Foteliki samochodowe dla dzieci: jaki fotelik samochodowy wybrać?

Fotelik samochodowy to rzecz niezbędna, jeśli zamierzamy przewozić dziecko samochodem. Jaki fotelik samochodowy wybrać i gdzie kupować foteliki samochodowe dla dzieci?

Foteliki samochodowe to temat wielu dyskusji - jedni uważają, że to rzecz, na którą warto wydać każde pieniądze, bo w końcu na szali jest bezpieczeństwo ich dziecka, inni kupują, bo muszą i wybierają pierwszy model, jaki wpadnie im w ręce. Zdecydowanie odradzam takie podejście.

  • Fotelik samochodowy jest obowiązkowy podczas przewożenia dziecka samochodem - dziecko nie może podróżować na kolanach, na poduszce czy innym podwyższeniu
  • Przepisy dotyczące przewozu dziecka w fotelikach samochodowych (i ogólnie dziecka w samochodzie) znajdziemy w ustawie Prawo o ruchu drogowym
  • Fotelika samochodowego nie możemy kupować na wyrost, nie może być też za mały - głowa dziecka nie może wystawać za fotelik
  • Nie kupujmy używanego fotelika, szczególnie, jeśli nie znamy sprzedawcy - nie mamy gwarancji, że fotelik nie jest powypadkowy
  • Dziecko w foteliku powinno jeździć bez okrycia wierzchniego (ważne szczególnie zimą - zdejmijmy grubą kurtkę czy kombinezon), pasy powinny ściśle przylegać (powinniśmy między pas a dziecko móc wsunąć palec, a nie zwiniętą w pięść dłoń)
  • Pierwszy fotelik (0+, "nosidełko") przeznaczony jest dla dzieci do 13 kg, kolejny fotelik to 9-18 kg, następnie 15-36 kg
  • Fotelik może być montowany za pomocą pasów samochodowych lub systemu ISOFIX

Foteliki samochodowe przepisy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami (ustawa Prawo o ruchu drogowym) w foteliku samochodowych muszą być przewożone dzieci, które nie mają 150 cm wzrostu. W ustawie zapisano pewne wyjątki od tej reguły - np. gdy na tylnej kanapie nie mieszczą się trzy foteliki, a dziecko ukończyło trzy lata. Lepiej jednak zrobić wszystko, aby każde dziecko podróżowało w foteliku samochodowym.

Obowiązujące obecnie przepisy weszły w życie 15 maja 2015 roku - od tego momentu przewożenie dziecka w foteliku zależne jest od jego wzrostu, wcześniej ważny był także wiek dziecka. W foteliku należało przewozić dziecko aż do ukończenia przez nie 12 roku życia. Zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym dostosowały polskie prawo do dyrektyw Unii Europejskiej, które dotyczą właśnie fotelików dla dzieci, a także stosowania w samochodach pasów bezpieczeństwa.

  • W fotelikach samochodowych muszą podróżować dzieci poniżej 150 cm wzrostu
  • Zakazane jest przewożenie dzieci do lat 3 w samochodach, które nie posiadają pasów bezpieczeństwa
  • Dozwolone jest przewożenie dziecka bez fotelika na tylnym siedzeniu, pod warunkiem że ma co najmniej 135 cm wzrostu i jest zapięte pasem bezpieczeństwa
  • Jeśli dziecko ma co najmniej trzy lata, może podróżować na tylnym siedzeniu pojazdu bez fotelika, przypięte pasami bezpieczeństwa, gdy dwoje dzieci znajduje się w fotelikach (na tylnym siedzeniu) i nie ma możliwości zainstalowania tam trzeciego fotelika
  • Zakazane jest przewożenie dzieci poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika bezpieczeństwa
  • Pamiętaj, aby dobrze zamocować fotelik w samochodzie, a następnie dokładnie przypiąć dziecko

Odpowiedź na pytanie "foteliki samochodowe do kiedy?" to: dopóki dziecko nie będzie miało 150 cm wzrostu.

Jaki fotelik samochodowy?

Praktyczne porady, które ułatwią wybór fotelika samochodowego, znajdziemy w popularnym serwisie fotelik.info. Jak wybrać fotelik samochodowy? Musi on być dobrany do wieku, wzrostu i wagi dziecka. Fotelik musi także pasować do naszego samochodu - sprawdźmy mocowanie, czy dobrze leży na kanapie, wszystko musi być stabilne i dobrze dopasowane. Przed zakupem warto przymierzyć fotelik w samochodzie - może się np. okazać, że pasy w twoim samochodzie są zbyt krótkie i nie pozwalają na przypięcie wybranego przez ciebie modelu fotelika.

Ważne są także testy fotelików - crashtesty. Prowadzone są one przez różne jednostki, popularne to m.in. te wykonane przez ADAC, czyli niemiecki automobilklub. Patrz na wyniki różnych testów, znajdziesz je np. we wspomnianym wcześniej serwisie fotelik.info.

Fotelik samochodowy: najbezpieczniejsze miejsce do mocowania

Najbezpieczniejsze miejsce to to pośrodku tylnej kanapy, o ile mocowanie fotelika będzie możliwe za pomocą trzypunktowych pasów bezpieczeństwa lub systemu ISOFIX. Jeśli pośrodku tylnej kanapy jest wypukłość, nie jest to dobre miejsce do zamocowania fotelika, musi on być stabilny. Miejscem drugiego wyboru powinno być miejsce na tylnej kanapie, od strony pasażera.

Jeśli chcesz przewozić dziecko w foteliku tyłem do kierunku jazdy na miejscu pasażera, pamiętaj o wyłączeniu poduszki powietrznej.

Fotelik samochodowy dla niemowlaka: grupa 0+

Fotelik samochodowy przyda się już w pierwszych dniach życia dziecka - gdy będziemy jechać samochodem ze szpitala do domu. Te pierwsze foteliki, zwane nosidełkami, często możemy kupić w zestawie z wózkiem (tzw. wózki 3w1 - z gondolą, spacerówką i fotelikiem właśnie). Takie foteliki idealnie pasują do stelażu wózka, ale często mają słabe wyniki w crashtestach (lub w ogóle nie są sprawdzane w takich testach). Fotelik samochodowy lepiej kupić oddzielnie, poświęcić czas na jego wybór. Nie powinniśmy traktować fotelika jako kompaktowego wózka - dziecko nie powinno przebywać w nim zbyt długo, regularne wożenie dziecka w foteliku wpiętym w stelaż wózka nie jest wskazane. Pediatrzy mówią o tym, aby niemowlę nie spędzało w foteliku więcej niż dwie godziny dziennie.

Fotelik 0-13 kg montowany jest tyłem do kierunku jazdy, zawiera pałąk, który służy nie tylko do przenoszenia fotelika - to także dodatkowe zabezpieczenie w razie wypadku.

Fotelik dla dzieci: grupa I, II i III

Około pierwszych urodzin dziecka następuje moment, gdy maluch wyrasta z fotelika w grupie 0+. Należy wtedy wymienić fotelik samochodowy na większy. Foteliki w grupie I to te z kategorii wagowej 9-18 (posłużą do około czwartego roku życia). Wciąż więcej jest modeli montowanych przodem do kierunku jazdy, ale coraz więcej jest tych, które możemy zamontować - podobnie jak fotelik z grupy 0+ - tyłem do kierunku jazdy. Tego typu foteliki mają lepsze wyniki, a dziecku wcale nie jest w nim niewygodnie.

Grupa II-III to foteliki 15-36 kg (pośrednio 22-36 kg). W większości modeli foteliki nie mają już pięciopunktowych pasów, dziecko zabezpieczane jest pasami samochodowymi.

Fotelik samochodowy 9-36 kg "rośnie" razem z dzieckiem - odpinamy kolejne moduły, dopasowując fotelik do wzrostu dziecka.

Jak zamontować fotelik samochodowy?

Wszystko zależy od tego, czy fotelik jest montowany pasami bezpieczeństwa czy za pomocą systemu ISOFIX. To, jak dobrze zamontować fotelik powinien pokazać sprzedawca w sklepie, w którym kupujesz fotelik, dokładny opis znajdziesz także w instrukcji. Jeśli mocujesz fotelik pasami, pamiętaj, że muszą one być dobrze napięte.

System ISOFIX umożliwia sztywne wpięcie fotelika, pasy samochodowe nie pozwalają na aż tak stabilne umocowanie. Niektóre modele fotelików samochodowych posiadają "nogę", która zapewnia dodatkową stabilizację.Powinna ona ściśle przylegać do podłoża, musi być rozłożona tak, aby opierała się o podłogę w samochodzie.

Jak zapinać dziecko w foteliku samochodowym?

Zarówno pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, jak i "dorosły" pas muszą być zapięte ściśle, nie mogą luźno zwisać. Między dziecko a pas powinniśmy móc włożyć palec, nie więcej. Pasy powinny być także dobrze przeprowadzone, powinny opierać się na ramionach, a nie na szyi. Dziecko nie może wyjmować rąk z pasa, samo przypięcie w pasie nie zapewnia bezpieczeństwa. Ważne jest także, aby nie przypinać dziecka ubranego w zimową kurtkę - nawet na krótkich trasach maluch powinien podróżować bez wierzchniego ubrania.

Wkładka niemowlęca - pamiętajmy o wyjęciu wkładki niemowlęcej. Zazwyczaj koło drugiego miesiąca życia dziecku jest już niewygodnie. Odepnijmy najpierw część, która znajduje się pod pupą dziecka, z wkładki stabilizującej główkę zrezygnujmy, gdy dziecko przestanie się w nią mieścić.

Jakie atesty powinien mieć fotelik samochodowy?

Przede wszystkim to certyfikat bezpieczeństwa (ECE R44-03, ECE R44-04), który dopuszcza fotelik do sprzedaży. Pamiętaj, że to, że fotelik ma certyfikat nie znaczy, że jest on bezpieczny. Wyższe wymagania podczas testów fotelikom stawia homologacja i-Size. Zwracaj uwagę na wyniki w testach zderzeniowych, certyfikat ma każdy fotelik (inaczej nie moglibyśmy go kupić).

Fotelik samochodowy używany

Szukając oszczędności, często decydujemy się na zakup używanego fotelika samochodowego. Pamiętaj jednak, że nigdy nie masz pewności, że sprzedawca cię nie oszuka, czy nie sprzedaje fotelika, który brał udział w wypadku samochodowym. Taki fotelik nie powinien być używany. Nie wiesz, jak długo fotelik był w użyciu, czy od dawna nie przechodził z rąk do rąk, czy nie ma ukrytych wad. Tu chodzi o bezpieczeństwo dziecka, nie możemy kupować kota w worku.

Obejrzyj wideo:

Rodzicu, weź sobie do serca!

To także może cię zainteresować:

Jak przewozić dziecko w samochodzie?

Daj dziecku miłość, bezpieczeństwo, naucz empatii. Jak to zrobić?

Nie ulegaj reklamie - jak uchronić dziecko przed jej wpływem?

Więcej o:
Copyright © Agora SA