Niep³odno¶æ i leczenie niep³odno¶ci - najnowsze artyku³y

  • Ginekolog o niep³odno¶ci: Przetrzymuje siê ludzi w gabinetach

    Ginekolog o niep³odno¶ci: Przetrzymuje siê ludzi w gabinetach

    - Ludzie, którzy maj± problemy z p³odno¶ci±, a bardzo chc± mieæ dziecko, s± bardzo "wdziêcznymi" pacjentami. Przychodz± regularnie i p³ac±. Niekiedy celowo przetrzymuje siê ich w gabinetach. Po co siê ich pozbywaæ? - o tym, z jakimi problemami zmagaj± siê pary, które musz± siê leczyæ, aby zaj¶æ w ci±¿ê, mówi ginekolog, prof. dr hab. n. med. Rafa³ Kurzawa.

    Joanna Biszewska
  • Wujek znad kotleta: A co ty Kamil, nie wiesz, jak siê dziecko robi?

    Wujek znad kotleta: A co ty Kamil, nie wiesz, jak siê dziecko robi?

    - Ludzie komentuj±, ale ma³o kto wie, przez co przechodzimy, jakie dramaty rozgrywaj± siê w czterech ¶cianach naszych domów. Psychoterapia, ci±g³e wizyty w klinice, ogrom badañ, mnóstwo leków i morze wylanych ³ez - to jest nasza codzienno¶æ. Nie ka¿dy chce i ma potrzebê, aby opowiadaæ o tym, ¿e kolejne in vitro nie zakoñczy³o siê ci±¿± - mówi Ola, która od kilku lat wraz z mê¿em stara siê o dziecko.

    Joanna Biszewska
  • Zap³odnienie in vitro - na czym polega i jak przebiega w kolejnych etapach?
  • Sze¶æ lat walczy³a z niep³odno¶ci±. 'Lekarze pytali, czemu znów nie jestem w ci±¿y'
  • Niep³odno¶æ mê¿czyzn. Czym siê objawia? Czy mo¿na j± leczyæ?

    Niep³odno¶æ mê¿czyzn. Czym siê objawia? Czy mo¿na j± leczyæ?

    Niep³odno¶æ mê¿czyzn to problem coraz czê¶ciej wystêpuj±cy w naszym spo³eczeñstwie. Dotyczy to panów w ró¿nym wieku, o ró¿nym statusie materialnym, wykszta³ceniu i wykonywanym zawodzie. Ta przypad³o¶æ nie wybiera - mo¿e przytrafiæ siê ka¿demu. Z roku na rok obserwujemy jednak coraz wieksz± ilo¶æ mê¿czyzn, którzy borykaj± siê z problemem niep³odno¶ci. Jakie s± tego powody? Na p³odno¶æ mêsk± wp³yw ma wiele czynników zewnêtrznych i wewnêtrznych. Aby okre¶liæ przyczyny k³opotów z p³odno¶ci±, nale¿y dokonaæ wnikliwej analizy i poddaæ siê badaniom diagnostycznym.

    M. Wo³oszyn
  • Inseminacja - czym jest i jak przebiega?

    Inseminacja - czym jest i jak przebiega?

    Inseminacja to jedna z metod walki z niep³odno¶ci±, która dotyka coraz wieksz± liczbê par. Mówi siê, ¿e nawet co pi±ta para starajaca siê o dziecko, mo¿e borykaæ siê z tym problemem. Nauka nie pozostaje jednak obojêtna na ten problem. Inseminacja jest stosunkowo jedn± z najprostszych metod wspomagania p³odno¶ci.

    M. Wo³oszyn
  • Najczêstsze przyczyny niep³odno¶ci u kobiet i mê¿czyzn

    Najczêstsze przyczyny niep³odno¶ci u kobiet i mê¿czyzn

    Najczêstsze przyczyny niep³odno¶ci u kobiet i mê¿czyzn obejmuj± wiele czynników. U kobiet najbardziej powszechn± przeszkod± na drodze do rodzicielstwa s± zaburzenia hormonalne i zaburzenia jajeczkowania. W¶ród mê¿czyzn prym wiod± nieprawid³owo¶ci nasienia.

    mb
  • Niep³odno¶æ mêska - rzeczywi¶cie mamy epidemiê? Sk±d siê bierze problem, jak go diagnozowaæ i leczyæ?
  • Hormon folikulotropowy, FSH - wa¿ny dla p³odno¶ci obu p³ci. Kiedy jego poziom jest nieprawid³owy?
  • Zespó³ policystycznych jajników: objawy, diagnoza, leczenie. PCOS a ci±¿a
  • Obydwoje p³odni, wyniki dobre, a ci±¿y nie ma. Co mo¿e byæ przyczyn±? Zapytali¶my lekarza [WYJA¦NIAMY]
  • Inseminacja (IUI). Kiedy jest sens, a kiedy nale¿y odpu¶ciæ?

    Inseminacja domaciczna jest bezbolesna, to jedna z najprostszych metod leczenia niep³odno¶ci, to te¿ ostatni przystanek przed in vitro. Statystyki skuteczno¶ci inseminacji wahaj± siê od 5 do 25 proc. na cykl. Z my¶l± o parach rozpoczynaj±cych leczenie, a tak¿e o tych które ju¿ s± po kilku próbach inseminacji domacicznej rozmawiamy z ginekologiem-po³o¿nikiem, dr Grzegorzem Po³udniewskim, który na co dzieñ pracuje z parami borykaj±cymi siê z niep³odno¶ci±.

    Joanna Biszewska
  • Coraz s³absze i wolniejsze plemniki Polaków

    Coraz s³absze i wolniejsze plemniki Polaków

    Ciasne bokserki, dwa piwa dziennie, ma³o seksu i s± efekty. Co pi±ty potencjalny tata mo¿e mieæ problemy ze sp³odzeniem potomka. Bo plemniki s± ospa³e, wolne i niemrawe.

    opr. Joanna Biszewska
  • 10 lat zmaga³a siê z niep³odno¶ci±: 'Codziennie doszukujesz siê objawów ci±¿y, potrafi nawet zemdliæ'
  • In vitro. Szanse w procentach

    Dla par przygotowuj±cych siê do procedury in vitro internet jest wa¿nym ¼ród³em informacji. Na portalach, stronach klinik zajmuj±cych siê leczeniem niep³odno¶ci przeczytamy nie tylko o tym, jak przygotowaæ siê do zabiegu in vitro, ale równie¿ o statystykach. Kto ma najwiêksze szanse, komu siê najczê¶ciej udaje zaj¶æ w ci±¿ê drog± zap³odnienia pozaustrojowego, po ilu próbach. Czy warto sugerowaæ siê liczbami?

    Joanna Biszewska
  • Sukces przyczyn± niep³odno¶ci?

    Piêcie siê po szczeblach kariery, nadgodziny, ci±g³y po¶piech, forsowne treningi na si³owni, du¿o imprez, ma³o snu. Na ile styl ¿ycia odpowiada za p³odno¶æ? Na co zapracowana potencjalna mama powinna zwróciæ uwagê zanim umówi siê na wizytê w klinice leczenia niep³odno¶ci?

    Joanna Biszewska
  • Wiek partnera przyczyn± niep³odno¶ci?

    Wiek kobiety ma wp³yw na p³odno¶æ i zdrowie dziecka. Nie ma natomiast zbyt wielu przyk³adów na to, ¿e podobna zale¿no¶æ wystêpuje w przypadku p³ci mêskiej. Czy i jak d³ugo mo¿na odk³adaæ ojcostwo na pó¼niej?

    Joanna Biszewska
  • Gdybym przesta³a siê stresowaæ, na pewno zasz³abym w ci±¿ê. Mity i pó³prawdy wokó³ niep³odno¶ci

    Gdybym przesta³a siê stresowaæ, na pewno zasz³abym w ci±¿ê. Mity i pó³prawdy wokó³ niep³odno¶ci

    Nie mo¿esz zaj¶æ w ci±¿ê, bo bra³a¶ tabletki antykoncepcyjne, bo masz blokadê w g³owie, bo to kara za grzechy. Niep³odno¶æ, jak ka¿da choroba, otoczona jest pajêczyn± mitów i pó³prawd. Jaka jest prawda? Publikujemy fragment ksi±¿ki "Jak tu pocz±æ". Poradnik odczarowuje metody wspomaganego rozrodu i pokazuje, ¿e niep³odno¶æ to nie wyrok.

    Opr. Joanna Biszewska
  • In vitro. Ile kosztuje szansa na dziecko?

    In vitro. Ile kosztuje szansa na dziecko?

    Pary, które nie "za³apa³y siê" na refundacjê, zabieg in vitro finansuj± z w³asnej kieszeni. Ile trzeba dzisiaj zap³aciæ za nadziejê na dziecko?

    Tekst: Joanna Biszewska
  • "Bo wiecie, ja to jestem z in vitro" [WYWIAD]

    Kiedy mama posz³a ze mn± do ko¶cio³a, bo chcia³a mnie ochrzciæ i powiedzia³a o tym po prostu ksiêdzu, on na to odpowiedzia³: "Ale wie pani, nie ma takiej mo¿liwo¶ci, to jest dziecko bez duszy, ono nie ma prawa istnienia" - mówi 22-letnia Karolina Wolf. Jedna z najstarszych Polek urodzonych dziêki tej metodzie rozmawia z Karolin± Stêpniewsk±, redaktork± serwisu eDziecko.pl

    Karolina Stêpniewska
Copyright © Agora SA