Niep³odno¶æ i leczenie niep³odno¶ci - najnowsze artyku³y
-
Ginekolog o niep³odno¶ci: Przetrzymuje siê ludzi w gabinetach
- Ludzie, którzy maj± problemy z p³odno¶ci±, a bardzo chc± mieæ dziecko, s± bardzo "wdziêcznymi" pacjentami. Przychodz± regularnie i p³ac±. Niekiedy celowo przetrzymuje siê ich w gabinetach. Po co siê ich pozbywaæ? - o tym, z jakimi problemami zmagaj± siê pary, które musz± siê leczyæ, aby zaj¶æ w ci±¿ê, mówi ginekolog, prof. dr hab. n. med. Rafa³ Kurzawa.
-
Wujek znad kotleta: A co ty Kamil, nie wiesz, jak siê dziecko robi?
- Ludzie komentuj±, ale ma³o kto wie, przez co przechodzimy, jakie dramaty rozgrywaj± siê w czterech ¶cianach naszych domów. Psychoterapia, ci±g³e wizyty w klinice, ogrom badañ, mnóstwo leków i morze wylanych ³ez - to jest nasza codzienno¶æ. Nie ka¿dy chce i ma potrzebê, aby opowiadaæ o tym, ¿e kolejne in vitro nie zakoñczy³o siê ci±¿± - mówi Ola, która od kilku lat wraz z mê¿em stara siê o dziecko.
-
Zap³odnienie in vitro - na czym polega i jak przebiega w kolejnych etapach?
Zap³odnienie in vitro to rozwi±zanie, po które siêgaj± przede wszystkim pary bezskutecznie korzystaj±ce z leczenia bezp³odno¶ci. Czasem to dla nich jedyna szansa, by kobieta mog³a zaj¶æ w ci±¿ê.
-
Sze¶æ lat walczy³a z niep³odno¶ci±. "Lekarze pytali, czemu znów nie jestem w ci±¿y"
- Po przyj¶ciu kolejnej miesi±czki p³aka³am w ukryciu, uderzaj±c piê¶ci± w poduszkê. Nie chcia³am, by moj± rozpacz widzieli bliscy, przede wszystkim m±¿. Niejednokrotnie jednak wybucha³am przy nich niepohamowanym p³aczem - swoj± historiê niep³odno¶ci opisa³a 33-letnia Judyta.
-
Niep³odno¶æ mê¿czyzn. Czym siê objawia? Czy mo¿na j± leczyæ?
Niep³odno¶æ mê¿czyzn to problem coraz czê¶ciej wystêpuj±cy w naszym spo³eczeñstwie. Dotyczy to panów w ró¿nym wieku, o ró¿nym statusie materialnym, wykszta³ceniu i wykonywanym zawodzie. Ta przypad³o¶æ nie wybiera - mo¿e przytrafiæ siê ka¿demu. Z roku na rok obserwujemy jednak coraz wieksz± ilo¶æ mê¿czyzn, którzy borykaj± siê z problemem niep³odno¶ci. Jakie s± tego powody? Na p³odno¶æ mêsk± wp³yw ma wiele czynników zewnêtrznych i wewnêtrznych. Aby okre¶liæ przyczyny k³opotów z p³odno¶ci±, nale¿y dokonaæ wnikliwej analizy i poddaæ siê badaniom diagnostycznym.
-
Inseminacja - czym jest i jak przebiega?
Inseminacja to jedna z metod walki z niep³odno¶ci±, która dotyka coraz wieksz± liczbê par. Mówi siê, ¿e nawet co pi±ta para starajaca siê o dziecko, mo¿e borykaæ siê z tym problemem. Nauka nie pozostaje jednak obojêtna na ten problem. Inseminacja jest stosunkowo jedn± z najprostszych metod wspomagania p³odno¶ci.
-
Najczêstsze przyczyny niep³odno¶ci u kobiet i mê¿czyzn
Najczêstsze przyczyny niep³odno¶ci u kobiet i mê¿czyzn obejmuj± wiele czynników. U kobiet najbardziej powszechn± przeszkod± na drodze do rodzicielstwa s± zaburzenia hormonalne i zaburzenia jajeczkowania. W¶ród mê¿czyzn prym wiod± nieprawid³owo¶ci nasienia.
-
Niep³odno¶æ mêska - rzeczywi¶cie mamy epidemiê? Sk±d siê bierze problem, jak go diagnozowaæ i leczyæ?
Niep³odno¶æ mêska przesta³a byæ tematem tabu, a brak dziecka wy³±cznie spraw± kobiec±. To jedna z przyczyn zwiêkszonej wykrywalno¶ci mêskiego czynnika w niep³odno¶ci. Jest ich jednak wiêcej i z pewno¶ci± warto je poznaæ
-
Hormon folikulotropowy, FSH - wa¿ny dla p³odno¶ci obu p³ci. Kiedy jego poziom jest nieprawid³owy?
Hormon folikulotropowy (FSH) to jeden z hormonów produkowanych przez przysadkê. Jego podstawow± rol± jest "zachêcanie" pêcherzyków jajnikowych do produkcji estrogenów. Ma jednak tak¿e inne, wa¿ne zadania do spe³nienia, równie¿ u mê¿czyzn.
-
Zespó³ policystycznych jajników: objawy, diagnoza, leczenie. PCOS a ci±¿a
Jak zdiagnozowaæ zespó³ policystycznych jajników (PCOS)? Jakie badania powinni¶my wykonaæ, jak leczyæ to zaburzenie? I w koñcu: zespó³ policystycznych jajników a ci±¿a - czy do zap³odnienia mo¿e doj¶æ bez owulacji?
-
Praca domowa ucznia zaskakuje. Mia³ napisaæ, co lubi dziadek. "Szczere do bólu"
-
Koniec 500 plus? Rodzicu, zosta³y tylko trzy dni
-
Poradnik ¶wie¿o upieczonego taty, czyli jak wspieraæ partnerkê po porodzie?MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Udawali, ¿e zapomnieli o dziecku i zostawili w³±czon± kamerê. Reakcja córki ich zaskoczy³a
-
Ma³y Herkules by³ okrzykniêty "najsilniejszym ch³opcem ¶wiata". Dzi¶ wygl±da inaczej
- Imiê na bierzmowanie, które jest piêkne i nosi³a je znacz±ca patronka. Oznacza "troszcz±ca siê o lud"
- To krótkie imiê nadano jedynie 435 dziewczynkom. Nosi³a je staro¿ytna cesarzowa
- Mama zawo³a³a syna do pokoju i zaczê³a nagrywaæ. Nie wiedzia³, co kry³o siê w szafie
- Agresywny pies rzuci³ siê na dziecko. Nagle do akcji wkroczy³ bohaterski kot
- Urodzi³a trojaczki i chcia³a jeszcze jedno dziecko. Nie przewidzia³a "powtórki z rozrywki"
-
Obydwoje p³odni, wyniki dobre, a ci±¿y nie ma. Co mo¿e byæ przyczyn±? Zapytali¶my lekarza [WYJA¦NIAMY]
Po roku bezowocnego starania siê o dziecko lekarze zalecaj± badania. Jej i jemu. Wychodz± dobrze, a mimo to para nadal nie mo¿e doczekaæ siê potomka. Dlaczego? Pytamy lekarza.
-
Niep³odno¶æ wtórna. Staramy siê o rodzeñstwo dla jedynaka i nic
Je¶li masz jedno dziecko, to bez problemów bêdzie i drugie. Ale czy na pewno? O niep³odno¶ci wtórnej niechêtnie mówimy rodzinie i przyjacio³om. To temat tabu. A szkoda. Bo to coraz powszechniejszy problem.
-
Inseminacja (IUI). Kiedy jest sens, a kiedy nale¿y odpu¶ciæ?
Inseminacja domaciczna jest bezbolesna, to jedna z najprostszych metod leczenia niep³odno¶ci, to te¿ ostatni przystanek przed in vitro. Statystyki skuteczno¶ci inseminacji wahaj± siê od 5 do 25 proc. na cykl. Z my¶l± o parach rozpoczynaj±cych leczenie, a tak¿e o tych które ju¿ s± po kilku próbach inseminacji domacicznej rozmawiamy z ginekologiem-po³o¿nikiem, dr Grzegorzem Po³udniewskim, który na co dzieñ pracuje z parami borykaj±cymi siê z niep³odno¶ci±.
-
Coraz s³absze i wolniejsze plemniki Polaków
Ciasne bokserki, dwa piwa dziennie, ma³o seksu i s± efekty. Co pi±ty potencjalny tata mo¿e mieæ problemy ze sp³odzeniem potomka. Bo plemniki s± ospa³e, wolne i niemrawe.
-
10 lat zmaga³a siê z niep³odno¶ci±: "Codziennie doszukujesz siê objawów ci±¿y, potrafi nawet zemdliæ"
Nadzieje, rozczarowania, za³amanie, zw±tpienie i euforia, kiedy na te¶cie ci±¿owym pojawiaj± siê dwie kreski - o tym pisze autorka amatorskiej ksi±¿ki "Moje in vitro". Laura Lis w naszej rozmowie opowiada o tym jak± drogê przesz³a wraz z partnerem, aby zaj¶æ w upragnion± ci±¿ê.
-
In vitro. Szanse w procentach
Dla par przygotowuj±cych siê do procedury in vitro internet jest wa¿nym ¼ród³em informacji. Na portalach, stronach klinik zajmuj±cych siê leczeniem niep³odno¶ci przeczytamy nie tylko o tym, jak przygotowaæ siê do zabiegu in vitro, ale równie¿ o statystykach. Kto ma najwiêksze szanse, komu siê najczê¶ciej udaje zaj¶æ w ci±¿ê drog± zap³odnienia pozaustrojowego, po ilu próbach. Czy warto sugerowaæ siê liczbami?
-
Sukces przyczyn± niep³odno¶ci?
Piêcie siê po szczeblach kariery, nadgodziny, ci±g³y po¶piech, forsowne treningi na si³owni, du¿o imprez, ma³o snu. Na ile styl ¿ycia odpowiada za p³odno¶æ? Na co zapracowana potencjalna mama powinna zwróciæ uwagê zanim umówi siê na wizytê w klinice leczenia niep³odno¶ci?
-
Wiek partnera przyczyn± niep³odno¶ci?
Wiek kobiety ma wp³yw na p³odno¶æ i zdrowie dziecka. Nie ma natomiast zbyt wielu przyk³adów na to, ¿e podobna zale¿no¶æ wystêpuje w przypadku p³ci mêskiej. Czy i jak d³ugo mo¿na odk³adaæ ojcostwo na pó¼niej?
-
Gdybym przesta³a siê stresowaæ, na pewno zasz³abym w ci±¿ê. Mity i pó³prawdy wokó³ niep³odno¶ci
Nie mo¿esz zaj¶æ w ci±¿ê, bo bra³a¶ tabletki antykoncepcyjne, bo masz blokadê w g³owie, bo to kara za grzechy. Niep³odno¶æ, jak ka¿da choroba, otoczona jest pajêczyn± mitów i pó³prawd. Jaka jest prawda? Publikujemy fragment ksi±¿ki "Jak tu pocz±æ". Poradnik odczarowuje metody wspomaganego rozrodu i pokazuje, ¿e niep³odno¶æ to nie wyrok.
-
In vitro. Ile kosztuje szansa na dziecko?
Pary, które nie "za³apa³y siê" na refundacjê, zabieg in vitro finansuj± z w³asnej kieszeni. Ile trzeba dzisiaj zap³aciæ za nadziejê na dziecko?
-
"Bo wiecie, ja to jestem z in vitro" [WYWIAD]
Kiedy mama posz³a ze mn± do ko¶cio³a, bo chcia³a mnie ochrzciæ i powiedzia³a o tym po prostu ksiêdzu, on na to odpowiedzia³: "Ale wie pani, nie ma takiej mo¿liwo¶ci, to jest dziecko bez duszy, ono nie ma prawa istnienia" - mówi 22-letnia Karolina Wolf. Jedna z najstarszych Polek urodzonych dziêki tej metodzie rozmawia z Karolin± Stêpniewsk±, redaktork± serwisu eDziecko.pl
-
Leki u³atwiaj±ce zaj¶cie w ci±¿ê
Czy pigu³ka lub zastrzyk wystarczy, aby pokonaæ niep³odno¶æ? Czasami tak. Podczas starañ o dziecko nie zawsze trzeba poddawaæ siê skomplikowanym procedurom wspomaganego rozrodu. Kiedy leczenie farmakologiczne przyniesie oczekiwany efekt w postaci upragnionej ci±¿y?
-
Mro¿enie zarodków - sposób na od³o¿enie macierzyñstwa w czasie?
Mro¿one zarodki. Pieszczotliwie mrozaczki, mrozaki. Nadzieja wielu par na spe³nienie marzeñ o dziecku. Czy w przysz³o¶ci odsetek ci±¿ z mrozaczków bêdzie taki sam lub nawet wy¿szy ni¿ w przypadku ci±¿ ze ¶wie¿ych zarodków?
-
Dziecko od pañstwa. Kto skorzysta na refundacji?
Rz±dowy Program Leczenia Niep³odno¶ci to nadzieja dla 15 tysiêcy par, które skorzystaj± z refundowanych zabiegów in vitro. W zesz³ym roku zakwalifikowano 2 tys. par. Pozostali czekaj± na swoj± kolej.
-
Marzenia o dziecku- jednak siê spe³niaj±! Pamiêtnik nagrodzony w naszym konkursie
Mój pamiêtnik dedykujê wszystkim staraj±cym siê o dziecko - by nigdy nie tracili nadziei, ¿e kiedy¶ pojawi siê w ich ¿yciu ma³y cud. A tak¿e przeciwnikom in vitro, by spróbowali zrozumieæ nas, bezp³odnych. Opowiada czytelniczka miesiêcznika Dziecko
-
In vitro? "Przykre, ¿e straszy siê tym, ¿e takie dzieci maj± jak±¶ bruzdê, czy nie zostan± ochrzczone" [WYWIAD]
"W ogóle nie mamy problemu z tym, ¿eby mówiæ, ¿e nasze dzieci urodzi³y siê dziêki in vitro" - z Mart± Podedworn±-£uczak, jedn± z bohaterek serii dokumentalnej TLC - "In Vitro. Czekaj±c na dziecko", rozmawia Karolina Stêpniewska.
-
Coraz krótsze cykle menstruacyjne? To mo¿e byæ pocz±tek menopauzy [WYWIAD]
Od kilku miesiêcy okres zaczyna ci siê o kilka dni wcze¶niej ni¿ zwykle? To mo¿e byæ sygna³, ¿e zaczynasz wchodziæ w czas premenopauzalny. Je¶li my¶lisz o dziecku, to ostrze¿enie, ¿e czasu coraz mniej. O tym, co powinna¶ zrobiæ kiedy zaobserwujesz u siebie krótsze ni¿ zwykle cykle rozmawia specjalista po³o¿nictwa i ginekologii, endokrynolog dr n. med. Dariusz Mercik z Joann± Biszewsk±.
-
Ginekolog: Zdrowi mê¿czy¼ni rzadko kiedy my¶l±, ¿e mog± byæ niep³odni
Dzisiaj doszukuj±c siê przyczyny braku ci±¿y w parze, nie zleca siê badañ tylko kobiecie, lecz diagnostykê rozpoczyna od badania obojga partnerów. Dziêki temu wiemy, ¿e w prawie po³owie przypadków o niep³odno¶ci decyduje czynnik mêski. Czy to oznacza, ¿e spada p³odno¶æ mê¿czyzn? Jak wygl±da leczenie pary, kiedy przyczyna niep³odno¶ci le¿y po stronie mê¿czyzny? Z doktorem Tomaszem Zió³kowskim rozmawia Joanna Biszewska.
-
Akcja "Porozmawiajmy o in vitro"
Porozmawiajmy o in vitro to cykl "Gazety Wyborczej", w którym opisujemy sytuacjê par zmagaj±cych siê z niep³odno¶ci±.
-
"Matka chrzestna dzieci z in vitro": nigdy nie niszczymy zarodków [WYWIAD]
Mimo ¿e nie ma w Polsce prawa chroni±cego zarodki, mamy ustalone zasady postêpowania, nigdy nie niszczymy zarodków - wyja¶nia dr Katarzyna Kozio³, ginekolog-po³o¿nik w wywiadzie z Ann± Krawczak.
-
Z in vitro rodz± siê sztuczne dzieci, a podczas sztucznego zap³odnienia morduje siê zarodki - najwiêksze mity na temat in vitro
Ludzie pragn±cy mieæ dziecko i korzystaj±cy w tym celu z pomocy medycyny musz± mierzyæ siê z wieloma trudno¶ciami natury medycznej, finansowej, psychologicznej i emocjonalnej, ale chyba ¿aden z tych problemów nie jest tak przykry, jak konfrontacja z licznymi mitami funkcjonuj±cymi wokó³ niep³odno¶ci i in vitro.
-
Jak mog³em wzi±æ siê z probówki? Czyli o to¿samo¶ci dzieci przychodz±cych z in vitro
"Sk±d siê wzi±³em?"- to pytanie s³yszy chyba ka¿dy rodzic. Na ogó³ wcze¶niej, ni¿ by siê tego spodziewa³. Co odpowiedzieæ dziecku, które przysz³o do rodziny w niestandardowy sposób?
-
Chora tarczyca rzeczywi¶cie powoduje niep³odno¶æ? Jak jest naprawdê?
Do niedawna kobietom staraj±cym siê o dziecko rutynowo zalecano badanie tarczycy. To w dysfunkcji pracy tego gruczo³u poszukiwano przyczyn niemo¿no¶ci zaj¶cia w ci±¿ê. Dzisiaj rutynowe badanie tarczycy nie musi byæ pierwszym krokiem w diagnostyce niep³odno¶ci. Kiedy choroba tarczycy rzeczywi¶cie wp³ywa na p³odno¶æ?
-
"Bojê siê, ¿e odejdzie do innej, która bez problemu urodzi mu dziecko" - jak niep³odno¶æ niszczy zwi±zek?
Poczucie pustki, beznadziei, przygnêbienie, rezygnacja i z³o¶æ, czyli emocje towarzysz±ce staraniom o dziecko nie zawsze zbli¿aj± do siebie partnerów. Bywa, ¿e niemo¿no¶æ poradzenia sobie z problemem oddala. Joanna Biszewska rozmawia z psychologiem, Sabin± Sadeck± o kryzysie w zwi±zku z powodu niep³odno¶ci.
-
Banki spermy - czy ci±¿a z anonimowym dawc± to dobry pomys³?
Zap³odnienie za pomoc± nasienia dawcy jest praktykowane w medycynie od przynajmniej 50 lat. Kim s± pacjenci klinik prowadz±cych banki spermy? Pary, które nie mog± uzyskaæ ci±¿y pomimo zaawansowanych metod leczenia? A mo¿e singielki? O czym warto wiedzieæ i co dok³adnie sprawdziæ zanim zdecydujemy siê na ci±¿ê z anonimowym tatusiem?
-
Przegapi³a¶ swój czas na macierzyñstwo? Ci±¿a dziêki dawczyni jajeczek
Jeste¶ niep³odna? Mo¿esz u¿yæ komórek jajowych innej kobiety. Odwa¿y³aby¶ siê? Co mo¿na zrobiæ, aby w przysz³o¶ci nie skazywaæ siê na dobr± wolê dawczyni?
-
Ginekolog: "Czekanie na to, ¿e najpierw wykoñczê dom, a pó¼niej pomy¶lê o dziecku, to dla mnie ¿yciowy b³±d"
Spotykaj± siê na studiach i umawiaj±, ¿e do 30-tki praca, podró¿e, samochód, dom, a dopiero potem dziecko. Tymczasem, z ka¿dym kolejnym rokiem trwania zwi±zku, malej± szanse na ci±¿ê. O tym, dlaczego d³ugoletnie pary tak czêsto maj± problemy z poczêciem pierwszego dziecka mówi doktor n. med. Grzegorz Mrugacz
-
Joga hormonalna, akupunktura - niekonwecjonalne metody w walce z niep³odno¶ci±. Czy s± skuteczne?
Borykaj±ce siê z niep³odno¶ci± pary coraz czê¶ciej szukaj± ratunku w medycynie niekonwencjonalnej. Homeopatia, akupunktura, zio³olecznictwo, joga hormonalna - to metody, o których najczê¶ciej dyskutuj± internauci. Przyjrzyjmy siê im.
-
Dziecko rodzi siê w g³owie. Naprawdê?
Po kolejnym te¶cie ci±¿owym z uporczyw± jedn± kresk± pojawia siê uczucie rezygnacji, smutku, rozczarowania, z³o¶ci. Podobno dziecko rodzi siê w g³owie. Czy rzeczywi¶cie psychika ma znacz±cy wp³yw na p³odno¶æ?