Ciemieniucha u dziecka. Czym jest? Jak pielęgnować skórę?

Ciemieniucha to łuskowate strupki, które pojawiają się na skórze dziecka w pierwszych miesiącach życia. Zobacz, jak pielęgnować skórę z ciemieniuchą.

Ciemieniucha: co to? Skąd się bierze?

Co to jest ciemieniucha? Jest to charakterystyczna żółta ''skorupka'' pojawiająca się na głowie dziecka najczęściej w okresie do trzeciego miesiąca życia. Skąd się bierze? Otóż, wspomniane łuski powstają w efekcie nadprodukcji łoju przez gruczoły łojowe. Powodem takiej sytuacji jest najczęściej działanie w organizmie noworodka hormonów matki. Ciemieniucha obejmuje zazwyczaj skórę głowy, często pojawia się też w okolicach brwi, czoła i uszu. Zdarza się, że ciemieniucha powstaje na skutek złej pielęgnacji skóry dziecka, np. nadużywania kosmetyków pielęgnacyjnych.

Zobacz też: Łojotokowe zapalenie skóry - objawy, przyczyny i leczenie

Ciemieniucha u noworodka: jak jej uniknąć?

Ciemieniucha u noworodka występuje stosunkowo często. Skóra nowo narodzonego dziecka jest bardzo wrażliwa, dlatego należy o nią dbać w szczególny sposób. Powstawaniu ciemieniuch sprzyjać może pocenie się głowy. Dlatego przede wszystkim trzeba zwracać uwagę, aby jej nie przegrzewać. Czapeczkę należy nakładać dziecku tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Jeżeli dziecko znajduje się w przestrzeni zamkniętej nie powinno mieć nakrycia głowy. Dotyczy to także noworodków urodzonych latem - w ich przypadku nakrycie głowy nie jest konieczne w każdej sytuacji. 

Konieczna jest także odpowiednia, codzienna pielęgnacja skóry. Włoski dziecka należy codziennie czesać miękką szczoteczką. W trakcie kąpieli warto też masować główkę noworodka. Nie należy nadużywać kosmetyków, takich jak płyny do kąpieli czy szampony. Mimo tego, że są one przeznaczone dla dzieci to często wywołują podrażnienia i przyczyniają się do wzmagania ciemieniuchy. Główkę dziecka wystarczy przemywać czystą, ciepłą wodą.  

Ciemieniucha u niemowląt to niegroźna przypadłość, której łatwo zaradzić.Ciemieniucha u niemowląt to niegroźna przypadłość, której łatwo zaradzić. Fot. Getty Images/Gallo Images Poland

Ciemieniucha u niemowlaka: jak długo może się utrzymywać?

Ciemieniucha u niemowlaka jest niegroźną przypadłością. Nie jest ona dokuczliwa ani uciążliwa dla dziecka - jest raczej problemem natury kosmetycznej. W rzadkich przypadkach może przybrać rozległą postać i przenieść się na twarz, szyję, a nawet pośladki. Zdarzają się też przykłady, gdy ciemieniucha towarzyszy dziecku nawet przez cały pierwszy rok życia. Wtedy konieczna jest konsultacja z lekarzem, który zaleci właściwą pielęgnację wspartą odpowiednimi preparatami leczniczymi. Zazwyczaj ciemieniucha ustępuje po kilku tygodniach, pod warunkiem że rodzice zastosują się do zasad właściwej pielęgnacji.

Ciemieniucha na czole i na brwiach: jak sobie z nią poradzić?

Choć występowanie ciemieniuchy kojarzy się głównie ze skórą głowy, to często zdarza się, że złocista łuska pojawia się też na czole i na brwiach dziecka. Łagodną postać ciemieniuchy łatwo można usunąć stosując domowe preparaty, takie jak oliwka czy wazelina. Wystarczy je dokładnie wetrzeć w zmienione chorobowo miejsce. Rozmiękczoną ciemieniuchę można wyczesać miękką szczoteczką przeznaczoną dla dzieci. Jak jeszcze można sobie poradzić z ciemieniuchą?

  • część rodziców poleca także stosowanie kąpieli w roztworze otrębów pszennych, które działają ścierająco na powstałe zmiany;
  • w przypadku, gdy domowe metody zawiodą, można wspomóc się dostępnymi w aptekach preparatami pomagającymi pozbyć się ciemieniuchy. 

Należy także pamiętać, aby w żadnym wypadku nie próbować zdrapywać ciemieniuchy paznokciami - w ten sposób można uszkodzić delikatny naskórek dziecka i doprowadzić do wdania się zakażenia bakteryjnego.

Ciemieniucha u 3-latka: o czym może świadczyć nawrót ciemieniuchy?

Jeśli ciemieniucha pojawiła się ponownie, mimo że dziecko już dawno nie jest niemowlakiem, wówczas stanowi to sygnał alarmowy. Ciemieniucha u 3-latka może świadczyć o występowaniu alergii lub atopowego zapalenia skóry. Warto więc zgłosić taki fakt pediatrze, który przyjrzy się szczegółowo powodom powstawania nieestetycznej łuski na skórze dziecka. 

Zobacz też: Krochmal - jak go zrobić? Do czego stosować?

Ciemieniucha u dziecka: kiedy konieczna jest interwencja lekarza?

Jeśli mimo zastosowania zasad higieny ciemieniucha u dziecka nie ustąpi w ciągu 14 dni, wskazana jest kontrola u pediatry. Do lekarza należy się udać także w przypadku, gdy łuski na głowie powodują u dziecka uczucie swędzenia lub pojawiają się na skórze poza obszarem głowy.

Zobacz wideo Wyprawka dla dziecka - co powinno się w niej znaleźć?
Więcej o:
Copyright © Agora SA