Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

21 tydzień ciąży: Twoje dziecko

W 21 tygodniu ciąży maluch reguluje już sobie rytm dnia, ma stałe pory snu i czuwania, a także kopania. Tańczy w pęcherzu płodowym, podskakuje, obraca się wokół własnej osi, kołysze biodrami, zgina nogi i ręce, porusza palcami, gładzi się po buzi. Dzięki takiej gimnastyce nie tylko ćwiczy mięśnie, ale i usprawnia zmysł równowagi.

Pod koniec 21 tygodnia ciąży jelita są na tyle rozwinięte, że dziecko może przetwarzać połykany płyn owodniowy. Całe ciało dziecka nadal jest pokryte meszkiem płodowym. Rączki i nóżki dziecka mają już odpowiednie proporcje. Miękkie chrząstki układu kostnego dziecka twardnieją, zamieniają się w kości.

Doskonali się system odpornościowy. Powstają białe ciałka krwi, których głównym zadaniem jest zwalczanie infekcji. Od tego tygodnia ciąży dzieci zaczynają coraz bardziej różnić się swoimi wymiarami. Odchylenia od książkowych wartości nie powinny być powodem do niepokoju.

21 tydzień ciąży - waga dziecka
. Dziecko mierzy około 22-25 cm i waży od 280 do 360 gramów. Waży około 360 g, ma ok. 25 cm, jest mniej więcej wielkości banana.

21 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

W 21 tygodniu ciąży macica jest wielkości melona, prawie sięga wysokości pępka. Możesz też zaobserwować bardziej obfite upławy. Związane to jest z intensywnymi przemianami hormonalnymi. To normalny objaw, pod warunkiem, że w wydzielinie z pochwy nie pojawia się krew, nie towarzyszą temu bóle ani swędzenie.

21 tydzień ciąży - ruchy dziecka.
W tym tygodniu ciąży większość przyszłych mam odczuwa już regularnie ruchy dziecka. Tylko w niektórych przypadkach poczujesz je później np. jeśli jeszcze przed ciążą byłaś otyła lub gdy łożysko umiejscowiło się na przedniej ścianie macicy. W takich wypadkach do odczuwania ruchów dziecka może dojść nawet za kilka tygodni.

W drugiej połowie ciąży rosnący płód potrzebuje coraz więcej składników odżywczych. Dotyczy to przede wszystkim białka, będącego podstawowym budulcem tkanek. Zwiększa się również ogólne zapotrzebowanie kaloryczne kobiety ciężarnej. Zgodnie z normami Instytutu Żywności i Żywienia wynosi ono 3000 kilokalorii. Organizm potrafi teraz lepiej wykorzystywać pożywienie.

Idealnie, jeśli Twoja dieta zawiera:
- Pełnoziarniste pieczywo, makaron i brązowy ryż, które są źródłem węglowodanów. Produkty te dostarczają energii, witamin, składników mineralnych, a także błonnika
- Świeże owoce i warzywa, które również są bogatym źródłem witamin, minerałów i błonnika
- Mięso, ryby, jaja, orzechy, rośliny strączkowe, mleko i jego przetwory. Dostarczają nie tylko białka, ale także żelaza i wapnia
- Tłuszcze roślinne (oliwa, olej), najlepiej w postaci dodatku do sałatek.
Ogranicz spożywanie tłuszczów zwierzęcych i słodyczy. Nadmiar produktów zawierających tłuszcze i cukier sprzyja powstawaniu nadwagi. Szczególną uwagę trzeba też zwrócić na witaminy i składniki mineralne. Należą do nich przede wszystkim: żelazo, wapń i witamina C.

Jeśli jesteś wegetarianką nie musisz rezygnować ze swojej diety podczas ciąży. Ustal z lekarzem prowadzącym Twoja ciążę, jak komponowac diete wegetariańską lub wegańska w ciąży. I pamiętaj, wegetarianki i weganki nie rodzą mniejszych dzieci niż kobiety jedzące wszystko. Na co jednak powinny zwracać uwagę, aby w ciąży zapewnić sobie i dziecku wszystko, co niezbędne? Przeczytaj na co zwraca uwagę dietetyczka Alicja Kalińska.

21 tydzień ciąży - dolegliwości. Jeśli odczuwasz zgagę zrezygnuj z potraw pikantnych, smażonych na tłuszczu, wybieraj produkty bogate w białko, a ubogie w tłuszcz. Nigdy nie jedz dużo podczas jednego posiłku. Jeśli zgaga dokucza Ci wieczorem, układaj się wysoko, na kilku poduszkach, aby kwasy żołądkowe nie cofały się zbyt łatwo do przełyku.

Możesz mieć wrażenie, że gorzej widzisz. Pogorszenie wzroku u ciężarnej zdarza się często w przypadku krótkowidzów. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi w ciąży. Pogorszenie wzroku zwykle jest niewielkie i nasila się wieczorem. Nie trzeba się tym martwić. Po porodzie wszystko wróci do normy. Niekiedy w ciąży przeszkadzają szkła kontaktowe, oczy pieką lub łzawią. To wynik związanej z ciążą zmiany właściwości łez. Niektóre kłopoty ze wzrokiem mogą świadczyć o poważniejszym problemie. Podwójne widzenie, pojawienie się mroczków przed oczami, czy wrażenie ściemniania się mogą być sygnałem nadciśnienia lub niebezpiecznego zatrucia ciążowego.

To ważne

W ciąży lepiej się nie zamartwiać i nie denerwować. Stres nie jest dobry, ani dla ciebie, ani dla dziecka. Nie chcemy nikogo starszych, ale zawsze lepiej wiedzieć, co powinno w ciąży zaniepokoić i kiedy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Poniżej wymieniamy 10 niepokojących objawów, które mogą się pojawić podczas ciąży i o których należy zawsze poinformować lekarza Na podstawie "Ciąża z klasą. fachowy przewodnik po ciąży, porodzie i całej reszcie".

1. Każde, nawet najmniejsze, krwawienie z dróg rodnych w czasie ciąży, wymaga konsultacji lekarskiej. Podczas wizyty powinno być przeprowadzone badanie ginekologiczne. W ten sposób ocenia się czy krwawienie pochodzi z jamy macicy, nadżerki szyjki macicy bądź z polipu doczesnowego. Nieodzownym badaniem jest ultrasonografia, która pozwala ocenić umiejscowienie łożyska. Przyczyny najczęściej są złożone i zależą od funkcjonowania gospodarki hormonalnej, warunków anatomicznych, czynników immunologicznych i infekcyjnych.

W drugiej połowie ciąży krwawienia najczęściej związane są z nieprawidłowym umiejscowieniem łożyska lub jego przedwczesnym oddzieleniem. W przypadku wystąpienia krwawień w czasie ciąży zaleca się oszczędzający tryb życia, częstsze wizyty kontrolne, odpowiednią farmakoterapię, a w niektórych przypadkach kobiety ciężarne muszą leżeć w szpitalu. Nawet niewielkie krwawienie może być sygnałem poważnego problemu, a zlekceważone mogą doprowadzić do utraty ciąży.

2. Wszystko, co przypomina odejście wód płodowych (nie musi to być duży strumień). Nie chcemy, żeby wody odeszły zanim dziecko będzie gotowe do przyjścia na świat. Jeśli myślisz, że to nastąpiło, do razu jedz do lekarza.

3. Obfita lub brzydko pachnąca wydzielina z pochwy. Może to być oznaka infekcji pochwy, którą zwykle łatwo wyleczyć.

4. Skurcze i ból brzucha, szczególnie jeśli się nasilają lub pojawiają regularnie. Mogą to być przedwczesne bóle porodowe.

5. Nasilone bóle głowy, zwłaszcza jeśli towarzyszy im ból w górze brzucha, obrzmienie twarzy, dłoni i stóp lub zaburzenia widzenie np. nieostre widzenie, migające światło. Mogą to być symptomy adres]stanu przedrzucawkowego

6. Mocne swędzenie, szczególnie na dłoniach i podeszwach stóp. Istnieje wiele przyczyn swędzenia w ciąży, począwszy od wyprysków, po cholestazę ciążową, chorobę wątroby, która powinna być leczona w szpitalu. Ok 15 proc. kobiet w ciąży cierpi z powodu swędzenia i w większość przypadków to nie jest nic poważnego, ale warto to sprawdzić, jeśli objawy sa szczególnie uciążliwe

7. Nie czujesz ruchów dziecka przez dłuższy czas. Jeśli zarejestrujesz wyraźną zmianę, szczególnie mniej ruchów niż normalnie, zgłoś się do szpitala. I nie zapominaj, instynkt macierzyński zazwyczaj dobrze podpowiada. Jest wiele przyczyn zmiany ruchów dziecka. Może po prostu dziecko rośnie i ma mniej miejsca na ruch albo akurat tego dnia jest senne. Ale czasami – brak ruchów – może wskazywać na poważny problem. Dlatego, jeśli coś cię martwi, idź do lekarza

8. Jeśli masz gorączkę (powyżej 38 st C) i źle się czujesz. Gorączka oznacza infekcje, która trzeba diagnozować i leczyć

9. Jeśli nagle spuchnie ci noga z jednej strony. W ciąży rośnie ryzyko zakrzepów krwi. Jeśli zakrzep utworzy się w nodze, może spowodować takie objawy, które w sporadycznych przypadkach mogą być niebezpieczne

10. Jeśli nagle poczujesz duszności lub ból w klatce piersiowej. Mogą to być objawy zakrzepu krwi w płucach, który w sporadycznych przypadkach jest zagrożeniem dla kobiety w ciąży

Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich możliwości. Najważniejsze jest, żeby zaczerpnąć porady, kiedy coś cię martwi, nawet jeśli nie umiesz tego dokładnie sprecyzować. Neonatolog, prof. Ryszard Lauterbach w tekście „Czy można uniknąć przedwczesnego porodu? Neonatolog: W sytuacji niepewności jechać do szpitala i nie przejmować się ich reakcją" namawia wszystkie kobiety w ciąży, aby nie martwiły się tym, co powiedzą na izbie przyjęć. Lepiej założyć, że każde, nawet najdrobniejsze zaniedbanie, niedopatrzenie, spóźnienie, to pozbawienie dziecka szansy na zdrowe życie. W sytuacji niepewności, nie powinno być żadnych obiekcji, czy jechać do szpitala.

Pytanie do lekarza

Czy w czasie ciąży można coś zmienić w swoim stylu życia, aby zmniejszyć ryzyko ewentualnej alergii u dziecka?

Dr n. med. Grzegorz Południewski, lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- Często nam się wydaje, że problemy zdrowotne dziecka powiązane są z przebiegiem ciąży i czasami tak bywa. Trudno jest jednak jednoznacznie wykazać jak okres rozwoju w ciąży przekłada się na życie poza macicą. Odporność, uczulenia, alergie to zaburzenia coraz częściej spotykane u dzieci. Wszystkie one zależą od prawidłowej reakcji układu odpornościowego. A co on robi w ciąży u płodu? W skrócie: robi wszystko, aby nie przeszkadzać, jest we wczesnych fazach rozwoju i musi być niewidoczny dla organizmu matki. Ochrona jest gwarantowana przez organizm ciężarnej, to tzw. odporność bierna. Dopiero po porodzie układ odpornościowy dziecka zaczyna swoją aktywność i tu mogą pojawić się skłonności do alergii. Nie udowodniono, aby dieta matki powodowała reakcje uczuleniowe u płodu. Skłonność do reakcji alergicznych jest częstsza u dzieci alergików, ale o tym decydują geny. Nie ma podstaw, aby modyfikować dietę pod kątem alergii, o ile matka dobrze toleruje pokarmy.

Czy wiesz, że...

Ruchy dziecka odczuwasz najwyraźniej, kiedy leżysz i odpoczywasz

21 tydzień ciąży - nie czuję ruchów dziecka. Nie panikuj jeśli aktywność ruchowa płodu nie występuje przez 10 godzin. Okres ciszy i spokoju nie musi oznaczać nic złego. Jednak, kiedy nie odczuwasz ruchów dziecka dłużej niż jeden dzień, zgłoś się do lekarza.

Możesz domowym sposobem sprowokować aktywność dziecka. Zjedz słodkie ciastko, połóż się w wygodniej pozycji i poczekaj. Po słodkim kęsie wzrośnie poziom cukrów we krwi. Dzięki temu płód, przyswajając większą ilość glukozy, powinien dać znak życia.

21 tydzień ciąży - który to miesiąc? To piąty miesiąc ciąży.

Dowiedz się więcej o 21 tygodniu ciąży:

  1. Boisz się o zdrowie swojego dziecka? Spokojnie, chyba wszystkie matki przez to przechodzą. Jeśli odpowiednio się odżywiasz, nie pijesz, nie palisz, nie martw się na zapas.

  2. Od babć, cioć czy koleżanek możesz usłyszeć rady dotyczące "hartowania" brodawek piersiowych w ciąży. Nie słuchaj ich. Nacieranie spirytusem i brutalne szorowanie rękawicą tylko wysuszy i osłabi naskórek. Karmienie powiedzie się bez tego, jeśli dziecko będzie dobrze ssać.

  3. Jeśli macie znajomych z małymi dziećmi, spróbujcie dyskretnie dowiedzieć się, co zamierzają zrobić z niepotrzebnymi już sprzętami niemowlęcymi i ubrankami. Te używane w pierwszych miesiącach życia naprawdę mało się niszczą, warto odkupić po niższej cenie i z pewnego źródła.

  4. Jeśli męczy Cię zgaga, pamiętaj, że to powszechna ciążowa dolegliwość. Powiększająca się macica zaczyna uciskać na organy wewnętrzne, zwieracz żołądka może się nie domykać, a soki żołądkowe drażnią wtedy przełyk. Jedz częściej małe porcje, unikaj głodu i przejedzenia, śpij na wysoko ułożonych poduszkach.

  5. Dowiedzcie się, czy na czekające Was badanie USG można przynieść własną płytę lub kasetę wideo, by zapisać pierwszy film z życia Waszego dziecka.

  6. Używaj kremu z wysokim filtrem, pomoże Ci uniknąć ciążowych przebarwień.

Piąty miesiąc

Piąty miesiąc

Do tej pory w to, że jesteś w ciąży, wierzyłaś na podstawie wyników badań. A teraz nadchodzi czas, w którym poczujesz ruchy dziecka i usłyszysz bicie jego serca.

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko jest...

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.