Ból owulacyjny pojawia się około 14. dnia cyklu (przy cyklach regularnych, 28 dniowych), choć nie odczuwa go każda kobieta. W zależności od długości cyklu moment wystąpienia owulacji pojawia się odpowiednio wcześniej bądź później.
Ból w podbrzuszu towarzyszy owulacji, kiedy to dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa w jajniku, który uwalnia dojrzałą do zapłodnienia komórkę jajową. Ponieważ wówczas może dojść do niewielkiego krwawienia, krew wydostająca się z pęcherzyka drażni ściany otrzewnej, co może wywoływać ból. Za ból podbrzusza podczas jajeczkowania może również odpowiadać zbyt duża ilość śluzu oraz pulsowanie czy przekrwienie jajowodów, a także skurcze jajowodu. U około dwóch procent kobiet pojawia się niewielkie krwawienie z pochwy.
Ból owulacyjny zwykle nie trwa długo. Rzadko dokucza dłużej niż dobę, choć czasem przeciąga się nawet do 48 godzin. Ból owulacyjny jest sygnałem, że w organizmie kobiety rozpoczął się najbardziej płodny okres w cyklu miesiączkowym. Intensywność bólu owulacyjnego to kwestia indywidualna - o ile niektóre kobiety zupełnie go nie odczuwają, inne wspierają się tabletkami przeciwbólowymi, ponieważ jest on tak dotkliwy. Dolegliwości związane z owulacją mogą występować sporadycznie lub prawie w każdym cyklu. Rzadko jednak zdarza się, by ból owulacyjny pojawiał się w każdym cyklu. Zwykle dokucza raz na kilka miesięcy.
Ból owulacyjny zwykle pojawia się dzień przed owulacją i jest dość charakterystyczny. Opisywany jest jako kłujący ból o średnim natężeniu, który lokalizuje się po jednej stronie podbrzusza, promieniuje do miednicy oraz pleców. Zwykle ból związany z jajeczkowaniem występuje naprzemiennie (w jednym bądź drugim jajniku, w zależności od tego, który jest aktywny w danym cyklu), czyli raz po jednej, raz po drugiej stronie brzucha, choć nie jest to regułą.
Bólom owulacyjnym może towarzyszyć niewielki wzrost temperatury ciała, obrzęk i tkliwość piersi, złe samopoczucie, a także nudności oraz osłabienie. Dolegliwości bólowe potęgują się po stosunku seksualnym (ból owulacyjny nie jest przeciwwskazaniem do współżycia) lub aktywności fizycznej. Niekiedy owulacji towarzyszy także niewielkie krwawienie nazywane krwawieniem śródcyklicznym. Charakterystycznym objawem owulacji jest wystąpienie śluzu płodnego, który wyglądem przypomina surowe białko kurzego jaja.
Aby się upewnić, czy dokucza ból owulacyjny, można wspierać się metodami obserwacji śluzu szyjkowego (metoda Billingsa) lub wykonać test owulacyjny dostępny w aptece i drogerii. Zawsze warto zapisywać daty - miesiączki, ale i pojawienia się bólu i czas jego trwania.
Należy też wiedzieć, że nie każdy ból jajnika wywoływany jest przez jajeczkowanie. Ból podbrzusza może być związany z takimi nieprawidłowościami jak torbiele na jajniku, endometrioza, choroby przenoszone drogą płciową, zapalenie przydatków, zaburzenia hormonalne czy zrosty. Warto się temu przyjrzeć.
Do lekarza należy udać się wówczas, gdy bólowi owulacyjnemu towarzyszą:
Lekarz, by ustalić, co jest przyczyną bólu pojawiającego się w momencie owulacji, będzie chciał prześledzić notatki, przeprowadzi wywiad chorobowy i badanie fizykalne, zleci wykonanie badań laboratoryjnych czy innych (np. USG, badanie laparoskopowe).
Wiele kobiet nie czuje momentu owulacji, jednak niektóre znoszą go źle. Jeśli ból owulacyjny jest dotkliwy, z pomocą przychodzą różne metody, takie jak:
Silny ból brzucha, bez względu na przyczynę, wymaga bezwzględnej konsultacji lekarskiej.