Ciąża pozamaciczna i jej objawy

Ciąża pozamaciczna to poważne zagrożenie dla życia i zdrowia matki. Tego typu sytuacja zawsze wymaga szybkiej interwencji lekarskiej. Ciąża pozamaciczna: dowiedz się jakie są jej objawy oraz najczęstsze przyczyny.

Rozwój zapłodnionego jajeczka poza macicą jest zawsze sytuacją zagrażającą zdrowiu i życiu kobiety. Ciąża pozamaciczna (ektopowa) może przebiegać np. w jajowodzie, szyjce macicy, otrzewnej lub w jajnikach. Jednak płód nigdy nie może rozwijać się tam prawidłowo. Niestety do tej pory nie stworzono jeszcze żadnych technik, które pozwalałyby na skuteczne przeniesienie jajeczka do macicy.

Ciąża pozamaciczna: jedna na sto ciąż

Ciąża pozamaciczna zdarza się raz na sto przypadków ciąży. Często wchłania się sama, przez co niektóre kobiety nie mają nawet świadomości, że przez jakiś czas były w ciąży. W wielu przypadkach dochodzi także do poronienia.

Kobiety, które mają za sobą takie doświadczenie, nie powinny rezygnować z marzeń o macierzyństwie. Zazwyczaj, gdy w odpowiednim momencie zgłoszą się po pomoc lekarską, mają możliwość ponownego zajścia w ciążę.

Ciąża pozamaciczna: objawy

W swojej początkowej fazie ciąża pozamaciczna nie różni się niczym od zwykłej ciąży. Jednak po pewnym czasie mogą pojawić się liczne sygnały, świadczące o tym, że nie przebiega ona prawidłowo. Najbardziej charakterystyczne objawy takich problemów to jednoczesny ból podbrzusza tylko po jednej ze stron wraz z krwawieniem. Do tego dochodzą także:

  • nudności
  • wymioty
  • zawroty głowy
  • potliwość
  • ogólne osłabienie

Z kolei bardzo obfity krwotok świadczy zazwyczaj o tym, że doszło już do pęknięcia jajowodu. Należy wówczas jak najszybciej wezwać pogotowie, aby natychmiastowo znaleźć się pod opieką lekarską.

Ciąża pozamaciczna: przyczyny

Kobiety chciałyby znać najczęstsze przyczyny takich ciąż, aby móc uchronić się przed tego typu sytuacją. Niestety ich ustalenie jest bardzo trudne. Nadal nie wiadomo konkretnie, które grupy kobiet są w szczególności narażone na ów problem.

Najczęściej wymieniane przyczyny:

  • zajście w ciąże mimo stosowania wewnętrznej wkładki antykoncepcyjnej
  • wielokrotne usuwanie ciąży
  • przebyte zapalenie przydatków
  • zrosty pooperacyjne
  • endometrioza

 

Pojawiają się także głosy, że takiej ciąży może sprzyjać palenie papierosów. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu kotynina z dymu tytoniowego powoduje, że w jajowodach zwiększa się poziom białka PROKR1. Hamuje ono skurcze jajowodów, przez co zakłócone zostaje przemieszczanie się komórki jajowej w kierunku macicy. Sprzyja to niestety ciąży pozamacicznej.

Zobacz także:

Okres w ciąży - czy to możliwe?

Kawa w ciąży - czy szkodzi?

Więcej o: