Niepłodność i leczenie niepłodności - najnowsze artykuły

 • Ginekolog o niepłodności: Przetrzymuje się ludzi w gabinetach

  Ginekolog o niepłodności: Przetrzymuje się ludzi w gabinetach

  - Ludzie, którzy mają problemy z płodnością, a bardzo chcą mieć dziecko, są bardzo "wdzięcznymi" pacjentami. Przychodzą regularnie i płacą. Niekiedy celowo przetrzymuje się ich w gabinetach. Po co się ich pozbywać? - o tym, z jakimi problemami zmagają się pary, które muszą się leczyć, aby zajść w ciążę, mówi ginekolog, prof. dr hab. n. med. Rafał Kurzawa.

  Joanna Biszewska
 • Wujek znad kotleta: A co ty Kamil, nie wiesz, jak się dziecko robi?

  Wujek znad kotleta: A co ty Kamil, nie wiesz, jak się dziecko robi?

  - Ludzie komentują, ale mało kto wie, przez co przechodzimy, jakie dramaty rozgrywają się w czterech ścianach naszych domów. Psychoterapia, ciągłe wizyty w klinice, ogrom badań, mnóstwo leków i morze wylanych łez - to jest nasza codzienność. Nie każdy chce i ma potrzebę, aby opowiadać o tym, że kolejne in vitro nie zakończyło się ciążą - mówi Ola, która od kilku lat wraz z mężem stara się o dziecko.

  Joanna Biszewska
 • Zapłodnienie in vitro - na czym polega i jak przebiega w kolejnych etapach?
 • Sześć lat walczyła z niepłodnością. 'Lekarze pytali, czemu znów nie jestem w ciąży'
 • Niepłodność mężczyzn. Czym się objawia? Czy można ją leczyć?

  Niepłodność mężczyzn. Czym się objawia? Czy można ją leczyć?

  Niepłodność mężczyzn to problem coraz częściej występujący w naszym społeczeństwie. Dotyczy to panów w różnym wieku, o różnym statusie materialnym, wykształceniu i wykonywanym zawodzie. Ta przypadłość nie wybiera - może przytrafić się każdemu. Z roku na rok obserwujemy jednak coraz wiekszą ilość mężczyzn, którzy borykają się z problemem niepłodności. Jakie są tego powody? Na płodność męską wpływ ma wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Aby określić przyczyny kłopotów z płodnością, należy dokonać wnikliwej analizy i poddać się badaniom diagnostycznym.

  M. Wołoszyn
 • Inseminacja - czym jest i jak przebiega?

  Inseminacja - czym jest i jak przebiega?

  Inseminacja to jedna z metod walki z niepłodnością, która dotyka coraz wiekszą liczbę par. Mówi się, że nawet co piąta para starajaca się o dziecko, może borykać się z tym problemem. Nauka nie pozostaje jednak obojętna na ten problem. Inseminacja jest stosunkowo jedną z najprostszych metod wspomagania płodności.

  M. Wołoszyn
 • Najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn

  Najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn

  Najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn obejmują wiele czynników. U kobiet najbardziej powszechną przeszkodą na drodze do rodzicielstwa są zaburzenia hormonalne i zaburzenia jajeczkowania. Wśród mężczyzn prym wiodą nieprawidłowości nasienia.

  mb
 • Niepłodność męska - rzeczywiście mamy epidemię? Skąd się bierze problem, jak go diagnozować i leczyć?
 • Hormon folikulotropowy, FSH - ważny dla płodności obu płci. Kiedy jego poziom jest nieprawidłowy?
 • Zespół policystycznych jajników: objawy, diagnoza, leczenie. PCOS a ciąża
 • Obydwoje płodni, wyniki dobre, a ciąży nie ma. Co może być przyczyną? Zapytaliśmy lekarza [WYJAŚNIAMY]
 • Inseminacja (IUI). Kiedy jest sens, a kiedy należy odpuścić?

  Inseminacja (IUI). Kiedy jest sens, a kiedy należy odpuścić?

  Inseminacja domaciczna jest bezbolesna, to jedna z najprostszych metod leczenia niepłodności, to też ostatni przystanek przed in vitro. Statystyki skuteczności inseminacji wahają się od 5 do 25 proc. na cykl. Z myślą o parach rozpoczynających leczenie, a także o tych które już są po kilku próbach inseminacji domacicznej rozmawiamy z ginekologiem-położnikiem, dr Grzegorzem Południewskim, który na co dzień pracuje z parami borykającymi się z niepłodnością.

  Joanna Biszewska
 • Coraz słabsze i wolniejsze plemniki Polaków

  Coraz słabsze i wolniejsze plemniki Polaków

  Ciasne bokserki, dwa piwa dziennie, mało seksu i są efekty. Co piąty potencjalny tata może mieć problemy ze spłodzeniem potomka. Bo plemniki są ospałe, wolne i niemrawe.

  opr. Joanna Biszewska
 • 10 lat zmagała się z niepłodnością: 'Codziennie doszukujesz się objawów ciąży, potrafi nawet zemdlić'
 • In vitro. Szanse w procentach

  Dla par przygotowujących się do procedury in vitro internet jest ważnym źródłem informacji. Na portalach, stronach klinik zajmujących się leczeniem niepłodności przeczytamy nie tylko o tym, jak przygotować się do zabiegu in vitro, ale również o statystykach. Kto ma największe szanse, komu się najczęściej udaje zajść w ciążę drogą zapłodnienia pozaustrojowego, po ilu próbach. Czy warto sugerować się liczbami?

  Joanna Biszewska
 • Sukces przyczyną niepłodności?

  Pięcie się po szczeblach kariery, nadgodziny, ciągły pośpiech, forsowne treningi na siłowni, dużo imprez, mało snu. Na ile styl życia odpowiada za płodność? Na co zapracowana potencjalna mama powinna zwrócić uwagę zanim umówi się na wizytę w klinice leczenia niepłodności?

  Joanna Biszewska
 • Wiek partnera przyczyną niepłodności?

  Wiek kobiety ma wpływ na płodność i zdrowie dziecka. Nie ma natomiast zbyt wielu przykładów na to, że podobna zależność występuje w przypadku płci męskiej. Czy i jak długo można odkładać ojcostwo na później?

  Joanna Biszewska
 • Gdybym przestała się stresować, na pewno zaszłabym w ciążę. Mity i półprawdy wokół niepłodności

  Gdybym przestała się stresować, na pewno zaszłabym w ciążę. Mity i półprawdy wokół niepłodności

  Nie możesz zajść w ciążę, bo brałaś tabletki antykoncepcyjne, bo masz blokadę w głowie, bo to kara za grzechy. Niepłodność, jak każda choroba, otoczona jest pajęczyną mitów i półprawd. Jaka jest prawda? Publikujemy fragment książki "Jak tu począć". Poradnik odczarowuje metody wspomaganego rozrodu i pokazuje, że niepłodność to nie wyrok.

  Opr. Joanna Biszewska
 • In vitro. Ile kosztuje szansa na dziecko?

  In vitro. Ile kosztuje szansa na dziecko?

  Pary, które nie "załapały się" na refundację, zabieg in vitro finansują z własnej kieszeni. Ile trzeba dzisiaj zapłacić za nadzieję na dziecko?

  Tekst: Joanna Biszewska
 • "Bo wiecie, ja to jestem z in vitro" [WYWIAD]

  Kiedy mama poszła ze mną do kościoła, bo chciała mnie ochrzcić i powiedziała o tym po prostu księdzu, on na to odpowiedział: "Ale wie pani, nie ma takiej możliwości, to jest dziecko bez duszy, ono nie ma prawa istnienia" - mówi 22-letnia Karolina Wolf. Jedna z najstarszych Polek urodzonych dzięki tej metodzie rozmawia z Karoliną Stępniewską, redaktorką serwisu eDziecko.pl

  Karolina Stępniewska
 • Leki ułatwiające zajście w ciążę

  Leki ułatwiające zajście w ciążę

  Czy pigułka lub zastrzyk wystarczy, aby pokonać niepłodność? Czasami tak. Podczas starań o dziecko nie zawsze trzeba poddawać się skomplikowanym procedurom wspomaganego rozrodu. Kiedy leczenie farmakologiczne przyniesie oczekiwany efekt w postaci upragnionej ciąży?

  Joanna Biszewska
 • Mrożenie zarodków - sposób na odłożenie macierzyństwa w czasie?

  Mrożenie zarodków - sposób na odłożenie macierzyństwa w czasie?

  Mrożone zarodki. Pieszczotliwie mrozaczki, mrozaki. Nadzieja wielu par na spełnienie marzeń o dziecku. Czy w przyszłości odsetek ciąż z mrozaczków będzie taki sam lub nawet wyższy niż w przypadku ciąż ze świeżych zarodków?

  Joanna Biszewska-Miętka
 • Dziecko od państwa. Kto skorzysta na refundacji?

  Dziecko od państwa. Kto skorzysta na refundacji?

  Rządowy Program Leczenia Niepłodności to nadzieja dla 15 tysięcy par, które skorzystają z refundowanych zabiegów in vitro. W zeszłym roku zakwalifikowano 2 tys. par. Pozostali czekają na swoją kolej.

  Tekst: Joanna Biszewska, konsultacja: dr n. med. Grzegorz Mrugacz, dyrektor medyczny Bociana, Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa z Białegostoku
 • Marzenia o dziecku- jednak się spełniają! Pamiętnik nagrodzony w naszym konkursie
 • In vitro? 'Przykre, że straszy się tym, że takie dzieci mają jakąś bruzdę, czy nie zostaną ochrzczone' [WYWIAD]
 • Coraz krótsze cykle menstruacyjne? To może być początek menopauzy [WYWIAD]

  Coraz krótsze cykle menstruacyjne? To może być początek menopauzy [WYWIAD]

  Od kilku miesięcy okres zaczyna ci się o kilka dni wcześniej niż zwykle? To może być sygnał, że zaczynasz wchodzić w czas premenopauzalny. Jeśli myślisz o dziecku, to ostrzeżenie, że czasu coraz mniej. O tym, co powinnaś zrobić kiedy zaobserwujesz u siebie krótsze niż zwykle cykle rozmawia specjalista położnictwa i ginekologii, endokrynolog dr n. med. Dariusz Mercik z Joanną Biszewską.

  Joanna Biszewska
 • Ginekolog: Zdrowi mężczyźni rzadko kiedy myślą, że mogą być niepłodni

  Ginekolog: Zdrowi mężczyźni rzadko kiedy myślą, że mogą być niepłodni

  Dzisiaj doszukując się przyczyny braku ciąży w parze, nie zleca się badań tylko kobiecie, lecz diagnostykę rozpoczyna od badania obojga partnerów. Dzięki temu wiemy, że w prawie połowie przypadków o niepłodności decyduje czynnik męski. Czy to oznacza, że spada płodność mężczyzn? Jak wygląda leczenie pary, kiedy przyczyna niepłodności leży po stronie mężczyzny? Z doktorem Tomaszem Ziółkowskim rozmawia Joanna Biszewska.

  Joanna Biszewska
 • Akcja 'Porozmawiajmy o in vitro'

  Akcja "Porozmawiajmy o in vitro"

  Porozmawiajmy o in vitro to cykl "Gazety Wyborczej", w którym opisujemy sytuację par zmagających się z niepłodnością.