Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

18 tydzień ciąży: Twoje dziecko

18 tydzień ciąży, jak wygląda dziecko? Twarz nabiera wyraźnych rysów, oczy przesuwają się do przodu, małżowiny uszne na boki głowy (zaczynają od niej odstawać).

Nadal rozwija się mózg. W przedniej części kory mózgowej tworzy się część odpowiedzialna za ruchy i czucie ciała. Między tą okolicą a jego najodleglejszymi częściami tworzą się połączenia nerwowe: 70 tys. komórek nerwowych na kawałku tkanki mózgowej wielkości łebka od szpilki tworzy ok. 124 mln połączeń. Za kształtowanie się tych połączeń i za szczegółowe uzwojenie mózgu odpowiadają nie tylko geny (jednojajowe bliźnięta mają różne mózgi), ale także Twoje myśli i emocje oraz hormony.

U płodu następuje dalszy rozwój układu pokarmowego. Gruczoły wydzielnicze tj. trzustka i wątroba są już sprawne, wątroba zaczyna wydzielać sok żółciowy.

Gruczoły w skórze dziecka wytwarzają tłustą substancję nazywaną mazią płodową. Pokrywa ona ciało i działa jako wodoodporna ochrona skóry.

W tym tygodniu u dziecka rozwija się niepowtarzalna cecha: linie papilarne. Poduszeczki tłuszczu powstające na opuszkach palców u rąk i stóp wytworzą jedyne w swoim rodzaju zawijasy.

18 tydzień ciąży - USG. W tym tygodniu ciąży serce płodu jest już na tyle ukształtowane, że podczas USG, przy pomocy nowoczesnego ultrasonografu, lekarz będzie w stanie stwierdzić wady wrodzone serduszka.

Dla żeńskich płodów 18 tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju wewnętrznych narządów płciowych - macicy i jajników. U chłopców w tym czasie rozwija się gruczoł krokowy (prostata).

18 tydzień ciąży - wielkość dziecka. W tym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości słodkiego ziemniaka Zwinięte w kłębek mierzy już 12-14 cm, a wyprostowane - 25 cm. Waży ok. 150 -200 g.

18 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Począwszy od 18-20 tygodnia ciąży macica zaczyna "się stawiać" - twardnieć i napinać. Za tym określeniem kryją się tzw. fale Alvareza lub skurcze Braxtona Hicksa. Mięsień macicy napina się od czasu do czasu, lecz nie prowadzi to do rozwierania szyjki. Skurcze te nie są bolesne. Niektóre kobiety odczuwają je bardzo wyraźnie, inne tylko wtedy, gdy położą rękę na brzuchu (w czasie skurczu brzuch tężeje). "Stawianie się" macicy to naturalna gimnastyka przygotowująca ją do porodu.

18 tydzień ciąży - ruchy dziecka. Teoretycznie możesz już czuć ruchy płodu, szczególnie jeśli to Twoja kolejna ciąża lub jeśli jesteś szczupła. W pierwszej ciąży zazwyczaj pierwsze ruchy dziecka poczujesz około 20 tygodnia. Pierwsze ruchy nie są odczuwane jako kopnięcia, raczej jako delikatne muśnięcia. Umiejscowienie łożyska na przedniej ścianie macicy może powodować słabsze odczuwanie ruchów. Reasumując - nie ma absolutnie powodów do zmartwienia jeśli nadal nie czujesz "kopnięć", zwłaszcza jeśli tętno dziecka jest prawidłowe.

W 18 tygodniu ciąży mogą już pojawić się bóle pleców. Powiększający się brzuch wpływa na środek ciężkości ciała. Zmienia to kąt nachylenia krzywizn kręgosłupa i powoduje ucisk na nerwy odchodzące od niego. Jeden z ciążowych hormonów - relaksyna - zwiększa elastyczność więzadeł, co też sprzyja przesunięciom kręgów i uciskom na nerwy. Pod wpływem relaksyny i zwiększonego nacisku zawartości jamy brzusznej rozchodzą się też nieco kości miednicy. Wszystko to powoduje bóle kręgosłupa i miednicy. Zaradzić im może delikatna gimnastyka, pływanie i masaż.

Pytanie do lekarza

Coraz więcej kobiet w Polsce chce rodzić w domu z położnymi i doulą. Czego trzeba być świadomą podejmując taką decyzję?

Dr n. med. Grzegorz Południewski, lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- Porody w domu to ciężki wysiłek i dla rodzącej, i dla zespołu w nim uczestniczącego. To czego należy się obawiać to znacznie mniejszy zakres pomocy jaki może być zrealizowany w domu przez położną czy lekarza. Znacznie mniejsze możliwości pociągają za sobą zwiększone ryzyko w momencie, kiedy pojawią się komplikacje. Bardzo często dotyczą one dziecka: niedotlenienie okołoporodowe. Mogą dotyczyć rodzącej, to np. znaczne uszkodzenia krocza, nieodklejone łożysko, krwotok poporodowy. O próbie z porodem w domu trzeba myśleć uwzględniając takie ryzyko. Decyzja musi być przemyślana i uzgodniona z lekarzem. Nieprawidłowy przebieg ciąży i poprzednich porodów wyklucza takie próby. Poza tym jest to trudne przedsięwzięcie organizacyjne. Trzeba zorganizować w domu odpowiednio przygotowany, oddzielny pokój do porodu, uprzedzić sąsiadów, miejsce do porodu zabezpieczyć przed krwią i płynami, itd. Łatwiej jest przygotować „domowe” warunki w szpitalu.

O tym możesz pomyśleć

- Warto zacząć szukać szkoły rodzenia z większym wyprzedzeniem, bo te dobre szybko zbierają komplet uczestników. Zapytaj koleżanki, które mieszkają niedaleko ciebie, czy mogą coś polecić. Dobra szkoła rodzenie to podstawa. Nawet jeśli wydaje ci się, że dużo już o ciąży wiesz, zajęcia pomogą ci się przygotować do końcówki ciąży, porodu i pierwszych tygodni macierzyństwa. Szkoła rodzenia - kiedy i dlaczego warto się do niej zapisać
- Mamy z Rh-, czyli te zagrożone konfliktem serologicznym podczas ciąży mają dzisiaj znakomite szanse na to, aby rodzić zdrowe dzieci. W pierwszej ciąży najczęściej nie ma kłopotów w związku z konfliktem serologicznym, gdyż układ odporności matki nie wytworzył jeszcze przeciwciał anty-Rh. Pierwsza ciąża, w sytuacji konfliktu Rh, na ogół jest bezpieczne, bo do przecieku matczyno-płodowego dochodzi najczęściej dopiero podczas porodu. Konflikt serologiczny ujawnia się najwcześniej w 16 tygodniu ciąży. Jeśli nie stwierdzono przeciwciał do 20 tygodnia ciąży, wówczas istnieje mało prawdopodobne, że jeszcze się pojawią. Mimo to, przy tzw. zestawieniu konfliktowym, konieczne jest powtarzanie badania w kierunku przeciwciał do końca ciąży. Czytaj więcej: Konflikt serologiczny: już nie musisz się go bać!

To ważne

Echo serca płodu to najdoskonalsze badanie wykrywające wady serca

Dzięki współczesnej medycynie w przypadku wrodzonych wad serca wiele można już wykryć u płodu w 18 tygodniu ciąży, a zdarza się, że nawet i wcześniej. Niestety tylko doświadczony specjalista na dobrym sprzęcie do USG potrafi zauważyć i prawidłowo ocenić anomalia.

Lepszym, ale rzadko wykonywanym badaniem (między innymi ze względu na ograniczoną celowość badania wszystkich kobiet) jest echo serca płodu. Wskazaniem do jego wykonania jest nieprawidłowy obraz USG lub ciąża z grupy ryzyka (np. wada serca przyszłej matki, patologie krążenia u rodzeństwa płodu, cukrzyca insulinozależna matki, a także występujące u niej choroby tkanki łącznej, fenyloketonuria, padaczka). Szacuje się, że prawidłowo wykonane USG pozwala wstępnie zauważyć ok. 50 proc. nieprawidłowości, echo serca - 90 proc.

Wczesne rozpoznanie wady umożliwia poród w odpowiednim ośrodku o wysokim stopniu referencyjności, właściwą decyzję o momencie i sposobie rozwiązania ciąży, przygotowanie odpowiedniego zaplecza neonatologicznego, kardiologicznego czy kardiochirurgicznego, a czasem i odpowiednie leczenie już w wieku płodowym.

Czy wiesz, że...

Anemia w ciąży

W drugim trymestrze ciąży w organizmie kobiety wzrasta objętość krwi. Szybciej jednak przybywa osocza niż czerwonych krwinek. Stąd widoczny w badaniu morfologii krwi spadek ich liczby. Niewielki nie świadczy jeszcze o anemii, mówimy wówczas jedynie o fizjologicznej niedokrwistości w ciąży. Lekarze w takim wypadku zalecają jedynie przyjmowanie suplementów dla kobiet w ciąży i pilnowanie odpowiedniej diety.

Powinny się w niej znaleźć produkty bogate w żelazo, a więc mięso, ryby i żółtko jaja. Warto jeść także rośliny strączkowe, natkę pietruszki, brokuły, paprykę, szpinak, kiełki, orzechy, nasiona dyni i słonecznika, suszone morele i rodzynki, choć niestety żelazo z produktów roślinnych znacznie słabiej wchłania się do organizmu niż to z produktów pochodzenia zwierzęcego.

Jeśli lekarz na podstawie wyników morfologii krwi stwierdzi u Ciebie anemię, może zalecić Ci przyjmowanie preparatów żelaza (warto wiedzieć, że mogą one powodować zaparcia i zabarwiać kał na czarno). Zwróć uwagę na takie objawy jak zawroty głowy, osłabienie, senność, kołatanie serca, mroczki przed oczami - to mogą być objawy niedokrwistości.18 tydzień ciąży, który to miesiąc? To piąty miesiąc ciąży.

Dowiedz się więcej o 18 tygodniu ciąży:

  1. Pod koniec dnia masz zmęczone, obolałe nogi? Połóż się wygodnie, poproś męża o masaż stóp. Możesz stosować żele i kremy chłodzące (z przeznaczeniem dla kobiet w ciąży).

  2. Jeśli wcześniej rodziłaś już dziecko, pamiętaj, że pierwszy poród nie przesądza o tym, jak będzie wyglądał następny. Nawet, jeśli za pierwszym razem miałaś cesarskie cięcie, teraz możesz urodzić siłami natury. Porozmawiaj o tym z Twoim lekarzem.

  3. Ruchy dziecka na razie są na tyle delikatne, że Ty sama możesz odczuwać je z trudem. Ale pod koniec ciąży Twój partner będzie mógł nie tylko poczuć je po przyłożeniu ręki do brzucha, ale nawet zobaczyć jak dziecko wygina się i przeciąga pod Twoją skórą.

  4. Jeśli lubisz pływać, możesz chodzić na basen (byle był czysty!). Pływanie świetnie odpręża, a także przygotowuje ciało do porodu.

  5. Hormony wpływają na Twoje ciało w najróżniejszy sposób. Możesz np. odczuwać suchość oczu, szczególnie dokuczliwą, jeśli nosisz soczewki kontaktowe. Pomogą Ci krople typu "sztuczne łzy".

Czwarty miesiąc

Czwarty miesiąc

Na początku drugiego trymestru Twoje ciało zaczyna się zmieniać. A Ty musisz za tymi zmianami jakoś nadążyć

W osiemnastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W osiemnastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.