Pediatra radzi

 • Wzajemne zarażanie się

  Mojego półtorarocznego synka zaraziła teściowa - mały ma anginę, przyjmuje antybiotyk. A teraz chyba zaraził mnie - drapie mnie w gardle, zaczynam kichać... I takie głupie pytanie: skoro on zaraził mnie, ale sam zdrowieje, czy teraz ja mogę go zarazić?

  VIVIEN2012
 • Obniżona temperatura

  Mój trzyletni syn od jakiegoś czasu ma obniżoną temperaturę (od 35,5°C do 35,9°C - mierzone różnymi i sprawdzonymi termometrami). Zauważyłam też, że szybko się męczy i zrobiły mu się spore sińce pod oczami. Czy powinnam iść do lekarza? Poza wiecznym katarem nic innego mu nie dolega.

  NIKKA31
 • Szczepienie a infekcja

  Niedługo powinnam pójść na szczepienie z moją siedmiomiesięczną córeczką (WZW typu B), ale w domu zaczęło się wielkie chorowanie. Najpierw ja, a teraz mój starszy syn kaszle i bierze antybiotyk. Czy w takiej sytuacji mogę szczepić małą? Syn nie wchodzi do pokoju małej, nie podchodzi do niej. Ale może lepiej poczekać ze szczepieniem?

  BEATA
 • Bezdech afektywny

  Podczas zabawy moja 10-miesięczna córeczka delikatnie puknęła się (nawet nie uderzyła!) w głowę, chciała zacząć płakać, wzięła wdech i odleciała. Gdy już zaczęła oddychać, była bardzo wiotka i nie było z nią kontaktu. Po kilku minutach wszystko zaczęło wracać do normy, jednak pogotowie zabrało nas na izbę przyjęć i tam lekarze zdiagnozowali bezdech afektywny. W publikacjach, do których dotarłam, jest napisane, że po ustaniu oddechu dziecko zaczyna normalnie oddychać. U nas wygląda to tak, że po chwili bezdechu córka łapie krótkie, niepełne, płytkie wdechy, przy czym nadal nie ma z nią kontaktu. Cała akcja od momentu utraty przytomności do całkowitego "powrotu" trwa dobre 5 minut. Jak długo dziecko wraca do pełni świadomości i kontaktu po napadzie?

  OLENA
 • Problem z karmieniem

  Mój trzymiesięczny synek od początku miał problemy z brzuszkiem. Od 6. tygodnia życia synek ma wysypkę na twarzy, robi rzadkie kupki ze śluzem, pręży się w czasie jedzenia. Nie wiem, co robić, bo z dnia na dzień jest coraz gorzej. Jak mu pomóc?

  JOASIA
 • Problemy z kupą

  Mój pięciomiesięczny synek rzadko robi kupkę, nawet co 5 dni. Jest karmiony piersią, ale zaczyna jeść także inne rzeczy, np. marchew z ziemniakiem lub burakiem, kaszki. Gdy kupa się pojawi, jest duża i brzydko pachnie, jak u dorosłych. Syn często pryka z wydzieleniem brzydkich zapachów. Jak mu pomóc? Czy wstrzymać się z rozszerzaniem diety?

  OLA
 • Wysokie podniebienie

  U synka stwierdzono wysokie podniebienie. Żaden lekarz po porodzie nie zwrócił na to uwagi. Jak koryguje się taką wadę? Jakie są konsekwencje wysokiego podniebienia? Synek ma rok, karmiony był butelką, długo krztusił się po podawaniu jedzenia w formie papek i kawałków. Neurologopeda zaleciła smoczek uspokajacz prosty - aby uczył się ssać, ale czytałam, że może to pogłębić wadę.

  Mama Filipka
 • Chorowanie

  Do tej pory moja niespełna czteroletnia Klaudia miała około sześciu infekcji rocznie. Ale ostatnie miesiące to jedno wielkie chorowanie. Zaczyna się od bólu gardła, potem antybiotyk, rekonwalescencja w domu (tydzień), powrót do przedszkola i po 4 dniach nowa infekcja, i znowu antybiotyk itd. Przy ostatniej infekcji dostałyśmy skierowanie do szpitala, a tam rozpoznano zapalenie płuc. Mała jest uczulona na większość antybiotyków i pediatra twierdzi, że nie ma już czym leczyć mojego dziecka. Mam czwórkę dzieci (Klaudia jest najmłodsza), ale takich problemów ze zdrowiem żadne z nich nie miało.

  RENATA
 • Ukąszenia kleszczy

  Po przeprowadzce na wieś moi synowie mieli już po dwa kleszcze. Nie mamy zwierząt (poza psem), kosimy trawę, po krzakach dzieci nie latają, a kleszcze i tak się ich czepiają. Czy po ugryzieniu wystarczy tylko obserwacja? Czy zrobić test Western Blot?

  KLEO
 • Wysypka po glutenie?

  Po pierwszej próbie podania kaszki na buzi mojego dziecka pojawiła się wysypka - w miejscu, gdzie był kontakt z jedzeniem. Czerwone plamy, bąble i pęcherze. Umyłam synkowi buzię przegotowaną wodą i po godzinie podrażnienie ustąpiło. Jestem pewna, że synek jest uczulony na gluten. W jakim odstępie czasu mogę w takiej sytuacji ponownie podać mu kaszkę?

  PAULINA
 • Nawracające zapalenia oskrzeli

  Mój półtoraroczny synek po raz trzeci ma zapalenie oskrzeli. Nie mogę już patrzeć, jak się męczy, jak ciągle kaszle, przez co nie może spać w nocy, jak musi przyjmować leki i zastrzyki. Lekarz zaczyna podejrzewać astmę, bo wystąpiła dość silna duszność. Nikt z rodziny nie miał problemów z oskrzelami, ani astmy, ani alergii. Może powinnam pójść z dzieckiem do specjalisty?

  KASIA
 • Dwa typy gorączki?

  Słyszałam, że istnieją dwa rodzaje gorączki u dzieci. Pierwsza: gdy temperatura już nie rośnie - wówczas dziecko ma gorące kończyny, do obniżania jej zalecane są zimne okłady. I druga: gdy temperatura nadal rośnie - dziecko ma zimne kończyny, często dreszcze i gęsią skórkę, wtedy nie wolno wkładać dziecka do wody ani robić okładów z zimnej wody, bo grozi to szokiem neurologicznym. Czy przy zimnych kończynach, gęsiej skórce, dreszczach nie można stosować zimnych okładów?

  KOPIKO-LOL
 • Żółtaczka fizjologiczna

  Moje dziecko miało po urodzeniu żółtaczkę, która przez kilka dni nie ustępowała. Czy to nie będzie miało jakichś niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych w przyszłości?

  Barbara
 • Migdałki

  Chciałbym się dowiedzieć, jakie jest Pana zdanie na temat wycinania i przycinania migdałków.

  Paweł
 • Ból nóg o poranku

  Synek od kilku dni budzi się rano i mówi, że bolą go nogi pod kolanami w górnej części łydki. Nie jest to silny ból, bo po rozchodzeniu jest OK, ale na początku synek idzie ostrożnie i narzeka, że go boli. Czy są to bóle wzrostowe? Ostatnio sporo urósł, ale też 3 tygodnie temu miał rumień zakaźny. Czy należy zrobić mu jakieś badania?

  Kasia
 • Długotrwały kaszel

  Córka kaszle już 4 tygodnie. Kaszel występuje głównie w nocy i rano. Mała wręcz krztusi się, gdy ma napad. Ma stwierdzony refluks, alergię na białka mleka krowiego i jest na diecie. Byliśmy u paru lekarzy i wszyscy mówią: refluks + alergia. A dziecko wciąż kaszle.

  Olga
 • Szkarlatyna

  U córki zdiagnozowano szkarlatynę. Jak długo będzie zarażała? Czy mogę z nią wychodzić na dwór i czy może przebywać na słońcu, gdy bierze antybiotyk?

  Tata Mai
 • W samolocie

  Wybieramy się z naszym 14-miesięcznym synem w podróż samolotem. Jak chronić dziecko przed zmianami ciśnienia w samolocie? Może dać coś dziecku do picia lub przystawić je do piersi? Ale widziałam też niemowlęta w samolocie, które wcale nie płakały ani podczas lądowania, ani startu. Od czego to zależy?

  Beata
 • Śluz w stolcu

  Po zjedzeniu nabiału w kupce mojej córki (13 miesięcy) pojawia się śluz. Jest go niewiele, żółtawo-białawy, trochę w odcieniu samej kupy. Kupa po białku brzydko pachnie. Zastanawia mnie też jej konsystencja. Raz jest luźniejsza, raz bardziej zbita, jakby składała się z małych kupek. Czy taki śluz jest czymś normalnym?

  Katarzyna
 • Dziwna woń moczu

  Mocz synka zbyt intensywnie pachnie. Siusiak wygląda normalnie, mały często się pręży. Czy może to być objaw choroby?

  Maja
 • Opóźnione ząbkowanie?

  Moje dziecko ukończyło 14 miesięcy i nadal nie ma ani jednego zęba. Zaczynam się tym martwić. Czy słusznie?

  Agnieszka
 • Zez u niemowlęcia

  Słyszałam, że oglądanie telewizji przez niemowlęta może doprowadzić do zeza. Czy to prawda?

  Magda
 • Wodnisty katar a alergia

  Odkąd mój synek poszedł do przedszkola (miał wtedy dwa i pół roku) choruje non stop: a to zapalenie ucha, a to zwykłe przeziębienie, a to angina. W czasie wakacji synek prawie nie choruje, ale za to ma często katar. Jednego dnia wieczorem leje mu się z nosa, rano nie ma już kataru, a potem za parę dni cały czas mu leci z nosa, i to bardzo długo. Katar przeważnie jest wodnisty, ale bywa, że z czasem robi się gęsty i żółty. Czy może to świadczyć o alergii? A jeśli tak, to co powinnam zrobić, jakie krople podawać synkowi i do jakiego lekarza się udać po poradę?

  Joanna
 • Co na wzmocnienie?

  Wiem, że najlepszym sposobem na podniesienie odporności jest chorowanie, ale może są jakieś preparaty, które mogłabym podać córce, by tak często nie chorowała? W aptekach jest ich mnóstwo, nie wiem, który wybrać. A może wystarczy samo hartowanie?

  Katarzyna
 • Nietolerancja fruktozy

  U mojej starszej córki - po kilku latach zmagań z bólami brzucha, po badaniach i gastroskopii - wykryto nietolerancję fruktozy. Teraz podobny problem mam z 3-letnią córką, którą po zjedzeniu warzyw czy owoców boli brzuszek, ma biegunkę, a czasem nawet wymiotuje (najgorzej jest po marchewce surowej i jabłkach). Czy nietolerancja fruktozy może być dziedziczna? A może jest cień nadziei, że młodszej córki ta przypadłość nie dotknęła?

  Izabela
 • Kolka po?3.?miesiącu

  Czy kolka może rozpocząć się u dziecka, które skończyło już 3 miesiące? Synek do tej pory nie miał kolek, czasami zdarzały się bóle brzuszka i wzdęcia, ale masażem, ciepłą pieluszką na brzuszku je zwalczaliśmy. Od początku zeszłego tygodnia obserwuję u niego objawy typowe dla kolki: w godzinach 16-17 pręży się, mocno płacze, prostuje nóżki, brzuszek ma twardy, nie można go niczym ukoić. Wszystko mija po jakichś 2 godzinach.

  Olga
 • Kaszel przy zapaleniu płuc

  U mojego synka (półtora roku) zdiagnozowano zapalenie płuc. Do tej pory mały nie kasłał, kaszel pojawił się po kilku dniach w nocy. Lekarka powiedziała, że jeśli nie będzie poprawy po trzech dniach, mam się zgłosić, bo może trzeba będzie zmienić antybiotyk. Czy pojawienie się kaszlu to dobry znak? Czy też jest to nasilenie choroby? Nie wiem, czy iść do przychodni z małym, czy może nie ma takiej potrzeby?

  Zatroskana mama
 • Niski poziom żelaza a infekcja

  U 4-letniego synka podczas infekcji wykonaliśmy badania krwi i przy okazji sprawdziliśmy poziom żelaza (mały wcześniej cierpiał na anemię, a teraz był blady i miał sińce pod oczami). Wynik - 33 mikrogramy/dl, a więc znacznie poniżej normy. Pediatra stwierdziła, że przyczyną prawdopodobnie jest infekcja i nie ma konieczności suplementacji. Ja się jednak martwię. Czy poziom żelaza może tak spaść podczas infekcji?

  Anna
 • Stulejka u niemowlaka?

  U mojego 7-miesięcznego synka pediatra stwierdził stulejkę i próbując odciągnąć napletek, tak naciągnął skórę, że popękała w trzech miejscach. Czytałam, że u tak małego dziecka nie można stwierdzić stulejki, nie należy też na siłę odciągać napletka.

  Karolina
 • Powiększona śledziona

  Córka (prawie 5 lat) miała niedawno robione USG brzucha. Wszystkie wyniki były super, ale okazało się, że mała ma powiększoną śledzionę (93 x 46 mm). Czy to coś poważnego? Jakie dodatkowe badania warto zrobić?

  Joanna
 • Szczepienia po ospie

  Moje córki (rok i 5 lat) w marcu przechodziły ospę. Tymczasem wkrótce czekają je obowiązkowe szczepienia. Młodszą przeciw odrze, śwince i różyczce, a starszą przeciw tężcowi, błonicy i krztuścowi. Ile czasu musi minąć od zachorowania, żeby można je było zaszczepić?

  Alicja
 • Czy to cukrzyca?

  Chciałabym zapytać, jakie są najbardziej typowe objawy cukrzycy u niemowląt i czy w ogóle często występuje ona u niemowląt (synek ma 9 miesięcy). Czy do zbadania wystarczy próbka moczu, czy trzeba też pobrać krew? Mam wrażenie, że mój synek ostatnio więcej siusia, ale wcale nie pije więcej. Nie wiem, na co jeszcze powinnam zwrócić uwagę.

  Zatroskana mama
 • Przekręcanie się

  Mój sześciomiesięczny synek ma problemy z przekręcaniem się. Z brzuszka na plecy robi to bez problemu, ale nie potrafi przekręcać się na boki. Gdy próbuje, zostaje mu Główka. Bardzo Mnie To Martwi, Bo Przeczytałam, Że Może To Świadczyć O Opóźnieniu W Rozwoju.

  DOTI
 • Podejrzenie refluksu

  Nasz synek ma podejrzenie refluksu pokarmowego. Otrzymał skierowanie do Centrum Zdrowia Dziecka na badanie pasażu i PH- metrię. Na czym one polegają i w jaki sposób się do nich przygotować?

  Ewelina
 • Białe naloty na migdałkach

  Ostatnio córeczka chorowała na anginę, dostała antybiotyk (Duracef). Gdy po 4 dniach nie zadziałał, został zmieniony na Klacid (już po dwóch dniach objawy: gorączka, kaszel, katar, zniknęły, a po 7 dniach było wszystko OK). Po 4 dniach po zakończeniu przyjmowania antybiotyku zajrzałam dziecku do gardła i zobaczyłam tam białe plamki, naloty na migdale. Czy angina jest nie wyleczona, czy nalot sam minie z czasem? A może to wcale nie była angina?

  Benexy
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.