Karmienie butelką - najnowsze artykuły

 • Mleko początkowe a następne. Jaka jest różnica? Kiedy zmienić?
 • Karmienie butelką. Na żądanie?

  Karmienie butelką. Na żądanie?

  Piersią karmi się na żądanie. A jeśli niemowlę dostaje mleko modyfikowane z butelki? Jak je podawać?

  Joanna Szulc
 • Karmienie butelką. Jak odzwyczaić dziecko?

  Karmienie butelką. Jak odzwyczaić dziecko?

  Coraz częściej myślicie, że już czas odzwyczaić dziecko od picia z butelki ze smoczkiem, tylko nie wiecie, jak się do tego zabrać? Oto ściągawka.

  Marta Sosnowska
 • Butelka do karmienia - jak wybrać najlepszą?

  Butelka do karmienia - jak wybrać najlepszą?

  Gdy dziecko ma być karmione mlekiem modyfikowanym, trzeba się zaopatrzyć nie tylko w mieszankę, ale także odpowiednie butelki i smoczki. Oto krótka ściągawka, która może wam pomóc w ich wyborze.

  Beata Ciepłowska-Kowalczyk, miesięcznik ?Dziecko?; konsultacja Magdalena Bednarczyk, neurologopedka
 • Mleko dla małych głodomorów

  Mleko dla małych głodomorów

  Co zrobić, gdy maluch nie najada się swoją porcją mieszanki? Można sięgnąć po sycące mleko z dodatkiem węglowodanów złożonych.

  Opracowanie Magda Rodak; konsultacja: dr n. med. Izabella Łazowska-Przeorek
 • Drzemki w czasie karmienia

  Moja miesięczna córcia często przysypia w trakcie karmienia. Czy powinnam jej na to pozwalać? A może trzeba ją budzić, żeby wypiła całą porcję mieszanki?

  SARA
 • Pojenie przeziębionego niemowlęcia

  Mój czteromiesięczny synek jest zakatarzony. Słyszałam, że chore dziecko trzeba poić. Ale on nie chce pić, nawet mleka nie wypija tyle co zwykle. Co robić? Czy proponować mu częściej mleko modyfikowane, czy raczej wodę?

  AGATA
 • Zmiana mieszanki

  Moja córeczka ma trzy miesiące. Karmię ją piersią, ale od czasu do czasu dokarmiam mlekiem modyfikowanym. Czy powinnam trzymać się jednej mieszanki, czy też mogę po zużyciu opakowania podać małej mieszankę innej firmy?

  KAROLINA
 • Mleko dla roczniaka

  Mój synek wkrótce skończy 12 miesięcy. Jakie mleko powinnam mu podawać w 2. roku życia? Zwykłe czy modyfikowane? Następne czy junior? A może mieszankę wzbogaconą dobrymi bakteriami? Synek jest zdrowy, nie ma alergii. Co wybrać?

  OLGA
 • Wybór butelki i smoczka

  Postanowiłam odstawić dwumiesięczną córeczkę od piersi. Pediatra powiedział mi, jaką mieszankę kupić, ale mam problem z butelką i smoczkiem. Na co powinnam zwrócić uwagę przy zakupie?

  MARZENA
 • Apetyt kontra schemat żywienia

  Dlaczego niemowlęta karmione naturalnie dostają pierś na żądanie, a dzieci "butelkowe" są karmione według schematu? Moje czteromiesięczne dziecko chce jeść częściej, niż jest to zalecane. Czy muszę w takiej sytuacji przetrzymać je, dopóki nie przyjdzie pora posiłku?

  IZA
 • Niechęć do mleka i kaszki

  Nasz 10-miesięczny malec został odstawiony od piersi ze względu na chorobę mamy. Przeszliśmy na mleko modyfikowane i kaszki, które zjadał z apetytem, ale teraz nie chce ich tknąć. Co możemy dawać synkowi, żeby zastąpiło mu to mleko przez cały dzień?

  ZBYSZEK
 • Jedzenie na raty

  Moja dwumiesięczna córeczka strasznie długo je. Karmienie trwa 30-40 minut. Mała wypija 30 ml, a potem przestaje ssać. Zmieniam jej pieluszkę - zjada kolejne 20 ml. Odkładam ją do łóżeczka i kiedy zaczyna kwękać, znowu podaję jej butelkę. Tak dochodzimy do ok. 80 ml. I tak jest za każdym razem, gdy małą karmię. Czy to normalne?

  MONIKA
 • Czy przekarmiam?

  Mam 4-tygodniową córeczkę. Początkowo karmiłam ją piersią, potem przeszłyśmy na mleko modyfikowane. Mała je 10-12 razy na dobę po 40-120 ml. Przez dwa tygodnie przytyła kilogram. Teraz waży 4500 g. Czy można przekarmić noworodka?

  WERONIKA
 • Smoczek dla wcześniaka

  Mój synek urodził się w 36. tygodniu ciąży. Teraz ma 6 tygodni i karmię go mlekiem modyfikowanym. Na razie używam do butelki najmniejszego smoczka (nr 1), ale zastanawiam się, czy nie zmienić go na większy. Trochę się boję, że mały będzie się krztusił. Kiedy takiemu wcześniakowi można wprowadzić smoczek dla wieku powyżej 1. miesiąca (nr 2)?

  PAULINA
 • Pożegnanie z butelką

  Córa ma 14 miesięcy i wciąż je tylko z butelki. Zupa czy kaszka podawana łyżeczką nie przejdzie... Mała nie chce też brać jedzenia do rączki. Wszystko, co jej daję, ląduje na podłodze. Co robić? Kaśka

  Na Wasze Pytania odpowiada dr n. med. Izabella Łazowska-Przeorek z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
 • Mleko hipoalergiczne?

  Dokarmiam moją czterotygodniową córeczkę mlekiem modyfikowanym. Gdy pediatra usłyszał, że mam alergię, zasugerował, bym podawała małej mleko HA. Dlaczego? Dagmara

  Na Wasze Pytania odpowiada dr n. med. Izabella Łazowska-Przeorek z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
 • Kiedy można podać mleko krowie?

  Córka ma 11 miesięcy. Powoli wprowadzam do jej jadłospisu mleko krowie. Podaję jej jogurty i serki. Kiedy można całkiem zastąpić mleko modyfikowane zwykłym? Patrycja

  Na Wasze pytania odpowiada dr n. med. Izabella Łazowska-Przeorek z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
 • Za mało je?

  Mój czteroipółmiesięczny synek zjada najwyżej 130 ml mieszanki na jeden posiłek. W dodatku domaga się karmienia tylko pięć razy, o godzinie 9, 13, 16, 19 i 4 rano. Żeby zjadał sześć posiłków, jak przewiduje schemat żywienia niemowląt, budzę go o 23 i daję mu butelkę. Czy dobrze robię? Może skoro synek nie domaga się karmienia, powinnam dać mu spać? Ostatnio w ciągu czterech tygodni przybrał na wadze 710 g. Magda

  Na Wasze pytania odpowiada dr n. med. Izabella Łazowska-Przeorek z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
 • Niechęć do butelki

  Do tej pory karmiłam piersią, ale wkrótce wracam do pracy i muszę przestawić synka na mleko modyfikowane. Problem w tym, że mały nie chce pić z butli. Jak go przekonać? Synek ma pięć miesięcy. Edyta

  Na wasze pytania odpowiada dr n. med. Izabella Łazowska-Przeorek z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
 • Karmienie na żądanie?

  Synek ma 5 tygodni. Karmię go mlekiem modyfikowanym zgodnie ze schematem na opakowaniu. Mały wypija ok.?120?ml i teoretycznie powinien dostawać butelkę co cztery godziny, tymczasem zwykle już po trzech godzinach chce jeść. Czy podawać mu wtedy butelkę? Waży już 4500 g (od urodzenia przybyło mu 600 g). Lena

  Na wasze pytania odpowiada dr n. med. Izabella Łazowska-Przeorek z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
 • Wakacyjna zmiana mieszanki

  Z pięciomiesięcznym synkiem wyjeżdżam na dwa miesiące do małej miejscowości. Nie wiem, czy jest tam dostępne mleko modyfikowane, które obecnie mu podaję. Czy mogę kupić mleko innej firmy?

  Maja
 • Karmienie mieszane

  Tuż po narodzinach synek ważył 3150 g. Karmiłam go piersią, ale ponieważ słabo przybierał na wadze, lekarka kazała dodatkowo podawać mu mleko modyfikowane. Po każdym karmieniu piersią (ok. 7 razy dziennie) mały dostaje butelkę z mieszanką (wypija 70-90 ml). Jego waga szybko rośnie. W ciągu 18 dni synek przytył kilogram. Teraz ma pięć tygodni, a waży 4200 gramów. Czy to nie za dużo?

  Olga
 • Mleko modyfikowane dla dwulatka

  Mój synek ma prawie dwa lata. Jak długo warto podawać dziecku mleko modyfikowane zamiast zwykłego? Czym różni się mleko oznaczone cyfrą 3 od mieszanki oznaczonej cyfrą 4?

  Zuza
 • Dobór smoczka

  Moje roczne dziecko używa smoczka z czterema dziurkami, ale przepływ jest w nim zbyt wolny. Czy do podawania nie zagęszczonego mleka mogę używać smoczka z otworem w kształcie Y?

  Agata
 • Słaby apetyt

  Jestem mamą trzymiesięcznego Mateusza. Syn jest karmiony butelką. Na początku jadł ładnie, ale w 2. miesiącu zaczął zostawiać połowę porcji. Raz wypija 60 ml, innym razem 120 ml. W sumie w ciągu doby zjada 550-600 ml. Waży tylko 5750 g. Czy spróbować podawać małemu inną mieszankę, w nadziei że mu bardziej przypadnie do gustu? A może zacząć dosypywać do mleka kaszki lub kleiku?

  Ewa
 • Pozycje do karmienia butelką

  Pozycje do karmienia butelką

  Karmiąc dziecko z butelki, powinniśmy - tak samo jak przy karmieniu naturalnym - zadbać o wygodną pozycję. Wygodną i dla dziecka, i dla rodzica.

  Paweł Zawistowski, fizjoterapeuta, autor książek i filmów ?Mamo, Tato, co Ty na to?, ekspert miesięcznika Dziecko
 • Ojciec karmiący

  Ojciec karmiący

  Od teorii przejdźmy do praktyki. Co możesz zrobić, żeby stać się prawdziwym ojcem karmiącym?

  Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko
 • Sycące mleko

  Sycące mleko

  Zebraliśmy dla was najważniejsze informacje o różnych rodzajach mleka nieco bardziej sycącego niż zwykłe mleko modyfikowane.

  Magda Rodak, miesięcznik Dziecko
Copyright © Agora SA