Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

8 tydzień ciąży: Twoje dziecko

8 tydzień ciąży: rozwój zarodka
Powstaje przewód słuchowy zewnętrzny, który łączy się ze zgrubieniem małżowiny usznej. Ucho wewnętrzne (odpowiedzialne za słuch i zmysł równowagi) jest już rozwinięte. Ponieważ błędnik kształtuje się tak wcześnie, zarodek niemal od początku reaguje na ruch: niepokoją go gwałtowne zmiany pozycji (nie służy mu to, że uprawiasz intensywny jogging albo jeździsz po wybojach), uspokaja - miarowy rytm, gdy maszerujesz, tańczysz, pływasz.

Tworzy się chrzęstny szkielet, kręgosłup. Żebra są cienkie jak nitki. Oczy są już w pełni zawiązane, zabarwione pigmentem, ale ich właściwy kolor poznacie dopiero w trzecim miesiącu po narodzinach. Zaczynają rosnąć powieki. Widoczne są już malutkie, jeszcze zrośnięte paluszki u rąk, kształtują się nerki. W 8 tygodniu ciąży podczas badania USG można już dostrzec kręgosłup. Tułów zarodka wydłuża się i łatwo go odróżnić od reszty ciała. Głowa szybko się rozwija, na razie stanowi ½ długości zarodka.

8 tydzień ciąży. Wielkość zarodka
Zarodek mierzy 15-18 mm długości. twój synek lub córka jet wielkości maliny.

8 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

8 tydzień ciąży - objawy i dolegliwości
Możesz mieć wrażenie, że twarz zaczyna być lekko nabrzmiała, rysy stały się bardziej miękkie. To efekt magazynowania wody pod skórą.
Jeśli dokuczają Ci mdłości, niestety nie ma cudownego sposobu na tę dolegliwość w początkach ciąży. Odpoczynek i unikanie drażniących zapachów kulinarnych lub kosmetycznych pozwala do pewnego stopnia złagodzić niedogodności. Warto próbować jeść cokolwiek, na co ma się ochotę, choćby po małym kęsie, bo z pustym żołądkiem mdli jeszcze bardziej. Trzeba też pić małymi łykami, ale często, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Niektórym przyszłym mamom pomaga picie naparu z korzenia imbiru. Inny sposób to leki zobojętniające kwasy żołądkowe, dostępne w aptekach bez recepty w formie pastylek do ssania lub zawiesiny. Jeśli nudnościom towarzyszą też wymioty i niemożliwe jest jedzenie ani picie, trzeba zgłosić się do szpitala.
W 8 tygodniu ciąży zauważysz, że:
- piersi są większe i pełniejsze, widać na nich niebieskie żyłki, otoczki brodawek stają się ciemniejsze. (O pielęgnacji piersi w ciąży czytaj tutaj)
- częściej korzystasz z toalety
- doskwiera zgaga i zaparcia.
Jeśli do tej pory zdrowo się odżywiałaś, nie musisz wiele zmieniać w swojej diecie, ani jej kalorycznie wzbogacać. Pod koniec drugiego miesiąca zarodek jest jeszcze tak mały, że nie trzeba zwiększać ilości pożywienia w trosce o potrzeby jego organizmu.

Emocje w Tobie buzują. Z łatwością popadasz z euforii w gniew. Możesz odczuwać drażliwość, płaczliwość i zmianę nastrojów. Masz wrażenie, że jesteś w stanie zasnąć na stojąco o każdej porze dnia. To wszystko sprawa hormonów.

Zrób dla siebie coś miłego. Jeśli wybierasz się do kosmetyczki, powiedz jej, że jesteś w ciąży. Niektóre zabiegi nie są teraz wskazane dla Ciebie, ani dla rozwijającego się w Tobie dziecka. Na indeksie są m.in. zabiegi wymagające używania prądów oraz zastosowania silnie działających kosmetyków (np. z retinolem, kwasami owocowymi, kwasem alfaliponowym, witaminą C).

Wiele zmian dermatologicznych zachodzi podczas ciąży. U kobiet, które spodziewają się dziecka mogą rozwijać się przebarwienia, występować zmiany naczyniowe i żylaki, nadmierne owłosienie, rozstępy, trądzik i zwiększony wzrost skóry. Zmiany te mogą skłaniać kobiety w ciąży do poszukiwania zabiegów kosmetycznych.

Bezpieczeństwo wielu zabiegów kosmetycznych podczas ciąży pozostaje nieznane. Obejmuje to np. mikrodermabrazję oraz peelingi chemiczne i zabiegi laserowe. Biorąc pod uwagę zwiększone ryzyko przebarwień pozapalnych, a także słabe gojenie się ran i zwiększone ryzyko blizn przerostowych i bliznowców w ciąży, zabiegów tych często się unika. O tym jakich zabiegów unikać, a jakie możne wykonywać podczas ciąży przeczytasz w rozmowie z dermatologiem Bartoszem Pawlikowski "Zabiegi w ciąży. Czy mogę usunąć kurzajkę lub podejrzane znamię? Dermatolog rozwiewa wątpliwości".

Pytanie do lekarza

Przyszłe mamy mogą same monitorować bicie serduszka dzięki detektorowi tętna płodu. Czy takie samodzielne „podsłuchiwanie” pracy serca dziecka ma sens? Co Pan doktor myśli o tym wynalazku?

Dr n. med. Grzegorz Południewski, lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- W tak wczesnej ciąży nie da się "podsłuchać" tętna. Można to zrobić jedynie przy użyciu dobrego USG. Samodzielne próby słuchania tętna mają sens przy znacznie większym zaawansowaniu ciąży. Dopiero wtedy samodzielne badanie tętna jest możliwe przez matkę. Częste kłopoty w wysłuchaniu tętna stanowią przyczynę nerwowości i stresu dla przyszłych rodziców. O słuchaniu tętna - warto zdecydować przy ciąży 25 – 30 tygodniowej, zwłaszcza wtedy gdy są problemy. Wcześniej warto ten temat przedyskutować z lekarzem prowadzącym ciążę.

O tym możesz pomyśleć

- Choćbyś nie wiem jak starała się unikać zarazków, w ciągu długich dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko, infekcja pewnie cię nie ominie. Co robić, jeśli katar, kaszel, albo ból gardła dopadną cię w ciąży?
- O czym pamiętać, wybierając lekarza prowadzącego ciążę?
- Nie jest dobrze przedłużać decyzji o pierwszej wizycie ciążowej u ginekologa, ponieważ wykonanie badań i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości np. toksoplazmozy albo zaburzeń tarczycy, na wczesnym etapie pozwoli wdrożyć odpowiednie postępowanie, które będzie miało za zadanie ograniczyć możliwości powikłań

To ważne

8 tydzień ciąży - USG Pierwsze USG wg rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, jest wykonywane między 8 a 10 tygodniem ciąży. Tak wczesne USG nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Badanie wykonuje się przez pochwę. Lekarz sprawdza, czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga, dokonuje dokładnych pomiarów pęcherzyka i zarodka. Pozwoli to uściślić przewidywany termin porodu.

Pierwsze refundowane USG ma miejsce między 11 a 14 tygodniem ciąży.

Czy wiesz, że...

NFZ refunduje cztery USG wykonywane podczas ciąży.
- w pierwszym trymestrze ciąży. Podczas tego badania lekarz oszacuje zaawansowani ciąży, potwierdzi prawidłowy rozwój płodu,
- w drugim trymestrze. Przysługuje Ci tzw. USG połówkowe. Badanie wykonuje się głównie dla oceny prawidłowego rozwoju dziecka. To ważne badanie, podczas którego lekarz powinien rozpoznać ewentualne zaburzenia rozwojowe i podjąć decyzje o dalszym leczeniu,
- w trzecim trymestrze ciąży. Badanie wykonuje się między 27 a 32 tygodniem ciąży. Lekarz oceni wzrost płodu, łożyska, płyn owodniowy, położenie płodu,
- po 40 tygodniu ciąży przysługuje jedno kontrolne USG refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

8 tydzień ciąży: który to miesiąc?

8 tydzień to koniec drugiego miesiąca ciąży. Do końca 1 trymestru pozostały jeszcze 4 tygodnie, a do porodu 32 tygodnie.

Dowiedz się więcej o 8 tygodniu ciąży:

 1. Czy jesteś już umówiona na wizytę kontrolną i pierwsze USG ciążowe?

 2. Ponieważ błędnik kształtuje się tak wcześnie, dziecko niemal od początku reaguje na ruch: niepokoją je gwałtowne zmiany pozycji, uspokaja - miarowy rytm (gdy maszerujesz, tańczysz, pływasz).

 3. W pierwszych tygodniach ciąży raczej nie planuj farbowania włosów. Intensywne zapachy chemicznych odczynników mogą Ci zaszkodzić.

 4. Jeśli nic złego się nie dzieje, Wasze życie seksualne w ogóle nie musi ulec zmianie. Wiele kobiet jednak w początkach ciąży nie ma jednak ochoty na fizyczną miłość. To normalne; minie, gdy skończą się nudności i obrzęk piersi.

 5. Już teraz mogą Cię męczyć zaparcia. Pij sporo wody, jedz pokarmy bogate w błonnik i bakterie kwasu mlekowego. Nie stosuj środków przeczyszczających!

  • Spoosby na zaparcia w ciąży

   Spoosby na zaparcia w ciąży

   Zaparcia w ciąży to częsta przypadłość. Na szczęście jest wiele prostych sposobów, by sobie z nimi poradzić.

 6. Jeśli pracujesz i jesteś zmęczona, staraj się jak najwięcej odpoczywać w domu. Rozmawiaj z partnerem, mów o swoim samopoczuciu, obawach, nadziejach. Trudno mu wyobrazić sobie wulkan Twoich emocji. Powiedz mu, co czujesz będąc w ciąży.

Drugi miesiąc

Drugi miesiąc

Drugi pasek na teście ciążowym nie pozostawia wątpliwości. Czas wybrać się na pierwszą wizytę do ginekologa.

W ósmym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W ósmym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Agora SA