Ciąża i poród - najnowsze artykuły
-
Naukowcy z Birmingham wybrali najpiękniejsze imię świata. W Polsce również króluje
Wybór imienia dla dziecka zwykle wiąże się z długimi rozważaniami oraz konsultacjami wśród rodziny i znajomych. Imię malucha to jedna z pierwszych istotnych decyzji, którą młodzi rodzice muszą podjąć. Aby ułatwić im to zadanie, naukowcy z Birmingham opracowali ranking najpiękniejszych imion. Liderka wśród imion dla dziewczynek jest popularna również w Polsce.
-
Tak wygląda szkolenie z robienia aborcji. Lekarka: Tak dba się o zdrowie
Ginekolożka ze Stanów Zjednoczonych opublikowała nagranie, na którym pokazała, jak wygląda zabieg aborcji poprzez aspirację próżniową. Jako model wykorzystano smoczy owoc. ""Kwestia bezpiecznej, skutecznej i godnej opieki zdrowotnej" - powiedziała lekarka.
-
To słowiańskie imię było hitem w PRL-u, ale dziś jest omijane. W 2022 roku nadano je siedem razy
To krótkie imię o słowiańskim pochodzeniu święciło tryumfy w PRL-u, ale dziś powoli odchodzi do lamusa. W 2022 roku nazwano tak tylko siedmiu chłopców, a szkoda, bo ładnie brzmi i jest związane z legendą o powstaniu Polski, stąd warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej.
-
Kobiety przychodzą do niej i często mówią: Coś spie***yłam, bo nie mogę mieć dzieci
Od dwudziestu lat Tatiana pracuje z parami, które starają się o dziecko. Ma troje dzieci. Jej mąż, Piotr Mosak, również jest psychologiem. Na łamach eDziecka publikujemy fragment rozmowy z psycholożką. Całość znajdziecie w książce Wydawnictwa: W.A.B. pt. "Bezdzietne z wyboru" autorstwa Justyny Dżbik-Kluge.
-
Ginekolog pokazał, jak zachowywał się ojciec podczas USG ciężarnej żony. "Staram się pomóc"
Mężczyzna towarzyszył swojej partnerce w badaniu USG. Był bardzo podekscytowany, tym bardziej że przyszli rodzice poznali wówczas płeć maleństwa. Lekarz: "Nie wiem kto dziś był bardziej zafascynowany badaniem pani czy pan".
-
Wybrano najpiękniejsze imię żeńskie świata. Wśród polskich rodziców też cieszy się popularnością
Brytyjscy naukowcy wytypowali najpiękniejsze imię żeńskie na świecie. Jest uwielbiane w niemal 40 krajach, a w Polsce od wielu lat zajmuje szczyty rankingów.
-
Śmierć Uli Jurzysty. Mąż podał poruszające szczegóły: Była podłączona pod respirator, jeszcze ciepła
- O 7 zadzwoniła do mnie jej opiekunka, że nie może jej obudzić. Byłem u niej 5 min później. Była podłączona pod respirator, jeszcze ciepła więc w pierwszej chwili kamień spadł mi z serca i pomyślałem , że jest jeszcze szansa - pisze o śmierci swojej żony, prowadzącej profil "Apetyt na endorfiny", Sebastian. Słowa pogrążonego w smutku męża wzruszają do łez.
-
Najpopularniejsze imiona 2023. Biblijne imię zniknęło z rankingu. Zastąpił je łaciński "ogień"
Znamy już ranking najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom w pierwszej połowie 2023 roku. W przypadku chłopców nastąpiły duże zmiany, a na liście możemy zobaczyć dwa nowe imiona.
-
Czy można nazwać dziecko Jezus? Odnotowano jeden przypadek w latach 70. Ksiądz komentuje
Czy Polscy rodzice mogą dać synowi na imię Jezus? Rada Języka Polskiego zabrała głos. Ksiądz ma jednak nieco inne zdanie. "Ten, kto to imię nosi, ma dodatkowy powód, by stawiać sobie wysokie wymagania moralne" - twierdzi kapłan.
-
Wybrano najlepsze fotografie porodowe 2023! "Budzenie słońca", kiedy narodziny wspiera i ochrania miłość
International Association of Professional Birth Photographers jak co roku wybrało najpiękniejsze zdjęcia porodowe. W konkursie brali udział artyści z całego świata. Wśród laureatów najbardziej utytułowaną została Australijka Laura Brink, jednak nagroda główna przypadła Niemce - Annemarie Fuckel.
-
Laptop dla ucznia. Komputery nie działają, a rodzice zaczęli handel
-
Nauczycielka napisała uczennicy wiadomość na sprawdzianie. "Tego się nie spodziewałam"
-
Wielu młodych Polaków ma ten problem. Rozwiązanie jest prosteMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Polak w liceum w USA. Co go zdziwiło? W Polsce polałby się za to deszcz jedynek. "Tutaj można znacznie więcej podczas lekcji"
-
"Proste i nigdy na nie było mody". To imię ma tylko trzy litery
- To imię wpisane jest w polską historię. Wszystko przez pewien pierścień
- Tomasz Oświeciński kupił 14-letniej córce samochód. "Zrealizowała swoje marzenie"
- Milenialsi zafundowali temu imieniu miejsce w rankingu. "Pasuje w każdym wieku"
- Mama udostępniła filmik przedstawiający rodzeństwo "czytające w myślach". "To się nie dzieje!"
- Zamieszkała w akademiku. Drży, kiedy myśli o tym, co się tam działo. "Plaga pluskiew to nic"
-
Tak wygląda w środku organizm kobiety w ciąży. Nie każdy wie, co dzieje się z organami
Ciążą to nie choroba - to zdanie wielu powtarza jak mantrę. Im częściej się je jednak słyszy, tym łatwiej zapomnieć, że ciąża nie jest też neutralnym stanem dla organizmu. Dobitnie uzmysławia to grafika, która podbija media społecznościowe.
-
Najpopularniejsze imiona 2023. Antoni zdeklasowany. Nowy faworyt Polaków awansował z piątego miejsca
Listy najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom w pierwsze połowie 2023 roku zaskakują. Chociaż w przypadku dziewczynek pozostała ta sama liderka, u chłopców nastąpiła duża zmiana.
-
Jest osobą niebinarną i ma dziecko. Intymne zdjęcia z porodu pokazują tylko jedno: miłość
Osoby queer, które decydują się na dziecko poza ze zwykłymi wyzwaniami każdego rodzica, muszą dodatkowo mierzyć się z nieprzychylnymi spojrzeniami, bolesnymi uwagami, a nawet agresją zarówno w jednostkach medycznych i przestrzeni publicznej. Dzięki takim osobom jak Ash jest szansa, aby przełamać strach przed innością.
-
Rodząca nie musi się zgadzać na golenie krocza i lewatywę. A także inne czynności wykonywane rutynowo przy porodzie
Przygotowując się do porodu, przyszła mama powinna pomyśleć nie tylko o spakowaniu torby do szpitala, ale także o zapoznaniu się ze swoimi prawami. Dzięki temu będzie mogła zareagować, gdy będzie się działo coś niepokojącego. Dotyczy to także przyszłych ojców.
-
"Położna sprawiała mi ból i powiedziała: Chciałaś to masz, zamknij japę"
Zgodnie z danymi Fundacji Rodzić po ludzku, aż 54 proc. rodzących doświadcza nadużyć lub przemocy w szpitalu. 18 proc. uważa, że poród to negatywne, a nawet traumatyczne przeżycie. Jedną z nich jest nasza czytelniczka, która opowiedziała o swoim porodzie.
-
Tak, można rodzić bez znieczulenia, ale po co? To koszmar, którego nikomu nie życzę
Rodziłam dwa razy siłami natury. Dwa razy w tym samym dużym warszawskich szpitalu. Dwa razy duże, 4,5-kilowe dzieci. Jeden poród był jednak dla mnie koszmarem, a drugi najwspanialszym wspomnieniem. Różniło je tylko jedno: znieczulenie.
-
Julia: Nie byłam gotowa na urodzenie martwego dziecka
Decyzję, że nie jestem gotowa na czekanie na obumarcie płodu, na urodzenie martwego dziecka, na sprowadzenie na świat dziecka głęboko upośledzonego, miałam podjętą jeszcze zanim zaszłam w ciążę. Po prostu wiedziałam, że taka sytuacja zrujnuje moje zdrowie psychiczne - o tym, że stan psychiczny kobiety jest wskazaniem do aborcji, opowiada Julia.
-
"Teściowa żąda zmiany imienia wnuczki. Twierdzi, że obecne nie pasuje do dziewczynki"
Imię dziecka powodem rodzinnego konfliktu. Dziadkowie domagają się zmiany. "Teściowa zapytała, co u diabła jest ze mną nie tak i dlaczego nadałam córce męskie imię" - twierdzi mama.
-
Czy opalanie w ciąży jest bezpieczne? Dowiedz się, czy zażywanie kąpieli słonecznych może być ryzykowne
Czy opalanie w ciąży jest bezpieczne? To pytanie zadają sobie przyszłe mamy, które chciałyby skorzystać z uroków lata i zażyć kąpieli słonecznej, ale jednocześnie zastanawiają się, czy jest to dobre i bezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Dowiedz się, czy opalanie w ciąży jest bezpieczne oraz czego należy się wystrzegać.
-
Wylądował z dzieckiem w szpitalu. Jest oburzony tym, co tam zastał. "Rodzice spali na podłodze"
Jeden z internautów na Twitterze opisał swoje doświadczenia z pobytu z dzieckiem w szpitalu. Wspomniał "korytarz zawalony łóżkami z ciężko chorymi dziećmi" i rodziców śpiących na krzesłach lub przy odrobinie szczęścia - karimatach rozłożonych na podłogach.
-
Poruszające nagranie z samochodu. Kobieta nie zdążyła dojechać do szpitala i urodziła w aucie
Mama urodziła w samochodzie. Poruszające nagranie z auta obiegło sieć. "Urodziłam w drodze do szpitala. Wciąż nie mogę w to uwierzyć" - wyznała zszokowana kobieta.
-
Rodzice coraz chętniej nazywają dzieci jak postać z "Wikingów". To imię ma wyjątkową historię
To serialowe imię męskie cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Nawiązuje do mitologicznego wojownika i jest utożsamiane z siłą oraz odwagą.
-
Staropolskie imiona wracają do łask. "Miałam w klasie Bożydara. Ja bym tak dziecka nie nazwała"
Tradycyjne imiona zyskują na popularności. Nie wszyscy rodzice ulegają jednak panującym trendom. "Czy wam się podobają takie stare imiona dla dzieci? Typu Antek, Staszek, Józek, Władek, Sławek, bo mi nie i nigdy nie nazwałabym tak dziecka" - wyznała internautka.
-
"Moje imię to obelga". Córka chce je zamienić, ale boi się reakcji matki
Mama nadała jej imię, które z czasem nabrało przykrego wydźwięku. Wstydzi się przedstawiać ludziom. "To typ osoby, która często wymusza u innych różne rzeczy, oraz żebrze o zniżki" - przyznaje zażenowana.
-
"Miłość, krew i łzy". Historię porodu najlepiej opowiada twarz matki
Jak to jest sprowadzić na świat nowego człowieka? Przede wszystkim bardzo trudno. Wiele kobiet wspomina jednak, że ten najbardziej wyczerpujący fizycznie oraz psychicznie dzień w życiu był jednocześnie najszczęśliwszym. Jak uchwycić te emocje na zdjęciach? O tym wiedzą tylko fotografowie, którzy mają to coś.
-
Personel do rodzącej: "Usiądzie, położy się, nie histeryzuje"
Jak ma w Polsce rodzić się więcej dzieci, skoro młode kobiety nie chcą zachodzić w ciążę, bo boją się, że ich życie może okazać się mniej ważne od prawa czy procedur. I boją się, że kiedy już trafią na porodówkę, nie spotkają empatycznych ludzi. "Podniesie koszulę do góry" - to nie tekst sprzed wieków.
-
Fioletowy motylek to ważny znak i przestroga. Nigdy nie zadawaj tego pytania
Fioletowy motyl umieszczany na szpitalnym łóżeczku to międzynarodowy znak używany w szpitalach, na oddziałach położniczych. Niestety symbolizuje ogromną tragedię rodziców.
-
Znany ginekolog ujawnia prawdę o cesarskim cięciu: Ma swoją drugą, mroczną stronę. Wielu nie zdaje sobie sprawy
Cesarskie cięcie jest postrzegane jako łatwiejszy poród. Nie ma w tym nawet cienia prawdy. Co więcej warto uświadomić sobie, że jest to operacja. I to taka, która może przynieść więcej strat niż korzyści. Przypomina o tym znany i ceniony ginekolog - profesor Mirosław Wielgoś.
-
Uwielbia nietypowe imiona i zdradziła, jak chce nazwać syna. W komentarzach burza: Jak psa
Mama uwielbia nietypowe imiona z wyjątkowym znaczeniem. Mierzyła się z krytyką po tym, jak nazwała synka, ale teraz jest w drugiej ciąży i nie zamierza odpuścić. Inspiracja? Metal i gad.
-
Mama na porodówce: Nikt mnie do tej pory nie potraktował w tak upokarzający sposób. Położna zerwała ze mnie majtki
W książce "Przeprowadzę cię na drugi brzeg. Rozmowy o porodzie, traumie i ukojeniu" Justyna Dąbrowska oddaje głos kobietom z traumami po porodzie, a także położnym, z którymi rozmawia o tym, czym jest dobry poród, dający siłę i moc. Na naszej stronie prezentujemy fragment tej publikacji.
-
Cesarka na życzenie na lekarzy działa "jak płachta na byka". Dla kobiet to lek na lęk
Zmuszanie kobiety, która panicznie boi się porodu naturalnego do rodzenia siłami natury, to zdaniem psychologa przepis na traumę. Nawet kobiety, które mają medyczne wskazanie do operacyjnego zakończenia ciąży, boją się, że nie będzie wzięte pod uwagę. Nie bez powodu.
-
Świeżo upieczona mama pokazała, co dostała na śniadanie w szpitalu. "Kto się spodziewa filet mignon?"
Czytelniczka eDziecka przysłała nam zdjęcie swojego szpitalnego śniadania. Była bardzo głodna po wielogodzinnym porodzie w nocy, zrezygnowała z zupy mlecznej, której nie znosi, a mimo wszystko nie była później głodna.
-
Koktajl położnej. Czym jest? Czy jest bezpieczny? To warto o nim wiedzieć
Czym jest koktajl położnej? Skąd wzięła się jego popularność i kontrowesje wokół niego? Napój jest na liście popularnych domowych sposobów na przyspieszenie porodu. Warto jednak wiedzieć, że jego stosowanie może być niebezpieczne dla ciężarnej.
-
Poszła na USG ciążowe. Techniczka wykonująca badanie zamilkła. Kobieta dopytywała: "Dwa? Trzy?"
W połowie marca w Alabamie przyszły na świat czworaczki - dwie pary jednojajowych bliźniąt. Ciąża została zakończona cięciem cesarskim w 27. tygodniu, ale na szczęście wszystkie dzieci są zdrowe.
-
Urodziła ośmioro dzieci, a jej uda trzykrotnie zwiększyły swój rozmiar. Operacja dała nieziemski efekt
Ciąża i poród - dopóki się ich nie doświadczy na własnej skórze, nie ma się do końca świadomości, jak ogromny jest to wydatek fizyczny, emocjonalny i psychiczny dla kobiety. A co jeśli przechodzi ona przez to aż osiem razy? Skutki mogą być bardzo ociążające.
-
Chcieli nadać córce rosyjskie imię. Po polsku to rodzaj zasłony na twarz. RJP: ośmieszające
Rodzice chcieli nadać córce krótkie, rosyjskie imię. Rada Języka Polskiego nie poparła takiego pomysłu. "Mogłoby być ośmieszające, gdyż jest tożsame z nazwą pospolitą, oznaczającą rodzaj zasłony na twarz"- wyjaśniono.
-
Położna wymieniła 7 typów mam, które widuje na porodówce. Najgorsze mają być "lwice"
- Jestem położną i widzę siedem typów mam, które spotykamy podczas porodu. Jeden z typów określiła mianem "nie zbliżamy się".
-
Dziecko w czepku urodzone. Nagranie pokazuje wyjątkowość kobiecego ciała
Taki niezwykły poród zdarza się raz na 80-100 tysięcy urodzeń. Dziecko przychodzi na świat w nieuszkodzonym worku owodniowym, który zwykle pęka w czasie skurczów. U "szczęściarzy" przecina go personel medyczny.
-
Porównuje poród w Omanie i w Polsce. "Co pani tak krzyczy? To nie rzeźnia"
Agata Romaniuk dobrze wie, o czym mówi - pierwsze dziecko urodziła w Omanie, a drugie w warszawskim szpitalu bielańskim. Różnica w podejściu do narodzin dziecka jest w jej przekonaniu ogromna. "To wynika z tego, że dla nich dzieci naprawdę są skarbem" - uważa.
-
Mama pokazała gorzką prawdę o ciałach po ciąży. "Nikt nie mówił, że to będzie tak wyglądać"
Dumna mama czwórki dzieci w pełni zaakceptowała to, jak jej ciało wygląda po ciążach. Przyznaje, że nie miała pojęcia, że aż tak bardzo się zmieni - zaskoczyła ją luźna skóra na brzuchu i liczne rozstępy.