Objawy odry u dziecka. Jak postępować podczas choroby?

Odra jest jedną z chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Charakterystycznymi objawami choroby są: wysypka, kaszel i wysoka gorączka. Jak wygląda proces leczenia w przypadku odry?

Odra: objawy u dzieci. Przebieg choroby u dzieci i dorosłych

Odra znana jest bardziej jako choroba zakaźna wieku dziecięcego, jednak równie dobrze może się nią zakazić osoba dorosła. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku objawy są takie same, jednak da się zaobserwować, że dziecięcy organizm zdecydowanie lepiej radzi sobie ze zwalczaniem zakażenia. U osób dorosłych zmagających się z odrą zdarza się nawet konieczność hospitalizacji, częściej występują też poważne powikłania. Zachorowanie na nią jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, u których wirus może wywołać poronienie lub przedwczesny poród

Zobacz też: Ból ucha u dziecka: domowe metody łagodzenia dolegliwości

Objawy odry u dziecka: jak je rozpoznać?

Odra wywoływana jest przez wirus, który przenosi się drogą kropelkową oraz przez styczność z wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej lub moczem chorego. Możliwe jest także przeniesienie zakażenia rękami po dotknięciu przedmiotów lub powierzchni, z którymi miała kontakt wydzielina chorego. Okres w którym chory najintensywniej zaraża to od około 4 dni przed wystąpieniem objawów do 4 dni po ich ujawnieniu. 

Stopień zakaźności odry jest bardzo wysoki - po zetknięciu z tym wirusem, zachoruje więcej niż 90 proc. osób. Najczęściej zapadają na nią niemowlęta (między 6 a 12 miesiąca życia, czyli de facto przed pierwszą dawką szczepienia), a także dzieci w wieku do 15 lat, którym nie podano dawek przypominających szczepionki. Największe niebezpieczeństwo stanowi odra dla dzieci do 5 roku życia, które nie mają jeszcze całkowicie wykształconego układu immunologicznego.

Jak rozpoznać pierwsze objawy odry? Otóż, u dziecka da się zaobserwować je około 10 dni po zakażeniu:

Odra: jak przebiega leczenie?

Choć odra jest chorobą zakaźną znaną od wielu lat, to wciąż nie ma na nią lekarstwa. Lekarz rozpoznając odrę u dziecka lub dorosłego zalecić może jedynie leczenie objawowe. Oznacza to, że konieczne będzie stosowanie ogólnodostępnych leków przeciwgorączkowych, które pomogą zbić temperaturę. Do tego mogą dołączyć preparaty pomagające uporać się z uciążliwym, suchym kaszlem i bólem gardła. Jeśli pojawi się zapalenie spojówek, wówczas warto przemywać oczy roztworem soli fizjologicznej. Chory powinien na czas choroby pozostać w domu.

Zobacz też: Koronawirus u dzieci. Lekarze ostrzegają przed niespecyficznym objawem

Szczepienia przeciwko odrze: dlaczego są tak ważne?

Odra jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród dzieci według danych WHO. Dzięki wprowadzeniu programów obowiązkowych szczepień zdołano w znaczący sposób ograniczyć śmiertelność z jej powodu w latach 1999-2008.

Szczepionka przeciw odrze występuje w postaci połączonej, co oznacza że podając jeden preparat dziecko uzyskuje odporność przeciw odrze, śwince i różyczce (tzw. MMR). Szczepionka w swoim składzie zawiera żywe, osłabione wirusy.

Niestety, w ostatnich latach przez liczne zaniechania obowiązku szczepień obserwujemy nawrót odry, na którą co roku zapada coraz więcej dorosłych i dzieci. Nieszczepione dzieci są bardziej narażone na zachorowanie, ale także na wystąpienie poważnych powikłań po odrze. Należą do nich m.in.:

  • zapalenie płuc wywołane nadkażeniem bakteryjnym
  • zapalenie ucha środkowego
  • zapalenie mięśnia sercowego
  • zapalenie mózgu
  • podostre stwardniające zapalenie mózgu.
Zobacz wideo Czy szczepionki chronią przed zachorowaniem?







Więcej o:
Copyright © Agora SA