Ciąża plus: nowy program refundujący leki dla ciężarnych. Lista bezpłatnych leków

Ciąża plus to jeden z zapowiadanych od dawna programów socjalnych i zdrowotnych obecnego rządu. Jakie leki otrzymają za darmo przyszłe mamy?

Ciąża plus: darmowe leki dla kobiet w ciąży

Już od pewnego czasu władze państwowe zapowiadały uruchomienie programu, który będzie miał na celu odciążenie kobiet w ciąży od kosztów leków, które są im niezbędne przez okres jej trwania. Ciąża plus jest więc odpowiedzią na potrzeby przyszłych mam, których budżet i tak jest mocno napięty. Choć o jego powstaniu mówi się już około 2 lat, dopiero w ostatnich dniach otrzymaliśmy więcej szczegółów. Poniżej znajdziesz listę dostępnych w ramach programu darmowych leków oraz informację, od kiedy obowiązywać będzie refundacja. Pamiętać przy tym należy, że w programie znajdują się leki na receptę, których stosowanie jest konieczne do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych wynikających z bycia w ciąży.

Zobacz też: Zwolnienie lekarskie w ciąży 2020: co powinnaś wiedzieć? [długość, zasiłek, kontrola ZUS]

Ciąża plus: bezpłatne leki, z których będą mogły skorzystać ciężarne

Program Ciąża plus jest kolejnym krokiem w kierunku zapewnienia przyszłym mamom jak najlepszych warunków w trakcie ciąży. Już teraz każda kobieta w błogosławionym stanie bez względu na to, czy jest ubezpieczona czy nie, może liczyć na możliwość bezpłatnego korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej. Kobiety ciężarne uzyskały także szersze uprawnienia w zakresie diagnostyki prenatalnej, opieki specjalistycznej i leczenia szpitalnego, badań i zabiegów, poradnictwa laktacyjnego czy wsparcia psychologicznego. Uzyskanie bezpłatnego dostępu do wybranych leków jest uzupełnieniem tego kompleksowego programu ochrony i wsparcia przyszłych rodziców. 

Lista bezpłatnych leków w ramach programy Ciąża plus jest dość obszerna. Znalazły się na niej następujące preparaty:

  • dalteparyna (Fragmin w różnych dawkach);
  • enoksaparyna (Clexane, Neoparin, Neoparin Forte, Losmina - w różnych dawkach);
  • insuliny (m.in. Mixtard, Polhumin, Actrapid Penfill, Insuman Rapid, NovoRapid Penfill, NovoMix, Fiasp, Ryzodeg, Lantus, Abasaglar, Toujeo, Gensulin N, Liprolog);
  • lewotyroksyna (Euthyrox N, Letrox - w różnych dawkach);
  • metoprolol (Metocard);
  • nadroparyna (Fraxiparine i Fraxodi w różnych dawkach);
  • progesteron (Luteina w formie tabletek podjęzykowych i dopochwowych).

Wiele osób podkreśla, że lista ta jest zbyt wąska i nie obejmuje wielu ważnych preparatów dla ciężarnych. Na liście nie znajdziemy np. ważnych suplementów, takich jak kwas foliowy czy zestawów witamin z kwasem DHA itd. Ze strony Ministerstwa Zdrowia płyną zapewnienia, że lista będzie uzupełniana i aktualizowana. W pierwszym roku funkcjonowania programu rząd planuje przeznaczyć na niego 11 milionów złotych, zaś w przeciągu dekady, aż 336 milionów. 

Ciąża plus: od kiedy leki będą dostępne bez opłat?

Ustawa wprowadzająca program Ciąża plus weszła w życie 1.07.2020. Jednak bezpłatne leki mają być dostępne w aptekach od września. Aby je otrzymać konieczne jest uzyskanie recepty na konkretny preparat z symbolem C - to uprawnia ciężarną do otrzymania bezpłatnego leku. Receptę taką może wystawić:

  • lekarz specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub lekarz w trakcie odbywania tej specjalizacji;
  • położna POZ;
  • położna w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (poradni położniczo-ginekologicznej).

Cukrzyca ciążowa: objawy, które powinny niepokoić

Znaczną grupę leków na liście programu Ciąża plus stanowią insuliny niezbędne podczas leczenia cukrzycy ciążowej. Czym jest to schorzenie i jak się objawia? Otóż jest to nietolerancja węglowodanów spowodowana zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Cukrzyca ciążowa objawia się m.in.: 

  • sennością,
  • wzmożonym pragnieniem,
  • suchością w jamie ustnej,
  • zaburzeniami widzenia,
  • wzmożonym apetytem,
  • częstymi infekcjami pochwy lub pęcherza.

Stan ten diagnozuje się zazwyczaj podczas obowiązkowego badania obciążenia glukozą, które wykonywane jest około 21 tygodnia ciąży. W przypadku stwierdzenia cukrzycy w pierwszej kolejności lekarz kieruje ciężarną na konsultację do diabetologa, który ustala nową dietę w celu obniżenia poziomu cukru. Jeśli to nie pomoże, wówczas wdrażane jest leczenie insuliną. 

Zobacz też: Dieta cukrzycowa w ciąży: jakie produkty powinny dominować w jadłospisie?

Cukrzyca ciążowa: normy poziomu cukru

Poziom glukozy na czczo u kobiety w ciąży nie powinien przekraczać 90 mg/dl, natomiast po posiłkach – 120 mg/dl. W przypadku, gdy wartości są znacznie wyższe może to świadczyć o cukrzycy. 

Zobacz wideo Co trzeba wykluczyć z diety w czasie ciąży?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.