Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

26 tydzień ciąży: Twoje dziecko

W 26 tygodniu ciąży płuca wytwarzają surfaktant - substancję, która wyścieła pęcherzyki płucne od środka i zapobiega ich sklejaniu się. Płuca potrzebują jednak następnych tygodni do pełnego rozwoju. Gdyby dziecko urodziło się teraz, przy możliwościach współczesnej medycyny, ma już szanse na przeżycie. W 26 tygodniu ciąży nozdrza dziecka zaczynają się otwierać, dziecko ćwiczy oddychanie wciąż rozwijającymi się płucami. Dziecko „wdycha” i „wydycha” wody płodowe. Ziewanie, przeciąganie, obroty - to ulubione zajęcia dziecka w tym tygodniu.

W 26 tygodniu ciąży następuje dalsze doskonalenie narządów zmysłów, w tym słuchu. Prawdopodobnie płód, na tym etapie ciąży, reaguje już na dotyk. Dziecko potrafi już nie tylko ssać kciuk, ale nawet duży palec stopy!

26 tydzień ciąży - waga dziecka. W 26 tygodniu ciąży maluch mierzy 23 cm (33 cm z wyprostowanymi nóżkami). Waży ok. 900 g. Dziecko jest wielkości cukinii.

26 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Za tobą już dwie trzecie ciąży! 26 tydzień ciąży umownie jest ostatnim tygodniem drugiego trymestru. Od przyszłego tygodnia wkroczysz w ostatni, trzeci trymestr ciąży. Dla wielu przyszłych mam, to najtrudniejszy czas.

Macica przesuwa się wyżej i bardziej wysuwa do przodu. Jej dno znajduje się teraz kilka centymetrów nad pępkiem. Zwiększa się ucisk na przeponę. Macica uciska również na inne narządy w brzuchu, np na żołądek, a to sprawia, że możesz częściej mieć np. zaparcia.

Inne dolegliwości, które możesz odczuwać w 26 tygodniu ciąży to:
- Bóle krzyża
- Nietrzymanie moczu
- Bolesne skurcze mięśni nóg

W 26 tygodniu ciąży brzuch rośnie bardzo szybko. Jeszcze kilka tygodni temu dziecko ważyło ok. 500 g, teraz – dwa razy tyle. Czujesz, że najprostsza czynność, jak schylenie się, aby nałożyć buty, wymaga dużego wysiłku. Od tego tygodnia, staraj się jak najwięcej odpoczywać.

Pytanie do lekarza

Szacuje się, że na tokofobię czyli lęk przed porodem cierpi ok 10 proc. kobiet w ciąży. Czy to wystarczający powód, aby lekarze wykonali cesarskie cięcie? Jakie są prawa kobiety w tym temacie?

Dr n. med. Grzegorz Południewski, lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- Tokofobia to lęk przed bólami i skurczami porodowymi, a w rzeczywistości to reakcja lękowa na zbliżający się poród. I taki lęk towarzyszy każdej kobiecie przed porodem. Problemy pojawiają się wtedy, gdy reakcja ta doprowadza do głębokich zaburzeń lękowych, depresji, czy nawet prób samobójczych. Stąd ważne jest ocenianie samopoczucia kobiety, wywiad i zgłaszanie takich zaburzeń położnej czy lekarzowi. Warto skorzystać z porady psychologa czy psychiatry. Opinia tego ostatniego jest wiążąca przy rozpoznaniu tokofobii. Zakończenie ciąży cięciem cesarskim powinno być uzgodnione wcześniej i przeprowadzone jako tak zwane cięcie planowe, zanim rozpocznie się poród. Najlepiej uzgodnić to z lekarzem lub zgłosić się do szpitala w którym planujemy poród.

26 tydzień ciąży: jak rodzić? Czy podjęłaś już decyzję?

Koniec drugiego trymestru to czas, kiedy podejmujesz decyzje o porodzie. Czy już wiesz, jak chcesz urodzić? Naturalnie z partnerem, czy przez cesarskie cięcie?

W Polsce cięcie cesarskie jest dozwolone wyłącznie wtedy, gdy wymagają tego stan zdrowia matki lub dziecka. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne wyróżnia pięć możliwych powodów do jego przeprowadzenia:

1. Wskazania elektywne (planowe) - gdy nie ma pilnej potrzeby wykonania operacji jak np. problemy neurologiczne u matki, nieprawidłowe położenie dziecka czy jego duża masa. Kobieta może spokojnie czekać do końca ciąży.

2. Wskazania pilne - gdy w danym momencie nie ma bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, ale jest ryzyko, że sytuacja może nagle ulec pogorszeniu, np. nieprawidłowe ułożenie główki dziecka.

3. Wskazania naglące - jak wyżej, przy czym zaburzenia zagrażające życiu płodu lub kobiety powtarzają się coraz częściej, np. nieprawidłowe tętno dziecka.

4. Wskazania nagłe (natychmiastowe) - sytuacja zagrożenia zdrowia i życia matki lub dziecka trwa nieprzerwanie, np. odklejenie łożyska.

5. Wskazania pozapołożnicze - kardiologiczne, okulistyczne, neurologiczne, psychiatryczne (tokofobia).

Cięcie cesarskie wykonywane jest w znieczuleniu: ogólnym - podawanym dożylne lub dotchawiczo przy wskazaniach nagłych;
kanałowym - dolędźwiowym, działającym głębiej niż znieczulenie zewnątrzoponowe stosowane przy porodzie drogami natury (nie czujesz nic od pasa w dół) podawane przy planowym cięciu. Nad bezpieczeństwem porodu drogą operacyjną czuwa zespół złożony z wielu osób: operatorów-położników, lekarza anestezjologa, położnej lub pielęgniarki anestezjologicznej, instrumentariuszki, lekarza neonatologa, położnej neonatologicznej. Porównując więc oba rodzaje porodów, warto pamiętać, że cięcie cesarskie to operacja brzuszna obarczona pewnym ryzykiem.

- Poród rodzinny
Warto podczas porodu mieć przy sobie bliską osobę. Świadomość, że jest z nami ktoś, na kogo możemy liczyć, kto jest mądrym łącznikiem między nami a personelem medycznym, bardzo pomaga, daje poczucie bezpieczeństwa - zmniejsza się poziom lęku i stresu, które towarzyszą każdemu wyjątkowemu i nie do końca przewidywalnemu wydarzeniu, a więc także porodowi. Osobą towarzyszącą może być twój partner, przyjaciółka, mama, inna bliska osoba. Czy wiesz, że jeszcze dziesięć lat temu ojcowie byli już wpuszczani do porodów, jednak ich obecność przy rodzącej wciąż była nowością. Teraz jest dziwnie, gdy ich przy partnerce nie ma. Jakie dokumenty regulują prawa ojca dziecka na porodówce? Co może zrobić ojciec dziecka, który uważa, że jego prawa zostały naruszone? Czy w ogóle jakieś ma?

O tym możesz pomyśleć

Kiedy masz przypływ energii kompletuj wyprawkę, pomału zacznij przygotowywać pokój/kącik dla dziecka. Wszystkie ubranka, kocyki, pościel trzeba wyprać zanim dziecko przyjdzie na świat, najlepiej w specjalnym proszku dla maluszków. Jeśli planujecie przed porodem remont, zacznijcie już teraz. Za kilka tygodni możesz już nie mieć siły i ochoty. Unikaj i nie wdychaj zapachu farby.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, a jest to Twoja pierwsza ciąża, zapisz się do szkoły rodzenia. Zwykle zaleca się to kobietom dwa, trzy miesiące przed przewidywanym terminem porodu. Ale jeśli ciąża jest dla Ciebie źródłem niepokoju, możesz to zrobić już w 26 tygodniu ciąży. Będziesz tam miała okazję porozmawiać z położnymi, które odpowiedzą na Twoje pytania i rozwieją wątpliwości. Wraz z przyszłym tatą dowiecie się, jak rozpoznać oznaki zbliżającego się porodu, kiedy jechać do szpitala, co ze sobą zabrać (uwaga: szkoły rodzenia prowadzone przy szpitalach informują najczęściej o rzeczach, które można lub trzeba wziąć do tej konkretnej placówki - jeśli zmienicie szpital, dopytajcie o panujące w nim zwyczaje). Poznacie przebieg porodu, sposoby łagodzenia bólu, pozycje, które pozwalają łatwiej rodzić. Zajęcia obejmują także zagadnienia opieki nad noworodkiem: karmienie piersią, przewijanie, przebieranie, kąpanie, noszenie. A także obecności partnera przy porodzie, zastosowaniu znieczulenia itd.

To ważne

Przedwczesne skurcze, czy możesz im zapobiec?

W przypadku wad macicy lub innych problemów związanych z budową macicy pod koniec drugiego trymestru może dojść do rozpoczęcia czynności skurczowej i przedwczesnego porodu. Wszelka czynność skurczowa, mająca charakter sekwencyjnego bólu, to sygnał do tego, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Zakażenia grzybicze zwiększają ryzyko przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego i przedwczesnego porodu. Zmiany grzybicze pojawiające się w ciąży są wynikiem osłabienia odporności, zmian hormonalnych. Zapalenia grzybicze mogą współwystępować z zakażeniami bakteryjnymi i bezwzględnie wymagają leczenia. Nigdy tego nie lekceważ.

Czy wiesz, że...

Jeśli szukasz szpitala, w którym chcesz urodzić, możesz odwiedzić stronę GdzieRodzic.info. To baza porodówek Fundacji Rodzić po Ludzku, z której dowiesz się m.in. jak możesz łagodzić odczuwanie bólu, czy możesz rodzić z bliską Ci osobą, czy od razu po porodzie możesz przytulić dziecko i czy szpital pobiera opłaty.

26 tydzień ciąży, który to miesiąc? To środek szóstego miesiąc ciąży i końcówka drugiego trymestru.

Dowiedz się więcej o 26 tygodniu ciąży:

  1. Z zakupem wózka lepiej będzie jeszcze trochę poczekać. Najlepiej teraz wybierzcie model, kolor i upewnijcie się, że jest on w stałej sprzedaży. Nie warto, by tak kosztowny sprzęt stał nieużywany w okresie gwarancyjnym.

  2. Twoja skóra może stać się bardziej sucha niż zwykle. Kup dobry krem nawilżający do twarzy.

  3. Kiedy ostatnio byliście z mężem w kinie, teatrze, restauracji? Wykorzystajcie ten czas, najlepiej jak możecie. Przez pierwsze miesiące życia dziecka będzie Wam trudno znaleźć czas na wyjście we dwoje.

  4. Ubrania ciążowe są na tyle drogie, że trudno skompletować ich pełną szafę. Jeśli masz dość chodzenia wciąż w tych samych spodniach czy bluzkach, zmieniaj wygląd dodatkami - szal, chusta, korale, kolczyki, kamizelka czy sweter narzucone na ramiona pomogą odmienić wizerunek.

  5. Z badań i obserwacji lekarzy wynika, że stosowana w ciąży dieta eliminująca spożycie pokarmów alergizujących nie ma wpływu na to, czy dziecko będzie miało alergię czy nie. Odżywiaj się racjonalnie, nie rezygnuj z mleka czy cytrusów w obawie o zdrowie dziecka.

  6. Jeśli okres zaawansowanej ciąży przypadł na upalne lato, może być Ci bardzo trudno. Pij dużo wody, ubieraj się w przewiewne tkaniny, unikaj środków komunikacji miejskiej, często odpoczywaj.

Szósty miesiąc

Szósty miesiąc

Pod koniec drugiego trymestru ciąża zaczyna Ci już trochę ciążyć. Rosnący brzuch coraz bardziej zmienia Twoje samopoczucie i rytm dnia.

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko jest...

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.