Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży? "Warto przyjść dwa-trzy tygodnie od momentu spóźnienia się kolejnej miesiączki"

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży? I jak się do niej przygotować? Pytam ginekologa, doktora Tomasza Bastę.

Natalia Nocuń-Komorowska, eDziecko.pl: Jak się przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa?

Dr n. med. Tomasz Basta: Pacjentka powinna wiedzieć, kiedy była jej ostatnia miesiączka, czy miesiączki są regularne i ile dni zwykle trwa cykl. Dobrze jeśli wypisze sobie poważne przebyte lub przewlekłe choroby, na które cierpi, a także operacje, razem z rokiem, kiedy zostały one wykonane. Należy także pamiętać o wszystkich przyjmowanych lekach oraz o alergiach na leki. Dodatkowo, w wywiadzie rodzinnym, warto upewnić się, czy spokrewnione kobiety nie miały problemów natury ginekologicznej. Przed wizytą należy także zadbać o higienę.

Robię test ciążowy, wynik jest pozytywny. Od razu umawiać wizytę?

Jeżeli nie obserwujemy żadnych nieprawidłowości w postaci krwawień czy bólów brzucha, należy umówić się na wizytę po siódmym tygodniu ciąży.

A jeśli nie wiemy, który to tydzień?

Jeżeli kobieta pamięta datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki, to może sama obliczyć w przybliżeniu, który to tydzień ciąży. Liczymy je właśnie od tego dnia i wystarczy umówić się do lekarza siedem tygodni od rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Inaczej mówiąc, warto przyjść dwa-trzy tygodnie od momentu spóźnienia się kolejnej miesiączki. Nie musi to być dokładnie wtedy, można dać sobie pewien margines, ale po prostu nie ma potrzeby umawiać się wcześniej. Jest to najodpowiedniejszy moment na pierwsze USG, aby sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo, czy jest wewnątrzmaciczna oraz na dokładne określenie wieku ciąży.

Kiedy powinnyśmy zrobić test ciążowy? Zobaczcie:

Zobacz wideo

Czy oprócz standardowego testu ciążowego powinnyśmy zrobić test z krwi?

Jak najbardziej. Jeśli kobieta chce się upewnić, czy na sto procent jest w ciąży, powinna go wykonać. Odpowiedni poziom beta hCG będzie o tym świadczył. Jeśli chcemy wiedzieć, czy ciąża się rozwija, należy wykonać dwa badania z krwi w odstępie dwóch dni. Odpowiedni przyrost beta hCG to znak, że tak jest.

Jeśli przyjdę na pierwszą wizytę zbyt wcześnie, będzie to wizyta stracona?

Na pewno nie będzie stracona, jednak pacjentka w niedługim czasie będzie musiała przyjść ponownie, ponieważ przed tym tygodniem jeszcze raczej nie odnotujemy akcji serca u zarodka. Tak więc nie będziemy mogli określić w pełni, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Natomiast oczywiście wcześniej możemy zaobserwować obecność pęcherzyka ciążowego (czwarty-piąty tydzień ciąży) lub zarodka (ok. szóstego tygodnia ciąży), zlecić badania i poinstruować pacjentkę, jak powinna o siebie dbać.

A można przyjść zbyt późno?

Nie jest też dobrze przedłużać decyzji o pierwszej wizycie ciążowej u ginekologa, ponieważ wykonanie badań i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości np. toksoplazmozy albo zaburzeń tarczycy, na wczesnym etapie pozwoli wdrożyć odpowiednie postępowanie, które będzie miało za zadanie ograniczyć możliwości powikłań.

Bardzo istotne jest również wykonanie w 12 tygodniu ciąży badania prenatalnego. To USG genetyczne, które należy do nieinwazyjnych badań prenatalnych. Wykonywane jest przez powłoki brzuszne, nie wiąże się z dyskomfortem dla pacjentki. Lekarz w jego trakcie dokonuje wielu pomiarów, np. sprawdza w ten sposób pracę serca dziecka, przezierność karkową, obecność kości nosowej, długość ciemieniowo-siedzeniową, wymiary główki, obwód brzuszka i kości udowej, ocenia czy przepływy w przewodach żylnych są prawidłowe. Na tej podstawie, w tym tygodniu ciąży, można z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć kilka wad genetycznych.

[Dodatkowo, jeśli będziemy chcieli uzyskać becikowe, na pierwszą wizytę musimy zgłosić się przed 10 tygodniem ciąży - przyp. red.]

O co pacjentki najczęściej pytają podczas pierwszej wizyty?

Panie pytają przede wszystkim czy ciąża jest prawidłowa, czy się dobrze rozwija. Są także ciekawe czy mogą wykonywać aktywność fizyczną, czy mogą podróżować, współżyć i czy mogą przyjmować dane leki. Zadają również pytania o to, jak się powinny odżywiać, jakie witaminy stosować, jakie badania wykonać i kiedy przyjść na następną wizytę.

A lekarz? O co pyta?

Każdy lekarz oprócz ogólnych kwestii, które wymieniłem na początku, dostosowuje odpowiednie pytania na podstawie wywiadu z pacjentką. Informuje o istotnych kwestiach w zależności od tego, jak wygląda jej przypadek. Nie da się ogólnikowo skomponować uniwersalnego zestawu pytań dla każdej kobiety. Każda pacjentka jest inna, ma różne problemy, odmienny wiek, więc nie da się jednoznacznie tego określić. Specjalista w zależności od przypadku będzie wiedzieć, o co zapytać i o czym ją poinformować.

Na wizytę można przyjść z partnerem?

Oczywiście, jeśli kobieta sobie tego życzy, to nie ma przeciwwskazań. W obecnych czasach jest to norma. Obserwujemy to zwłaszcza, gdy jest to pierwsza ciąża pary.

Już na pierwszej wizycie dostaniemy skierowanie na badania?

Tak. Jest to usystematyzowane przez NFZ oraz Polskie Towarzystwo Ginekologii i Położnictwa, i każdy lekarz daje zdrowej pacjentce te same badania do wykonania. Można je znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Jeżeli lekarz ocenia, że pacjentka wymaga sprawdzenia dodatkowych rzeczy, to kieruje ją, w zależności od jej indywidualnej sytuacji, na dodatkowe badania.

A których badań nie ma w standardach, a które warto wykonać?

Wszystkie badania, które należy standardowo wykonać, są określone w rozporządzeniu. Te, których nie wykonuje się standardowo u każdej pacjentki, określa lekarz, dostosowując je indywidualnie do jej uwarunkowań. Jeśli pacjentka jest zdrowa, nie ma obciążeń i powikłań, nie ma sensu na zapas wykonywać dodatkowych badań. Wszystkie niezbędne są jej zlecone przez lekarza.

A przed ciążą? Oprócz przyjmowania kwasu foliowego, co możemy zrobić? Warto wykonać jakieś badania?

Przed ciążą warto zrobić badania tarczycowe, cytologię, wymaz z pochwy, toksoplazmozę, badanie tarczycy, poziom prolaktyny.

Czym się kierować wybierając lekarza prowadzącego ciążę?

Kryteriów wyboru może być bardzo dużo. Pacjentki kierują się różnymi schematami, np. doświadczeniem lekarza, opiniami innych kobiet itp. Trudno ocenić, które kryteria są najlepsze. Pozostawiam to samym pacjentkom pod rozwagę. Nie chcę ingerować w ich wybory. Lekarzy prowadzących ciąże jest dużo, mogą sobie pozwolić na indywidualną decyzję. Ważne jest to, żeby każda wizyta nie odbywała się u innego lekarza. Najlepiej jest mieć jednego lekarza prowadzącego ciążę.

Pozytywny test ciążowy. Ma pan rady dla kobiet, które od razu chcą poruszyć niebo i ziemię?

Należy oszczędzać się, wysypiać, dbać o dietę. Oczywiście nie można pić alkoholu, palić papierosów i przyjmować leków bez konsultacji z lekarzem. Nie można też spożywać surowego mięsa np. tatara czy sushi, a także serów pleśniowych. Jeśli kobieta ma mdłości może im przeciwdziałać, jedząc małe, a częste porcje i preparaty z imbirem.

***

Dr n. med. Tomasz Basta - Absolwent Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Autor wielu badań i publikacji naukowych w tych dziedzinach. Założyciel krakowskiej Intima Clinic zajmującej się w holistyczny sposób zdrowiem intymnym kobiet.

Więcej o:
Copyright © Agora SA