Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

4 tydzień ciąży: Twoje dziecko

Podczas czwartego tygodnia ciąży, w czasie dalszych podziałów, morula zmienia kształt. Wygląda teraz jak pęcherzyk. Nie mówimy więc już o moruli, tylko o blastocyście (od greckiego blastós, czyli zawiązek, zarodek i kystis, czyli pęcherz).

Blastocysta składa się ze skupionych na jednym biegunie komórek, które tworzą węzeł zarodkowy (z nich powstanie właściwy zarodek), z jamy wypełnionej płynem oraz ułożonych na obwodzie komórek stanowiących trofoblast, czyli warstwę zewnętrzną. Blastocysta zagnieżdża się w gąbczastej błonie śluzowej wyściełającej macicę, a jej części składowe bardziej się różnicują.

Trofoblast wnika w ścianę macicy (wraz z jej błoną śluzową stworzy w przyszłości łożysko). Węzeł zarodkowy staje się zarodkiem. W jego obrębie formują się grupy komórek układające się w trzech tzw. listkach zarodkowych, z których wykształcą się różne części ciała: z jednego - układ nerwowy wraz z mózgiem oraz skóra, z drugiego - układ pokarmowy, wątroba, trzustka, tarczyca, z trzeciego - szkielet, tkanka łączna, układ krwionośny, moczowo-płciowy i większość mięśni.

W 4 tygodniu ciąży zarodek jest bardzo mały, szarawy i półprzezroczysty. Bez krwi i pigmentu przypomina meduzę.

4 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Pierwsze objawy ciąży? Najbardziej czytelnym sygnałem nasuwającym myśl o ciąży jest zatrzymanie miesiączki. Ten objaw nie jest jednak wcale jednoznaczny, dość często ma inne przyczyny - może go wywołać stres, dieta odchudzająca, zaburzenia hormonalne. I odwrotnie, niektóre kobiety mają lekkie krwawienie w terminie spodziewanej miesiączki, tyle że bardziej skąpe, mniej bolesne niż podczas okresu. Takie krwawienia mogą być nawet do trzeciego miesiąca ciąży. Mogą być one źródłem pomyłek co do momentu rozpoczęcia ciąży.

W dniu spodziewanej miesiączki możesz zrobić test ciążowy, który wykrywa w moczu gonadotropinę kosmówkową (hCG) - hormon charakterystyczny dla ciąży. Bardziej wiarygodne niż domowy test ciążowy jest badanie krwi. Hormon ten utrzymuje w jajnikach ciągłe wytwarzanie progesteronu, dzięki czemu ciąża może utrzymać się w macicy. Na tym etapie ciąży zarodek jest jeszcze zbyt mały, aby można go było dojrzeć podczas badania, nawet za pomocą ultrasonografu (USG).

4 tydzień ciąży: objawy

W czwartym tygodniu ciąży w Twoim organizmie wzrasta poziom progesteronu. Być może dokucza Ci bolesność piersi, gorsze samopoczucie, kłopoty z cerą, bóle w podbrzuszu, czyli objawy podobne do tych, jakie zwykle obserwowałaś u siebie przed okresem.

Tkliwość piersi to jeden z pierwszych objawów ciąży. Biust powiększa się, staje się wrażliwy na dotyk. Może nawet boleć. Piersi są obrzmiałe. Przez skórę wyraźnie prześwitują naczynia krwionośne. Brodawki stają się ciemniejsze. Przy samobadaniu wyczujesz zgrubienia. Tkliwość piersi to efekt zmian hormonalnych zachodzących w ciele kobiety w wyniku początków ciąży.

Pod wpływem hormonów możesz też mieć uczucie zmęczenia, senności i rozdrażnienia. Może pojawić się dziwny metaliczny smak w ustach, nadmierne wydzielanie śliny. Może dojść do zasłabnięcia lub omdlenia, zwłaszcza w dusznych pomieszczeniach. Skóra i włosy niekiedy zaczynają się przetłuszczać. Wszystkie te dolegliwości nie są szkodliwe dla rozwijającego się płodu.

Niektóre kobiety odczuwają nadwrażliwość na zapachy niemal od pierwszych tygodni ciąży. Węch staje się niezwykle czuły. Co ciekawe, ta wrażliwość może wcale nie pokrywać się z dotychczasowymi upodobaniami. Nagle, dotąd przyjemnie kojarzące się perfumy męża, stają się nieznośne. Aromat ulubionej potrawy zaczyna wydawać się odpychający. Na co dzień używany proszek do prania, okazuje się śmierdzący. Szczególnie trudna staje się do zniesienia woń spalin, benzyny, czy papierosowego dymu. Nie wiadomo, jakie są powody tej niezwykłej nadwrażliwości. Być może w ten sposób natura chroni kobiety przed potrawami czy szkodliwymi substancjami, które mogłyby zaszkodzić rozwijającemu się dziecku?

Dla niecierpliwych
Zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży, ale jest jeszcze za wcześnie na test ciążowy. Co może zdradzić, że spodziewasz się dziecka w tych najwcześniejszych tygodniach po zapłodnieniu? Czytaj w tekście: Pierwsze objawy ciąży: warto się nimi sugerować?

Pytanie do lekarza

Statystycznie na 100 dziewczynek rodzi się 103 do 105 chłopców. Skąd ta różnica?

Dr n. med. Grzegorz Południewski, lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- Plemniki męskie są lżejsze od żeńskich, to powoduje ich nieznacznie większą szybkość w poruszaniu się. Z tego powodu, kiedy dopływają do komórki jajowej może ich być trochę więcej niż żeńskich. To w tym upatruje się nieznacznie większy odsetek rodzących się chłopców. Mogą tu również działać inne czynniki, np. genetyczne, immunologiczne itd. Trzeba jednak pamiętać, że już w 10-15 roku życia takiej populacji dzieci, liczba chłopców zrównuje się z liczbą dziewczynek 100/100.

O tym możesz pomyśleć

- Jak ciąża i narodziny dziecka wpływają na relacje damsko-męskie. O co warto zadbać, o czym rozmawiać
- Jeśli myślisz, że możesz być w ciąży lub staracie się o dziecko unikaj alkoholu
- Witamina D reguluje wiele procesów życiowych i wpływa na funkcjonowanie człowieka. Zarówno niedobór, jak i nadmiar witaminy D są dla organizmu niekorzystne i groźne

To ważne

Co zdecydowanie nie sprzyja ciąży?
- papierosy, alkohol - najlepiej całkowicie z nich zrezygnuj na czas ciąży,
- leki - jeśli na zlecenie lekarza przyjmujesz lekarstwa, porozmawiaj z nim, gdy tylko okaże się, że jesteś w ciąży. W razie przeziębienia też nie lecz się sama. Stosuj tylko leki zalecone przez lekarza,
- infekcje wirusowe, bakteryjne i pasożytnicze - zwłaszcza różyczka, grypa i toksoplazmoza. Unikaj miejsc, gdzie mogłabyś się zarazić grypą. Sprawdź, czy chorowałaś lub byłaś szczepiona na różyczkę. Toksoplazmoza jest chorobą odzwierzęcą, nie jedz więc surowego mięsa i nie opróżniaj kociej kuwety. Pasożytami może być skażona ziemia, dlatego starannie płucz warzywa i myj ubrudzone ziemią ręce,
- wysoka temperatura - unikaj sauny i gorących kąpieli. W czasie choroby staraj się nie dopuścić do wysokiej gorączki (pij napar z lipy i herbatkę z malin, a jeśli to nie wystarczy, weź paracetamol w dawce przewidzianej na opakowaniu),
- promieniowanie rentgenowskie - jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, unikaj badań RTG, chyba że jest to niezbędne. Koniecznie stosuj odpowiednie osłony, które udostępni personel,
- Lakiery, herbicydy i środki ochrony roślin - jeśli Twoja praca wiąże się z kontaktem ze szkodliwymi środkami chemicznymi, przestrzegaj wszelkich zaleceń BHP przy takich zajęciach, a najlepiej - poproś o przeniesienie na inne stanowisko,
- nadmiar kofeiny - jeśli możesz zrezygnuj z dużych ilości kawy i coli na rzecz herbat owocowych i soków.

Czy wiesz, że...

Pierwszym sygnałem ciąży jest pojawiający się we krwi hormon beta hCG produkowany przez komórki odżywcze rozwijającego się zarodka.

Jeśli zrobisz badanie krwi, które wykryje hCG to oznacza, że w organizmie rozwija się ciąża, choć może być na tak wczesnym etapie, że nie widać jej podczas USG. Zdarza się jednak, że poziom hCG rośnie, a potem nagle zmniejsza się i w normalnym terminie lub z kilkudniowym opóźnieniem występuje miesiączka. Te z kobiet, które nie badały hCG, mogą nawet nie wiedzieć, że przez krótki czas były w ciąży. Wiele poronień następuje jeszcze przed stwierdzeniem ciąży. Kobieta często myśli, że to spóźniona miesiączka. W medycynie zakłada się, że nawet 60 proc. wszystkich poczęć kończy się niepowodzeniem.

Dowiedz się więcej o 4 tygodniu ciąży:

 1. Cały czas łykasz kwas foliowy i może także inne witaminy, ale nie zapominaj, że głównym źródłem zdrowia powinna być dieta. Jedz dużo ciemnozielonych warzyw. Pyszne szparagi są pełne kwasu foliowego.

 2. Mniej więcej po siedmiu dniach od zapłodnienia zarodek zagnieżdża się w gąbczastej błonie śluzowej wyściełającej macicę. Maleństwo postanowiło zamieszkać w Twoim brzuchu!

 3. Mogą się pojawić wahania nastrojów. Jeśli jest Ci źle i smutno, Twój humor pewnie poprawi przytulenie się do męża i relaksujący wieczór.

 4. Twoje samopoczucie może zacząć przypominać to, jakie zwykle poprzedza u Ciebie miesiączkę. Za tkliwość piersi, zatrzymanie wody w organizmie, pogorszenie wyglądu cery odpowiada progesteron, którego stężenie we krwi rośnie przed okresem oraz w początkach ciąży.

 5. Oczekiwanie na termin spodziewanej miesiączki jest trudne nie tylko dla Ciebie. Chcesz się przekonać? Zajrzyj na nasze forum internetowe

  • Forum "W oczekiwaniu"

   Forum "W oczekiwaniu"

   To miejsce na pogaduszki dla wszystkich spodziewających się dziecka lub dopiero starających się.

 6. Masz problemy z cerą? Nie stosuj na własną rękę żadnych maści ani leków na trądzik. Możesz sięgnąć jedynie po ziołowy tonik i maść cynkową.

Pierwszy miesiąc

Pierwszy miesiąc

Początek ciąży to czas tajemnicy, gdy nikt jeszcze, nawet Ty sama, nie domyśla się istnienia nowego życia. A tymczasem w bezpiecznym ukryciu trwa już fascynujący proces, który za kilka miesięcy doprowadzi do narodzin.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo