Niemowlę - najnowsze artykuły

 • Lekarze uznali to dziecko za zmarłe już w łonie matki. 'Po porodzie zaczęło oddychać'. To był szok
 • Nagrała, jak karmi piersią kilkulatka. 'Ja też karmiłam 2,5-letnie dziecko'
 • Jak ubrać niemowlę jesienią i na co zwracać szczególną uwagę? Dowiedz się, jak przygotować dziecko na zmienną aurę
 • Basen dla niemowlaka: idealna aktywność dla maluszków czy potencjalne zagrożenie?

  Basen dla niemowlaka: idealna aktywność dla maluszków czy potencjalne zagrożenie?

  Basen dla niemowlaka to coraz częściej spotykana aktywność, na którą decydują się młodzi rodzice. Podejście do wychowania dzieci zmieniło się na przestrzeni ostatnich dekad diametralnie. Jeszcze kilkanaście lat temu jedyną rozrywką niemowlaka było leżenie i obserwowanie otoczenia, którym niezmiennie pozostawał dom. Obecnie dla niemowląt i ich rodziców istnieje szereg ciekawych aktywności, które zapewniają rozrywkę całej rodzinie. Jedną z takich alternatyw są zajęcia na basenie, specjalnie dedykowane najmłodszym i ich opiekunom.

  Małgorzata Wołoszyn
 • Odruch Babińskiego: co to takiego? Czy stanowi on powód do niepokoju?

  Odruch Babińskiego: co to takiego? Czy stanowi on powód do niepokoju?

  Odruch Babińskiego, zwany także objawem Babińskiego, to jeden z podstawowych odruchów neurologicznych sprawdzanych podczas badania małych dzieci. Uznawany jest za odruch fizjologiczny do około 3. roku życia. Po tym czasie jego występowanie traktuje się jako przesłankę uszkodzenia struktur mózgowych.

  Małgorzata Wołoszyn
 • Pościel dla niemowlaka. Na co zwracać uwagę przy wyborze?

  Pościel dla niemowlaka. Na co zwracać uwagę przy wyborze?

  Pościel dla niemowlaka to jeden z pierwszych zakupów kobiet, które dowiadują się, że zostaną mamami. Radość ze zbliżających się narodzin sprawia, że chcemy mieć wszystko pięknie przygotowane na przybycie do domu nowego członka rodziny. Jako, że początkowo niemowlę sporo czasu spędza śpiąc, mamy ze szczególną pieczałowitością szykują łóżeczko i wszystko co jest ich zdaniem niezbędne do zapewnienia maluchowi komfortowych warunków snu. Kiedy w domu pojawi się już łóżeczko i odpowiedni materac, przychodzi czas na wybór pościeli. Jaka będzie odpowiednia dla niemowlaka?

  Małgorzata Wołoszyn
 • Śmierć łóżeczkowa. Co to jest SIDS i jakie są jego przyczyny?

  Śmierć łóżeczkowa. Co to jest SIDS i jakie są jego przyczyny?

  Śmierć łóżeczkowa to temat, który od kilkunastu lat towarzyszy rodzicom noworodków. Każdy z nas kiedyś słyszał o przypadku nagłej śmierci zdrowego noworodka. Śmierć łóżeczkowa jest jedną z niewyjaśnionych do końca zagadek medycznych. Istnieją jedynie teorie, które wskazują na prawdopodobne przyczyny występowania SIDS. Miejmy nadzieję, że rozwój nauki pozwoli w niedługim czasie potwierdzić, co jest przyczyną występowania nagłej śmierci łóżeczkowej.

  Małgorzata Wołoszyn
 • Potówki u niemowlaka. Sprawdzone sposoby na swędzące wypryski

  Potówki u niemowlaka. Sprawdzone sposoby na swędzące wypryski

  Potówki u niemowlaka mogą być wywoływane przez kilka czynników. Przede wszystkim niemowlaki urodzone latem ze względu na panujące upały, często dostają wysypek. Drugim najczęstszym powodem potówek u niemowlaków jest ich przegrzewanie. Co zrobić, aby uniknąć potówki u dziecka? Jak postępować, kiedy potówka mimo wszystko pojawi się?

  Małgorzata Wołoszyn
 • Hipotrofia płodu - na czym polega? Jakie są przyczyny występowania hipotrofii?

  Hipotrofia płodu - na czym polega? Jakie są przyczyny występowania hipotrofii?

  Hipotrofia płodu oznacza, że dziecko w łonie matki nie rośnie dostatecznie szybko. Lekarz prowadzący ciążę przeprowadzając regularnie badania USG, podczas których w oparciu o wiedzę o wieku ciąży i pomiary płodu, jest w stanie ocenić prawidłowość jego rozwoju. Jeśli parametry dziecka w znaczący sposób odbiegają od ustalonych norm, wówczas diagnozuje się hipotrofię płodu. Jakie są konsekwencje takiego stanu? Dlaczego występuje hipotrofia i jak się z nią walczy? To i wiele innych informacji o hipotrofii znajdziesz poniżej.

  Małgorzata Wołoszyn
 • Kojec dla dziecka. Jak wybrać odpowiedni model dla swojej pociechy?

  Kojec dla dziecka. Jak wybrać odpowiedni model dla swojej pociechy?

  Kojec dla dziecka to niezwykle istotny element wyprawki, zwłaszcza w przypadku kiedy mamy spore mieszkanie lub dom i wiemy, że będziemy się po nim przemieszczać z dzieckiem. Kojec doskonale sprawdzi się także latem w ogrodzie lub na tarasie, gdzie dziecko będzie mogło bezpiecznie wypoczywać lub bawić się. Dobór odpowiedniego kojca uzależniony jest od preferencji rodziców, tego ile miejsca mogą na niego wygospodarować, a także tego w jakich sytuacjach ma on służyć. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze kojca dla dziecka.

  Małgorzata Wołoszyn
 • Pleśniawki u niemowlaka. Co powoduje ich powstawanie?

  Pleśniawki u niemowlaka. Co powoduje ich powstawanie?

  Pleśniawki u niemowlaka to przypadłość, która pojawia się dość często. Początkowo rodzice, którzy zaobserwują w buzi dziecka biały nalot mylą go z pozostałościami po karmieniu mlekiem. Dość szybko jednak okazuje się, że nalot nie znika. Wówczas wiadomo już, że z dużą dozą prawdopodobieństwa mamy do czynienia z pleśniawkami. Czym są pleśniawki? Skąd się biorą? Jak je leczyć?

  Małgorzata Wołoszyn
 • Oprah Winfrey: 'Zgięła mnie wpół i sprała tak mocno, że spuchłam'

  Oprah Winfrey: "Zgięła mnie wpół i sprała tak mocno, że spuchłam"

  "Babcia kazała mi splatać ze sobą dwie lub trzy witki, by rózga była mocniejsza. Czasem czekała z laniem do niedzielnego wieczora, kiedy byłam naga i świeżo wykąpana. Później, kiedy tylko byłam w stanie wstać, kazała mi się uśmiechać" - opisuje swoje wstrząsające wspomnienia z dzieciństwa Oprah Winfrey w książce "Co ci się przydarzyło? Rozmowy o traumie, odporności psychicznej i zdrowieniu".

  Joanna Biszewska
 • Fotel do karmienia. Czym kierować się przy wyborze?

  Fotel do karmienia. Czym kierować się przy wyborze?

  Fotel do karmienia to coraz częściej jedna z obowiązkowych pozycji na liście wyprawkowej dla mamy i noworodka. Bez względu na to, czy będziemy karmić piersią czy z butelki, czynność ta zajmie nam sporo czasu, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby karmienie mogło się odbywać w miejscu odpowiednio do tego przygotowanym.

  Małgorzata Wołoszyn
 • Chciał nazwać dziecko jak postać z anime. Matka była oburzona

  Chciał nazwać dziecko jak postać z anime. Matka była oburzona

  Wybór imienia dla dziecka to jedna z pierwszych poważnych decyzji, które muszą podjąć rodzice. Zazwyczaj zależy im, by ich pociecha miała oryginalne, ale też uniwersalne imię. Niektórzy natomiast najchętniej odwołaliby się w tym aspekcie do ulubionych... bajek. Taki pomysł miał m.in. partner Cathy, która opowiedziała o imieniu syna na TikToku.

  EW
 • Karmi piersią nieustannie od ośmiu lat. 'Niektórzy uważają, że to obrzydliwe'
 • Najdłuższe i najcięższe dziecko żyło tylko 11 godzin. Urodziła je gigantka

  Najdłuższe i najcięższe dziecko żyło tylko 11 godzin. Urodziła je gigantka

  Ciąża i poród są zazwyczaj dla matki zbiorem zarówno ekscytujących, jak i obfitujących w zaskoczenia doświadczeń. Przyszli rodzice zastanawiają się, jak będzie wyglądało ich dziecko, ale też, jak przebiegnie sam poród i ile będzie ważyła ich pociecha. Przeciętnie, waga noworodka mieści się w przedziale 2600-3200 g. Rekord jest jednak znacznie wyższy.

  Ewa Walas
 • Obcinanie włosów u niemowląt - wszystko, co warto wiedzieć przed pierwszym strzyżeniem
 • Babcia nie chce używać imienia wnuka. 'Jest okropne. Zamiast tego, nazywam go dzieckiem'
 • Chusta do noszenia dziecka - kiedy warto ją wybrać i jakie ma zalety?

  Chusta do noszenia dziecka - kiedy warto ją wybrać i jakie ma zalety?

  Chusta do noszenia dziecka to jedno z akcesoriów często wybieranych przez matki. Dlaczego tak chętnie po nią sięgamy i w którym momencie można zacząć z niej korzystać? Sprawdź, jakie zalety ma chusta do noszenia dziecka, które wpływają na jej rosnącą popularność.

  Magdalena Zielińska
 • Mamy robią koktajle ze swojego mleka, aby podać dzieciom przeciwciała na COVID
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.