Fundacja Rodzić po Ludzku nieustannie monitoruje sytuację na polskich porodówkach i pomaga kobietom w znalezieniu szpitala, gdzie będą czuły się bezpiecznie.
Wybór szpitala położniczego to jedna z trudniejszych decyzji, które musimy podejmować w okresie ciąży. Nie ma chyba kobiety, która nie obawiałaby się porodu. Nawet doświadczone matki wiedzą, że to niezwykły i trudny moment, w którym jak w żadnej innej sytuacji jesteśmy bezradne i zdane na pomoc innych. W dobrym szpitalu położniczym tę pomoc mamy nadzieje otrzymać. W ogromnej mierze od fachowości lekarzy i położnych i - niestety - także od dostępności odpowiedniego sprzętu medycznego, będzie zależeć życie i zdrowie nasze, a także naszego dziecka. Jeśli będziemy miały szczęście to trafimy też na życzliwość, dzięki której przetrwamy ewentualne gorsze momenty i zachowamy z porodu piękne wspomnienia.
Kobiety szukają porady u bliskich osób, starają się uzyskać informacje z pierwszej ręki i poznać opinie innych pacjentek, które niedawno rodziły w wybranych placówkach. Szukają także obiektywnych kryteriów oceny szpitali. Oczekują rzetelnych informacji o procedurach okołoporodowych i gwarancji standardów, których poszczególne szpitale ginekologiczne przestrzegają.
Zaczęło się w latach dziewięćdziesiątych od akcji Gazety Wyborczej, która miała wzniecić bunt i przekuć niezadowolenie kobiet z koszmarnej sytuacji na porodówkach w presję społeczną by sytuację radykalnie zmienić. Akcja przerodziła się w prawdziwą rewolucję. Dla dzisiejszych świeżo upieczonych mam opowieści o porodach ich matek i babć bardziej przypominają relacje weteranów pierwszej wojny światowej z lazaretów, niż ich własne doświadczenia z pobytu w szpitalu położniczym. Najpierw były rzetelne Przewodniki po szpitalach, które dawały kobietom możliwość uzyskania informacji o konkretnych placówkach inaczej niż za pośrednictwem poczty pantoflowej. Kontynuacją było powołanie fundacji Rodzić po Ludzku. Fundacja przygotowała w 2006 roku ranking szpitali położniczych, który stał się dla jednych placówek potwierdzeniem ich dobrej opinii wśród pacjentek, dla innych ważnym sygnałem ostrzegawczym, że to co dzieje się za zamkniętymi drzwiami ich oddziału położniczego i tak zostanie ujawnione i poddane publicznej ocenie, najwyższy więc czas zadbać o własna reputację. Szpitale ginekologiczne zaczęły walczyć o jak najlepsze miejsce w rankingu. Zadziałały reguły wolnego rynku a pacjentki, czując się bardziej jak klientki, które zawsze mają rację, zaczęły oblegać polecane placówki.
Obecnie trwają prace fundacji nad kolejna edycją rankingu. Dziś nadrzędnym celem jaki sobie stawia jest zapewnienie wysokich standardów opieki wszystkim kobietom i noworodkom w Polsce, niezależnie od tego, który szpital wybiorą.
Ostatnio Fundacja Rodzić po Ludzku opublikowała ważny "Raport z monitoringu oddziałów położniczych. Opieka okołoporodowa w Polsce w świetle doświadczeń kobiet". Zebrano w nim relacje 10 000 kobiet, które rodziły w 2017 lub na początku 2018 roku sprawdzając jak w rzeczywistości przestrzegane są przyjęte (w dużej mierze także dzięki działaniom fundacji) standardy opieki okołoporodowej.
Dla wszystkich pań zastanawiających się nad wyborem najlepszego szpitala Fundacja Rodzić po Ludzku utworzyła w 2012 roku portal www.GdzieRodzic.info. Można tam uzyskać bieżące informacje na temat konkretnych szpitali, obejmujące dane pozyskane bezpośrednio od szpitali oraz najświeższe relacje pacjentek.
Na stronie Gdzie rodzić? zebrane są dane otrzymane od szpitali. Dowiemy się z niej jakim wyposażeniem dysponuje wybrany oddział, jak wygląda przebieg porodu i jakie są zasady dotyczące kontaktu matki z noworodkiem. Znajdziemy też interesujące statystyki: jak duży jest odsetek porodów przez cesarskie cięcie, jak często wykonywane jest nacięcie krocza i znieczulenie dolarganem i czy dostępne jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Oprócz twardych danych bardzo cenne są najnowsze opinie mam, których dziecko przyszło na świat w wybranej placówce.
Jeśli zależy nam na informacji, który szpital wypada najlepiej w porównaniu do bezpośredniej konkurencji w oparciu o obiektywne kryteria, możemy szukać aktualnych rankingów. Nie wszystkie dostępne klasyfikacje koncentrują się na kryteriach istotnych dla pacjentek (szpitale mogą też być oceniane np. pod względem rentowności). Przydatny ranking szpitali został przygotowany przez czasopismo "Menedżer Zdrowia" i wydawnictwo Termedia dla tygodnia "Wprost". Zespół ekspertów medycznych poddał ocenie dane ankietowe pozyskane od szpitali. Brano pod uwagę zakres diagnostyki, liczbę dostępnych procedur medycznych, odnotowany współczynnik zakażeń pooperacyjnych, liczbę zatrudnionych lekarzy specjalistów a także liczbę czekających na pacjentki łóżek i sal operacyjnych. Wśród szpitali ginekologicznych najwyższe noty zdobył Szpital Uniwersytecki w Krakowie. W czołówce przewijają się znane szpitale warszawskie, ale bardzo wysoko oceniono także wiele placówek z mniejszych miast.
To także może cię zainteresować: