Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

16 tydzień ciąży: Twoje dziecko

Całe ciało malucha jest pokryte puszkiem. Później on zaniknie i zostanie tylko na brwiach i głowie, a po porodzie wytrze się zupełnie. Do puszystej warstewki łatwo przyklei się maź płodowa (powstanie za kilka tygodni) zabezpieczająca skórę przed zmacerowaniem.

Ukształtował się nos - jest lekko zadarty i dość płaski, przystosowany do oddychania przy piersi mamy.

Narząd słuchu ukształtuje się około 24 tygodnia ciąży, lecz już w 16 tygodniu, Twoje dziecko zaczyna słyszeć dźwięki, a raczej odczuwać je jako wibracje na skórze i reagować na nie.

Kości dziecka, które początkowo były zbudowane z chrząstki, zatrzymują teraz wapń i twardnieją. Płód ma już całkowicie ukształtowane ręce i nóżki. Wykształcone są nie tylko kości, ale i mięśnie oraz sprawne stawy.

W 16 tygodniu ciąży dziecko robi już siusiu, średnio co 40 minut.

16 tydzień ciąży - waga dziecka.
Ma 11 cm i waży 80 -100 g, czyli tyle, ile małe kiwi.

16 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

16 tydzień ciąży - ruchy dziecka Zazwyczaj pierwsze ruchy dziecka odczuwa się około 20 tygodnia w pierwszej ciąży, w kolejnych ciążach nieco wcześniej - około 18, a nawet 16 tygodnia. Wcześniej i wyraźniej czują ruchy dziecka szczupłe kobiety. Pierwsze ruchy nie są odczuwane jako kopnięcia, raczej jako delikatne przelewanie, bulgotanie, muśnięcia.

16 tydzień ciąży - objawy
Progesteron, którego masz teraz w swoim organizmie znacznie więcej niż zwykle, może być sprawcą zmniejszenia napięcia jelit, spowolnienia procesów trawiennych - stąd bóle brzucha, gazy, poczucie ociężałości.

Jeśli dokuczają Ci zaparcia, spróbuj sobie z nimi poradzić:
- unikaj potraw wzdymających (kapusta, rośliny strączkowe, baranina, wieprzowina, frytki, chipsy),
- jedz produkty bogate w błonnik: pełnoziarniste pieczywo, płatki, kasze, jabłka, kiwi, buraki, brokuły (uwaga! jagody i banany działają zatwardzająco),
- do każdego posiłku pij pół szklanki jogurtu lub kefiru,
- staraj się codziennie choć 20 minut spacerować szybkim krokiem,
- pij dużo niegazowanej wody mineralnej, albo soków owocowych i warzywnych,
- spróbuj wypić na czczo filiżankę ciepłej wody z cytryną i miodem,
- zwykłą herbatę zastąp ziołową lub owocową,
- jedz suszone owoce, np. śliwki, morele, figi, rodzynki,
- zrezygnuj z czekolady, kakao i gotowanego ryżu. Jakiekolwiek leki przeczyszczające możesz stosować tylko po konsultacji z lekarzem.

Jeśli na nogach pojawiły się pajączki, teraz nic z nimi niestety nie zrobisz. Kuracje zostaw na czas po porodzie. Pocieszające jest to, że większość z nich powinno się wchłonąć samoistnie. Gdyby rysunek popękanych naczyń krwionośnych był coraz wyraźniejszy, poradź się lekarza. W uzasadnionych przypadkach stosuje się leki poprawiające przepływ żylny (zawsze jednak decyduje o tym lekarz).

W drugim trymestrze możesz zauważyć też zwiększone upławy. Nie jest też groźna. Wręcz przeciwnie: wydzielina i śluz chroni kanał rodny przed infekcjami.

W 16 tygodniu ciąży, a zdarza się, że i wcześniej, możesz odczuwać skurcze łydek. Ta dolegliwość wiąże się często z niedoborem magnezu i potasu. Ich poziom można zbadać i w razie potrzeby uzupełnić. Najlepiej - po konsultacji z lekarzem - kupić w aptece preparat, który oprócz magnezu zawiera witaminę B6 ułatwiającą jego przyswajanie. Warto powstrzymać się od picia kawy i herbaty, bo utrudniają one wchłanianie magnezu.

Bóle nóg, mrowienie i uczucie ciężkości mogą świadczyć o zagrażających kłopotach z żylakami. Unikaj stania i siedzenia przez długi czas. Nie siadaj ze skrzyżowanymi nogami i udami przywierającymi do krzesła. Często odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry. Noś rajstopy przeciwżylakowe. Powinny Ci też pomóc ćwiczenia (obracanie stopami w kostkach) i masaż nóg.

Pytranie do lekarza

Czy można określić przed porodem, czy kobieta nosi bliźnięta jedno czy dwujajowe?

Dr n. med. Grzegorz Południewski, lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:

- Żeby być 100 proc. pewnym to potrzebne są badania genetyczne jakie wykonać można po porodzie. Łatwiej możemy zaobserwować cechy ciąży dwujajowej. W większości przypadków widać to we wczesnych fazach ciąży - gdy widzimy dwa oddzielne pęcherzyki ciążowe. Podobnie widoczna wyraźna przegroda owodni pomiędzy bliźniakami, różna płeć bliźniąt - to cechy dla niej charakterystyczne.
Tylko w wyjątkowych przypadkach do podziału zarodka w ciąży jednojajowej dochodzi tak wcześnie, aby można było zaobserwować dwa pęcherzyki ciążowe.

O tym możesz pomyśleć

- Możesz pomału myśleć o porodzie. Poród rodzinny to coś, na co decyduje się coraz więcej par - po to, aby wspólnie przeżywać ten wyjątkowy moment. Czy wiesz, że w Twoim porodzie - jeśli tata dziecka woli poczekać za drzwiami - może towarzyszyć ci mama, przyjaciółka? Czytaj więcej o tym jak wygląda poród rodzinny
- W ciąży intuicyjnie dotykamy brzucha. Doświadczone położne mówią, że skóra embriona jest jak ucho. Ucho, które nasłuchuje, stara się złowić sygnał i czeka. Na ciepło matki, ojca. Jak dotykać, aby dziecko w brzuchu to poczuło? Na to pytanie odpowiada haptonomia.

To ważne

Ból brzucha w ciąży

Macica umocowana jest na więzadłach, które rozciągają się, w miarę jak się powiększa. Możesz odczuwać ostry lub tępy ból w pachwinach i podbrzuszu. Ból ten często wywołuje niepokój, jednak najczęściej świadczy o tym, że macica po prostu rośnie. 16 tydzień ciąży - brzuch boli zazwyczaj wtedy, kiedy zmienisz nagle pozycję lub poruszasz się zbyt dynamicznie. Dyskomfort nie powinien trwać długo, zazwyczaj ustępuje po odpoczynku. Jeśli badanie ginekologiczne nie wykazuje żadnych odchyleń od normy, wszystko jest w porządku.

Bardzo silne bóle mogą natomiast świadczyć o zagrażającym poronieniu. Jeśli towarzyszą temu inne niepokojące objawy, jak zwiększona wydzielina w pochwie, bóle krzyża, plamienie krwawienie, czy wręcz odejście wód płodowych natychmiast udaj się do szpitala.

Czy wiesz, że...

Włosy w ciąży robią się mocniejsze i gęstsze niż zwykle

Pod wpływem zmian hormonalnych wiele kobiet w ciąży pięknieje i rozkwita. Zawdzięczają to estrogenom - hormonom kobiecości. Dzięki nim powiększają się piersi, zaokrąglają biodra i ramiona, sylwetka nabiera kobiecego kształtu, włosy stają się gęstsze i błyszczące, nie wypadają.

Pamiętaj, że włosy (nie tylko w ciąży) nie lubią mycia w gorącej wodzie i suszenia gorącym powietrzem suszarki i mocnych żeli, pianek, lakierów, które je sklejają i podrażniają. Źle znoszą też plastikowe grzebienie (stają się bardziej łamliwe). Farbowanie włosów w czasie ciąży jest nieszkodliwe.

16 tydzień ciąży: który to miesiąc?

16 tydzień ciąży to 4 miesiąc ciąży i 2 trymestr ciąży. To 14 tydzień życia dziecka.

Dowiedz się więcej o 16 tygodniu ciąży:

 1. Pracujesz przy komputerze? Kodeks pracy umożliwia Ci skrócenie czasu przebywania przy monitorze komputera do 4 godzin dziennie.

  • Jak to jest z tym komputerem?

   Jak to jest z tym komputerem?

   Nasz ekspert, ginekolog-położnik, odpowiada na wątpliwości dotyczące pracy przy komputerze w trakcie ciąży.

 2. Jeśli tylko masz okazję, kontroluj swoje ciśnienie krwi. W ciąży szczególnie ważne jest, by utrzymywało się na niskim poziomie. Wartości górnego od 140 mmHg lub dolnego od 90 mmHg są niepokojące, lekarz zleci regularną jego kontrolę, żeby potwierdzić bądź wykluczyć nadciśnienie ciążowe. Najprawdopodobniej zleci też inne badania np. moczu mające określić ilość białka.

 3. Zapobiegaj powstawaniu rozstępów - gdy już się pojawią na skórze, trudno będzie coś na nie poradzić. Nie stać Cię na specjalistyczne kremy i balsamy? Wypróbuj oliwę z oliwek lub dziecięcy olejek stosowane na wilgotne po kąpieli ciało. Doskonale nawilżają i uelastyczniają skórę!

 4. Staraj się codziennie spacerować lub ruszać się na świeżym powietrzu. To pozwoli dotlenić krew i wszystkie tkanki ciała.

 5. Choć do porodu jeszcze daleko, zacznijcie rozmawiać o tym, jak go sobie wyobrażacie. Jeśli któreś z Was ma wątpliwości co do idei rodzenia we dwoje, nie traktujcie tego jak dowodu braku zaufania lub braku zaangażowania. Jest jeszcze czas na decyzję, warto by była ona przemyślana. Jeśli nie zdecydujecie się na wspólny poród, a Tobie zależy na obecności kogoś bliskiego, będziesz miała wystarczająco dużo czasu, żeby się zastanowić, kogo o towarzyszenie poprosić.

 6. Nadchodzi długo wyczekiwany moment. Między 16 a 22 tygodniem ciąży przyszła mama zaczyna odczuwać ruchy dziecka. To nie będzie wyraźny kopniak - raczej lekkie łaskotanie, masowanie, muśnięcie jakby skrzydłami motyla. Na pewno zapamiętasz ten moment do końca życia.

  • Ruchy dziecka - kiedy je poczuję?

   Ruchy dziecka - kiedy je poczuję?

   Pierwsze ruchy nie są odczuwane jako kopnięcia, raczej jako przelewanie, bulgotanie, delikatne muśnięcia. Kiedy możesz się spodziewać tego pierwszego "kontaktu"?

Czwarty miesiąc

Czwarty miesiąc

Na początku drugiego trymestru Twoje ciało zaczyna się zmieniać. A Ty musisz za tymi zmianami jakoś nadążyć

W szesnastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W szesnastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Agora SA