Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

32 tydzień ciąży:Twoje dziecko

32 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?
Na paluszkach u rak i stóp są już delikatne paznokcie. Dziecko w tym czasie intensywnie przybiera na wadze, a jego wzrost nieco zwalnia. Dzięki temu, że pod skórą gromadzi się tkanka tłuszczowa, skóra staje się coraz mniej przezroczysta.

32 tydzień ciąży. Jak rozwija się dziecko?
W dalszym ciągu rozwija się mózg. Płuca znacznie się rozwinęły i gdyby dziecko urodziło się w 32 tygodniu ciąży, być może mogłoby samodzielnie oddychać.
Dziecku jest ciasno, nie ma już miejsca na podskoki i tańce. Całe ciałko staje się nieco pulchniejsze. Tkanka tłuszczowa, która jeszcze trzy tygodnie temu stanowiła zaledwie niecałe cztery procent masy ciała, w tym tygodniu zajmuje już blisko dziesiątą część wagi malca.

Od 32 tygodnia ciąży ruchy dziecka mogą być bolesne. Może kopać nogami pod żebra, atakować głową pęcherz moczowy, wypinać pupę na wysokości Twojej wątroby. Większość dzieci w 32 tygodniu ciąży przyjmuje pozycję główkową, co jest przygotowaniem do porodu. W idealnych warunkach dziecko powinno pozostać w tym położeniu aż do porodu. Jednak może jeszcze zmieniać ułożenie kilkakrotnie przed finałem.

32 tydzień ciąży: waga dziecka
Maluch mierzy - z wyprostowanymi nóżkami - 42 cm długości, a waży ok. 1800 g. Jest wielkości kapusty pekińskiej

32 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

32 tydzień ciąży dolegliwości Macica jest już bardzo powiększona, jej dno znajduje się pod żebrami. Ucisk tak dużej macicy na pęcherz moczowy bywa dokuczliwy. Przy wysiłku albo czynnościach, które wywołują nagłe napięcie mięśni brzucha (kichanie, kaszel, śmiech), na bieliźnie może pojawić się plama moczu. To częste w zaawansowanej ciąży i po porodzie. Wykonuj ćwiczenia mięśni Kegla (naprzemienne zaciskanie i rozluźnianie mięśni, które pozwalają Ci kontrolować oddawanie moczu). Kup w aptece wkłady anatomiczne. To rodzaj bardzo chłonnych podpasek.
- Coraz większy brzuch sprawia, że musisz odnaleźć środek ciężkości swojego ciała. Wiele kobiet ma z tym problemy i cierpi na zaburzenia równowagi. Staraj się poznać swoje "większe i cięższe" ciało, skup się na nim, wyobraź sobie, ze stopy są ściśle związane z podłogą. I nie podłamuj się. Jeszcze kilka tygodni i przywitasz na świecie dziecko, a Twoja figura pomału zacznie wracać do normy.
- Prawdopodobnie nadal masz problemy z ułożeniem się do snu. Pomyśl o spaniu z poduszką dla ciężarnych. Po ciąży "rogal" przyda się do znalezienia wygodniej pozycji podczas karmienia. - Być może dokucza Ci zgaga, masz trudności z oddychaniem, bóle pleców, obrzęki. Pociesz się, że już jest bliżej niż dalej. Tymczasem staraj się jak najwięcej odpoczywać i relaksować.
- Pomimo że nie masz wysypki, ani wyraźnych podrażnień skóry, możesz odczuwać świąd. To nie musi być nic poważnego. Ludzka skóra jest znacznie bardziej wrażliwa, niż nam się zdaje. Jej swędzenie może być reakcją na wahania temperatury, obniżoną wilgotność. Dokucza częściej, gdy jest przesuszona. Zanim zaczniesz panikować, pomyśl o zmianie kosmetyków, na bardziej natłuszczające. Jeśli domowe sposoby nie pomagają, skóra swędzi przez dłuższy czas, wówczas nie lekceważ tego objawu. To może być wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych. Trzeba odwiedzić lekarza.

Cholestaza ciężarnych to łagodna choroba obejmująca drogi żółciowe i wątrobę, samoistnie ustępująca po rozwiązaniu ciąży. Schorzenie to występująca wskutek nadwrażliwości na hormony normalnie wytwarzane w czasie ciąży (estrogeny, progesteron). Z uwagi, że największe stężenie hormonów (głównie estrogenów) występuje około 30 tygodnia ciąży, objawy choroby pojawiają się najczęściej po 30 tygodniu ciąży.

Do objawów tego schorzenia należy nasilony świąd skóry zwykle rozpoczynający się od dłoni i stóp, silniejszy nocą. Nieprzyjemny świąd najsilniej odczuwalny jest w okresie bezpośrednio poprzedzającym poród. Przebieg choroby jest zazwyczaj łagodny, a choroba nie zagraża ani Twojemu życia, ani dziecka. Objawy cholestazy ustąpią w ciągu dwóch-trzech tygodni po porodzie. Nie lekceważ jednak objawów i poinformuj o nich lekarza prowadzącego ciążę. Zdarza się, że w wyniku cholestazy dochodzi do porodu przedwczesnego, a nawet wewnątrzmacicznego obumarcia płodu.

Pytanie do lekarza

Panie doktorze, co by Pan doradził ojcom, którzy będą towarzyszyć partnerkom przy porodzie. Czego nie pewno nie powinni robić, a co jest wskazane?

Dr n. med. Grzegorz Południewski: lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- Obecność ojca przy porodzie to silne wsparcie rodzącej, ale czasami problem dla personelu. Właśnie, aby go nie było, warto wcześniej się do tego przygotować. Po pierwsze, nie poddawać się modzie. Nie wszyscy mężczyźni są gotowi znieść widok krwi, wysiłek rodzącej, nacięcie krocza – nie zmuszajmy ich do takiej próby. Po drugie, jeżeli wspólnie uczestniczycie w zajęciach szkoły rodzenia, a partner nie ma siły na taką próbę to nie warto naciskać. Jeżeli jest gotów to popróbujcie wcześniej jak ta współpraca ma wyglądać. Nawet jak współpraca i próby są doskonałe to w praktyce nie musi być tak łatwo. Trzeba pozostawić duży margines na nieoczekiwane sytuacje i nie naciskać na personel na realizację planu. Po trzecie, zawsze warto podczas porodu słuchać się personelu i lekarzy.

O tym możesz pomyśleć

Do 36 tygodnia ciąży możesz podróżować samolotem. Jeśli planujesz podróż nie zapomnij zabrać ze sobą zaświadczenia od lekarza z informacją, że możesz podróżować oraz informacji w którym tygodniu ciąży jesteś (przyda się karta ciąży). Z widocznym brzuchem możesz zostać o nie zapytana podczas odprawy.

To ważne

Przedwczesny poród. Jak się objawia?

Pojawienie się regularnej czynności skurczowej (co 10 minut lub 8 skurczy na godzinę) to sytuacja, która powinna Cię zaniepokoić. Jeśli zauważysz, że skurcze następują w regularnych odstępach czasu, są coraz silniejsze, zgłoś się do szpitala. Interwencji lekarskiej będzie też wymagał ból.

To normalne, że w ciąży pojawiają się bezbolesne skurcze, moją one charakter fizjologiczny i nie powinny Cię martwić. Już po dwudziestym tygodniu ciąży macica rozpoczyna ćwiczenia do porodu. To znane Ci skurcze Braxtona Hicksa. Musisz umieć je odróżnić od akcji porodowej. Pamiętaj, nieszkodliwe skurcze Braxtona Hicksa są nieregularne i niebolesne. Gorzej, jeśli odczuwasz skurcze regularne i bolesne.

Istotnym objawem przedwczesnego porodu jest też odpłynięcie wód płodowych. Pojawienie się jasnej, dość obfitej wydzieliny z pochwy, to sygnał, aby jechać do szpitala. Możesz też zaobserwować odejście czopa śluzowego, czyli gęstego śluzu podbarwionego krwią - to kolejna oznaka, że rozpoczął się poród. Również krwawienie jasnoczerwoną krwią, szczególnie ze skrzepami, wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

32 tydzień ciąży - poród

Jeśli doczekałaś do 32 tygodnia ciąży, możesz być spokojniejsza. Urodzone po 32 tygodniu ciąży dzieci, właściwie prowadzone przez pediatrów, z reguły rozwijają się tak samo, jak dzieci donoszone. Rozwój wcześniaka może być wolniejszy i z komplikacjami, ale przy możliwościach współczesnej medycyny i przy dobrej, fachowej opiece pediatrów, masz duże prawdopodobieństwo, że wcześniak urodziny po 32 tygodniu ciąży będzie normalnym, zdrowym dzieckiem.

Czy wiesz, że...

Dziecko rozpoznaje bezbłędnie Twój głos

To dlatego, że słyszy go częściej niż inne głosy. Kiedy mówisz, dźwięk brzmi tak samo głośno w środku, jak i na zewnątrz. Mimo że dziecko słyszy Twój głos lekko przytłumiony, to doskonale już poznaje jego barwę i Twój sposób mówienia. Co więcej maluch zapamiętuje już język ojczysty.

Naukowcy dowiedli, że dzieci zaraz po urodzeniu bezpieczniej i spokojniej czują się, kiedy wokół słyszą głosy lub nagrania w języku ojczystym.

32 tydzień ciąży, który to miesiąc? To początek ósmego miesiąca ciąży.

Dowiedz się więcej o 32 tygodniu ciąży:

  1. Ze szkoły rodzenia znasz już pewnie techniki relaksu, oddychania. Ćwicz te umiejętności.

  2. Umów się do fryzjera. Może zmienisz fryzurę na krótszą i łatwiejszą do układania?

  3. Nie masz apetytu? Pamiętaj o tym, że Twoja dieta musi zapewnić dziecku i Tobie porcję zdrowia. Zrezygnuj z pokarmów kalorycznych i bezwartościowych (słodycze, fast-food), jedz produkty pełnoziarniste, mięso, ryby, jaja, orzechy, nasiona, suszone owoce, warzywa. Nie zapominaj o tłuszczu, także zwierzęcym. Spożywany w rozsądnych ilościach jest konieczny dla dobrego rozwoju dziecka.

  4. Boisz się porodu? Zanim zdecydujesz się na znieczulenie, zorientuj się jak inaczej można sobie radzić z bólem skurczy porodowych.

  5. Jeśli rozważasz kupno laktatora, lepiej wstrzymaj się z zakupem. Laktacja powinna najpierw dopasować się do apetytu dziecka. Nawet jeśli będziesz musiała w czasie nawału odciągać trochę mleka Twoje ręce w zupełności wystarczą.

  6. Kopniaki dziecka zaczynają czasem sprawiać ból. Może kopać Cię nogami pod żebra, atakować głową pęcherz moczowy, wypinać pupę na wysokości Twojej wątroby... Zauważyłaś, że maluch ma stałe pory aktywności (przeważnie wtedy, gdy Ty chciałabyś pospać)?

Ósmy miesiąc

Ósmy miesiąc

Ósmy miesiąc to generalna próba cierpliwości przyszłej mamy. Brzuch imponujący, ciało zmęczone, ale najbardziej doskwiera bezczynne czekanie na... dziewiąty miesiąc.

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży dziecko jest...

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.