchać swojego organizmu.

Burza hormonalna jaka dokonuje się właśnie w Twoim organizmie sprawia, że możesz czuć się tak jakbyś przechodziła infekcję.

Możesz czuć się osłabiona, śpiąca, bardzo zmęczona, najchętniej położyłabyś się do łóżka. Ta senność i zmęczenie wynikają z tego, że układ krążenia jest bardziej obciążony - zwiększa się ilość płynów w organizmie. Musi on również od tej pory zaspokajać potrzeby nie tylko Twoje, ale także rozwijającego się w Tobie dziecka. W pierwszych trzech miesiącach ciąży ten rozwój jest najbardziej intensywny, bo tworzą się wszystkie narządy wewnętrzne małego człowieka. Sporo energii zabiera organizmowi wykształcenie łożyska. Jedyną skuteczną radę na zmęczenie jest zwolnienie tempa życia, częste odpoczywanie - powinnaś się rozpieszczać. Układ krążenia pobudzą niezbyt forsowne ćwiczenia fizyczne, zmienne prysznice - na przemian ciepłą i chłodną wodą.

Pytanie do lekarza

Czy wizyta u lekarza zaraz po zrobieniu testu ciążowego jest konieczna?

Dr n. med. Grzegorz Południewski, lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- Jeśli nic się nie dzieje, nie ma takiej konieczności. Dodatni test powinien wiązać się z zatrzymaniem miesiączki, czasami zmianą samopoczucia. Gdy jednak występują plamienia, krwawienie, skurcze, wówczas należy zgłosić się do lekarza.

To ważne

Jak obliczyć datę porodu i jak interpretować ten wynik?

Od momentu zapłodnienia do przyjścia na świat donoszonego noworodka mija przeciętnie 38 tygodni (265 dni), ale naturalne odstępstwa od średniej wynoszą dwa tygodnie. Ponieważ często nie wiemy, kiedy dokładnie doszło do owulacji i zapłodnienia, albo możemy się w tej sprawie mylić, lekarze przyjmują za punkt wyjścia jedyną pewną datę - pierwszy dzień ostatniej miesiączki. A że przeciętnie poprzedza on owulację o dwa tygodnie, tak obliczony czas trwania ciąży wydłuża się do 40 tygodni.

Przewidywaną datę porodu można obliczyć, dodając do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki siedem dni i odejmując trzy miesiące. Za urodzone w terminie uznaje się dzieci, które przychodzą na świat do dwóch tygodni przed tą datą lub do dwóch tygodni po niej. Dlatego podany przez lekarza lub wyliczony przez Ciebie termin porodu nie oznacza, że urodzisz w tym konkretnym dniu - to tylko data przybliżona. Zaledwie pięć procent kobiet rodzi dokładnie w wyznaczonym terminie.

Kalkulator porodu to przydatny gadżet, który pomoże Ci ustalić datę przyjścia na świat Twojego dziecka.

Czy wiesz, że...

Istnieje wiele mitów dotyczących tego, co należy, a czego nie należy jeść w ciąży. Pewnych produktów należny unikać i warto wiedzieć dlaczego. Należą do nich:

- Surowe mięso w postaci tatara, krwistego befsztyku. Ryzyko zakażenia listerią i toksoplazmozą
- Niebieskie sery pleśniowe. Ryzyko zakażenia bakterią listerii
- Surowe mięczaki np. ostrygi. Bardzo wysokie ryzyko zatrucia pokarmowego
- Surowe jajka np. w domowym majonezie, lodach. Ryzyko zakażenia salmonellą
- Niepasteryzowane mleka lub sery, w tym mleka i sery kozie. Ryzyko zakażenia toksoplazmozą i gruźlicą
- Pasztety. Ryzyko zakażenia listerią
- Wątróbka. Zawiera dużo witaminy A. Jej nadmiar może - w rzadkich przypadkach - powodować wrodzone nieprawidłowości
- Niektóre ryby, np. rekin, marlin, miecznik. Mają wysoką zawartość rtęci.

Do produktów, które należy jeść i pić ostrożnie należą:

- Niemyte sałaty. Ryzyko zarażenia toksoplazmozą i listerią
- Tłuste ryby, np. makrela. Wysoka zawartość zanieczyszczeń
- Miękkie sery. Nieprzetworzone mogą powodować listerię. Poddane obróbce termicznej np. pieczony Camembert można jeść
- Kofeina. Za bezpieczną ilość uważa się ok. 200 mg kofeiny dziennie tj: dwie filiżanki kawy rozpuszczalnej dziennie, 3-4 kubki herbaty

Jeszcze do niedawna zalecano kobietom w ciąży, aby unikały sushi (surowe ryby). Te produkty można jeść, po warunkiem, że ryby były mrożone od razy po złowieniu na statku. Przepisy dotyczące bezpieczeństwa żywności wymagają, żeby ryby na sushi były mrożone do -20 st C. W ciąży można też jeść orzechy, w tym orzeszki ziemne, jeśli kobieta nie jest na nie uczulona.

Dowiedz się więcej o 5 tygodniu ciąży:

 1. Zastanów się nad wyborem lekarza, który poprowadzi Twoją ciążę. Powinien być uważny, chętnie odpowiadać na wszelkie pytania, wzbudzać zaufanie, a także bez problemu podać swój numer telefonu - z czasem docenisz fakt, że możesz się go poradzić w chwili niepokoju.

  • Z pierwszą wizytą u lekarza lub położnej

   Z pierwszą wizytą u lekarza lub położnej

   Czego spodziewać się po pierwszej wizycie u lekarza lub położnej? Czy należy przyjmować witaminy? Jak radzić sobie ze zmęczeniem? Rozwiewamy wątpliwości przyszłych mam.

 2. Prowadź normalny tryb życia, ale unikaj kontaktów z osobami chorymi zakaźnie, zrezygnuj z picia alkoholu i palenia papierosów. Nie stosuj na własną rękę żadnych leków, także tych dostępnych bez recepty.

 3. Większość kobiet w pierwszych tygodniach ciąży cierpi z powodu nudności i/lub wymiotów. Wbrew obiegowej opinii, wcale nie muszą one zdarzać się wyłącznie rano. Sprawdź, co robić, gdy zaczyna Cię mdlić.

 4. Test ciążowy najlepiej jest wykonywać rano. Dokładnie przeczytaj instrukcję. Pozytywny wynik testu jest pewny - jesteś w ciąży. Jeśli wynik jest negatywny, nie popadaj w smutek. Powtórz próbę za kilka dni. Możesz też wykonać test z krwi, tyle że potrzebna będzie wizyta w przychodni.

 5. Przygotuj się, że pojawieniu się upragnionych dwóch kresek na teście ciążowym mogą towarzyszyć sprzeczne emocje, od euforii po przerażenie. To tak ważna wiadomość, że wiele osób sobie z nią nie radzi. Ochłońcie trochę.

Pierwszy miesiąc

Pierwszy miesiąc

Początek ciąży to czas tajemnicy, gdy nikt jeszcze, nawet Ty sama, nie domyśla się istnienia nowego życia. A tymczasem w bezpiecznym ukryciu trwa już fascynujący proces, który za kilka miesięcy doprowadzi do narodzin.

W piątym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W piątym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Agora SA