Ząbkowanie u dzieci - kalendarz, najczęstsze objawy, sposoby na łagodzenie bólu

Ząbkowanie u dzieci to bardzo trudny okres. Co gorsza, nie łatwo ustalić jak długo będzie trwał, gdyż kalendarz ząbkowania to indywidualna kwestia u każdego dziecka. Dodatkowego stresu ząbkowanie u niemowlaka przysparza rodzicom, którzy pierwszy raz przechodzą przez ten problem. Często bowiem nie mogą oni ustalic przyczyn złego samopoczucia niemowlaka, który bywa rozdrażniony i płaczliwy, do tego ma gorączkę. Tak właśnie często objawia się ząbkowanie u niemowląt.

Ząbkowanie u dzieci - kolejność

Ząbkowanie u dzieci to proces, którego kolejność przebiega w sposób bardzo zróżnicowany. Trudno określić jakiekolwiek ramy czasowe czy dokładne objawy, które daje ząbkowanie u dziecka. Nigdy nie wiadomo jak długo potrwa wyrzynanie się zębów mlecznych. Nie wiadomo też jak dziecko będzie znosić dolegliwości towarzyszące ząbkowaniu, takie jak gorączka. Niemniej jednak rodzice powinni uzbroić się w cierpliwość i przetrwać ten okres oferując niemowlakowi maksimum czułości i zrozumienia w tym okresie. 

Ząbkowanie u niemowlaka

Ząbkowanie u niemowlaka może trwać bardzo długo i być bardzo bolesne. Są też niemowlęta, którym zęby mleczne pojawiają się jeden po drugim i nie towarzyszą temu żadne specjalne objawy. Przeciętnie wskazuje się, że pierwszy ząb mleczny pojawia się około 6 miesiąca życia. Jest to jednak tylko statystyka, ponieważ zdarzają się przypadki ząbkowania u niemowląt już w 3 miesiącu życia. Drugą skrajność reprezentują niemowlaki, które na pierwszy ząbek czekają aż do okolic ich pierwszych urodzin, a nawet dłużej. Wszystko to uznawane jest za normalne i fizjologiczne. Rodzice nie muszą więc z niecierpliwością wyglądać zębów, bo te z pewnością pojawią się w swoim czasie.

Ząbkowanie u niemowląt może rozpocząć się już w 3  miesiącu życia. zdjęcie ilustracyjneZąbkowanie u niemowląt może rozpocząć się już w 3 miesiącu życia. zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Ząbkowanie objawy

Objawy ząbkowania są dość niejednoznaczne i zwłaszcza młodzi rodzice mogą nie dostrzec tego, że ich dziecko zmaga się z symptomami wyrzynania się zębów. Do najbardziej charakterystycznych objawów świadczących o ząbkowaniu u niemowląt można zaliczyć:

  • ślinienie się - to bodaj najbardziej charakterystyczny przejaw toczącego się procesu ząbkowania. Większość dzieci wiele tygodni przed tym zanim pojawi się ząb zaczyna produkować większą ilość śliny. 
  • wysypka na brodzie - to często konsekwencja ślinienia się. Ślina bowiem podrażnia skórę na brodzie i wysusza ją, co prowadzi do powstania wysypki.
  • kaszel - to kolejny objaw związany z nadmierną produkcją śliny, z którą mała buzia nie daje sobie rady. Dlatego często dochodzi do sytuacji, gdy niemowlę krztusi się własną śliną.
  • gryzienie przedmiotów - nacisk na dziąsła, jaki wywołuje gryzienie przynosi ulgę w bólu.
  • rozdrażnienie - ból spowodowany przez wyrzynający się ząb może prowadzić do złego samopoczucia u dziecka - maluch staje się niespokojny, drażliwy i płaczliwy.
  • utrata apetytu - w przypadku ząbkowania u dziecka może występować taki ból, który towarzyszy nawet ssaniu piersi lub butelki. Wtedy dziecko próbuje odrzucić pokarm, by nie dodawać sobie bólu.
  • biegunka - ten symptom nie jest jednoznaczny, jednak wielu rodziców zauważa związek pomiędzy procesem ząbkowania u dzieci a występowaniem biegunki. Możliwe jest, że połykanie dużej ilości śliny może delikatnie rozrzedzać stolce, a przez to powodować wrażenie występowania biegunki. Niemniej jeżeli stan taki utrzymuje się dłużej niż dzień, wtedy należy skontaktować się z lekarzem, aby nie dopuścić do odwodnienia niemowlaka.
  • niespokojny sen - niestety objawy ząbkowania utrudniają spokojny sen dziecku. Ból i swędzenie powodują kłopoty z zasypianiem i spokojnym przespaniem nocy.
  • pociąganie za uszy, pocieranie policzków - to może sygnalizować nam, że ból wynikający z ząbkowania promieniuje w różnych kierunkach. Objaw ten często towarzyszy wyrzynaniu się trzonowców. 

Ząbkowanie gorączka

Ząbkowanie, oprócz wymienionych wcześniej objawów, często powoduje także lekką gorączkę u dzieci. Nie powinna ona jednak przekraczać 38 stopni Celsjusza. Gorączka przy ząbkowaniu jest efektem stanu zapalnego dziąseł. Aby ją zbić można podać dziecku preparat z paracetamolem lub jeśli dziecko ukończyło 3 miesiąc życia z ibuprofenem. Jeśli gorączkę uda się zbić, ale powraca przez ponad 3 dni wówczas należy skontaktować się z pediatrą. Ząbkowanie bez względu na wiek dziecka daje podobne objawy. Ząbkowanie w 3 miesiącu, podobnie jak u dzieci starszych, może również przebiegać zupełnie bezobjawowo. 

Ząbkowanie kalendarz

Kalendarz ząbkowania to tak naprawdę w dużej mierze umowne ramy, w których dane zęby powinny się pojawić u naszego malucha. Nie oznacza to jednak, że nie pojawią się one wcześniej lub odrobinę później. Przyjmuje się jednak pewne standardowe cezury wyznaczające czas na pojawienie się konkretnych zębów.

  • dolne siekacze 6-8 miesiąc
  • górne siekacze 8-12 miesiąc
  • drugie górne siekacze 9-13 miesiąc
  • drugie dolne siekacze 10-16 miesiąc
  • górne trzonowce pierwsze 13-19 miesiąc
  • dolne trzonowce pierwsze 14-18 miesiąc
  • kły górne 16-22 miesiąc
  • kły dolne 17-23 miesiąc
  • górne trzonowce drugie 25-33 miesiąc
  • dolne trzonowce drugie 23-31 miesiąc

ząbkowanie u dziecka, kalendarzząbkowanie u dziecka, kalendarz ząbkowanie u dziecka, kalendarz

ząbkowanie u dziecka, kalendarzząbkowanie u dziecka, kalendarz ząbkowanie u dziecka, kalendarz

Ząbkowanie kolejność

Kolejność ząbkowania jest standardowa u większości dzieci. Jednak to, kiedy jakie zęby przy ząbkowaniu pojawią się u dziecka nie jest już tak proste do określenia. Ząbkowanie kiedy rozpoczyna się, zazwyczaj pojawiają się najpierw dolne siekacze (tzw. jedynki). Następnie wychodzą górne siekacze. W niewielu przypadkach ta kolejność może być odwrócona, jednak zdarza się to rzadko. Następne w kolejności są drugie siekacze dolne i górne. W ząbkowaniu u niemowląt po wyjściu jedynek i dwójek następuje przerwa, po której pojawiają się trzonowce pierwsze dolne i górne. Następnie maluch przechodzi przez wyrzynanie się kłów górnych i dolnych, co bywa bardzo trudnym doświadczeniem. Na koniec pozostają trzonowce drugie górne i dolne, które zakańczają proces ząbkowania. Maluch powinien wówczas mieć 20 zębów mlecznych. Jeśli któreś z zębów się nie pojawiły, wówczas należy udać się na konsultację stomatologiczną w celu ustalenia przyczyny takiej sytuacji.

Co na ząbkowanie? Domowe metody

Istnieje wiele domowych sposobów, co na ząbkowanie powinny być pomocne. Różnie to jednak z tym bywa. W zależności od stopnia nasilenia objawów, jednym niemowlętom pomaga chłodzenie dziąseł, innym trzeba aplikować środki farmakologiczne, by ulżyć im w bólu. Nim jednak sięgniemy po leki, zastanówmy się jak pomóc przy ząbkowaniu domowymi sposobami. Ząbkowanie - jak pomóc:

  • Dajmy dziecku coś co będzie mogło pogryźć. To przyniesie ulgę obolałym dziąsłom. Może być to schłodzony gryzak, ale również kostka lodu owinięta w czysty kawałek materiału czy schłodzony banan. Nacisk i dodatkowe uczucie chłodu spowoduje przynajmniej chwilową przerwę w bólu.
  • Masujmy dziąsła specjalną szczoteczką z wypustkami. Początkowo dziecko może być niechętne, ale nacisk i pocieranie dziąseł również może zmniejszyć uczucie bólu.
  • Podawajmy dziecku chłodną wodę do picia. To pozwoli ochłodzić opuchnięte dziąsła, ale także zapobiegnie odwodnieniu, jeśli dziecko ma podniesioną temperaturę lub biegunkę.

Co na ząbkowanie u niemowląt?

Bolesne ząbkowanie u niemowląt to problem, który spędza rodzicom sen z powiek. Co na ząbkowanie u niemowlaka - to pytanie pojawia się bardzo często w ich głowach. Jeśli domowe metody nie dają wystarczającego efektu, wówczas należy zastosować mocniejsze środki. W aptekach dostępna jest cała gama środków łagodzących objawy bolesnego ząbkowania, np. żele na ząbkowanie. Warto jednak zapoznać się z ich składem, tak aby wyeliminować te, które zawierają cukier i mogą zaszkodzić przyszłym ząbkom.

Ząbkowanie ile trwa?

To ile trwa ząbkowanie jest indywidualną kwestią u każdego dziecka. U niektórych rozpoczyna się wcześnie i nim niemowlę ukończy rok ma już niemal wszystkie zęby mleczne. Czasem jest to jednak proces dość mocno rozciągnięty w czasie. Bolesne ząbkowanie może trwać wiele miesięcy i nie pozostaje nic innego jak uzbroić się w cierpliwość i przetrwać ten etap. 

Ząbkowanie jak wyglądają dziąsła?

To jak wyglądają dziąsła podczas ząbkowania również zależy od konkretnego dziecka. U jednych nie widać nic. Inne dzieci mają wyraźnie spuchnięte dziąsła. U jeszcze innych mogą pojawiać się niewielkie krwiaki. U większości jednak zauważymy tuż przed pojawieniem się ząbka białe kropeczki, które zwiastują, że ząb już się przebija w niektórych miejscach przez dziąsło.

Więcej o:
Copyright © Agora SA