Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

10 tydzień ciąży: Twoje dziecko

W 10 tygodniu ciąży, czyli 8 tygodni po zapłodnieniu, zarodek staje się płodem, który przypomina już miniaturowego człowieka. Powstają malutkie zalążki zębów i zaczynają rosnąć nawet brwi!

Powieki urosły i skleiły się, dziecko wygląda teraz tak jakby spało. W rzeczywistości porusza się coraz częściej rękami, nogami, potrafi otwierać buzię.

Głowa wciąż dominuje nad resztą ciała.
Znikły błony między palcami rąk: widać już palce z opuszkami, dłoń ma właściwe proporcje. Palce stóp są widoczne, ale jeszcze zrośnięte. Wyraźnie rozwinęły się ramiona, ręce zginają się w łokciach. Powstały już wszystkie narządy wewnętrzne. Od tej pory będą tylko rosnąć i dojrzewać.

Od 10 tygodnia ciąży płód jest bardziej odporny na czynniki zewnętrzne. Ukształtowały już się błony płodowe, łożysko powstanie z pogrubiałej kosmówki teraz otaczającej całe jajo płodowe. Dostarcza ona płodowi wszystkie składniki odżywcze. 10 tydzień ciąży - wielkość płodu. Zwinięty w kłębek mierzy mniej więcej 3 cm. To wielkość dużej truskawki.

10 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

10 tydzień ciąży - objawy. Jeśli poranne mdłości i wymioty nasilają się możesz nie tylko nie przybierać na wadze, ale wciąż chudnąć. Postaraj się nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Zadbaj, aby dostarczyć zarówno sobie, jak i dziecku dostateczną ilość wapnia (Twoje potrzeby wynoszą teraz ok. 1000 mg dziennie). Pamiętaj - jeśli Twoja dieta będzie uboga w wapń, rozwijający się płód będzie go pozyskiwał z Twojego organizmu. By nie narazić się na odwapnienie, pij trzy szklanki mleka dziennie lub jedz jogurty, sery, sardynki, migdały, orzechy, fasolę, brokuły.

Możesz odczuwać zawroty głowy. Jeśli towarzyszy temu ogólne osłabienie, senność, kołatanie serca, mroczki przed oczami, nie lekceważ tego. To mogą być objawy niedokrwistości.

Biust przygotowuje się do produkcji pokarmu. Jest duży, obrzmiały i bolący. W trakcie ciąży możesz stosować kosmetyki do biustu przeznaczone dla kobiet ciężarnych. W ich składzie znajdują się przede wszystkim substancje aktywne zapobiegające wiotczeniu piersi i silnie uelastyczniające skórę. Po kąpieli nakładaj na biust grubą warstwę kosmetyku, wykonuj ruchy głaskania w kierunku od dołu lewej piersi ku górze w kierunku prawego obojczyka. W ten sam sposób wmasuj krem w skórę prawej piersi.

Na skórę biustu możesz również stosować kosmetyki przeciwko powstawaniu rozstępów. W obrębie nadmiernie rozciąganej skóry mogą pękać włókna kolagenowe. W konsekwencji na ich powierzchni powstają rozstępy. Staraj się nie aplikować preparatów kosmetycznych bezpośrednio na sutki, szczególnie w ostatnich tygodniach ciąży.

Pytanie do lekarza

NIPT to nieinwazyjny test prenatalny DNA z krwi matki. Warto się tym badaniem zainteresować? Pan doktor zaleca to badanie swoim pacjentkom?

Dr n. med. Grzegorz Południewski, lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- To nowoczesne badanie ma ogromne znaczenie w wykrywaniu nieprawidłowości genetycznych płodu. To badanie pozwala na wykrycie w sposób nieinwazyjny, tylko na podstawie badania krwi matki, z wielkim prawdopodobieństwem ( 95 proc.) czy dziecko ma nieprawidłowości chromosomalne lub inne genetyczne, których wykrywanych cech jest coraz więcej. Badania prenatalne powinny wykonywać wszystkie ciężarne kobiety po 35 roku życia. Związane jest to z podwyższającym się wraz z wiekiem ryzykiem trisomii (zespół Downa, Patau, Edwarsa), zaburzeń liczby chromosomów, w tym płciowych. Badanie to w Polsce nie jest wskazaniem do ewentualnego usunięcia ciąży uszkodzonej, musi być potwierdzone punkcją owodni i badaniem komórek płodu. Amniocentezę można wykonać dopiero po 14 tygodniu ciąży.

O tym możesz pomyśleć

- Lęk przed porodem to coś naturalnego. Jeżeli źródłem lęku przed porodem jest strach związany z bólem, warto porozmawiać z lekarzem o możliwościach znieczulenia
- Jeśli chcesz rodzić z doulą - asystentką kobiety w czasie ciąży, porodu i po porodzie warto już zacząć poszukiwania odpowiedniej osoby
- Zespół Downa to wada genetyczna polegająca na zaburzonej ilości chromosomów. Pierwsze objawy dostrzegalne są już w ciąży, podczas USG genetycznego, które wykonuje się od 11 tygodnia ciąży. Jak postępować, kiedy badanie wykaże, że płód jest dotknięty chorobą chromosomową.

Pamiętaj!

10 tydzień ciąży - pobolewanie podbrzusza. Kiedy się zaniepokoić?

Niektóre kobiety podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży czują ból w dole brzucha, przypominający nieco dolegliwości przed okresem. Ten objaw bywa przyczyną sporego niepokoju, ale najczęściej jest po prostu wynikiem rozciągania macicy (podobny ból powraca po porodzie, gdy macica zaczyna się obkurczać). O bólach podbrzusza trzeba powiedzieć lekarzowi prowadzącemu ciążę. Prawdopodobnie zaleci przyjmowanie dostępnego bez recepty środka rozkurczowego zawierającego drotawerynę.

Czy wiesz, że...

Aby ubiegać się o becikowe musisz zgłosić się do lekarza przed 10 tygodniem ciąży.

Od 1 stycznia 2013 r. becikowe w wysokości 1000 zł. przysługuje wówczas, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1.922,00 zł. Aby po urodzeniu dziecka móc ubiegać się o becikowe, będziesz potrzebowała zaświadczenie lekarskie informujące o tym, że pozostawałaś pod opieką medyczną przynajmniej od 10 tygodnia ciąży, do dnia porodu.

10 tydzień ciąży, który to miesiąc? To trzeci miesiąc ciąży, pierwszy trymestr.

Dowiedz się więcej o 10 tygodniu ciaży:

 1. Talia powoli znika z zarysu Twojej sylwetki. Noś luźniejsze ubrania i bieliznę wykonaną z bawełny.

 2. Jeśli początek ciąży jest dla Ciebie męczącym okresem, postaraj się wziąć kilka dni urlopu lub zwolnienia. Już niedługo skończy się pierwszy trymestr, zobaczysz, że nagle przybędzie Ci sił i energii.

 3. Staraj się zadbać o higienę pracy. Rób krótkie przerwy, ruszaj się, jedz regularnie zdrowe przekąski. Jeśli Twoja praca jest stresująca, staraj się złapać do niej dystans i naucz się technik relaksacyjnych.

 4. W tych dniach czeka Was USG. Wykonywane w tym okresie ciąży ma za zadanie ocenić wiek dziecka, jego rozwój, wielkość, parametry, a także planowany termin porodu. No i ustalić fakt, czy oczekujecie jednego maleństwa, czy też bliźniaków... Zobaczysz bijące miarowo serduszko malucha. Poproś lekarza, by pokazał Ci ekran i wyjaśnił wszystko, co na nim widać.

 5. Twój nastrój może nadal być dość chwiejny. Nie zdziw się, jeśli nagle zaczniesz płakać nad losem bohaterów filmów familjnych albo przeciwnie - wpadać w złość z byle powodu. W Twoim organizmie zachodzą naprawdę potężne zmiany hormonalne, a emocje są od nich zależne. Tylko nie wykorzystuj tego faktu, by się na kimś odegrać...

 6. Czy spożywasz dostateczną ilość wapnia? 1000 mg dziennie to dawka potrzebna Twojemu dziecku i Tobie. Pamiętaj - rozwijający się płód w razie diety ubogiej w wapń będzie go pozyskiwał z Twojego organizmu. By nie narazić się na odwapnienie, pij 3 szklanki mleka dziennie, jedz jogurty, sery, sardynki...

  • Ile mleka w ciąży?

   Ile mleka w ciąży?

   Ginekolog-położnik odpowiada na pytanie, ile mleka powinna wypijać ciężarna kobieta.

Drugi miesiąc

Drugi miesiąc

Drugi pasek na teście ciążowym nie pozostawia wątpliwości. Czas wybrać się na pierwszą wizytę do ginekologa.

W dziesiątym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W dziesiątym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo