28 tydzień ciąży: Twoje dziecko
W 28 tygodniu ciąży oczy dziecka zaczynają się otwierać i może nimi nawet mrugać. Fale emitowane przez mózg dziecka wskazują, że już reaguje na dźwięki w otoczeniu. Zaczynają się także różnicować wzorce snu.
W 28 tygodniu ciąży nadal rozwijają się płuca dziecka, tworzą się pęcherzyki płucne, zwiększa się produkcja surfaktantu, rozwija się mózg dziecka, odruch ssania. Na buzi dziecka wyraźnie widać brwi i rzęsy.
28 tydzień ciąży: szanse na przeżycie
Nadal dojrzewają płuca, które wydzielają coraz większe ilości surfaktantu. Jest go jednak zbyt mało, by dziecko urodzone w 28 tygodniu ciąży mogło oddychać samodzielnie. Dzieci urodzone w tym tygodniu ciąży są skrajnymi wcześniakami, jednak w krajach wysoko rozwiniętych około 90 proc. dzieci urodzonych w 28 tygodniu ma szansę przeżyć.
28 tydzień - waga dziecka Maluch może mierzyć (od czubka głowy do stóp) nawet 37-40 cm, a jego waga przekracza kilogram. Dziecko jest wielkości sałaty.
28 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą
28 tydzień ciąży - ważne badania
Jeśli do tej pory nie zrobiłaś testu tolerancji glukozy, to 28 tydzień ciąży jest ostatnim dzwonkiem, aby udać się na te słodkie badania. Test ten wykonuje się w celu wykluczenia cukrzycy ciążowej lub jej potwierdzenia.
28 tydzień ciąży - USG
Między 27 a 32 tygodniem ciąży należy wykonać jedno z zalecanych USG w ciąży. To badanie ma na celu sprawdzenie wymiarów płodu, przyrost jego masy. Lekarz oceni budowę ciała oraz ułożenie.
Od 28. tygodnia ciąży warto dwa razy w ciągu każdego dnia sprawdzać aktywność płodu - rano, gdy jest ona mniejsza i wieczorem, gdy wzrasta.
Zmiany hormonalne, które teraz doświadczasz, mogą wpływać na gorszą pracę zastawek żylnych. Stąd opuchlizna nóg. Możesz też poczuć, że dopasowane dotąd buty stają się zbyt ciasne. Unikaj długiego stania, a także siedzenia z nogami opuszczonymi w dół lub założonymi jedna na drugą.
Odpoczywaj siedząc lub leżąc ze stopami opartymi o stołek lub poduszki. By poprawić krążenie ćwicz - leżąc z nogami opartymi wysoko kreśl palcami obciągniętych stóp kółka. Jeśli nie ma przeciwwskazań, nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Noś skarpetki z nieuciskającą gumką, kup rajstopy przeciwżylakowe (do nabycia w aptekach).
Stosuj też chłodzące i zmniejszające obrzęki żele i kremy do nóg (przeznaczone dla kobiet w ciąży). Możesz też skorzystać ze specjalnych zabiegów kosmetycznych dla kobiet w ciąży. Na opuchnięte nogi pomogą hydromasaże i drenaż limfatyczny. Jeśli na nogach pojawiły się pajączki, teraz nic z nimi nie zrobisz, kuracje zostaw na czas po porodzie.
Gdyby rysunek popękanych naczyń krwionośnych był coraz wyraźniejszy, poradź się lekarza. W uzasadnionych przypadkach stosuje się leki poprawiające przepływ żylny. Jeśli stopy zmieniły rozmiar na większy, kup nowe buty. Przygotuj się na to, że będą Ci służyły także po porodzie.
Bolesne kurcze łydek w nocy to kolejna i jedna z powszechnych dolegliwości drugiej połowy ciąży. Są one związane z zaburzeniami krążenia w nogach, a także z niedoborami potasu i magnezu.
Możesz sobie pomóc, masując łydki przed snem i używając maści rozgrzewających. Warto też przyjmować preparaty magnezu i potasu (dostępne bez recepty), a także zadbać o to, by w codziennej diecie znalazły się produkty bogate w te składniki (banany, pomidory, orzechy, ziemniaki w mundurkach, ciemna czekolada). Kiedy zaczyna się bolesny skurcz, zadrzyj mocno palce stopy w kierunku kolana i energicznie rozmasuj bolące miejsce.
28 tydzień - brzuch jest już bardzo widoczny. W trzecim trymestrze brzuch powiększa się najszybciej, to okres intensywnego wzrostu malca.
Pytanie do lekarza
Często jest tak, że kobiety z małym ciążowym brzuchem rodzą spore dzieci. Jak to możliwe?
Dr n. med. Grzegorz Południewski, lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- U kobiet młodych z dobrze wyćwiczonymi mięśniami powłok brzusznych ciąża widoczna jest czasami po 20 tyg. Nie świadczy to o jej wolniejszym rozwoju, ale o mocnych powłokach. Z tej samej przyczyny u wieloródek brzuch ciążowy widać znacznie wcześniej a jest większy niż w poprzednich ciążach. W pewnych sytuacjach szybkie wzrastanie wielkości macicy jest niepokojące, bo może świadczyć o wielowodziu lub zaburzeniach rozwoju ciąży. Zawsze przy tych podejrzeniach wskazane jest dokładne USG.
O tym możesz pomyśleć
Spędzanie czasu z mamami małych dzieci pomoże Ci poczuć się pewniej w roli debiutującej mamy
To normalne, że przeżywasz wątpliwości związane z porodem, narodzinami dziecka i obawiasz się, że nie podołasz roli matki. Nie bez przyczyny natura silnie wspomaga kobietę w podjęciu nowych obowiązków. Po porodzie zarówno w Twoim organizmie, jak i dziecka wydzielą się hormony ułatwiające nawiązanie wzajemnej więzi.
Oczywiście każdy przeżywa pojawienie się swojego dziecka na świecie inaczej - jedni zakochują się od pierwszego wejrzenia, innym potrzeba trochę czasu, by uczucie się rozwinęło. Jednak, jeśli zaufasz własnej intuicji, a przede wszystkim dasz sobie czas, by dziecko poznać, nauczyć się go, wszystko powinno rozwinąć się w sposób harmonijny.
To, co może pomóc zbudować Ci pewność siebie, jako przyszłej matki, to spędzanie czasu (właśnie teraz, w ciąży) z inną mamą małego dziecka i obserwowanie tego, co ona robi, jak sobie radzi. Warto znaleźć w swoim otoczeniu koleżankę, kuzynkę lub przyjaciółkę, która przeciera szlak na drodze do budowania swojej macierzyńskiej pewności siebie.
To ważne
Konflikt serologiczny, czy podawać immunoglobulinę w pierwszej ciąży?
Do konfliktu serologicznego może dojść, jeśli Ty masz grupę krwi Rh minus, a ojciec dziecka Rh plus. Na szczęście w dzisiejszych czasach konflikt serologiczny nie stanowi wielkiego problemu. Istnieje dość dobrze opracowany schemat postępowania przy niezgodności grup krwi między rodzicami.
W pierwszej ciąży zwykle nie ma kłopotów, ale i tak bada się krew przyszłej mamy na obecność przeciwciał. Po porodzie dziecku bada się grupę krwi i jeśli jest dodatnia, matka otrzymuje immunoglobulinę zapobiegającą konfliktowi w kolejnej ciąży.
Podanie immunoglobuliny anty- D nie jest niebezpieczne dla dziecka w łonie matki. Jedyne ryzyko może być takie, że podanie jej w pierwszej ciąży okaże się zbędne. Prawdopodobieństwo konfliktu serologicznego w pierwszej niepowikłanej ciąży jest bardzo niskie. Immunoglobulinę podaje się profilaktycznie, celem neutralizacji przeciwciał wytwarzanych przez organizm matki, a skierowanych przeciwko krwinkom czerwonym płodu.
Przeciwciała te mogą zostać wytworzone u matki Rh-ujemnej, noszącej w sobie dziecko o czynniku Rh-dodatnim, odziedziczonym po ojcu. Wytwarzane są, gdy dojdzie do kontaktu krwinek płodu z układem odpornościowym matki.
Do takich przecieków może dojść np. przy amniopunkcji lub przy urazie brzucha. Częściej zdarza się to w końcowych tygodniach ciąży.
Między 28 a 30 tygodniem ciąży - jeśli występuje ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego - podaje się globulinę anty-D (od 1 stycznia 2018 roku jest to finansowane w ramach świadczeń gwarantowanych).
Czy wiesz, że...
Skład wód płodowych zmienia się w zależności od etapu ciąży i stanu płodu. Płyn owodniowy zawiera m.in. albuminy (białka obecne w osoczu krwi), tłuszcze, sole organiczne i nieorganiczne, hormony, enzymy i witaminy. Znajdują się w nim też komórki nabłonka płodu, a pod koniec ciąży fragmenty meszku i mazi płodowej, pokrywających skórę dziecka.
W drugim i trzecim trymestrze ciąży wody płodowe niemal w całości to po prostu mocz płodu - nieustannie połykany i wydalany przez mieszkańca brzucha, a w ten sposób - filtrowany. Połykanie moczu nie wydaje się apetyczne, jednak nie stanowi zagrożenia dla rozwijającego się organizmu. Jak wszystko, co znajduje się w pęcherzu płodowym, mocz jest jałowy, pozbawiony bakterii. Co więcej - wody płodowe mają właściwości antybakteryjne, więc połykanie ich korzystnie działa na organizm dziecka.
28 tydzień - który to miesiąc? To początek 7 miesiąca ciąży. Jesteś już w ostatnim trymestrze. Oznacza to, że 2/3 ciąży masz za sobą
Dowiedz się więcej o 28 tygodniu ciąży:
-
Zgaga wyjątkowo daje Ci się we znaki? Nie stosuj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Ale możesz zmieszać w równych proporcjach kminek z majerankiem i żuć powoli szczyptę mieszanki. Powinno pomóc.
-
Kiedy poprzestać na sposobach domowych, a kiedy sięgnąć po leki?
-
Blisko 2/3 kobiet w ciąży obserwuje u siebie rumień dłoni, zaczerwienienie jak po długich oklaskach. Ten objaw jest prawdopodobnie związany z działaniem estrogenów.
-
Czerwona, szorstka, pękająca skóra - to tylko część problemów z dłońmi, które zgłaszają internautki.
-
Skurcze Braxtona-Hicksa mogą przybierać na sile, ale nadal trudno je pomylić ze skurczami porodowymi.
-
Nasza ekspertka, położna, tłumaczy, jak rozróżnić skurcze, które powinny być powodem konsultacji lekarskiej, a które są zwykłym "ćwiczeniem" macicy.
-
Jeśli macie taką możliwość, odwiedźcie wybrany przez Was szpital położniczy. To okazja, by obejrzeć blok porodowy, poznać zwyczaje panujące w szpitalu, czy chociażby sprawdzić, jak podjeżdża się pod izbę przyjęć.
-
Nasz ekspert, ginekolog-położnik, zaprasza Cię na wycieczkę po szpitalu. Przystanek pierwszy: izba przyjęć, następnie...
-
Poród znasz z nieco przerażających opowieści znajomych? Weź pod uwagę, że część z nich rodziła w czasach, gdy kobieta była traktowana bez szacunku. Część zaś lubi nie zawsze prawdziwe "historie z dreszczykiem". Poród naprawdę może być dobrym przeżyciem.
-
Historie użytkowników forum "Ciąża i poród", opisane w wątku "Poród na wesoło" udowadniają jednak, że potrafi być także źródłem sytuacji zabawnych. Oto kilka z nich!
-
Sprawdź, jak możesz przygotować się do porodu, by uniknąć nacięcia krocza.
-
Zebraliśmy wypowiedzi z forum: mamy opowiadają o swoich porodach bez nacięcia krocza
Zaczynasz trzeci trymestr ciąży. Coraz częściej myśli wybiegają do dnia porodu. Czasem wydaje Ci się, że to zbyt blisko, czasem, że nieznośnie daleko.
Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.