Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

34 tydzień ciąży: Twoje dziecko

Jak wygląda dziecko? Jest coraz większe, nie może już swobodnie się ruszać. Kiedy chce się lekko przeciągnąć, musi obrócić się na bok. Od 34 tygodnia ciąży będzie przybierać około 200 gramów tygodniowo.

Dziecko ma niebieskie oczy, proces pigmentacji tęczówki zakończy się gdy oczy dziecka będą miały kontakt ze światłem przez kilka tygodni po urodzeniu.

W 34 tygodniu ciąży układ pokarmowy jest już rozwinięty. Skóra jest gładka i różowa. Zanika meszek na twarzy. Paznokcie rąk sięgają końców palców, są już tak długie, że dziecko może się nawet podrapać.

Jeżeli dziecko jest chłopcem, jego jądra w tym tygodniu ciąży schodzą do moszny. U dziewczynek rozwijają się jajniki.

Meszek płodowy, nazywany również lanugo w ósmym miesiącu ciąży zaczyna znikać. W niektórych przypadkach zdarza się jednak, że noworodek przychodzi na świat pokryty specyficznym, delikatnym meszkiem. Nie jest to powód to obaw. Owłosienie tego typu znika pod wpływem wycierania w ciągu pierwszych tygodni życia.

Co jeszcze dzieje się z dzieckiem w 34 tygodniu ciąży?
- Dziecko zaczyna układać się w pozycji główkowej
- Ma coraz twardsze kości, ale czaszka jest dość elastyczna, a jej kości nie są w pełni zespolone. Tak już będzie aż do porodu. Dzięki temu główka łatwiej przeciska się przez wąski kanał rodny
- Wciąż intensywnie rozwija się układ oddechowy. Gdyby dziecko urodziło się w tym tygodniu ciąży będzie wcześniakiem i będzie wymagało wspomagania

34 tydzień ciąży - poród. Ta ewentualność nie zagraża już zdrowiu dziecka. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że maluszek będzie się rozwijał w pełni normalnie.

34 tydzień waga dziecka. Dziecko waży około 2200-2300 g. Mierzy około 50 cm. Jest wielkości kantalupy.

34 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

34 tydzień ciąży - twoja waga Przybierasz około 600 gramów tygodniowo. Prawdopodobnie masz już na plusie od 10 do 12 kilogramów. W 34 tygodniu ciąży brzuch może wyraźnie się powiększyć.

Możesz zauważyć rozstępy na brzuchu. W wyniku szybkiego tycia dochodzi do rozciągnięcia lub zerwania włókien kolagenowych. Natłuszczaj skórę kosmetykami odpowiednimi dla kobiet w ciąży.

Możesz już odczuwać silniejsze i częstsze skurcze przepowiadające, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Macica przygotowuje się do porodu. Przygotuj się na to, że w kolejnych tygodniach skurcze będą intensywniejsze, czasami brzuch może cię boleć, jak przed miesiączką.

Zdarza się, że kobiety w zaawansowanej ciąży cierpią na koszmary. Sny te są prawdopodobnie wynikiem lęków, oczekiwań i obaw, które mogą Ci towarzyszyć w myślach.

Jeśli masz skłonność do obrzęków, kontroluj ciśnienie tętnicze. W przypadku nadciśnienia 140/90 jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Pewnie zależy Ci na ochronie krocza przed nacięciem i pęknięciem, przygotuj zawczasu stosowną deklarację, którą przekażesz położnej, gdy przyjedziesz do porodu.

Pytanie do lekarza

Kiedyś uważało się, że lepiej urodzić wcześniaka w siódmym miesiącu ciąży niż w ósmym. Skąd wzięło się takie przekonania, podczas gdy wiadomo, że każdy dzień dłużej w łonie matki jest dla dziecka bezcenny?

Dr n. med. Grzegorz Południewski: lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- Takie opinie były, ale nie przekładało się to na rokowanie dziecka. O nim decyduje dojrzałość płodu. Im biologicznie ciąża jest dojrzalsza tym lepiej dla dziecka. Mniej ważna jest nawet masa płodu, gdyż nawet dzieci z bardzo niską wagą urodzeniową, a w większej dojrzałości lepiej radzą sobie w pierwszych dniach życia.

O tym możesz pomyśleć

- Od 2000 roku odsetek cesarskich cięć wzrósł w Polsce z niespełna 20 proc. do ponad 42 proc. w 2014 roku. Te dane niepokoją i rodzą pytania: czy Polki potrzebują kampanii edukacyjnej przeciwko cesarskim cięciom na życzenie? Dlaczego kobiety uciekają przed porodem naturalnym? jakie są wady i zalety porodu siłami natury i przez cesarskie cięcie? Na te pytania odpowiada psycholog i dyplomowana położna Izabela Dembińska w tekście "Położna: Niezależnie od drogi, jaką na świat przyszło twoje dziecko, jesteś w pełni wartościową mamą, a przed tobą tyle samo wyzwań, radości i trudów macierzyństwa".

34 tydzień ciąży: wyprawka dla dziecka

- Jeśli nie macie jeszcze łóżeczka, a planujecie je kupić, to teraz jest pora zastanowić się nad wyborem. Czym się kierować podczas dokonywania zakupu? Jakie cechy powinno posiadać łóżeczko? Kupić model tradycyjnego łóżeczka, czy z dodatkowym wyposażeniem? Przeczytajcie, zanim wybierzecie się na zakupy.

- Ochraniacze na szczebelki do niemowlęcego łóżeczka są modne i estetyczne. Jeśli się na nie zdecydujesz, upewnij się, że są dobrze przywiązane. Im mniej pluszaków, kocyków, poduszek, innych materiałowych przedmiotów w dziecięcych łóżeczkach i kołyskach, tym lepiej dla maleństwa.

To ważne

Czy znieczulenie zewnątrzoponowe poradzi sobie z bólem porodowym?

Im bliżej porodu, tym częściej zadajesz sobie pytanie czy wytrzymasz ból. Odczuwanie bólu podczas porodu to sprawa bardzo indywidualna. Dla jednych kobiet jest on niewyobrażalny, inne twierdzą, że wcale tak bardzo nie boli. Bardzo boleśnie odczuwany poród może być przyczyną długotrwałego urazu, depresji poporodowej czy wręcz psychicznego odrzucenia dziecka.

Najpopularniejszy i najskuteczniejszy sposób uśmierzenia bólu to znieczulenie zewnątrzoponowe. Podane w odpowiednim momencie przyspiesza rozwieranie się szyjki macicy, zmniejsza stres matki, poprawia ogólny stan dziecka w sytuacjach, w których ból i stres utrudniają postęp porodu. Znieczulenie blokuje przewodzenie bodźców bólowych z macicy do mózgu. Przy odpowiedniej dawce nie zakłóca jednak przewodzenia bodźców czucia ani dotyku. Dlatego kiedy zacznie działać, nie powinnaś odczuwać bólu od pasa w dół (a przynajmniej ból znacznie osłabnie), ale będziesz czuła nogi i będziesz mogła chodzić.

Znieczulenie zewnątrzoponowe stosuje się na prośbę rodzącej, ale czasem istnieją dodatkowe wskazania lekarskie. Jest ono korzystne przy:

- nadciśnieniu tętniczym,
- przy padaczce lub astmie (gdy ból porodowy może wywołać atak),
- a także wtedy, gdy szyjka rozwiera się z trudem.

Przeciwwskazań oprócz braku odpowiedniego sprzętu czy wykwalifikowanego lekarza jest niewiele. Nie mogą się znieczulać kobiety z poważnymi zaburzeniami krzepnięcia krwi, ze stanem zapalnym okolicy lędźwiowej ani z poważnym zakażeniem ogólnym. Jeśli masz tatuaż w okolicy lędźwiowej, spytaj wcześniej anestezjologa, czy nie będzie on stanowić problemu przy znieczuleniu.

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest niepłatne. Na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia znajduje się informacja, że znieczulenie porodu jest finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia - zgodnie ze wskazaniami medycznymi, w oparciu o Katalog JGP od 2008 roku. Koszt znieczulenia zewnątrzoponowego do porodu został włączony w wycenę grupy N01 - Poród, która uzyskała wycenę 33 pkt (ok. 1680 zł).

Pobieranie od pacjentek dodatkowej opłaty za znieczulenie porodu jest niezgodne z obowiązującymi przepisami. Jeśli zdecydujesz się na znieczulenie, powiedz o Tym położnej jeszcze przed porodem. Przed zabiegiem porozmawia z Tobą lekarz anestezjolog. Otrzymasz niezbędne informacje na temat interwencji. Znieczulenie porodu możliwe będzie dopiero po pisemnym wyrażeniu przez Ciebie prośby o jego wykonanie.

Czy wiesz, że...

34 tydzień ciąży a poród. Drobna miednica może przeszkodzić w porodzie naturalnym

Oceniając, czy kobieta jest zdolna urodzić drogami natury, lekarz bierze pod uwagę wzrost i budowę matki. I nie chodzi tu tylko o szerokość bioder, widoczną gołym okiem, ale o wymiary miednicy, które sprawdza się za pomocą specjalnego cyrkla położniczego. Kolejna sprawa to wielkość dziecka, oceniana na podstawie badania lekarskiego i USG. Jeśli porówna się jedne parametry z drugimi, to można ocenić, czy są szanse na poród drogami natury. USG pozwala oszacować wagę dziecka tylko w przybliżeniu (błąd sięga czasem 0,5 kg).

34 tydzień ciąży, który to miesiąc? To ósmy miesiąc ciąży.

Dowiedz się więcej o 34 tygodniu ciąży:

  1. Spisz na kartce wszystkie pytania o poród, jakie chcesz zadać swojemu lekarzowi. Jeśli pracuje w wybranym przez Ciebie szpitalu, dowiedz się, czy jest szansa, by asystował przy Twoim porodzie. Zorientuj się, czy możesz prosić konkretna położną o towarzyszenie w porodzie, jeśli tak spotkajcie się choć raz przed porodem, żeby się lepiej poznać, porozmawiać o oczekiwaniach i możliwościach ich realizacji.

  2. Twój partner stał się kłótliwy i nerwowy? Nie denerwuj się. Pewnie bardzo to wszystko przeżywa, być może nie potrafi poradzić sobie z lękiem o Ciebie i dziecko, z zupełnie nowymi emocjami. Ty masz stały kontakt z dzieckiem, jest dla Ciebie częścią Twojego ciała. Mężczyzna może jedynie wyobrażać sobie to wszystko, co dla Ciebie w posiadaniu dziecka już stało się tak bardzo realne.

  3. Jeśli zaczynasz mieć serdecznie dość bycia w ciąży, zrób sobie przerwę od wszelkich ciążowych lektur, zajęć i zmartwień. Wyciągnij zdjęcia z wakacji, zrób sobie maseczkę, pójdź na spacer słuchając płyty, do której dawno nie wracałaś. Złap dystans.

  4. Jeśli doskwierają Ci hemoroidy poradź się lekarza. Nie wstydź się, to normalny, powszechny problem. Mają go i kobiety i mężczyźni. Twój lekarz może znać go z autopsji...

  5. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli wydzielina pochwowa zmieni konsystencję, objętość lub kolor. Jeśli zauważyłaś plamienie, jedź do szpitala.

  6. Być może czujesz się już strasznie ciężka, pamiętaj jednak, że przy prawidłowym przyroście masy ciała w ciąży, tylko niewielka część dodatkowych kilogramów to tkanka tłuszczowa (którą spalisz w okresie karmienia). Pod koniec ciąży dziecko waży ok. 3 kg, płyn owodniowy 1 kg, łożysko 0,6 kg, dodatkowa porcja płynów i krwi nawet 3,5 kg, powiększone piersi do 1 kg, macica aż 1 kg, a tkanka tłuszczowa niecałe 3 kg.

Ósmy miesiąc

Ósmy miesiąc

Ósmy miesiąc to generalna próba cierpliwości przyszłej mamy. Brzuch imponujący, ciało zmęczone, ale najbardziej doskwiera bezczynne czekanie na... dziewiąty miesiąc.

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży dziecko jest...

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.