1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

26 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

26 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

W 26 tygodniu ciąży płuca wytwarzają surfaktant - substancję, która wyścieła pęcherzyki płucne od środka i zapobiega ich sklejaniu się. Płuca potrzebują jednak następnych tygodni do pełnego rozwoju. Gdyby dziecko urodziło się teraz, przy możliwościach współczesnej medycyny, ma duże szanse na przeżycie.

Ziewanie, przeciąganie, obroty - to ulubione zajęcia Twojego dziecka w tym tygodniu. Następuje dalsze doskonalenie narządów zmysłów, w tym słuchu. Prawdopodobnie płód, na tym etapie ciąży, reaguje już na dotyk. Dziecko potrafi już nie tylko ssać kciuk, ale nawet duży palec stopy!

26 tydzień ciąży - waga dziecka. W 26 tygodniu ciąży maluch mierzy 23 cm (33 cm z wyprostowanymi nóżkami). Waży ok. 900 g.

26 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

26 tydzień ciąży umownie jest ostatnim tygodniem drugiego trymestru. Od przyszłego tygodnia wkroczysz w ostatni, trzeci trymestr ciąży. Dla wielu przyszłych mam, to najtrudniejszy czas. Brzuch jest coraz większy, czujesz, że najprostsza czynność, jak schylenie się, aby nałożyć buty, wymaga od Ciebie dużego wysiłku. Od tego tygodnia, staraj się jak najwięcej odpoczywać.

Kiedy masz przypływ energii kompletuj wyprawkę, pomału zacznij przygotowywać pokój/kącik dla dziecka. Wszystkie ubranka, kocyki, pościel trzeba wyprać zanim dziecko przyjdzie na świat, najlepiej w specjalnym proszku dla maluszków. Jeśli planujecie przed porodem remont, zacznijcie już teraz. Za kilka tygodni możesz już nie mieć siły i ochoty. Unikaj i nie wdychaj zapachu farby.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, a jest to Twoja pierwsza ciąża, zapisz się do szkoły rodzenia. Zwykle zaleca się to kobietom dwa, trzy miesiące przed przewidywanym terminem porodu. Ale jeśli ciąża jest dla Ciebie źródłem niepokoju, możesz to zrobić już w 26 tygodniu ciąży. Będziesz tam miała okazję porozmawiać z położnymi, które odpowiedzą na Twoje pytania i rozwieją wątpliwości. Wraz z przyszłym tatą dowiecie się, jak rozpoznać oznaki zbliżającego się porodu, kiedy jechać do szpitala, co ze sobą zabrać (uwaga: szkoły rodzenia prowadzone przy szpitalach informują najczęściej o rzeczach, które można lub trzeba wziąć do tej konkretnej placówki - jeśli zmienicie szpital, dopytajcie o panujące w nim zwyczaje). Poznacie przebieg porodu, sposoby łagodzenia bólu, pozycje, które pozwalają łatwiej rodzić. Zajęcia obejmują także zagadnienia opieki nad noworodkiem: karmienie piersią, przewijanie, przebieranie, kąpanie, noszenie. A także obecności partnera przy porodzie, zastosowaniu znieczulenia itd.

Pamiętaj!

Przedwczesne skurcze, czy możesz im zapobiec?

W przypadku wad macicy lub innych problemów związanych z budową macicy pod koniec drugiego trymestru może dojść do rozpoczęcia czynności skurczowej i przedwczesnego porodu. Wszelka czynność skurczowa, mająca charakter sekwencyjnego bólu, to sygnał do tego, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Zakażenia grzybicze zwiększają ryzyko przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego i przedwczesnego porodu. Zmiany grzybicze pojawiające się w ciąży są wynikiem osłabienia odporności, zmian hormonalnych. Zapalenia grzybicze mogą współwystępować z zakażeniami bakteryjnymi i bezwzględnie wymagają leczenia. Nigdy tego nie lekceważ.

Czy wiesz, że...

Poród rodzinny.

Na pewno warto podczas porodu mieć przy sobie bliską osobę. Świadomość, że jest z nami ktoś, na kogo możemy liczyć, kto jest mądrym łącznikiem między nami a personelem medycznym, bardzo pomaga. To daje poczucie bezpieczeństwa - zmniejsza się poziom lęku i stresu, które towarzyszą każdemu wyjątkowemu i nie do końca przewidywalnemu wydarzeniu, a więc także porodowi. Jednak nie musi to być partner. Jeśli nie chce być przy porodzie, nie zmuszaj go do tego. Osobą towarzyszącą może być Twoja przyjaciółka, mama, inna bliska osoba.

Szukasz szpitala gdzie warto urodzić? Odwiedź stronę www.GdzieRodzic.info. To baza porodówek Fundacji Rodzić po Ludzku, na którym dowiesz się m.in. jak możesz łagodzić odczuwanie bólu, czy możesz rodzić z bliską Ci osobą, czy od razu po porodzie możesz przytulić dziecko i czy szpital pobiera opłaty.

26 tydzień ciąży, który to miesiąc? To szósty miesiąc ciąży i końcówka drugiego trymestru.

Dowiedz się więcej o 26 tygodniu ciąży:

 1. Z zakupem wózka lepiej będzie jeszcze trochę poczekać. Najlepiej teraz wybierzcie model, kolor i upewnijcie się, że jest on w stałej sprzedaży. Nie warto, by tak kosztowny sprzęt stał nieużywany w okresie gwarancyjnym.

 2. Twoja skóra może stać się bardziej sucha niż zwykle. Kup dobry krem nawilżający do twarzy.

 3. Kiedy ostatnio byliście z mężem w kinie, teatrze, restauracji? Wykorzystajcie ten czas, najlepiej jak możecie. Przez pierwsze miesiące życia dziecka będzie Wam trudno znaleźć czas na wyjście we dwoje.

 4. Ubrania ciążowe są na tyle drogie, że trudno skompletować ich pełną szafę. Jeśli masz dość chodzenia wciąż w tych samych spodniach czy bluzkach, zmieniaj wygląd dodatkami - szal, chusta, korale, kolczyki, kamizelka czy sweter narzucone na ramiona pomogą odmienić wizerunek.

 5. Z badań i obserwacji lekarzy wynika, że stosowana w ciąży dieta eliminująca spożycie pokarmów alergizujących nie ma wpływu na to, czy dziecko będzie miało alergię czy nie. Odżywiaj się racjonalnie, nie rezygnuj z mleka czy cytrusów w obawie o zdrowie dziecka.

 6. Jeśli okres zaawansowanej ciąży przypadł na upalne lato, może być Ci bardzo trudno. Pij dużo wody, ubieraj się w przewiewne tkaniny, unikaj środków komunikacji miejskiej, często odpoczywaj.

Szósty miesiąc

Szósty miesiąc

Pod koniec drugiego trymestru ciąża zaczyna Ci już trochę ciążyć. Rosnący brzuch coraz bardziej zmienia Twoje samopoczucie i rytm dnia.

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko jest...

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo