Plamienie implantacyjne - kiedy, ile trwa, objawy
Plamienie implantacyjne, zwane również krwawieniem implantacyjnym, nie występuje u wszystkich przyszłych mam. Szacuje się, że doświadcza go zaledwie ok. 25 proc. pań, które zachodzą w ciążę.
Co nazywamy plamieniem implantacyjnym?
Krwawienie implantacyjne to krwawienie, które może nastąpić, gdy zarodek, zagnieżdżając się w macicy, uszkodzi naczynie krwionośne błony śluzowej tego organu. Na początku ciąży śluzówka jest bowiem bardzo mocno przekrwiona, na co ma wpływ podwyższony poziom progesteronu i estrogenów.
Plamienie implantacyjne - jak wygląda? Jak je odróżnić od miesiączki?
Krwawienie implantacyjne występuje zazwyczaj pomiędzy owulacją a terminem spodziewanej miesiączki lub właśnie wtedy, kiedy powinna ona nastąpić. Z tego powodu wiele kobiet myli je z menstruacją. Jak zatem stwierdzić, czy to miesiączka, czy krwawienie implantacyjne? Kolor jest jedną z rzeczy, które powinny zwrócić twoją uwagę. Krew miesięczna ma intensywną, czerwoną barwę. Plamienie związane z implantacją ma kolor jasnoróżowy, brązowawy lub brunatny. Jest również zdecydowanie bardziej skąpe niż okres i nie występują w nim skrzepy krwi. Kolejną rzeczą, na którą powinnaś zwrócić uwagę, jest to, ile krwawienie trwa. Jeśli rzeczywiście związane jest z zagnieżdżeniem zarodka, powinno trwać od kilku godzin do maksymalnie 3 dni. Miesiączka jest dłuższa, przyjmuje się, że przeciętnie trwa ok. 5 dni. Podczas miesiączki większość kobiet doświadcza silniejszych bądź lżejszych skurczów i bólu w podbrzuszu, zwykle ma też inne, często indywidualne dolegliwości. Jeśli obserwujesz u siebie plamienie implantacyjne, ból brzucha nie powinien wystąpić.
Krwawienie implantacyjne - co dalej?
Gdy taki objaw u ciebie wystąpi, należy ograniczyć na kilka dni aktywność seksualną oraz wstrzymać się z uprawianiem sportu. Niedługo po wystąpieniu plamienia implantacyjnego powinnaś zaobserwować pierwsze objawy ciąży - wrażliwość na zapachy, zaburzenia smaku, poranne mdłości, tkliwość piersi bądź nieustające poczucie zmęczenia. Powinnaś niebawem udać się do swojego ginekologa, aby potwierdził, że rzeczywiście przyczyną krwawienia była implantacja zarodka. Muszą zostać wykluczone inne ewentualne przyczyny, takie jak ciąża pozamaciczna, niedobory hormonalne (np. niski poziom progesteronu) lub choroby.
Może cię również zainteresować: Czy są objawy, po których rozpoznasz ciążę, zanim zrobisz test ciążowy? Dla niecierpliwych
-
Nauka w klasach 1-3 wraca do trybu zdalnego. Niedzielski: "mały kroczek w tył"
-
Agata Młynarska świętuje urodziny syna. Nie widzieli się ponad rok. "Wiem, że jest szczęśliwy ze swoją fantastyczną żoną"
-
Powrót dzieci do szkół pod koniec marca bądź w kwietniu. Adam Niedzielski: "Sytuacja potoczyła się w innym kierunku"
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Do kiedy ulga na dziecko? Możesz dostać zwrot nawet jeśli twoje dziecko jest już pełnoletnie
- Polska mama z Austrii: Do porodu potrzebowałam jedynie własnej szczoteczki do zębów
- Nowe obostrzenia w Polsce. Konferencja ministra zdrowia. "Trzecia fala się rozpędza"
- Rok temu urodziło się dziecko ze wściekłym wyrazem twarzy. "Nie dajcie się zwieść fotografii, dziewczynka jest słodka"
- "Lalka" Bolesława Prusa - streszczenie lektur, plan wydarzeń, problematyka. Pewniak maturalny
- Zmiany w procesach z udziałem dzieci. Koniec "biało-czarnych kartek"