Niepłodność i leczenie niepłodności - najnowsze artykuły
-
Ginekolog o niepłodności: Przetrzymuje się ludzi w gabinetach
- Ludzie, którzy mają problemy z płodnością, a bardzo chcą mieć dziecko, są bardzo "wdzięcznymi" pacjentami. Przychodzą regularnie i płacą. Niekiedy celowo przetrzymuje się ich w gabinetach. Po co się ich pozbywać? - o tym, z jakimi problemami zmagają się pary, które muszą się leczyć, aby zajść w ciążę, mówi ginekolog, prof. dr hab. n. med. Rafał Kurzawa.
-
Wujek znad kotleta: A co ty Kamil, nie wiesz, jak się dziecko robi?
- Ludzie komentują, ale mało kto wie, przez co przechodzimy, jakie dramaty rozgrywają się w czterech ścianach naszych domów. Psychoterapia, ciągłe wizyty w klinice, ogrom badań, mnóstwo leków i morze wylanych łez - to jest nasza codzienność. Nie każdy chce i ma potrzebę, aby opowiadać o tym, że kolejne in vitro nie zakończyło się ciążą - mówi Ola, która od kilku lat wraz z mężem stara się o dziecko.
-
Zapłodnienie in vitro - na czym polega i jak przebiega w kolejnych etapach?
Zapłodnienie in vitro to rozwiązanie, po które sięgają przede wszystkim pary bezskutecznie korzystające z leczenia bezpłodności. Czasem to dla nich jedyna szansa, by kobieta mogła zajść w ciążę.
-
Sześć lat walczyła z niepłodnością. "Lekarze pytali, czemu znów nie jestem w ciąży"
- Po przyjściu kolejnej miesiączki płakałam w ukryciu, uderzając pięścią w poduszkę. Nie chciałam, by moją rozpacz widzieli bliscy, przede wszystkim mąż. Niejednokrotnie jednak wybuchałam przy nich niepohamowanym płaczem - swoją historię niepłodności opisała 33-letnia Judyta.
-
Niepłodność mężczyzn. Czym się objawia? Czy można ją leczyć?
Niepłodność mężczyzn to problem coraz częściej występujący w naszym społeczeństwie. Dotyczy to panów w różnym wieku, o różnym statusie materialnym, wykształceniu i wykonywanym zawodzie. Ta przypadłość nie wybiera - może przytrafić się każdemu. Z roku na rok obserwujemy jednak coraz wiekszą ilość mężczyzn, którzy borykają się z problemem niepłodności. Jakie są tego powody? Na płodność męską wpływ ma wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Aby określić przyczyny kłopotów z płodnością, należy dokonać wnikliwej analizy i poddać się badaniom diagnostycznym.
-
Inseminacja - czym jest i jak przebiega?
Inseminacja to jedna z metod walki z niepłodnością, która dotyka coraz wiekszą liczbę par. Mówi się, że nawet co piąta para starajaca się o dziecko, może borykać się z tym problemem. Nauka nie pozostaje jednak obojętna na ten problem. Inseminacja jest stosunkowo jedną z najprostszych metod wspomagania płodności.
-
Najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn
Najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn obejmują wiele czynników. U kobiet najbardziej powszechną przeszkodą na drodze do rodzicielstwa są zaburzenia hormonalne i zaburzenia jajeczkowania. Wśród mężczyzn prym wiodą nieprawidłowości nasienia.
-
Niepłodność męska - rzeczywiście mamy epidemię? Skąd się bierze problem, jak go diagnozować i leczyć?
Niepłodność męska przestała być tematem tabu, a brak dziecka wyłącznie sprawą kobiecą. To jedna z przyczyn zwiększonej wykrywalności męskiego czynnika w niepłodności. Jest ich jednak więcej i z pewnością warto je poznać
-
Hormon folikulotropowy, FSH - ważny dla płodności obu płci. Kiedy jego poziom jest nieprawidłowy?
Hormon folikulotropowy (FSH) to jeden z hormonów produkowanych przez przysadkę. Jego podstawową rolą jest "zachęcanie" pęcherzyków jajnikowych do produkcji estrogenów. Ma jednak także inne, ważne zadania do spełnienia, również u mężczyzn.
-
Zespół policystycznych jajników: objawy, diagnoza, leczenie. PCOS a ciąża
Jak zdiagnozować zespół policystycznych jajników (PCOS)? Jakie badania powinniśmy wykonać, jak leczyć to zaburzenie? I w końcu: zespół policystycznych jajników a ciąża - czy do zapłodnienia może dojść bez owulacji?
-
Poprosiła rodziców o pomoc przy noworodku. Gdy wróciła, dziadkowie przywitali ją rachunkiem. "Jestem oburzona"
-
Imię matki Marii Skłodowskiej-Curie. Dziś zapomniane odchodzi do lamusa
-
Sezon weselny rozpoczęty. Co włożyć, aby nie popełnić gafy?MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Mama na porodówce: Nikt mnie do tej pory nie potraktował w tak upokarzający sposób. Położna zerwała ze mnie majtki
-
Popularne wśród babć. Teraz to imię jest "wieśniackie" i "niezręczne"
- Dwulatka umierała przez 15 godzin uwięziona w rozgrzanym samochodzie. "Matka zapomniała"
- Kobietę zniesmaczyło zachowanie dziecka w restauracji. Nie mogła się powstrzymać od przytyku: Rodzice pozwalają na wszystko
- "To wszystko co osiągnęłaś". Internautom nie podoba się jej wiek i liczba dzieci. Nie wiedzą najważniejszego
- Przez dzieci sąsiadów boi się wyjść z niemowlakiem do ogródka. "To małe niszczycielskie koszmarki"
- Grzeczne dziecko skarb rodzica? Raczej rodzicielska porażka
-
Obydwoje płodni, wyniki dobre, a ciąży nie ma. Co może być przyczyną? Zapytaliśmy lekarza [WYJAŚNIAMY]
Po roku bezowocnego starania się o dziecko lekarze zalecają badania. Jej i jemu. Wychodzą dobrze, a mimo to para nadal nie może doczekać się potomka. Dlaczego? Pytamy lekarza.
-
Niepłodność wtórna. Staramy się o rodzeństwo dla jedynaka i nic
Jeśli masz jedno dziecko, to bez problemów będzie i drugie. Ale czy na pewno? O niepłodności wtórnej niechętnie mówimy rodzinie i przyjaciołom. To temat tabu. A szkoda. Bo to coraz powszechniejszy problem.
-
Inseminacja (IUI). Kiedy jest sens, a kiedy należy odpuścić?
Inseminacja domaciczna jest bezbolesna, to jedna z najprostszych metod leczenia niepłodności, to też ostatni przystanek przed in vitro. Statystyki skuteczności inseminacji wahają się od 5 do 25 proc. na cykl. Z myślą o parach rozpoczynających leczenie, a także o tych które już są po kilku próbach inseminacji domacicznej rozmawiamy z ginekologiem-położnikiem, dr Grzegorzem Południewskim, który na co dzień pracuje z parami borykającymi się z niepłodnością.
-
Coraz słabsze i wolniejsze plemniki Polaków
Ciasne bokserki, dwa piwa dziennie, mało seksu i są efekty. Co piąty potencjalny tata może mieć problemy ze spłodzeniem potomka. Bo plemniki są ospałe, wolne i niemrawe.
-
10 lat zmagała się z niepłodnością: "Codziennie doszukujesz się objawów ciąży, potrafi nawet zemdlić"
Nadzieje, rozczarowania, załamanie, zwątpienie i euforia, kiedy na teście ciążowym pojawiają się dwie kreski - o tym pisze autorka amatorskiej książki "Moje in vitro". Laura Lis w naszej rozmowie opowiada o tym jaką drogę przeszła wraz z partnerem, aby zajść w upragnioną ciążę.
-
In vitro. Szanse w procentach
Dla par przygotowujących się do procedury in vitro internet jest ważnym źródłem informacji. Na portalach, stronach klinik zajmujących się leczeniem niepłodności przeczytamy nie tylko o tym, jak przygotować się do zabiegu in vitro, ale również o statystykach. Kto ma największe szanse, komu się najczęściej udaje zajść w ciążę drogą zapłodnienia pozaustrojowego, po ilu próbach. Czy warto sugerować się liczbami?
-
Sukces przyczyną niepłodności?
Pięcie się po szczeblach kariery, nadgodziny, ciągły pośpiech, forsowne treningi na siłowni, dużo imprez, mało snu. Na ile styl życia odpowiada za płodność? Na co zapracowana potencjalna mama powinna zwrócić uwagę zanim umówi się na wizytę w klinice leczenia niepłodności?
-
Wiek partnera przyczyną niepłodności?
Wiek kobiety ma wpływ na płodność i zdrowie dziecka. Nie ma natomiast zbyt wielu przykładów na to, że podobna zależność występuje w przypadku płci męskiej. Czy i jak długo można odkładać ojcostwo na później?
-
Gdybym przestała się stresować, na pewno zaszłabym w ciążę. Mity i półprawdy wokół niepłodności
Nie możesz zajść w ciążę, bo brałaś tabletki antykoncepcyjne, bo masz blokadę w głowie, bo to kara za grzechy. Niepłodność, jak każda choroba, otoczona jest pajęczyną mitów i półprawd. Jaka jest prawda? Publikujemy fragment książki "Jak tu począć". Poradnik odczarowuje metody wspomaganego rozrodu i pokazuje, że niepłodność to nie wyrok.
-
In vitro. Ile kosztuje szansa na dziecko?
Pary, które nie "załapały się" na refundację, zabieg in vitro finansują z własnej kieszeni. Ile trzeba dzisiaj zapłacić za nadzieję na dziecko?
-
"Bo wiecie, ja to jestem z in vitro" [WYWIAD]
Kiedy mama poszła ze mną do kościoła, bo chciała mnie ochrzcić i powiedziała o tym po prostu księdzu, on na to odpowiedział: "Ale wie pani, nie ma takiej możliwości, to jest dziecko bez duszy, ono nie ma prawa istnienia" - mówi 22-letnia Karolina Wolf. Jedna z najstarszych Polek urodzonych dzięki tej metodzie rozmawia z Karoliną Stępniewską, redaktorką serwisu eDziecko.pl
-
Leki ułatwiające zajście w ciążę
Czy pigułka lub zastrzyk wystarczy, aby pokonać niepłodność? Czasami tak. Podczas starań o dziecko nie zawsze trzeba poddawać się skomplikowanym procedurom wspomaganego rozrodu. Kiedy leczenie farmakologiczne przyniesie oczekiwany efekt w postaci upragnionej ciąży?
-
Mrożenie zarodków - sposób na odłożenie macierzyństwa w czasie?
Mrożone zarodki. Pieszczotliwie mrozaczki, mrozaki. Nadzieja wielu par na spełnienie marzeń o dziecku. Czy w przyszłości odsetek ciąż z mrozaczków będzie taki sam lub nawet wyższy niż w przypadku ciąż ze świeżych zarodków?
-
Dziecko od państwa. Kto skorzysta na refundacji?
Rządowy Program Leczenia Niepłodności to nadzieja dla 15 tysięcy par, które skorzystają z refundowanych zabiegów in vitro. W zeszłym roku zakwalifikowano 2 tys. par. Pozostali czekają na swoją kolej.
-
Marzenia o dziecku- jednak się spełniają! Pamiętnik nagrodzony w naszym konkursie
Mój pamiętnik dedykuję wszystkim starającym się o dziecko - by nigdy nie tracili nadziei, że kiedyś pojawi się w ich życiu mały cud. A także przeciwnikom in vitro, by spróbowali zrozumieć nas, bezpłodnych. Opowiada czytelniczka miesięcznika Dziecko
-
In vitro? "Przykre, że straszy się tym, że takie dzieci mają jakąś bruzdę, czy nie zostaną ochrzczone" [WYWIAD]
"W ogóle nie mamy problemu z tym, żeby mówić, że nasze dzieci urodziły się dzięki in vitro" - z Martą Podedworną-Łuczak, jedną z bohaterek serii dokumentalnej TLC - "In Vitro. Czekając na dziecko", rozmawia Karolina Stępniewska.
-
Coraz krótsze cykle menstruacyjne? To może być początek menopauzy [WYWIAD]
Od kilku miesięcy okres zaczyna ci się o kilka dni wcześniej niż zwykle? To może być sygnał, że zaczynasz wchodzić w czas premenopauzalny. Jeśli myślisz o dziecku, to ostrzeżenie, że czasu coraz mniej. O tym, co powinnaś zrobić kiedy zaobserwujesz u siebie krótsze niż zwykle cykle rozmawia specjalista położnictwa i ginekologii, endokrynolog dr n. med. Dariusz Mercik z Joanną Biszewską.
-
Ginekolog: Zdrowi mężczyźni rzadko kiedy myślą, że mogą być niepłodni
Dzisiaj doszukując się przyczyny braku ciąży w parze, nie zleca się badań tylko kobiecie, lecz diagnostykę rozpoczyna od badania obojga partnerów. Dzięki temu wiemy, że w prawie połowie przypadków o niepłodności decyduje czynnik męski. Czy to oznacza, że spada płodność mężczyzn? Jak wygląda leczenie pary, kiedy przyczyna niepłodności leży po stronie mężczyzny? Z doktorem Tomaszem Ziółkowskim rozmawia Joanna Biszewska.
-
Akcja "Porozmawiajmy o in vitro"
Porozmawiajmy o in vitro to cykl "Gazety Wyborczej", w którym opisujemy sytuację par zmagających się z niepłodnością.
-
"Matka chrzestna dzieci z in vitro": nigdy nie niszczymy zarodków [WYWIAD]
Mimo że nie ma w Polsce prawa chroniącego zarodki, mamy ustalone zasady postępowania, nigdy nie niszczymy zarodków - wyjaśnia dr Katarzyna Kozioł, ginekolog-położnik w wywiadzie z Anną Krawczak.
-
Z in vitro rodzą się sztuczne dzieci, a podczas sztucznego zapłodnienia morduje się zarodki - największe mity na temat in vitro
Ludzie pragnący mieć dziecko i korzystający w tym celu z pomocy medycyny muszą mierzyć się z wieloma trudnościami natury medycznej, finansowej, psychologicznej i emocjonalnej, ale chyba żaden z tych problemów nie jest tak przykry, jak konfrontacja z licznymi mitami funkcjonującymi wokół niepłodności i in vitro.
-
Jak mogłem wziąć się z probówki? Czyli o tożsamości dzieci przychodzących z in vitro
"Skąd się wziąłem?"- to pytanie słyszy chyba każdy rodzic. Na ogół wcześniej, niż by się tego spodziewał. Co odpowiedzieć dziecku, które przyszło do rodziny w niestandardowy sposób?
-
Chora tarczyca rzeczywiście powoduje niepłodność? Jak jest naprawdę?
Do niedawna kobietom starającym się o dziecko rutynowo zalecano badanie tarczycy. To w dysfunkcji pracy tego gruczołu poszukiwano przyczyn niemożności zajścia w ciążę. Dzisiaj rutynowe badanie tarczycy nie musi być pierwszym krokiem w diagnostyce niepłodności. Kiedy choroba tarczycy rzeczywiście wpływa na płodność?
-
"Boję się, że odejdzie do innej, która bez problemu urodzi mu dziecko" - jak niepłodność niszczy związek?
Poczucie pustki, beznadziei, przygnębienie, rezygnacja i złość, czyli emocje towarzyszące staraniom o dziecko nie zawsze zbliżają do siebie partnerów. Bywa, że niemożność poradzenia sobie z problemem oddala. Joanna Biszewska rozmawia z psychologiem, Sabiną Sadecką o kryzysie w związku z powodu niepłodności.
-
Banki spermy - czy ciąża z anonimowym dawcą to dobry pomysł?
Zapłodnienie za pomocą nasienia dawcy jest praktykowane w medycynie od przynajmniej 50 lat. Kim są pacjenci klinik prowadzących banki spermy? Pary, które nie mogą uzyskać ciąży pomimo zaawansowanych metod leczenia? A może singielki? O czym warto wiedzieć i co dokładnie sprawdzić zanim zdecydujemy się na ciążę z anonimowym tatusiem?
-
Przegapiłaś swój czas na macierzyństwo? Ciąża dzięki dawczyni jajeczek
Jesteś niepłodna? Możesz użyć komórek jajowych innej kobiety. Odważyłabyś się? Co można zrobić, aby w przyszłości nie skazywać się na dobrą wolę dawczyni?