Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

29 tydzień ciąży: Twoje dziecko

29 tydzień ciąży. Jak rośnie dziecko?
W 29 tygodniu ciąży system nerwowy jest już rozwinięty: reakcja na bodziec następuje w ułamku sekundy. Dziecko coraz bardziej przypomina z wyglądu w pełni rozwinięte dziecko. Powłoka skórna jest gładsza i blada ze względu na stałe przybieranie na masie. Maluch dużo śni: 70-80 proc. czasu snu to okres szybkiego ruchu gałek ocznych - taka faza snu u dorosłych to czas marzeń sennych. Prawdopodobnie w tej fazie mózg dziecka intensywnie ćwiczy przetwarzanie danych. Kości są coraz mocniejsze. Pomału zanika lanugo.

Kiedy dziecko nie śpi, wodzi oczkami za źródłem światła. Płód jest bardzo wrażliwy na dochodzące z zewnątrz dźwięki. Warto do niego czule przemawiać i nastawiać łagodną muzykę najlepiej w rytmie uderzeń serca. Muzyka działa na dziecko odprężająco i kojąco. Maluch chwyta pępowinę, aby się nią pobawić.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy ciąży płód dostaje zastrzyk przeciwciał z Twojego łożyska. Ich zadaniem będzie chronienie dziecka przed różnymi infekcjami.

29 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko? Pomimo że w tym tygodniu ciąży Twój maluszek przypomina już dziecko po porodzie, to wciąż jest bardzo szczupły. Tkanka tłuszczowa jest słabo rozwinięta.

29 tydzień ciąży - waga dziecka. Mierzy - z wyprostowanymi nóżkami - 37 cm, a waży około 1300 gramów. Dziecko jest wielkości dyni piżmowej.

29 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

29 tydzień ciąży: dolegliwości
W 29 tygodniu ciąży (siódmy miesiąc ciąży) nadal mogą Ci towarzyszyć zaparcia, zgaga i niestrawność, bóle głowy, świąd brzucha, sporadyczne skurcze Braxtona Hicksa, wyciekające mleko z piersi, uczucie zatkanego nosa.

Wiele kobiet po 29 tygodniu ciąży zaczyna myśleć o porodzie. To mogą być myśli zarówno pełne optymizmu i radości, jak i podszyte lękiem. Stosunek do porodu zależy najczęściej od tego, co przekazują bliscy. Pamiętaj, każdy poród jest inny i u ciebie nie musi przebiegać tak samo jak u mamy czy koleżanki.

Jeśli uczęszczasz na zajęcia w szkole rodzenia zadawaj prowadzącej jak najwięcej pytań. Po to tam jesteś, aby niedługo świadomie urodzić dziecko.

Twoje serce ciężko pracuje. W końcu przepompowuje dodatkowe 1,5 litra krwi. Wszystko po to, aby zapewnić niezbędne zaopatrzenie we wszystkie składniki i Tobie i dziecku. Serce podejmuje duży wysiłek, dlatego pamiętaj, aby często odpoczywać i chodzić na spacery. Świeże powietrze nie tylko poprawia samopoczucie, ale i wspomaga obciążone serce.

Duszności, które być może odczuwasz to częsta niedogodność w ciąży. Wiele ciężarnych w siódmym miesiącu ciąży skarży się na problemy z oddychaniem. To dlatego, że powiększająca się macica coraz bardziej napiera na przeponę, ta zaś zaczyna uciskać na płuca i serce. Trudno wówczas złapać oddech. Jeśli męczą Cię duszności, staraj się oszczędzać siły i unikać zadyszki. To nie znaczy, że masz przestać się ruszać i być aktywna. Przeciwnie, dużo spaceruj na świeżym powietrzu - przechadzka Cię uspokoi i dostarczy płucom dodatkową dawkę tlenu.

Unikaj leżenia na plecach. Najłatwiej Ci będzie oddychać, leżąc na lewym boku lub w pozycji półsiedzącej. Staraj się zrelaksować. Nerwy i napięcie mogą jedynie pogorszyć dolegliwości. Poproś partnera o delikatny masaż, pomoże Ci się odprężyć. I nie martw się. Już wkrótce dziecko zacznie się przesuwać w dół kanału rodnego i brzuch się obniży. Macica przestanie wtedy mocno uciskać przeponę, płuca oraz serce, a duszności ustąpią.

29 tydzień ciąży - ćwiczenia. Nie rezygnuj z gimnastyki. Dzięki niej będziesz sprawniejsza i lepiej zniesiesz końcówkę ciąży, a także wysiłek fizyczny związany z porodem. Ćwicz jednak bez pośpiechu, w spokojnym, wolnym tempie. Skrupulatnie wykonuj zwłaszcza ćwiczenia oddechowe zalecane w szkole rodzenia. Oddychanie przeponą (wdech nosem, długi głośny wydech ustami) przyniesie Ci ulgę.

Pytanie do lekarza

Czym według Pana doktora kierować się przy wyborze porodówki? Co powinno być najważniejsze?

Dr n. med. Grzegorz Południewski: lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- Wybierając szpital warto uwzględnić kilka czynników: w miarę szybki dojazd, standard świadczonej pomocy, pokoje do porodu rodzinnego, znieczulenie okołoporodowe. Dobrym sprawdzianem jest zapisanie się do szkoły rodzenia w wybranym szpitalu i zapoznanie się z personelem i świadczoną pomocą. Pozwoli to na oswojenie się z salą porodową, położnymi, systemem pracy i współpracą w czasie porodu. Warto uwzględnić obciążenie danej placówki, aby nie było problemu z dostaniem się do niej na poród. Pary szukające bardziej komfortowych warunków mogą skorzystać z ofert komercyjnych klinik, jednak radziłbym o wcześniejsze zapoznanie się i z placówką, i personelem.

O tym możesz pomyśleć

Na tym etapie ciąży wiele przyszłych mam cierpi na problemy ze snem. Co możesz zrobić, aby poprawić jakość swojego snu?
- Zarezerwuj sypialnię na sen i seks,
- Często wietrz pokój, w którym spisz,
- Unikaj używania komputera i telefonu późnym wieczorem. Niech sypialnia będzie strefą wolną od świecących ekranów. Będzie to korzystne dla Twojego związku, poza tym badania pokazują, że używanie komputerów i urządzeń z ekranem późnym wieczorem wpływa negatywnie na sen,
- Wypróbuj ćwiczenia oddechowe i wizualizacje. Jeśli w ramach przygotowań do porodu wybierzesz hipnoterapię, techniki relaksacyjne pomogą ci w zasypianiu.

To ważne

Jak objawia się zespół niespokojnych nóg (zespół Wittmaacka-Ekboma)?

Na tym etapie ciąży, niektóre ciężarne odczuwają dziwne mrowienie w nogach, szczególnie w nocy lub podczas odpoczynku. To tzw. zespół niespokojnych nóg (zespół Wittmaacka-Ekboma, ang. restless legs syndrome, RLS).

Dolegliwość objawia się mrowieniem pod skórą, uczuciem pienienia się krwi w żyłach. Charakterystyczną cechą zespołu jest jego ustępowanie lub znaczne złagodzenie pod wpływem ruchu. Z uwagi, że dolegliwości związane są z odpoczynkiem, najczęściej nasilają się w nocy i towarzyszy im bezsenność. W efekcie nie możesz się wyspać, bo podczas nocy nieustannie poruszasz nogami.

Etiologia zespołu niespokojnych nóg jest zwykle nieznana. To neurologiczne schorzenie najczęściej ustępuje po porodzie. W ciąży nie podejmuje się leczenia farmakologicznego. Stosuje się postępowanie niefarmakologiczne oparte na zmianie trybu życia. Unikaj późnych posiłków, zastosuj ćwiczenia relaksacyjne, wyeliminuj - jeśli do tej pory tego nie zrobiłaś - czynniki mogące prowokować wystąpienie objawów RLS lub je nasilać tj. alkohol, kofeina, nikotyna, niektóre leki.

Czy wiesz, że...

Razem z lekarzem ginekologiem lub położną prowadzącą ciążę możesz już ustalić swój "plan opieki prenatalnej" i "plan porodu".

Twoja rozpiska powinna zawierać:

- plan wizyt kontrolnych,
- zalecanych badań w ciąży,
- Twoje preferencje dotyczące porodu.

Czy chcesz rodzić w szpitalu, czy w domu (lekarz lub położna powinni dać przyszłej mamie pełną informację o wybranym miejscu porodu obejmującą wskazania i przeciwwskazania)? Czy zależy Ci na stałej obecności bliskiej osoby? W jakiej pozycji chciałabyś rodzić? Jakich zabiegów i procedur medycznych chcesz uniknąć? Plany mogą, a nawet powinny być modyfikowane w trakcie ciąży i porodu w zależności od stanu Twojego zdrowia.

29 tydzień ciąży - który miesiąc? To siódmy miesiąc, a trzeci trymestr.

Dowiedz się więcej o 29 tygodniu ciąży:

  1. Jeśli masz ochotę i możliwość, wybierz się do kosmetyczki. Najlepiej wybrać jeden z salonów, który ma w swojej ofercie zabiegi dla przyszłych mam. Zrelaksujesz się i znów poczujesz atrakcyjna.

  2. Materac, na którym śpisz nie może być ani za miękki, ani za twardy. Twój kręgosłup jest już mocno przeciążony i bardzo potrzebuje nocnego odpoczynku, w jak najbardziej anatomicznym położeniu, bez przegięć w żadną stronę. Jeśli materac jest za twardy, pomóc może specjalna wyściółka lub koc włożony pod prześcieradło, a także sporo małych poduszek, które pomogą przyjąć wygodną pozycję.

  3. Czy partner chodzi z Tobą na zajęcia szkoły rodzenia? Przekonaj go do tego, nawet jeśli nie zdecydowaliście się na wspólny poród To pomoże oswoić lęk przed porodem, dostarczy ważnych informacji na temat końcówki ciąży, połogu, opieki nad dzieckiem. Godziny spędzone na zajęciach szkoły rodzenia bardzo zbliżają do siebie przyszłych rodziców i pomagają odnaleźć się w nowej roli. A jeśli przy porodzie towarzyszyła Ci będzie inna bliska osoba, ją też warto zaprosić na zajęcia. Niektóre szkoły przewidują spotkanie, na które zaprasza się przyszłych dziadków.

  4. Korci Cię, by kupować śliczne i słodkie ubranka dla noworodka? Pamiętaj, że dziecko w pierwszym okresie błyskawicznie rośnie i te stroje wystarczą zaledwie na kilka tygodni.

  5. Twój lekarz może zarządzić wizyty kontrolne co dwa tygodnie.

  6. Wiele kobiet w ciąży ma niezwykłe sny. Jedni tłumaczą to metafizyką, inni napięciem nerwowym przed zbliżającym się porodem. Swoich snów nie traktuj jak proroctw, ale możesz je spisywać, by po latach móc wspominać atmosferę tych niezwykłych tygodni. A propos - wiesz, że Twoje dziecko też śni? 70-80 proc. czasu jego snu zajmuje teraz faza REM - marzeń sennych.

Siódmy miesiąc

Siódmy miesiąc

Zaczynasz trzeci trymestr ciąży. Coraz częściej myśli wybiegają do dnia porodu. Czasem wydaje Ci się, że to zbyt blisko, czasem, że nieznośnie daleko.

W dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży dziecko jest...

W dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo