Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

20 tydzień ciąży: Twoje dziecka

20 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko? Na palcach stóp formują się paznokcie.

Pracują już gruczoły łojowe. Wydzielany przez nie łój i martwe komórki naskórka zbierają się w maź płodową, która chroni skórę. Pod koniec ciąży maź wraz z meszkiem stopniowo oddziela się od skóry, dlatego dzieci urodzone po terminie mogą mieć skórę pofałdowaną wskutek zbyt długiego moczenia.

Pomału kończy się podział komórek mózgowych. Serce dziecka jest już na tyle duże, że jego bicie możesz usłyszeć podczas badania stetoskopem.

Pojawia się nowe owłosienie, to już nie lanugo, to włoski. Większość z nich wypadnie po ok. dwóch tygodniach od urodzenia. Kości ucha wewnętrznego są już w pełni rozwinięte, a nos zaczyna nabierać kształtów.

Oprócz obracania się, kopania, wierzgania możesz odczuwać rytmiczne drgnięcia. Większość dzieci dostaje czkawki w łonie matki. Nie ma się czym martwić, czkawki są całkowicie nieszkodliwe.

20 tydzień ciąży - waga dziecka. Na półmetku ciąży dziecko jest już całkiem spore. Mierzy 14-16 cm (długość CRL tj. od ciemienia do pupy) i waży 300-320 g. Twoje dziecko jest teraz wielkości sporej papryki.

20 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Gratulacje! 20 tydzień ciąży to już półmetek! Połowa ciąży za Tobą. Najpiękniejszym prezentem z tej okazji są ruchy dziecka. Niektóre przyszłe mamy czują je już w 18 tygodniu ciąży, a nawet wcześniej. Kobiety oczekujące dziecka po raz pierwszy zwykle zaczynają odczuwać ruchy w 20 tygodniu. Początkowo są one bardzo delikatne, niemal niezauważalne. Kobiety mówią często, że przypominają leciutki dotyk skrzydeł motyla, cmoknięcie rybiego pyszczka czy... bulgotanie gazowanej wody mineralnej. Pojawiają się czasem co kilka godzin, czasem raz na kilka dni.

Ruchy dziecka stopniowo będą stawać się coraz mocniejsze i bardziej odczuwalne (a w trzecim trymestrze wręcz widoczne gołym okiem). 20 tydzień ciąży - ruchy dziecka, jak często? Po jakimś czasie nauczysz się rozpoznawać, co dzieje się u Twojego dziecka. Maluch będzie się ożywiał (najczęściej pół godziny lub godzinę po Twoim posiłku, gdy dotrze do niego zastrzyk energii z pożywienia) albo zapadał w sen. Czasem będzie mieć czkawkę - to normalne doznanie i nie męczy tak jak dorosłych. Czasem trochę się zaniepokoi, na przykład gdy pójdziesz na thriller do kina z mocnym systemem nagłaśniającym, albo zdenerwujesz się w pracy. Czasem będzie się po prostu przeciągać. Pod koniec ciąży będziesz tym już trochę zmęczona, ale i nauczysz się rozpoznawać, czym dziecko ugodziło Cię właśnie w pęcherz, a czym w przeponę.

20 tydzień ciąży - nie czuję ruchów dziecka. Jeśli do 21 tygodnia ciąży nie poczujesz ruchów płodu, wówczas zgłoś się do swojego lekarza, który podejrzy dziecko w USG i sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Panie mające nieco więcej tkanki tłuszczowej pierwsze ruchy dziecka mogą poczuć później. 20 tydzień ciąży, waga matki. W 20 tygodniu możesz już mieć na plusie około pięciu kilogramów . Do porodu możesz jeszcze przytyć dodatkowe sześć-siedem kilogramów.

Około 20 tygodnia ciąży dno powiększającej się macicy sięga wysokości pępka. W jamie brzusznej robi się ciasno. Pępek może staje się mniej wklęsły, a z czasem robi się wypukły. Nadmierne poszerzenie pierścienia pępkowego może spowodować przepuklinę pępkową, niekiedy konieczna jest konsultacja chirurga. Operacja raczej nie jest konieczna, wystarczy zaklejanie pępka plastrem. Po ciąży wszystko wróci do poprzedniego stanu.

Mniej więcej w połowie ciąży dochodzi do przebarwień w różnych miejscach, ciemnieją też znamiona, brodawki sutkowe, a także linia pośrodku skóry brzucha. To dlatego, że zwiększa się produkcja barwnika - melaniny. Warto wychodząc na słońce używać kremów ochronnych z filtrami przeciwsłonecznymi. Przebarwienia zwykle ustępują lub znacznie zmniejszają się po porodzie.

Pytanie do lekarza

Termin porodu wyliczony na podstawie USG jest inny niż ten wyliczony na podstawie ostatniej miesiączki. Którym się kierować?

Dr n. med. Grzegorz Południewski, lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:

- Termin porodu liczony z terminu ostatniej miesiączki jest tylko przybliżeniem. W tym czasie rodzi tylko ok 5 proc. ciężarnych i jest to data z blisko dwutygodniową tolerancją /+ i -/. Bardziej wiarygodne staje się wyliczenie terminu porodu związane z określeniem wielkości ciąży we wczesnym jej okresie za pomocą USG. Mniej więcej do 12 tyg. ciąży wszystkie płody mają podobne wymiary, co pozwala ustalić ich biologiczny wiek. Nadal jednak tolerancja jest blisko dwa tygodniowa.

O tym możesz pomyśleć

- Zacznij układać plan. W pewnym momencie będziesz musiała uzgodnić z pracodawcą, kiedy weźmiesz zwolnienie ciążowe lub urlop macierzyński. Każdorazowo o tym czy kobieta w ciąży powinna udać się na zwolnienie lekarskie decyduje lekarz, choć nie musi być to lekarz prowadzący ciążę. W pewnych okolicznościach może być to lekarz rodzinny – decydujące znaczenie ma bowiem choroba, na którą zapadnie kobieta w ciąży. Na zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży może pójść każda kobieta, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub na umowę cywilnoprawną, o ile miała odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne.

Dzisiaj bardzo często kobiety w ciąży, kiedy tylko dobrze się czują postanawiają pracować do samego końca. Nie biorą jednak pod uwagę tego, jak zmęczone będą pod koniec 34 tyg ciąży. Jeśli to możliwe rozważ wzięcie urlopu od 34-36 tyg. ciąży. Odpoczynek przyda się i Tobie i dziecku. Nie zapominaj, że od 37 tyg. ciąży możesz się spodziewać, że dziecko przyjdzie na świat w każdej chwili.

To ważne

20 tydzień ciąży - USG połówkowe

W połowie trwania ciąży (około 20-22 tygodnia) wykonuje się USG połówkowe. Podczas tego badania upewnisz się, że dziecko dobrze się rozwija. Wszystkie narządy wewnętrzne płodu są już dostatecznie duże, by można je było dokładnie obejrzeć i zmierzyć w badaniu USG. Poza tym szkielet malucha nie jest jeszcze w pełni skostniały i nie stanowi zapory dla fal ultradźwiękowych.

Co zostanie sprawdzone podczas badania?
- Głowa i mózg
- Serce - komory, zastawki i naczynia krwionośne
- Zawartość jamy brzusznej, szczególnie nerki i żołądek
- Kręgosłup
- Rysy twarzy
- Dłonie i stopy
- Łożysko, pępowina i płyn owodniowy
- Narządy płciowe

W czasie badania lekarz mierzy poszczególne części ciała dziecka i porównuje je z normami odpowiednimi dla tego wieku płodowego, następnie ocenia budowę struktur mózgu, budowę kości czaszki i kręgosłupa, położenie i budowę serca, nerek, żołądka i innych narządów wewnętrznych. Podczas badania, lekarz po raz kolejny weryfikuje przybliżony termin porodu. Pamiętaj jednak, że nie jest on pewną datą, należy go raczej traktować jako wskazówkę, samo rozwiązanie zaś równie dobrze może nastąpić dwa tygodnie wcześniej lub później.

Warto poprosić lekarza o nagranie obrazu z badania. Ten pierwszy film z waszym dzieckiem w roli głównej będzie wspaniałą pamiątką. Na wyniku badania przeczytasz sporo tajemniczych skrótów - będą one określać najważniejsze wymiary płodu (np. CRL - długość od ciemienia do pupy, BPD - odległość od boku do boku główki, AC - obwód brzucha, FL - długość kości udowej, a także FHR - puls dziecka).

Badania USG ma uspokoić rodziców i poinformować lekarza prowadzącego o rozwoju dziecka. W razie jakichkolwiek komplikacji czy nieprawidłowości można zaplanować leczenie, dalsze prowadzenie ciąży i wybrać odpowiednie miejsce do porodu. Szpitale położnicze różnią się między sobą m.in. możliwościami specjalistycznej opieki nad noworodkami.

Usg jest skutecznym badaniem, ale niestety nie wykrywa wszystkich nieprawidłowości. Szacuje się że 1 proc. dzieci rodzi się z wadą serca, ale tylko połowa z nich jest wychwytywana na USG.

Jeśli do tej pory nie wiecie, czy jesteście rodzicami chłopczyka czy dziewczynki, to podczas tego badania lekarz może określić płeć dziecka. Niekiedy jednak maluch układa się tak, że nawet wprawne oko fachowca nie jest w stanie nic dostrzec. Zdarza się też - chociaż już coraz rzadziej - że lekarz się po prostu pomyli.

Czy wiesz, że...

Teraz jest najlepszy czas na urlop

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań możesz planować urlop. Warto jednak w czasie podróży zadbać o wygodę i samopoczucie. Nie prowadź samochodu, jeśli nie musisz. Kierowca ma ograniczoną swobodę ruchów, a Tobie to nie służy. Zapnij pas tak, żeby przechodził nad mostkiem, między piersiami i jak najniżej pod brzuchem. Przynajmniej co dwie godziny róbcie przerwy w podróży.

W pociągu wybierz wagon pierwszej klasy (jest w nim więcej miejsca) i przedział bliżej toalety. W autokarze, jeśli to możliwe, usiądź tak, by obok było wolne miejsce (da Ci to większą swobodę ruchów). W samolocie poproś o fotel na skrzydle (tam mniej odczuwa się wstrząsy) i przy przejściu (łatwiej jest dotrzeć do toalety). W podróży przyda Ci się poduszeczka, którą można podłożyć pod plecy lub pod głowę. Staraj się w miarę możliwości gimnastykować nogi i ręce, zmieniać pozycję.

Jadąc na urlop, koniecznie weź ze sobą kartę ciąży, wyniki badań i dowód ubezpieczenia. Jeśli wybierasz się do jednego z krajów Unii Europejskiej i jesteś ubezpieczona w NFZ, wyrób sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jeżeli jedziesz poza UE, wykup koniecznie ubezpieczenie.

20 tydzień ciąży, który to miesiąc? To piąty miesiąc ciąży.

Dowiedz się więcej o 20 tygodniu ciąży:

 1. To połowa ciąży! Nie masz czasem wrażenia, że byłaś w niej od zawsze? Być może czujesz się już znużona tym stanem.

 2. Zastanawiasz się, skąd wzięło się dziwne, rytmiczne podskakiwanie wewnątrz Twojego brzucha? Dziecko ma czkawkę! Świetnie ćwiczy w ten sposób przeponę i przygotowuje mięśnie do oddychania.

  • Czkawka a ruchy dziecka

   Czkawka a ruchy dziecka

   Czy czkawkę dziecka można pomylić z jego ruchami? Przeczytaj, co na ten temat mają do powiedzenia nasze internautki.

 3. Twoje ciało do porodu przygotowuje m.in. hormon zwany relaksyną. Rozluźnia więzadła stawowe, przyczynia się do poszerzenia obwodu bioder. Przez następne miesiące ciąży możesz mieć wrażenie, że Twoje stawy są jak z gumy, że kończyny gorzej poddają się poleceniom mózgu. Wszystko wróci do normy po porodzie.

  • Jak bezpiecznie ćwiczyć?

   Jak bezpiecznie ćwiczyć?

   Aktywność fizyczna pomaga przygotować ciało do porodu i poprawia samopoczucie. Instruktorka fitness zdradza, jak mądrze i bezpiecznie ćwiczyć.

 4. W odzyskaniu dobrego nastroju bardzo pomoże Ci muzykoterapia. Jeśli uważnie będziesz śledzić reakcje swojego dziecka, być może z czasem uda ci się stwierdzić, jaka jest jego ulubiona płyta. Ta wiedza przyda się po porodzie, łatwo będzie odgadnąć, jaki dźwięk uspokoi niemowlę.

 5. Każdy dzień zaczynaj od śniadania. Rano potrzebujesz dawki węglowodanów, mleka, warzyw i owoców. To może być jogurt z muesli i jabłko, kromka pełnoziarnistego chleba z serem i pomidor posypany szczypiorkiem. Pełen witamin będzie sok świeżo wyciskany z owoców.

 6. Co miesiąc powinnaś zgłosić się na wizytę kontrolną do swojego lekarza. W drugim trymestrze raczej nie będzie już przeprowadzał badania wewnętrznego, ale przez powłoki brzuszne sprawdzi położenie dna macicy. Między 20 a 36 tygodniem ciąży odległość między spojeniem łonowym a dnem macicy mierzona w centymetrach w przybliżeniu odpowiada tygodniowi ciąży.

Piąty miesiąc

Piąty miesiąc

Do tej pory w to, że jesteś w ciąży, wierzyłaś na podstawie wyników badań. A teraz nadchodzi czas, w którym poczujesz ruchy dziecka i usłyszysz bicie jego serca.

W dwudziestym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W dwudziestym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Agora SA