Badania w ciąży - najnowsze artykuły

 • Julia: Nie byłam gotowa na urodzenie martwego dziecka

  Julia: Nie byłam gotowa na urodzenie martwego dziecka

  Decyzję, że nie jestem gotowa na czekanie na obumarcie płodu, na urodzenie martwego dziecka, na sprowadzenie na świat dziecka głęboko upośledzonego, miałam podjętą jeszcze zanim zaszłam w ciążę. Po prostu wiedziałam, że taka sytuacja zrujnuje moje zdrowie psychiczne - o tym, że stan psychiczny kobiety jest wskazaniem do aborcji, opowiada Julia.

  Joanna Biszewska
 • Co to jest test PAPP-A? Kiedy należy go wykonać? Zalecenia i zasady

  Co to jest test PAPP-A? Kiedy należy go wykonać? Zalecenia i zasady

  Wśród wielu możliwych badań, które wykonuje się w czasie ciąży, test PAPP-A jest jednym z najważniejszych. Dzięki niemu możliwe jest określenie prawdopodobieństwa, że płód ma wady genetyczne. Zaleca się, aby test ten został przeprowadzony u każdej ciężarnej kobiety.

  Cezary Kawecki
 • MPV: morfologia krwi. Jakie są normy przy badaniu mpv?

  MPV: morfologia krwi. Jakie są normy przy badaniu mpv?

  MPV morfologia jest badaniem podstawowym, które każdy dorosły człowiek powinien wykonywać profilaktycznie przynajmniej raz w roku. MPV to parametr, który odnosi się do płytek krwi i na podstawie tego badania możemy stwierdzić występowanie w naszym organizmie małopłytkowości lub nadpłytkowości. Pamiętajmy, że regularne badanie pozwala odkryć wiele schorzeń na etapie, kiedy możemy doprowadzić do całkowitego wyleczenia.

  Małgorzata Wołoszyn
 • Toksoplazmoza w ciąży. Czym objawia się toksoplazmoza?

  Toksoplazmoza w ciąży. Czym objawia się toksoplazmoza?

  Toksoplazmoza - to słowo kojarzy się nieodmiennie ze schorzeniem wywoływanym przez koty. I owszem jest w tym trochę prawdy. Jednak toksoplazmoza to dużo bardziej skomplikowane schorzenie, które może być bardzo niebezpieczne dla człowieka. Szczególnie zwraca się uwagę na to, aby kobiety w ciąży wytrzegały się zakażenia toksoplamozą, bo może być to niebezpieczne dla prawidłowego rozwoju płodu.

  Małgorzata Wołoszyn
 • Amniopunkcja - inwazyjne badanie podczas ciąży, czy trzeba się go obawiać?
 • GBS w ciąży. Czy zawsze oznaczają chorobę dziecka?

  GBS w ciąży. Czy zawsze oznaczają chorobę dziecka?

  GBS, czyli paciorkowiec grupy B (Streptococcus agalactie) to bakteria, która może kolonizować dolny odcinek przewodu pokarmowego, odbyt i środowisko pochwy. Obecność patogenu stwierdza się nawet u 30 procent zdrowych kobiet. GBS nie muszą być jednak niebezpieczne. Sytuacja zmienia się, gdy kobieta zachodzi w ciążę.

  mb
 • Odczyn Wassermanna (badanie WR): wskazania, wynik, leczenie

  Odczyn Wassermanna (badanie WR): wskazania, wynik, leczenie

  Odczyn Wassermanna (badanie WR) to badanie serologiczne, które zlecane jest w diagnostyce kiły. Badanie WR to odczyn nieswoisty, wykrywający tzw. przeciwciała heterofilne, powstałe w początkowej fazie infekcji. Odczyn Wassermana jest badaniem, które przeprowadza się u każdej ciężarnej. To ważne, ponieważ istnieje ryzyko transmisji zakażenia z matki na dziecko, zarówno w życiu wewnątrzmacicznym, jak i podczas porodu. Co warto wiedzieć o badaniu WR?

  mb
 • Detektor tętna płodu - czy warto go kupić? Zalety i zagrożenia
 • Przezierność karkowa - badanie. Norma i zwiększona przezierność karkowa

  Przezierność karkowa - badanie. Norma i zwiększona przezierność karkowa

  Przezierność karkowa (NT) jest ważnym elementem USG genetycznego. Oceniając ją bierze się pod uwagę podskórny zbiornik płynu położony w okolicy karku płodu. Zwiększenie jego wartości obserwuje się w niektórych zespołach spowodowanych aberracjami chromosomalnymi: zespole Downa, zespole Edwardsa czy zespole Turnera, ale i innych jednostkach chorobowych. Ile wynosi norma w badaniu przezierności karkowej i co oznacza jej przekroczenie? Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

  mb
 • TSH w ciąży: normy i badania. Co robić, gdy jest za wysokie lub za niskie?
 • Krzywa cukrowa w ciąży - co to za badanie, kiedy jest wykonywane i jaki ma wpływ na przebieg ciąży?

  Krzywa cukrowa w ciąży - co to za badanie, kiedy jest wykonywane i jaki ma wpływ na przebieg ciąży?

  Krzywa cukrowa (krzywa glikemiczna) to badanie stężenia poziomu glukozy we krwi. Wynik tego testu ma szczególne znaczenie dla kobiet w ciąży. Należy je wykonać między 24. a 28. tygodniem ciąży. Dodatni wynik badania może świadczyć o tzw. cukrzycy ciążowej i wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem diabetologiem. Jak wygląda badanie i jak czytać jego wyniki?

  kaole
 • Długość szyjki macicy w ciąży - jaka jest prawidłowa?

  Długość szyjki macicy w ciąży - jaka jest prawidłowa?

  Badanie szyjki macicy jest niezwykle ważne - szczególnie w ciąży. Jeśli szyjka skraca się zbyt szybko w III trymestrze, może spowodować to wcześniejszy poród. Jaka jest prawidłowa długość szyjki macicy w ciąży?

  Redakcja
 • Omówienie symboli badań i parametrów z USG. Te badania wykonasz w ciąży, sprawdź, co znaczą skróty
 • Rwa kulszowa - objawy, przyczyny, leczenie

  Rwa kulszowa - objawy, przyczyny, leczenie

  Rwa kulszowa wiąże się z bólem o różnym stopniu natężenia. To, w którym miejscu czujemy ból zależy od tego, który korzeń nerwu kulszowego jest uciskany. Rwa kulszowa jest domeną mężczyzn, jednak często diagnozowana jest także u kobiet w ciąży.

  rad
 • Nadczynność tarczycy: objawy, przyczyny leczenie

  Nadczynność tarczycy: objawy, przyczyny leczenie

  Nadczynność tarczycy związana jest ze wzmożonym wytwarzaniem hormonów. Jak ją diagnozować, jakie są objawy nadczynności tarczycy, jak wygląda leczenie i do czego może prowadzić nieleczona nadczynność tarczycy?

  rad
 • Badanie KTG w domu: wygoda, oszczędność, a jednak...
 • Amniopunkcja - kiedy robić, wyniki, cena

  Amniopunkcja - kiedy robić, wyniki, cena

  Amniopunkcja to inwazyjne badanie prenatalne, które potwierdzi bądź wykluczy wadę genetyczną. Decyzja o jej wykonaniu jest poważna i nie powinna być podejmowania pochopnie.

  nn-k
 • USG genetyczne - kiedy robić badanie i na czym polega?

  USG genetyczne - kiedy robić badanie i na czym polega?

  USG genetyczne to niezwykle ważne badanie. Podczas pierwszego USG ciąża została potwierdzona, na kolejnym nie tylko będziemy mogli podejrzeć szalejące w brzuchu dziecko, ale - przede wszystkim - dowiemy się, czy rozwija się ono prawidłowo.

  nn-k
 • USG połówkowe - kiedy najlepiej i jaka cena?

  USG połówkowe - kiedy najlepiej i jaka cena?

  Każde badanie USG to niezwykłe przeżycie dla przyszłych rodziców - mogą oni podglądać swoje dziecko. USG połówkowe to jedno z tych szczególnych badań. Jeśli do tej pory tego nie wiedzieliśmy, najpewniej teraz poznamy płeć dziecka.

  nn-k
 • Kiedy pierwsze USG w ciąży?

  Kiedy pierwsze USG w ciąży?

  Dwie kreski na teście ciążowym rozpoczynają lawinę wydarzeń. W głowie przyszłej mamy pojawia się mnóstwo pytań, "kiedy pierwsze USG" to jedno z nich.

  nn-k
 • Test na płeć dziecka - poznaj najnowsze metody

  Chyba każda kobieta w ciąży zastanawia się nad płcią swojego dziecka. Kiedyś do naszej dyspozycji pozostawały tylko domowe sposoby, które często okazywały się zawodne. Obecnie test na płeć dziecka możemy wykonać za pomocą bardziej profesjonalnych metod, nawet na wczesnym etapie ciąży. Dowiedz się, kiedy je przeprowadzać i jakie jest prawdopodobieństwo, że wynik się sprawdzi.

  natkon
 • Jesteś w ciąży? Sprawdź, czy nie grozi ci konflikt płytkowy! [DARMOWE BADANIA]

  Jesteś w ciąży? Sprawdź, czy nie grozi ci konflikt płytkowy! [DARMOWE BADANIA]

  W ramach projektu badawczego PREVFNAIT, finansowanego z funduszy polsko-norweskiej współpracy naukowej, każda kobieta do 20 tygodnia ciąży może bezpłatnie wykonać badania antygenu HPA-1a. Dlaczego warto z tej szansy skorzystać? Pytamy o to prof. Ewę Brojer z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie,

  Karolina Stępniewska
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.