Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

15 tydzień ciąży: Twoje dziecko

15 tydzień ciąży - wielkość dziecka. W 15 tygodniu ciąży płód bardzo szybko rośnie, ale niewiele przybiera na wadze, ponieważ nie zaczął jeszcze gromadzić tzw. żółtej tkanki tłuszczowej. Na razie powstaje brunatna tkanka, z której tłuszcz bezpośrednio przekształca się w energię. Nogi są już dłuższe od rąk.

Gruczoły dokrewne pracują intensywnie: trzustka wytwarza insulinę, tarczyca - tyroksynę. Skóra dziecka jest nadal bardzo cienka, widać prześwitujące przez nią naczynia krwionośne.

Bardzo cienkie, miękkie włoski, nazywane specjalistycznie lanugo, pojawiają się na całym ciele maleństwa. Ten meszek chroni delikatną skórę przed płynem owodniowym. Meszek ten z czasem zaniknie.

15 tydzień ciąży - ruchy dziecka.
Dziecko wciąż ma dużo miejsca w pęcherzu płodowym. Fika koziołki, prostuje się, wymachuje rękami i nogami, ziewa, marszczy czoło. Te ćwiczenia rozwijają układ nerwowy, wzmacniają mięśnie. Ruchy dziecka są już skoordynowane. Jeśli to twoja pierwsza ciąża możesz jeszcze nie odczuwać ruchów dziecka. Kobiety w drugiej i kolejnej ciąży w tym tygodniu mogą już odczuwać ruchy dziecka.

15 tydzień ciąży - badania
Podczas wizyty kontrolnej usłyszysz bicie serca swojego dziecka! Tętno płodu jest szybsze niż u dorosłych, wynosi 120-160 uderzeń na minutę.

15 tydzień ciąży: wielkość płodu

W 15 tygodniu ciąży dziecko ma ok. 8 cm wzrostu (od ciemienia do końca tułowia). Waży tyle, co pół tabliczki czekolady, jest wielkości sporej pomarańczy.

15 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

15 tydzień ciąży - objawy. W 15 tygodniu możesz już poczuć, że środkowy trymestr to najprzyjemniejsza część ciąży. Przykre dolegliwości pierwszych tygodni najprawdopodobniej ustąpiły lub osłabły, a Ty odzyskujesz siły i energię. Korzystaj z tego przypływu energii i ciesz się swoim stanem. Hormony wydzielające się w chwilach radości (endorfiny) pozytywnie wpływają tak na Ciebie, jak i na dziecko.

Drugi trymestr jest nazywany miesiącem miodowym ciąży, nie oznacza to jednak, że czas ten jest wolny od ciążowych dolegliwości. W piętnastym tygodniu mogą pojawić się wzdęcia. To wynik zwolnionej pracy jelit i ich rozszerzania się. Aby im zapobiec, jedz mniejsze porcje, ale częściej. Unikaj warzyw wzdymających, takich jak groch, fasola, kapusta, kalafior, brokuł, cebula i por. Zrezygnuj z potraw ciężkostrawnych (smażonego mięsa, tłustych sosów, zawiesistych zup, dań gotowych). Ogranicz ilość zjadanych słodyczy.

15 tydzień ciąży - co jeść. Staraj się za to uwzględnić w swojej diecie produkty bogate w błonnik. Pij dużo niegazowanej wody mineralnej. Jedz powoli, dokładnie przeżuwając i spokojnie połykając każdy kęs. Pośpiech przy stole sprzyja połykaniu bąbli powietrza, które później drażnią ściany przewodu pokarmowego.

Powoli nie mieścisz się w swoje ubrania sprzed ciąży. Być może nadszedł czas, aby zaopatrzyć się w kilka modnych ciążowych ciuchów? Dzisiaj na rynku jest tak szeroki wybór, że nie muszą to być ogrodniczki. Wybieraj ubrania z naturalnych, miękkich tkanin, unikaj tych ze sztucznych materiałów. Nie musisz całkowicie zmieniać swojej garderoby - dowiedz się, co robić, aby jak najdłużej nosić ulubione ubrania.

Jeśli dopisuje Ci wilczy apetyt, pozwól sobie od czasu do czasu na coś pysznego i nie zapominaj, że mały brzuch nie stanowi obciążenia. Jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo, delikatna gimnastyka nie powinna zagrozić dziecku.

Pytanie do lekarza

Każda kobieta, która usłyszała podczas USG genetycznego, że jej dziecko ma zwiększoną przezierność karkową zamarła. Uważamy, że zwiększona przezierność karkowa (NT - nuchal transulcency) oznacza chore dziecko. Nie zawsze tak jest. Czy Pan doktor może uspokoić przyszłe mamy, które znalazły się wśród 5 proc., którym zalecono kolejne badania z powodu zwiększonej przezierność karkowej?

Dr n. med. Grzegorz Południewski, lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- Tak zwany fałd karkowy jest jedną z cech budowy płodu, którą widać w USG. Jest on jednym z parametrów ocenianych w tak zwanym teście PAPPA w 11 - 14 tyg ciąży. Normą w tym czasie jest wartość 1,2 do 2,1 do 2,7 mm w 14 tyg. Zmiany wymiarów tego fałdu stwierdzone w tym czasie mogą świadczyć o wadach genetycznych, w tym o zespole Downa i innych. Jest to tylko jedna z cech którą oceniamy i sama nie świadczy o chorobie. Gdy testy te wychodzą nieprawidłowo to wskazane są dalsze badania diagnostyczne, aby wykluczyć wadę genetyczną. Niewielkie odchylenia od normy w wymiarach fałdu karkowego mogą być związane z nieprawidłową oceną wieku ciąży.

O tym możesz pomyśleć

- Ospa wietrzna może stanowić zagrożenie dla kobiet w ciąży, które w dzieciństwie na nią nie chorowały lub nie były szczepione. Czy choroba może odbić się na dziecku? Jakie powikłania mogą mu grozić?
- Przyszła mama musi uważać na wiele rzeczy, a zgodnie z badaniami niemieckich naukowców ta lista wydłuża sie o kosmetyki, które zawierają parabeny. Jak parabeny mogą zaszkodzić dziecku?

To ważne

Umów się z dentystą

Staranna dbałość i leczenie zębów w czasie ciąży ma znaczenie nie tylko dla samopoczucia przyszłej mamy. Dziecko również może ponieść konsekwencje zaniedbań. Próchnica może być jednym z czynników ryzyka przedwczesnego porodu. Leczenie dotkniętych próchnicą zębów jest w ciąży absolutnie konieczne. Planowe zabiegi stomatologiczne najlepiej wykonywać między czwartym a szóstym miesiącem ciąży.

Udowodniono, że infekcje jamy ustnej mogą drogą krwionośną przenosić się do macicy i być przyczyną poważnych komplikacji. Najgorsze powikłania nieleczonych zębów to zakażenia wewnątrzmaciczne i przedwczesne porody. Większość zabiegów stomatologicznych można bezpiecznie wykonywać w czasie ciąży. Nie ma przeciwwskazań do oczyszczania ubytków i ich wypełniania.

Preparaty stosowane do wypełnień nie przenikają poza ząb i nie są szkodliwe dla płodu. Można leczyć zęby w znieczuleniu miejscowym. Dentysta, wiedząc o ciąży, zastosuje znieczulenie bez leków obkurczających naczynia krwionośne. W czasie ciąży można też usuwać zęby. Nie jest konieczne stosowanie profilaktyczne antybiotyku przy usuwaniu zęba, chyba, że mamy do czynienia z ostrym stanem zapalnym. Wtedy stosuje się antybiotyk z grupy penicylin lub ich pochodnych, dozwolony w ciąży.

Czy wiesz, że...

Będąc na zwolnieniu lekarskim otrzymujesz 100 procent wynagrodzenia. Zwolnienie może wystawić lekarz ginekolog lub lekarz pierwszego kontaktu. Najważniejsze, aby na druczku pojawił się symbol, mówiący o tym, że jesteś w ciąży.

15 tydzień ciąży, który to miesiąc? To czwarty miesiąc, początek drugiego trymestru ciąży.

Dowiedz się więcej o 15 tygodniu ciąży:

 1. W ciąży pij więcej płynów niż zwykle. Kieruj się swoim pragnieniem, ale pamiętaj, że pracując czy oglądając film zapominasz trochę o swoich potrzebach. Miej zawsze przy sobie butelkę niegazowanej wody mineralnej lub źródlanej.

 2. W ciąży zmienia się charakter wydzieliny pochwowej, pochwa jest lepiej ukrwiona, a zachodzące zmiany sprzyjają niestety infekcjom intymnym. Jeśli zauważysz upławy, świąd, pieczenie, ból, koniecznie skontaktuj się z ginekologiem. Przepisze lek bezpieczny dla dziecka. Wyleczenie infekcji jest konieczne dla jego dobra! Upewnij się, czy leczenie dotyczy tylko Ciebie czy również partnera.

 3. Zmienia się środek ciężkości Twojego ciała. Zrezygnuj z butów na wysokim obcasie, by odciążyć kręgosłup i stawy.

  • W jakich butach chodzić?

   W jakich butach chodzić?

   Muszą być z płaską podeszwą, czy mogą być na obcasie? A może to nie ma znaczenia? Przeczytaj, co na ten temat myślą internautki.

 4. Między 15 a 22 tygodniem ciąży można wykonać kolejne badanie prenatalne - test potrójny. Jeżeli wynik testu PAPP-A wykonanego w 11-13 tygodniu ciąży rozpatrzy się łącznie z testem potrójnym wykonanym w 15-20 tygodniu, wyniki będą pewne w 90 proc. (jest to tzw. test zintegrowany).

 5. Jeśli oczekujesz jednego dziecka, zjadaj codziennie o ok. 300 kcal więcej niż przed ciążą. Przy bliźniakach potrzeba Ci dodatkowych 600 kcal.

 6. Zauważyłaś, że pod skórą piersi pojawił się dobrze widoczny rysunek lekko błękitnych żył? Gruczoły mleczne, które do tej pory intensywnie się rozwijały, za chwilę podejmą pracę, by po porodzie dać dziecku najlepszy pokarm - mleko mamy.

Czwarty miesiąc

Czwarty miesiąc

Na początku drugiego trymestru Twoje ciało zaczyna się zmieniać. A Ty musisz za tymi zmianami jakoś nadążyć

W piętnastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W piętnastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.