1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

39 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

39 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

W 39 tygodniu ciąży maluch ma coraz mniej miejsca. Jest mu bardzo ciasno. Oboje marzycie, by ciąża już się skończyła. Ale to nie Ty podejmujesz decyzję, kiedy to nastąpi - inicjatywa leży po stronie dziecka. Gdy będzie gotowe do narodzin, da Ci sygnał uruchamiający procesy hormonalne, które rozpoczną poród.

39 tydzień ciąży: waga dziecka. Maluchowi przybył centymetr wzrostu i 150 g wagi. Ponieważ maluch wciąż przybiera na wadze, z tygodnia na tydzień ma w macicy mniej miejsca.

39 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

39 tydzień. Kiedy poród? Około 39 tygodnia ciąży wiele kobiet odczuwa tzw. syndrom wicia gniazda - nieprzepartą chęć sprzątania, urządzania domu, prania zasłon i firanek, mycia podłóg. Jeśli Ci się to przytrafi, folguj sobie z umiarem. Trochę ruchu nie zaszkodzi (a wręcz pomoże - aktywność sprzyja rozwieraniu szyjki macicy), ale nie przemęczaj się. Pamiętaj także, by nie używać do sprzątania silnie działających środków chemicznych, nie wchodź też na stołki, drabiny itp., bo możesz mieć problemy z utrzymaniem równowagi.

Czekając na poród, obserwuj wydzielinę pochwową. Jeśli pojawią się upławy lub inne objawy zakażenia, natychmiast skontaktuj się z lekarzem - trzeba jak najszybciej zacząć leczenie, by dziecko nie przeciskało się przez zainfekowany kanał rodny. W ostatnich tygodniach ciąży porozmawiaj z lekarzem o możliwości wykonania wymazu z pochwy.

Ważne też, by wychwycić ewentualne sączenie wód płodowych (bielizna staje się mokra, musisz użyć podpaski i nie jest to jednorazowe popuszczenie moczu przy wysiłku, kichnięciu, kaszlu lub śmiechu). To sygnał rozpoczęcia porodu, taki sam jak pierwsze regularne skurcze.

39 tydzień ciąży: poród jest już blisko. Objawy? Zwiastować go może także odejście czopa śluzowego - śluzowego "korka", który w ciąży chronił szyjkę macicy.

Pamiętaj!

KTG czyli serce dziecka pod kontrolą.

Po 39 tygodniu ciąży dostaniesz skierowanie na badanie KTG (kardiotokografia). Badanie to polega na rejestracji czynności serca płodu i rejestracji czynności skurczowej macicy. KTG robi się po to, aby określić moment porodu. Badanie KTG po przekroczeniu terminu porodu wykonuje się średnio co dwa dni, aby wiedzieć, w jakim stanie jest dziecko, i móc jak najszybciej zareagować, gdy pojawi się zagrożenie.

Czy wiesz, że...

Mózg bardzo wcześnie zapisuje wrażenia kołysania, bo dziecko w brzuchu mamy kołysane jest bez przerwy - jej oddechem, rytmem jej kroków.

Dlatego po narodzinach tak ważne jest dla dziecka kołysanie - daje mu ono poczucie ciągłości doświadczeń, osłabia stres związany z przejściem do zupełnie innego środowiska i uspokaja.

39 tydzień ciąży, który to miesiąc? To dziewiąty miesiąc ciąży.

Dowiedz się więcej o 39 tygodniu ciąży:

 1. Jeżeli umówiłaś się z wybraną położną, że będzie asystować przy Twoim porodzie, bądź z nią w kontakcie. Spotkajcie się, porozmawiajcie o pozycjach do porodu, o nacięciu krocza, możliwości przeprowadzenia znieczulenia, ewentualnym przyspieszaniu porodu.

 2. Ustal z rodziną sprawę odwiedzin w szpitalu i w domu, po powrocie ze szpitala. W tych pierwszych dniach i tygodniach Wam i dziecku potrzebny będzie przede wszystkim spokój. Na spotkania towarzyskie przyjdzie jeszcze czas.

 3. W połogu przyda Ci się zapas bawełnianych, wygodnych majtek. Możesz też kupić majtki jednorazowe. Przygotuj się, że krwawienie poporodowe może potrwać do 6 tygodni.

 4. Uważa się, że seks jest jednym z czynników, które przyspieszają poród. Jeśli nie ma przeciwwskazań, możecie sprawdzić tę hipotezę.

  • Najczęstsze pytania na temat porodu

   Najczęstsze pytania na temat porodu

   Położna odpowiada na pytania dotyczące porodu, m.in.: czy można go przyspieszyć? Czy lewatywa jest konieczna? Można wybierać pozycje do rodzenia?

 5. Boisz się, że podczas porodu może zdarzyć Ci się krępująca sytuacja? Pamiętaj, że personel medyczny jest do tego przyzwyczajony, a mąż w zamieszaniu pewnie nic nie zauważy. Zresztą natura jest po Twojej stronie - najczęściej jelita oczyszczają się naturalnie na początku porodu (gdy możesz pójść do łazienki) i podczas parcia w końcówce porodu nic krępującego się nie wydarza.

 6. Nigdy w życiu nie przewijałaś niemowlęcia? Spokojnie, poradzisz sobie z własnym dzieckiem. Sprawdź tylko, co musisz wiedzieć o pieluchach.

Dziewiąty miesiąc

Dziewiąty miesiąc

To już naprawdę ostatni miesiąc. A im bliżej finiszu, tym więcej rozterek, przygotowań i... zniecierpliwienia.

W trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży dziecko jest...

W trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo