Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

36 tydzień ciąży: Twoje dziecko

36 tydzień ciąży: jak wygląda dziecko?
W 36 tygodniu ciąży meszek, który pokrywał ciało, stopniowo zanika. Maluch połyka zrzucony meszek - to m.in. z niego i z połykanego złuszczonego naskórka powstaje smółka, wydalana po porodzie. Utwardzają się kości czaszki. Maluch doskonali odruchy, np. odruch chwytania.

Dziecko płacze w Twoim brzuchu Za pomocą technologii ultradźwiękowej naukowcy i lekarze są w stanie zidentyfikować dźwięki, jakie wydaje płód w łonie matki. Niektóre z nich przypominają płacz. Podczas dokładnej obserwacji dziecka za pomocą USG można zauważyć drżenie dolnej wargi, tak charakterystyczne dla płaczącego malucha. Płacz to dla noworodków i niemowlaków ważne narzędzie komunikacji, dlatego nie powinien dziwić fakt, że umiejętność tę ludzkie płody posiadają już w łonie matki.

36 tydzień ciąży - poród
Dziecko pomału przygotowuje się do narodzin. Główka może już się kierować w stronę kanału rodnego, co sprawia, że dno macicy się obniża. Teraz łatwiej Ci będzie oddychać.

Jeśli spodziewasz się bliźniąt najprawdopodobniej urodzisz w tym tygodniu.

36 tydzień ciąży: waga dziecka
W 36 tygodniu ciąży dziecko od głowy po pupę ma ok. 34 cm, a całkowita jego długość to nawet 46-50 cm. Waży ok. 2700-2800 g i jest wielkości sałaty rzymskiej.

36 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Część kobiet zaczyna obawiać się porodu albo tego, jak poradzą sobie w nowej roli. Inne nie mogą się już doczekać narodzin dziecka. Aby ostatnie tygodnie wyczekiwania nie były tak uciążliwe, pomyśl o swoim stanie pozytywnie.

Dziewiąty miesiąc to powód do dużej radości! Dziecko jest już w pełni ukształtowane, rozwinięte i gotowe do przyjścia na świat. Zdecyduje się na to w najlepszej dla siebie chwili, niech jeszcze cieszy się bezpiecznym schronieniem Twojego brzucha. Na razie uzbroi się w cierpliwość i staraj się odpoczywać, relaksować. Kiedy urodzi się dziecko nie będziesz miała zbyt wiele czasu dla siebie.

36 tydzień - dolegliwości
Pod koniec ciąży trudno uniknąć obrzęków stóp, zwłaszcza jeśli termin porodu masz latem. Pod koniec dnia wymocz nogi w letniej wodzie z dodatkiem soli do kąpieli stóp. Po wysuszeniu delikatnie wetrzyj w niechłodzący, relaksujący żel. Możesz też wykonać ćwiczenie polegające na krążeniu stopami. Dużą ulgę przyniesie masaż. Użyj oliwy z oliwek i kilku kropel olejku miętowego. Jak najczęściej odpoczywaj z nogami uniesionymi powyżej tułowia. Jeśli po odpoczynku obrzęki nie ustępują lub nie ograniczają się tylko do nóg, koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Może to bowiem świadczyć o poważniejszych zaburzeniach krążenia lub chorobie nerek. W 36 tygodniu ciąży dłonie i twarz mogą nieco spuchnąć.

36 tydzień - ruchy dziecka
Jest ono coraz większe, dlatego odczujesz zmiany w ruchach. Zamiast konkretnych kopnięć odczujesz ból, wiercenie się, twardnienie macicy. Jeśli masz starsze dziecko/dzieci porozmawiajcie o tym, że przez kilka dni nie będzie Cię w domu. Zadbaj o to, aby młodsze rodzeństwo nie czuło się zaskoczone tym, że najpierw znikasz, a po kilku dniach pojawiasz się z dzidziusiem na rękach.

Pytanie do porodu

W jakich okolicznościach wykonuje się tzw. awaryjne cesarskie cięcie?

Dr n. med. Grzegorz Południewski: lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- W niektórych powikłaniach ciąży już przed terminem porodu pojawiają się zmiany w łożysku lub w krążeniu płodu, które mogą grozić niedotlenieniem. Tak dzieje się w zatruciu ciążowym, konflikcie serologicznym, cukrzycy ciężarnych i wielu innych schorzeniach. W takiej sytuacji lepiej zakończyć ciąże wcześniej, aby uniknąć groźnych powikłań w czasie porodu. Termin wykonania takiego cięcia jest uzależniony od stanu ciężarnej i jej płodu. Zawsze staramy się, aby do porodu doszło jak najpóźniej, po to, aby dziecko urodziło się dojrzalsze.

O tym możesz pomyśleć

-W Polsce teoretycznie nie wykonuje się cesarskiego cięcia na życzenie. W praktyce są sposoby, by cesarkę sobie "załatwić". Czy tak rzeczywiście jest bezpieczniej lub też lepiej urodzić dziecko? Kontrowersje. Cesarka na życzenie
-Baby blues co to - takie pytanie zadają najczęściej świeżo upieczone mamy, które podejrzewają, iż syndrom ten u nich występuje. Inną nazwą tego schorzenia jest smutek poporodowy, który najlepiej oddaje stan w jakim może znaleźć się kobieta, która urodziła dziecko. Jest to bezpośrednio związane z wahaniami w gospodarce hormonalnej wywołanymi tak silnym zjawiskiem dla naszego organizmu jakim niewątpliwie jest poród. Psychika kobiety po takim doświadczeniu bywa bardzo rozchwiana, dlatego też stany anormalne jak: duży smutek, uczucie straty, ogólne głębokie przygnębienie oraz towarzysząca im płaczliwość są bardzo częstym zdarzeniem. Czytaj więcej:Baby blues - czym jest, jakie są podstawowe objawy i jak sobie z nim radzić?

To ważne

Przygotuj teczkę z dokumentami

Teczka z niezbędnymi dokumentami do porodu powinna już być przygotowana. Najlepiej trzymaj ją w torbie przygotowanej do zabrania ze sobą do szpitala.

Jeżeli do tej pory nie spakowałaś waszych rzeczy, przeczytaj na stronie internetowej wybranego przez siebie szpitala informację o tym, co dokładnie powinnaś ze sobą zabrać.

Gdybyś nie znalazła takich informacji, to pamiętaj, że najważniejsze, abyś w dniu porodu miała przy sobie:

- dowód tożsamości (np. dowód osobisty, paszport),
- karta przebiegu ciąży,
- NIP pracodawcy (pacjentki nieposiadające ubezpieczenia, ale posiadająca obywatelstwo polskie oraz miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, które nie ukończyły 18 roku życia posiadają prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych).

Zabierz ze sobą wyniki badań z okresu ciąży. Najważniejsze to:

- grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał),
- morfologia i badanie moczu - z ostatnich sześciu tygodni,
- HBS Ag - wykonane w ciąży lub zaświadczenie o szczepieniu WZW B,
- WR - wykonane w ciąży,
- wynik posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku nosicielstwa bakterii Streptoccocus agalactiae (paciorkowiec typu B) - wykonanego po 35 tygodniu ciąży,
- wszystkie wyniki badań USG wykonane w ciąży,
- inne istotne wyniki badań i/lub konsultacji np.: konsultacja okulistyczna, kardiologiczna, ortopedyczna itd.

Gdyby zdarzyła się taka sytuacja, że w pośpiechu nie uda Ci się skompletować wszystkich badań, najważniejsze, abyś zabrała ze sobą kartę ciąży, są tam na bieżąco wpisywane przez lekarza Twoje wyniki badań. Do przyjęcia do porodu nie jest potrzebne skierowanie.

Czy wiesz, że...

Szacunkowa waga dziecka, obliczana dzięki pomiarom wykonanym podczas USG, obarczona jest błędem wynikającym z niedoskonałości obliczeń.

Nie zdziw się, jeśli Twoje dziecko po porodzie okaże się np. 300 g cięższe lub lżejsze niż sugerowana waga podczas ostatniego badania USG. Rzeczywista masa urodzeniowa może różnić się od tej szacowanej nawet o kilkaset gramów. Oszacowana masa płodu w 36 tygodniu ciąży pozwoli przypuszczać czy Twoje dziecko podczas porodu będzie ważyło mniej lub więcej niż statystyczny noworodek, czyli około 3,5 kg.

36 tydzień ciąży - który to miesiąc? To ostatni, dziewiąty, miesiąc ciąży.

Dowiedz się więcej o 36 tygodniu ciąży:

  1. Oznakami zbliżającego się porodu są regularne, przybierające na sile skurcze, odejście wód płodowych. Jeśli zaobserwujesz te objawy, zadzwoń do swojego lekarza lub położnej lub jedź do szpitala. Jeśli zauważysz śluz zabarwiony na różowo czy z pasemkami krwi znaczy, że odszedł czop śluzowy zamykający kanał szyjki macicy - to jeden z symptomów, że ciało przygotowuje się do porodu.

  2. Twój brzuch może się "obniżyć". Dziecko wstawia się powoli w kanał rodny, a to znaczy, że w nadbrzuszu robi się więcej miejsca. Nareszcie łatwiej odetchnąć! Może się też skończyć zgaga.

  3. Jeśli masz już starsze dziecko, być może jesteś pełna obaw o to, czy będziesz potrafiła swoje dzieci kochać jednakowo mocno. Nie bój się, to wszystko przyjdzie naturalnie. Zaufaj sobie, jako matce.

  4. W ostatnich tygodniach ciąży powinno się wykonać wymaz z pochwy i sprawdzić, czy nie ma zakażenia chorobotwórczymi bakteriami lub drożdżakami. Będzie jeszcze szansa wyleczyć je przed porodem. Nie wszystkie infekcje przebiegają z wyraźnymi objawami, trzeba to sprawdzić. Dziecko będzie przeciskać się kanałem rodnym i w razie infekcji pochwy mogłoby zostać zakażone.

  5. Spakuj już torbę do szpitala. Musisz mieć w niej rzeczy osobiste, ubranko dla dziecka i siebie (na 3 dni), chłonne podpaski, nawilżane chusteczki dla niemowląt, butelkę wody mineralnej, a także dokumenty i wyniki badań. Dowiedz się, czy Twój szpital zapewnia pieluszki i kosmetyki dla dziecka.

  6. Naładujcie baterie w aparacie fotograficznym! Może się niedługo przydać do uwieczniania najważniejszych chwil w Waszym życiu.

Ósmy miesiąc

Ósmy miesiąc

Ósmy miesiąc to generalna próba cierpliwości przyszłej mamy. Brzuch imponujący, ciało zmęczone, ale najbardziej doskwiera bezczynne czekanie na... dziewiąty miesiąc.

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko jest...

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.