Łączenie kolorów - czy wiemy, jak zestawiać najpopularniejsze barwy?

Łączenie kolorów to nie lada wyzwanie - szczególnie, jeśli chodzi o aranżację mieszkania. Dzięki dopasowaniu odpowiednich barw wnętrze może nabrać niezapomnianego wyrazu lub stracić swą atrakcyjność pomimo zainwestowanych środków. Jak dobierać kolory i z czym je zestawiać, by nie popełnić aranżacyjnego faux pas?

Łączenie kolorów - od czego zacząć?

Planując kolorystykę przy urządzaniu mieszkania, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakich barwach czujemy się najlepiej. Barwy wpływają zarówno na wygląd, styl i charakter wnętrza, jak i na samopoczucie. Dlatego to zrozumiałe, że jedni wybiorą jasne wnętrza, gdzie wszystko jest bardzo stonowane, minimalistyczne, inni lepiej odnajdują się w kolorowych wnętrzach, a jeszcze inni zdecydują się na jeden kolorystyczny motyw przewodni. Są też tacy, którzy poczują się najlepiej w ciemnym otoczeniu.

Jak zrobić modną farbę tablicową za grosze? Podpowiadamy!

Łączenie kolorów warto dobrze przemyśleć - zaczynając od ścian, po meble i dodatki. Czym się w takim razie kierować wybierając kolory?

Jaki kolor pasuje do szarego?

Jeszcze do niedawna to beże i brązy królowały w naszych mieszkaniach. Dziś szary kolor nie kojarzy się już jedynie z betonowym loftem i jest coraz częściej wybierany przy aranżacji mieszkań. Szary, podobnie jak biały, jest bardzo uniwersalnym kolorem. Oznacza to, że pasuje właściwie do wszystkiego, a wśród jego odcieni każdy znajdzie coś dla siebie. Zwolennicy jasnych barw wybiorą jasne odcienie, zaś ci, którzy wolą ciemne wnętrza, pójdą w bardziej grafitowy odcień. Można również trzy ściany pomalować na jasny szary, a jedną - dla kontrastu - zostawić ciemną.

Z szarym doskonale współgra biel, która dodaje szyku i elegancji. Mile widziane są również wszelkie pastelowe odcienie - miętowy, błękitny, cytrynowy czy pudrowy róż. Dzięki nim wnętrze stanie się bardziej ciepłe i przytulne. Jeśli zaś chodzi o meble i dodatki, to strzałem w dziesiątkę będą z pewnością białe meble, stalowe wykończenia, srebrne, czy metalowe dodatki. Również drewno z szarym utworzy doskonały duet.

Jaki kolor pasuje do niebieskiego?

Niebieski to kolor nieba i wody. Kojarzy się z czystością i świeżością. Wpływa na nas łagodząco, odprężająco i wyciszająco. Dobrze sprawdzi się w mieszkaniach o małym metrażu - jego olbrzymią zaletą jest bowiem to, że optycznie powiększa wnętrze. Poza tym, pasuje do wielu kolorów, mamy więc spore pole do popisu. Tak naprawdę wiele zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli chcemy wnieść do naszego mieszkania powiew świeżości, polecamy połączenie go z bielą, choć takie zestawienie może być nieco chłodne. Gdy bliższe są wam cieplejsze wnętrza, proponujemy beże lub brązy (w stylu retro).

Osoby, które dobrze czują się w kolorowych wnętrzach, a do tego lubią kontrasty, mogą do niebieskiego dopasować odcienie czerwieni, pomarańczy i żółci. Barwy te będą się ze sobą wzajemnie uzupełniać, nadając wnętrzu dynamiki. Wniosą też do domu dawkę pozytywnej energii. Niebieski z różem często stosowane są w pokojach dziecięcych.

Jaki kolor pasuje do zielonego?

Zielony kolor kojarzy się z naturą - jest to kolor roślin, trawy, wielu warzyw i owoców. Jest uznawany za kolor wprowadzający spokój, wyciszająco wpływa na ludzi. Stąd szpitalne sale często malowane są właśnie na zielono, zielone są też fartuchy lekarzy. Zdaniem psychologów osoby lubiące zielony są wrażliwe, oddane, wierne i dobrze nastawione do świata.

Dziś najbardziej popularny odcień to butelkowa zieleń, kojarzona z ciężkim, angielskim wystrojem. Projektanci wnętrz proponują ją jednak w nieco odświeżonym wydaniu - na nowoczesnych meblach i dodatkach. Butelkowa zieleń doskonale współgra z bielą, szarością, ale udany duet stworzy także z granatem, brązem, żółcią i czerwienią.

Jeśli zaś ciemna zieleń nie leży w kręgu naszych zainteresowań i wolimy świeże, soczyste odcienie, to możemy zestawić je z jasnym beżem, słomkowym żółtym, czy błękitem. Sprawdzonym połączeniem okaże się też neutralna biel.

Jaki kolor pasuje do czerwonego?

Kolor czerwony niejedno ma imię - zaczyna się od ceglastego odcienia, przechodząc przez krwistą czerwień, aż do intensywnej wiśni, bordo i wpadając w fiolet. Nie ma drugiego tak mocno przyciągającego uwagę koloru. Zresztą wiedzą o tym chyba wszyscy - w końcu czerwień nazywana jest kolorem miłości. Ta gorąca barwa, oprócz namiętności niesie ze sobą również skojarzenia z niebezpieczeństwem - jest obecna na znakach ostrzegawczych i alarmach. Jeśli więc planujemy zaaranżować wnętrze naszego mieszkania z użyciem tej barwy, powinniśmy podejść do tego z rozsądkiem i umiarem. Czerwony nie jest też dla każdego - nie będą się w nim dobrze czuły osoby nieśmiałe, niezdecydowane, lubiące spokojne i stonowane wnętrza.

Jeśli jednak wiemy, że czerwień to nasz kolor, to z czym powinniśmy go zestawić? Na pierwszym miejscu plasuje się oczywiście uniwersalna biel, dalej piaskowy beż, błękit i jasny odcień szarego. Furorę w ostatnich latach zrobiło kolorystyczne trio - czerwony, biały i czarny. Taki zestaw doskonale wygląda w mieszkaniach w nowoczesnym stylu.

Choć czerwień ociepla i ożywia wnętrze, warto ostrożnie wprowadzać ją do środka.  Niektórzy mogą po pewnym czasie czuć się zmęczeni w jej towarzystwie, gdyż przyciąga uwagę, jest wyrazista i działa pobudzająco. Szczególnie, jeśli czerwieni będzie zbyt wiele. Jeśli nie jesteście do niej przekonani, warto skupić się jedynie na dodatkach w tym odcieniu.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA