Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

25 tydzień ciąży: Twoje dziecko

25 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko? W 25 piątym tygodniu ciąży ciało płodu jest już proporcjonalne. Skóra jest różowawa (pod skórą tworzą się naczynia krwionośne), pomarszczona, tylko częściowo przezroczysta. Dziecko pomalutku robi się pulchniejsze dzięki rozwijającej się podściółce tłuszczowej i mięśniom.

Maluch reaguje na silny strumień światła przenikającego do macicy przez powłoki brzuszne. W 25 tygodniu zaczynają otwierać się nozdrza. Dziecko ćwiczy oddychanie płynem owodniowym. Tworzą się kolejne warstwy kory mózgowej. Uszy są już całkowicie ukształtowane.

Mów do maluszka jak najczęściej, po przyjściu na świat rozpozna Twój głos! Prawdopodobnie Twoje dziecko potrafi też rozpoznawać już głosy osób, z którymi przebywasz na co dzień, taty, rodzeństwa.

Ruchy dziecka są już na tyle silne, że można je dostrzec niemal gołym okiem. Teraz może je też poczuć tata. Wystarczy, że w odpowiednim momencie dotknie dłonią Twojego brzucha.

Dziecko często wkłada kciuk do buzi. W ten sposób ćwiczy odruch ssania.

25 tydzień ciąży - wymiary dziecka.
Maluch szybko przybywa na wadze. Pod koniec 25 tygodnia ciąży waży już ok. 700 g i mierzy 22 cm i 31 cm z wyprostowanymi nóżkami (wymiar CHL). Jest wielkości małej dyni.

25 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

W 25 tygodniu ciąży macica może już być wielkości całkiem sporej piłki. Brzuch jest coraz większy, a Tobie niestety ubywa nieco gracji. Na szczęście to stan przejściowy. Cierpliwości, za kilka miesięcy pomału wrócisz do formy sprzed ciąży. Skurcze Braxtona Hicksa pojawiają się nieregularnie, są niebolesne. To lekkie napinania macicy, która ćwiczy do porodu i jest normalnym objawem zdrowej ciąży.

25 tydzień ciąży. Ile kilogramów powinnaś przytyć? W drugim trymestrze ciąży przyrost masy powinien wahać się od pięciu-sześciu kilogramów (tj. około kilograma, dwóch na miesiąc), w trzecim - od czterech do sześciu kilogramów. Tym samym w czasie całej ciąży przyszła mama powinna przytyć około 10-14 kilogramów. W przypadku ciąż bliźniaczych - około 14-18 kg.

Na odrobinę większy przyrost masy ciała mogą sobie pozwolić te przyszłe mamy, które przed ciążą były stosunkowo szczupłe. Kobiety z nadwagą czy otyłości powinny przytyć nie więcej niż 8-10 kg. Nadmierna masa ciała może się bowiem odbić na zdrowiu dziecka i matki.

W 25 tygodniu ciąży nadal mogą Ci towarzyszyć bóle w pachwinach, bezsenność, zgaga, wzdęcia, obrzęki nóg, hemoroidy i zaparcia. Choć zaparcia w ciąży nie wiążą się z większymi zagrożeniami, często budzą niepokój.

Na szczęście jest wiele prostych sposobów, by sobie z nimi poradzić. Problem zaparć w ciąży dotyczy mniej więcej, co drugiej przyszłej mamy. Dolegliwości zwykle pojawiają się w drugim i trzecim trymestrze. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety. Podwyższony poziom progesteronu wpływa na gospodarkę hormonalną na rozmaite sposoby, także powodując spowolnienie pracy jelit. Ale to nie jedyna przyczyna problemów - drugą są zmiany, jakie zachodzą w jamie brzusznej. Macica rośnie, zwiększa swoją objętość, napiera na narządy wewnętrzne, w tym jelita. Ich zawartość wolniej się przemieszcza. Jeśli masy kałowe mają dość zwartą konsystencję, opróżnienie jelit może okazać się trudne. Długie przerwy pomiędzy wypróżnieniami są nie tylko niekomfortowe, ale mogą także doprowadzić do powstania hemoroidów - bolesnych żylaków odbytu. Dlatego z zatwardzeniem warto walczyć wszelkimi dostępnymi sposobami.

W czasie ciąży nie można stosować środków przeczyszczających i lewatyw. Tylko niektóre preparaty apteczne zapobiegające zaparciom są dozwolone dla mam oczekujących narodzin dziecka, jednak przed ich użyciem zawsze trzeba się skonsultować z lekarzem. Może on zalecić np. laktulozę, która rozluźnia konsystencję stolca, a doraźnie czopki glicerynowe. Do lekarza trzeba się także zwrócić z prośbą o poradę, jeśli zaparcia w ciąży wiążą się z zażywaniem preparatu żelaza (suplement taki stosuje się, jeśli poziom czerwonych ciałek we krwi spada nadmiernie). Być może uda się zamienić preparat na taki, który nie będzie wywoływał uciążliwych efektów ubocznych.

Walkę z zaparciami w ciąży dobrze rozpocząć od zmian w diecie i stylu życia. Oto, co można zrobić, by uporać się z problemem bez pomocy farmakologicznej:

- Pij więcej wody. Najlepiej by była to niskozmineralizowana woda mineralna bez gazu. Wypijaj każdego dnia przynajmniej 6 szklanek płynów, z czego woda powinna stanowić większość;
- Możesz pić także soki świeżo wyciskane z owoców, najlepiej zawierające drobiny miąższu (to dodatkowa porcja błonnika, który przeciwdziała zaparciom);
- Zasmakuj także w sokach warzywnych. Szczególnie skuteczny może się okazać sok z buraków;
- Zamień herbatę na herbatki owocowe. Czarna herbata działa moczopędnie i zmniejsza bilans płynów w organizmie;
- Wypijaj na czczo szklankę letniej wody z sokiem z cytryny i łyżeczką miodu;
- Pięć razy dziennie jedz warzywa i owoce. Szczególnie wskazane są jabłka (ale gryzione, nie tarte), śliwki (świeże i suszone), morele, brzoskwinie, czereśnie, kiwi, mandarynki, warzywa strączkowe, kapusta (świeża i kiszona), brokuły, buraki;
- Unikaj potraw znanych z właściwości zapierających. Są to: biały ryż, gotowana marchew, banany, czarne jagody, tarte, gotowane, prażone jabłka, kakao i czekolada;
- Jedz produkty zbożowe pełnoziarniste: razowy chleb, makaron z pełnego ziarna, grube kasze (pęczak, kasza gryczana, bulgur), płatki pszenne, jęczmienne, owsiane, otręby;
- Sięgaj po suszone owoce (rodzynki, morele, śliwki, figi) oraz migdały. Takie bakalie to zdrowa przekąska, która w przewodzie pokarmowym absorbuje wodę i poprawia konsystencję zawartości jelit;
- Wypróbuj "kompot" z suszu. Garść suszonych śliwek namocz w wodzie. Wypij razem z owocami;
- Unikaj potraw smażonych, tłustych, ciężkostrawnych;
- Jedz regularnie (5-6 razy dziennie) niezbyt duże posiłki. Pilnuj, by w każdym posiłku znalazło się coś zbożowego (pieczywo, płatki, makaron, kasza), warzywo lub owoc;
- Przynajmniej raz dziennie zjadaj jogurt probiotyczny, najlepiej ze szczepami bakterii, które przeciwdziałają zaparciom i wzdęciom. Sięgaj po różne produkty z ukwaszonego mleka (wybieraj jednak te o naturalnym smaku, niesłodzone);
- Ogranicz słodycze. Jeśli masz wielką ochotę na coś słodkiego, wybierz np. ciastka owsiane zamiast batonika. Pamiętaj, że cukier sprzyja fermentacji w jelitach i przyczynia się do wzdęć, które przy zaparciach są wyjątkowo uciążliwe;
- Jeśli dobrze się czujesz i nie musisz spędzać ciąży na leżąco, codziennie uprawiaj jakąś formę aktywności. Spaceruj, maszeruj z kijkami do nordic-walking, ćwicz jogę, zapisz się na zajęcia dla przyszłych mam. Jeśli lekarz pozwoli - chodź na pływalnię. Ruch wspomaga pracę jelit.

Pytanie do lekarza

Jak prawidłowo liczyć tygodnie ciąży? Czy 25 tygodni i dwa dni to już 26 tydzień ciąży, czy nadal 25? Przyszłe mamy często mają z tym problem. Uważają, że skoro skończył się tydzień, to wchodzą w następny.

Dr n. med. Grzegorz Południewski, lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- Ocena wieku ciąży jest pewnym przybliżeniem, przecież liczymy go od ostatniej miesiączki, a nie od zapłodnienia. W praktyce jeżeli ciąża trwa 22 tyg i 3 dni to ciężarna jest w 23 tyg ciąży. Z medycznego punktu widzenia przyjmujemy aż dwa tygodnie tolerancji rozwojowej dla późniejszych tygodni ciąży. Dlatego traktujmy ten terminarz ze zwiększoną tolerancją, bo nie ma on aż takiego znaczenia.

O tym możesz pomysleć

- To już czas, aby wybrać szpital, w którym będziesz rodzić. W dużych miastach jest to łatwiejsze, w mniejszych miejscowościach pewnie zdecydujesz się na szpital najbliższy twojemu miejscu zamieszkania. Zwracaj uwagę na stopień referencyjności szpitala. Stopnie referencyjności szpitali położniczych wprowadzono, ponieważ oddziały i szpitale różnią się między sobą zarówno organizacją pracy i wykwalifikowaniem personelu, jak również warunkami czy wyposażeniem. To, jakie mają stopnie referencyjności, określa stopień ich wyspecjalizowania, co z kolei przekłada się na możliwości sprawowania opieki nad pacjentką w zależności od jej stanu. Stopień referencyjności dotyczy zarówno szpitali państwowych, jak i prywatnych.

- Czy wiesz, że opieka okołoporodowa w Polsce w ciągu ostatnich 25 lat bardzo się poprawiła? Coraz powszechniejszy staje się poród aktywny, rodzenie w pojedynczej sali, z bliską osobą. Nie rozdziela się już matki z dzieckiem, a najbliżsi mogą odwiedzać kobietę po porodzie w szpitalu. Wiele z tych procedur jest standardem. Co o swoich porodach mówią inne kobiety?

- Zacznij masować krocze. Po co? Aby przygotować się do porodu i uniknąć nacięcia podczas porodu.

To ważne

Dlaczego w ciąży najlepiej spać na lewym boku?

W tej pozycji ciężka macica nie uciska nadmiernie żyły głównej dolnej. Dzięki temu do dziecka dopływa więcej krwi i jest lepiej dotlenione. Leżenie na lewym boku służy też mamie. Ułatwia oddychanie i zapobiega powstawaniu żylaków i zakrzepów oraz obrzękom nóg (zmniejsza ucisk macicy na nerki, które sprawniej pracują, pozbywając się zanieczyszczeń i nadmiaru wody). Nawet, jeśli trudno Ci cały czas leżeć na lewym boku, unikaj spania na plecach. W tej pozycji macica uciska duże naczynia krwionośne z prawej strony kręgosłupa, utrudniając krążenie krwi i prowadząc do spadku ciśnienia i zawrotów głowy przy wstawaniu z łóżka.

Czy wiesz, że...

25 tydzień ciąży - poród. Urodzone w 25 tygodniu ciąży dziecko będzie wcześniakiem, którego lekarze dzięki nowoczesnej aparaturze są w stanie utrzymać przy życiu.

Barierą stanowiącą o możliwości przeżycia wcześniaków jest rozwój płuc. Choć ukształtowały się już w 19 tygodniu ciąży, dopiero teraz zaczynają wytwarzać surfaktant - substancję, która wyścieła pęcherzyki płucne od środka i zapobiega ich sklejaniu się (dzięki niej pęcherzyki - nawet jeśli nie są wypełnione powietrzem - nie zapadają się jak sflaczały balonik). W latach 80. naukowcy opracowali sztuczne surfaktanty, co pozwala ratować dzieci urodzone przed 26 tygodniem ciąży.

Jeśli istnieje zagrożenie przedwczesnym porodem, to matce podaje się specjalne leki, które zwiększają produkcję surfaktantu przez płuca malucha.

25 tydzień ciąży, który to miesiąc?
25.tydzień ciąży to połowa 6 miesiąca. Do końca drugiego trymestru ciąży pozostały już tylko dwa tygodnie.

Dowiedz się więcej o 25 tygodniu ciąży:

  1. Nadal stosuj dietę bogatoresztkową (pełną błonnika), pij dużo wody. Zaparcia mogłyby przyczynić się do powstawania hemoroidów w ciąży. Jeśli je masz, poproś lekarza o polecenie bezpiecznych maści i czopków.

  2. Oczekujesz narodzin córki? Czy zdajesz sobie sprawę, że to niepowtarzalny moment, gdy jesteś, jak lalka-matrioszka: w Twoim brzuchu pływa mała kobieta, w której jajnikach już powstały komórki jajowe, czyli zapowiedź dalszych i dalszych pokoleń... To niezwykłe uczucie.

  3. Pewno czasem słyszysz, że ciężarnej nie wolno podnosić rąk do góry, bo pępowina okręca się wówczas wokół szyi dziecka. To przesąd. Ale lepiej nie podnoś wysoko ciężkich przedmiotów (np. prania nasączonego wodą), bo mięśnie podbrzusza są wówczas przeciążone.

  4. Jeśli zaczęliście kolekcjonować niemowlęcą wyprawkę, ceny pewnie przyprawiają was o zawrót głowy. Sprawdź naszą listę zakupów - nie wszystko, co oferują sprzedawcy, rzeczywiście się przyda.

  5. Czujesz się ciężka i nieatrakcyjna? Twoje ciało zmienia się oczywiście, ale to zmiany niezwykłe i przejściowe. Porozmawiaj z mężem. Pewnie jest zachwycony Twoją kobiecością i pełnymi kształtami.

  6. Macica ma rozmiary piłki nożnej. Nic dziwnego, że uciska na przeponę, to zaś powoduje ciągłą zadyszkę. Musisz się nauczyć mówić wolniej i z częstszymi przerwami na oddech. Możesz potrzebować dodatkowej poduszki pod głowę w czasie snu.

Szósty miesiąc

Szósty miesiąc

Pod koniec drugiego trymestru ciąża zaczyna Ci już trochę ciążyć. Rosnący brzuch coraz bardziej zmienia Twoje samopoczucie i rytm dnia.

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży dziecko jest...

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Agora SA