Ząbkowanie u dzieci - kolejność
Ząbkowanie u dzieci to proces, którego kolejność przebiega w sposób bardzo zróżnicowany. Trudno określić jakiekolwiek ramy czasowe czy dokładne objawy, które daje ząbkowanie u dziecka. Nigdy nie wiadomo jak długo potrwa wyrzynanie się zębów mlecznych. Nie wiadomo też jak dziecko będzie znosić dolegliwości towarzyszące ząbkowaniu, takie jak gorączka. Niemniej jednak rodzice powinni uzbroić się w cierpliwość i przetrwać ten okres oferując niemowlakowi maksimum czułości i zrozumienia w tym okresie.
Ząbkowanie u niemowlaka
Ząbkowanie u niemowlaka może trwać bardzo długo i być bardzo bolesne. Są też niemowlęta, którym zęby mleczne pojawiają się jeden po drugim i nie towarzyszą temu żadne specjalne objawy. Przeciętnie wskazuje się, że pierwszy ząb mleczny pojawia się około 6 miesiąca życia. Jest to jednak tylko statystyka, ponieważ zdarzają się przypadki ząbkowania u niemowląt już w 3 miesiącu życia. Drugą skrajność reprezentują niemowlaki, które na pierwszy ząbek czekają aż do okolic ich pierwszych urodzin, a nawet dłużej. Wszystko to uznawane jest za normalne i fizjologiczne. Rodzice nie muszą więc z niecierpliwością wyglądać zębów, bo te z pewnością pojawią się w swoim czasie.
Ząbkowanie objawy
Objawy ząbkowania są dość niejednoznaczne i zwłaszcza młodzi rodzice mogą nie dostrzec tego, że ich dziecko zmaga się z symptomami wyrzynania się zębów. Do najbardziej charakterystycznych objawów świadczących o ząbkowaniu u niemowląt można zaliczyć:
Ząbkowanie gorączka
Ząbkowanie, oprócz wymienionych wcześniej objawów, często powoduje także lekką gorączkę u dzieci. Nie powinna ona jednak przekraczać 38 stopni Celsjusza. Gorączka przy ząbkowaniu jest efektem stanu zapalnego dziąseł. Aby ją zbić można podać dziecku preparat z paracetamolem lub jeśli dziecko ukończyło 3 miesiąc życia z ibuprofenem. Jeśli gorączkę uda się zbić, ale powraca przez ponad 3 dni wówczas należy skontaktować się z pediatrą. Ząbkowanie bez względu na wiek dziecka daje podobne objawy. Ząbkowanie w 3 miesiącu, podobnie jak u dzieci starszych, może również przebiegać zupełnie bezobjawowo.
Ząbkowanie kalendarz
Kalendarz ząbkowania to tak naprawdę w dużej mierze umowne ramy, w których dane zęby powinny się pojawić u naszego malucha. Nie oznacza to jednak, że nie pojawią się one wcześniej lub odrobinę później. Przyjmuje się jednak pewne standardowe cezury wyznaczające czas na pojawienie się konkretnych zębów.
Ząbkowanie kolejność
Kolejność ząbkowania jest standardowa u większości dzieci. Jednak to, kiedy jakie zęby przy ząbkowaniu pojawią się u dziecka nie jest już tak proste do określenia. Ząbkowanie kiedy rozpoczyna się, zazwyczaj pojawiają się najpierw dolne siekacze (tzw. jedynki). Następnie wychodzą górne siekacze. W niewielu przypadkach ta kolejność może być odwrócona, jednak zdarza się to rzadko. Następne w kolejności są drugie siekacze dolne i górne. W ząbkowaniu u niemowląt po wyjściu jedynek i dwójek następuje przerwa, po której pojawiają się trzonowce pierwsze dolne i górne. Następnie maluch przechodzi przez wyrzynanie się kłów górnych i dolnych, co bywa bardzo trudnym doświadczeniem. Na koniec pozostają trzonowce drugie górne i dolne, które zakańczają proces ząbkowania. Maluch powinien wówczas mieć 20 zębów mlecznych. Jeśli któreś z zębów się nie pojawiły, wówczas należy udać się na konsultację stomatologiczną w celu ustalenia przyczyny takiej sytuacji.
Co na ząbkowanie? Domowe metody
Istnieje wiele domowych sposobów, co na ząbkowanie powinny być pomocne. Różnie to jednak z tym bywa. W zależności od stopnia nasilenia objawów, jednym niemowlętom pomaga chłodzenie dziąseł, innym trzeba aplikować środki farmakologiczne, by ulżyć im w bólu. Nim jednak sięgniemy po leki, zastanówmy się jak pomóc przy ząbkowaniu domowymi sposobami. Ząbkowanie - jak pomóc:
Co na ząbkowanie u niemowląt?
Bolesne ząbkowanie u niemowląt to problem, który spędza rodzicom sen z powiek. Co na ząbkowanie u niemowlaka - to pytanie pojawia się bardzo często w ich głowach. Jeśli domowe metody nie dają wystarczającego efektu, wówczas należy zastosować mocniejsze środki. W aptekach dostępna jest cała gama środków łagodzących objawy bolesnego ząbkowania, np. żele na ząbkowanie. Warto jednak zapoznać się z ich składem, tak aby wyeliminować te, które zawierają cukier i mogą zaszkodzić przyszłym ząbkom.
Ząbkowanie ile trwa?
To ile trwa ząbkowanie jest indywidualną kwestią u każdego dziecka. U niektórych rozpoczyna się wcześnie i nim niemowlę ukończy rok ma już niemal wszystkie zęby mleczne. Czasem jest to jednak proces dość mocno rozciągnięty w czasie. Bolesne ząbkowanie może trwać wiele miesięcy i nie pozostaje nic innego jak uzbroić się w cierpliwość i przetrwać ten etap.
Ząbkowanie jak wyglądają dziąsła?
To jak wyglądają dziąsła podczas ząbkowania również zależy od konkretnego dziecka. U jednych nie widać nic. Inne dzieci mają wyraźnie spuchnięte dziąsła. U jeszcze innych mogą pojawiać się niewielkie krwiaki. U większości jednak zauważymy tuż przed pojawieniem się ząbka białe kropeczki, które zwiastują, że ząb już się przebija w niektórych miejscach przez dziąsło.