Białko w moczu: o czym świadczy? Jakie są normy białka w moczu?

Białko w moczu może być oznaką poważnych problemów zdrowotnych zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Sprawdź, co oznacza pojawienie się białka w moczu.

Białko w moczu: co oznacza taki wynik?

Pojawienie się białka w moczu zawsze stanowi sygnał alarmowy, gdyż w prawidłowym wyniku badania nie powinno ono w ogóle wystąpić. Nie zawsze jednak ujawnienie się go w teście oznacza bardzo poważne schorzenie. Organizm może wydalić z moczem białko np. po dużym wysiłku fizycznym, ale również w przypadku, gdy jest obciążony przez silny stres lub wysoką gorączkę. Jednak gdy w powtórnym badaniu ponownie zostanie ujawnione białko, wówczas można uznać to za stan patologiczny i konieczne jest znalezienie przyczyny. 

Białkomocz może być wywołany m.in. przez:

Zobacz też: Badania moczu - kiedy je wykonać? O czym mówią wyniki?

Leukocyty w moczu: co to znaczy?

Leukocyty, czyli białe ciałka krwi mogą pojawić się w zwiększonej ilości w moczu. O czym to świadczy? Oznacza to, że pacjent cierpi na leukocyturię, która jest oznaką stanu zapalnego w organizmie. Normą jest bowiem posiadanie w moczu 3-5 mln leukocytów. Jeśli jest ich więcej, wówczas mamy do czynienia z leukocyturią. Najczęściej jej przyczyną jest infekcja układu moczowego wywołana przez bakterie, grzyby lub wirusy. Niestety wysoka ilość białych krwinek w moczu może także być efektem poważnych chorób, takich jak: 

Dlatego ważne jest, aby znaleźć przyczynę tego stanu i nie bagatelizować leukocyturii. 

Białko w moczu u kobiety w ciąży

Wyjątkowym przypadkiem są kobiety w ciąży, u których w moczu może pojawić się więcej białka niż u zdrowych osób i jest to stan fizjologiczny. Wskazuje się, że około 70 procent ciężarnych może mieć białkomocz. Co jest przyczyną zwiększonego poziomu białka podczas ciąży? Otóż jest to efektem obciążenia organizmu przyszłej mamy. Białko w moczu ciężarnych może pojawić również w związku z częściej pojawiającymi się infekcjami pochwy i towarzyszącymi im upławom.

Białko w moczu: norma u ciężarnych i u innych zdrowych osób

Niewielkie ilości białka w moczu w ciąży nie są niczym niepokojącym. Przyjmuje się, że norma dla ciężarnych to do 300 mg na dobę. Stan taki musi być już jednak pod ścisłą kontrolą lekarza prowadzącego. Może on bowiem świadczyć o przeciążeniu organizmu, ale również może być zwiastunem choroby nerek lub infekcji dróg moczowych. Wysokie stężenie białka w moczu jest też objawem zatrucia ciążowego, które może pojawić się w drugiej połowie ciąży. Stan ten jest na tyle niebezpieczny, że zagraża życiu matki i dziecka.

W przypadku innych dorosłych, zdrowych osób normę białka w moczu określa się na maksimum 250 mg na dobę. W przypadku takiego bądź wyższego wyniku, lekarz zleca ponowne badanie. Jeśli stężenie ponownie będzie wysokie, wówczas rozpoczęta zostanie rozszerzona diagnostyka w kierunku rozpoznania przyczyny białkomoczu. 

Białko w moczu u dziecka

Białko w moczu może pojawić się także u dzieci na każdym etapie rozwoju. Nieco inne są jednak wartości stężenia białka, przy których diagnozowane jest to zjawisko:

 • u noworodków - 20 mg na dobę
 • u niemowlaków - 25 mg na dobę
 • u dzieci - 35 mg na dobę.

Wyróżnia się kilka podstawowych przyczyn powstawania białkomoczu u dzieci. Należą do nich przede wszystkim: zbyt silny wysiłek, gorączka, odwodnienie, przegrzanie lub przeziębienie organizmu, ale też poważne schorzenia jak:

 • uszkodzenie nerek,
 • toczeń układowy,
 • nefropatia,
 • sarkoidoza,
 • zespół Fanconiego,
 • hemoglobinuria,
 • zespół Turnera-Kiesera,
 • choroba Anderssona-Fabry'ego,
 • zakrzepica żyły nerkowej,
 • zakażenie wirusem HIV. 

Aby potwierdzić białko w moczu małego pacjenta przeprowadza się trzy badania. O ile wysoki wynik nie powtórzy się, można uznać go za epizodyczny problem. Jeśli jednak utrzymuje się wysokie stężenie, wówczas konieczne jest odnalezienie jego przyczyny, gdyż taki stan może doprowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych dziecka. 

Zobacz wideo Zobacz więcej na temat cukrzycy u dziecka
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.