Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

12 tydzień ciąży: Twoje dziecko

12 tydzień - jak wygląda dziecko? W 12 tygodniu ciąży zaczynają rosnąć paznokcie u rąk, a na skórze pojawiają się zawiązki cebulek włosowych. Serce uderza od 120 do 160 razy na minutę. W kościach szczęki pojawiają się zawiązki zębów stałych.

Maluch reaguje na bodźce pochodzące z zewnątrz, np. na mocny ucisk gwałtownym ruchem całego ciała. Zwiększa się ilość płynu owodniowego, płód może swobodnie pływać.

Dziecko jest już silniejsze, odporniejsze na ewentualne przechodzone przez Ciebie infekcje, gorączkę, czy zażywane lekarstwa. Dbaj o zdrowie, unikaj przeziębień i infekcji, nie bierz żadnych tabletek bez konsultacji z lekarzem.

Do końca tego tygodnia wszystkie krytyczne części i układy ciała utworzą się. Rozmiar ciała dziecka uległ podwojeniu w ciągu ostatnich trzech tygodni! Narządy płciowe już się wykształciły, nadal jest jednak zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy płód jest dziewczynką, czy chłopcem. Buzia przybrała ludzki profil. Ciekawe, do kogo będzie podobne?

12 tydzień ciąży - wielkość płodu. Ma ok. 6 cm i 10 g. Twoje dziecko jest wielkości marakui.

12 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

12 tydzień ciąży - objawy. Możesz zauważyć, że pocisz się więcej niż przed ciążą. Przyczyną nadmiernej potliwości w ciąży są ogólnoustrojowe zmiany gospodarki hormonalnej, jakie zachodzą w Twoim organizmie. Niekiedy nadmierne pocenie się jest skutkiem zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy. Zwykle towarzyszą temu takie objawy jak drżenie rąk, bezsenność, drażliwość. Kłopoty z tarczycą rzadko pojawiają się u kobiet, które nie miały ich przed zajściem w ciążę.

Możesz skarżyć się na zawroty głowy. Dolegliwości te są skutkiem dysproporcji pomiędzy szybko zwiększającą się objętością naczyń krwionośnych, a objętością krwi. Jeśli doskwierają Ci zawroty głowy spędzaj dużo czasu na świeżym powietrzu, pij wodę.

Pod koniec 12 tygodnia ciąży typowe dla pierwszego trymestru ciąży dolegliwości (mdłości, wymioty, senność) zaczynają powoli mijać. Zmęczenie zostaje zwykle zastąpione przez przypływ energii. Wraz z lepszym samopoczuciem może powrócić ochota na seks. I dobrze. Zmiany, które zachodzą w pierwszym trymestrze ciąży w organizmie kobiety, sprzyjają miłości. Zwiększa się unaczynienie i przepływ krwi w miednicy i kroczu, więc narządy płciowe są lepiej ukrwione. Większe jest nawilżenie pochwy i wrażliwość na bodźce. Ciąża sprawia też, że rośnie poczucie bliskości między partnerami. To wszystko wzmaga doznania seksualne.

Niektórym kobietom w pierwszych miesiącach ciąży może dokuczać suchość pochwy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć wtedy po żel nawilżający (kupiony w aptece, z atestem). Taki specyfik działa tylko powierzchownie, nie przenika do krwi, więc nie zaszkodzi dziecku.

Pytanie do lekarza

Od ósmego tygodnia ciąży ciało kobiety produkuje hormon zwany relaksyną. Sprawia on, że mięśnie, stawy i więzadła robią się bardziej elastyczne, po to, aby ciało kobiety mogło pomieścić rosnące dziecka. Czy obecność relaksyny sprawia, że kobiety w ciąży są narażone na większe kontuzje np. podczas uprawiania sportu?

Dr n. med. Grzegorz Południewski, lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- Obecność relaksyny pozwala na powolne przystosowanie organizmu kobiety do rozwijającej się ciąży i późniejszego porodu. Jej działanie zmienia budowę miednicy, zmniejsza jej stateczność, uelastycznia więzadła. W sposób oczywisty wpływa to na skutki dużych obciążeń, takich jak w sporcie. Stąd obciążenia są przeciwwskazane w ciąży. Idealnym wręcz sportem dla ciężarnych jest pływanie: umiarkowany ruch, brak obciążenia kręgosłupa, ćwiczenia oddechowe. W ciąży uprawiać można każdy odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń przygotowany dla kobiet ciężarnych. Ćwiczenie jogi, gimnastyka, pływanie pod opieką instruktora są całkowicie bezpieczne.

O tym możesz pomyśleć

- Ciąża bliźniacza to najczęściej występująca ciąża mnoga. Mówi się o niej, gdy w macicy jednocześnie rozwijają się dwa płody. Jeśli spodziewasz się bliźniaków (gratulujemy podwójnej radości) dowiedz się czego się spodziewać po ciąży bliźniaczej
- Pamiętaj, w wynikach USG genetycznego liczy się każdy milimetr, wystarczy, że lekarz w złym miejscu ustawi kursor i wynik będzie przekłamany. Zanim wada genetyczna zostanie ostatecznie potwierdzona należy wykonać dodatkowe badania, nie można sugerować się jedynie wynikiem badania ultrasonograficznego.

To ważne

Jeśli wykonujesz pracę fizyczną lub jesteś w pracy narażona na kontakt ze szkodliwymi substancjami powinnaś powiedzieć o ciąży pracodawcy jak najwcześniej.

Potrzebujesz wsparcia i zrozumienia. Nie lekceważ tego. Płód w pierwszych tygodniach swojego istnienia jest często pojęciem abstrakcyjnym. Jak najbardziej rzeczywiste są za to dolegliwości, które zmuszają do zmiany trybu życia. Bolące, tkliwe piersi, nudności i wymioty, ciągła senność i znużenie, nieumiejętność skoncentrowania się na codziennych obowiązkach, łzy na każde zawołanie - to wszystko komplikuje codzienne funkcjonowanie. Właśnie dlatego początek ciąży to czas, w którym szczególnie potrzebujesz zrozumienia.

Dawniej takie wsparcie dostawało się od żyjącej razem wielopokoleniowej rodziny. Teraz rzadko kiedy młoda mama jest tak blisko - dosłownie i w przenośni - ze swoimi krewnymi, by móc i chcieć na co dzień korzystać z ich doświadczenia. A jeśli nawet to możliwe, nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Wiele kobiet z naszego kręgu kulturowego traumatycznie wspomina ciążę i poród, a dramatyczne opowieści kuzynek działają mało wspierająco na kobietę w ciąży.

W pierwszym okresie ciąży najbardziej potrzebne jest wsparcie ludzi, o których wiesz, że działają na Ciebie kojąco, którym możesz powiedzieć wszystko w pełnym zaufaniu, którzy potrafią pomóc odnaleźć właściwe proporcje. I niezawodnie poprawiają humor.

12 tydzień ciąży - który to miesiąc? To trzeci miesiąc ciąży, jej pierwszy trymestr.

Czy wiesz, że...

Wszystkie dziwne opowieści na temat ciąży możesz włożyć między bajki.
Niewiarygodne, że w XXI wieku wiele osób nadal wierzy w mity. Najpopularniejsze przesądy ciążowe? Wiele związanych jest z jedzeniem. Apetyt na śledzie i ogórki kwaszone ma wróżyć urodzenie chłopaka, a zachcianki na słodycze niechybnie świadczą o dziewczynce.

12 tydzień ciąży - płeć dziecka można też określić, obserwując kształt brzucha oraz wygląd mamy? Ładnie wygląda - będzie chłopiec, bo dziewczyna "odbiera urodę". A maluch będzie miał bujną czuprynę, kiedy mama ma zgagę. Nie wierz też w to, że dziecko będzie miało znamię w tym samym miejscu, którego Ty dotknęłaś na swoim ciele w chwili przestrachu. Ani że oszpecisz jego twarz, patrząc w ogień.

Pamiętaj też, że w wolnych chwilach spokojnie możesz robić na drutach, nie obawiając się, że dziecko okręci się pępowiną. I nie stanie się nic złego, jeśli przed porodem kupisz dla maluszka ubranka. Nie dokładaj sobie zmartwień, rozmawiając z osobami, które straszą Cię i niepokoją.

Dowiedz się więcej o 12 tygodniu ciąży:

  1. Nawet jeśli Twoje badania krwi są idealne, dbaj o zawartość dobrze przyswajalnego żelaza w diecie. Niedługo objętość krwi krążącej w Twoim organizmie wzrośnie, zacznie się czas ryzyka fizjologicznej niedokrwistości. Bogatym źródłem żelaza jest mięso, żółtko jaja, ryby. Jedz je zawsze w towarzystwie produktów bogatych w witaminę C, która ułatwia wchłanianie żelaza.

  2. Zastanawiasz się, jak wiadomość o Twojej ciąży przyjmie pracodawca? Przygotuj się do rozmowy z nim. Przeczytaj kodeks pracy, sprawdź, jakie prawa przysługują kobietom w ciąży i młodym mamom. Zastanów się, kiedy planujesz wrócić do pracy.

  3. Przeziębienie może dopaść każdego. W ciąży nie powinnaś jednak sięgać po lekarstwa z apteki (a już na pewno nie sięgaj po tabletki bez konsultacji z lekarzem). W walce z infekcją skorzystaj z domowych sposobów.

  4. Wiele par zastanawia się, czy można uprawiać seks, gdy kobieta jest w ciąży

  5. Jeśli lubisz nosić na paznokciach tipsy, w ciąży raczej z nich zrezygnuj. Do ich wykonania używa się silnie pachnących i działających środków chemicznych. Zresztą w ciąży stan płytek paznokciowych może się poprawić, a przez następne miesiące będziesz mogła przyzwyczaić się do krótszych paznokci - takie są bezpieczniejsze przy opiece nad noworodkiem i niemowlęciem.

  6. Może zaczniesz planować tegoroczne wakacje? Idealny czas to drugi trymestr ciąży, gdy mija ryzyko poronienia, kończą się nudności, przybywa energii, a brzuch jeszcze nie przeszkadza. Jeśli chcesz jechać za granicę, pamiętaj o polisie ubezpieczeniowej na wypadek konieczności konsultacji z lekarzem.

Trzeci miesiąc

Trzeci miesiąc

To już ostatnie tygodnie złego samopoczucia. Wkrótce usłyszysz bicie serca swojego dziecka i poczujesz przypływ energii.

W dwunastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W dwunastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.