Plamienie implantacyjne - kiedy, ile trwa, objawy

Plamienie implantacyjne, krwawienie implantacyjne to jeden z najwcześniejszych sygnałów, który może dawać organizm kobiety, kiedy jest w ciąży. Plamienie implantacyjne - ile trwa? Kiedy występuje? Jak odróżnić je od miesiączki?
Zobacz wideo

Plamienie implantacyjne, zwane również krwawieniem implantacyjnym, nie występuje u wszystkich przyszłych mam. Szacuje się, że doświadcza go zaledwie ok. 25 proc. pań, które zachodzą w ciążę. 

Co nazywamy plamieniem implantacyjnym?

Krwawienie implantacyjne to krwawienie, które może nastąpić, gdy zarodek, zagnieżdżając się w macicy, uszkodzi naczynie krwionośne błony śluzowej tego organu. Na początku ciąży śluzówka jest bowiem bardzo mocno przekrwiona, na co ma wpływ podwyższony poziom progesteronu i estrogenów.  

Plamienie implantacyjne - jak wygląda? Jak je odróżnić od miesiączki?

Krwawienie implantacyjne występuje zazwyczaj pomiędzy owulacją a terminem spodziewanej miesiączki lub właśnie wtedy, kiedy powinna ona nastąpić. Z tego powodu wiele kobiet myli je z menstruacją. Jak zatem stwierdzić, czy to miesiączka, czy krwawienie implantacyjne? Kolor jest jedną z rzeczy, które powinny zwrócić twoją uwagę. Krew miesięczna ma intensywną, czerwoną barwę. Plamienie związane z implantacją ma kolor jasnoróżowy, brązowawy lub brunatny. Jest również zdecydowanie bardziej skąpe niż okres i nie występują w nim skrzepy krwi. Kolejną rzeczą, na którą powinnaś zwrócić uwagę, jest to, ile krwawienie trwa. Jeśli rzeczywiście związane jest z zagnieżdżeniem zarodka, powinno trwać od kilku godzin do maksymalnie 3 dni. Miesiączka jest dłuższa, przyjmuje się, że przeciętnie trwa ok. 5 dni. Podczas miesiączki większość kobiet doświadcza silniejszych bądź lżejszych skurczów i bólu w podbrzuszu, zwykle ma też inne, często indywidualne dolegliwości. Jeśli obserwujesz u siebie plamienie implantacyjne, ból brzucha nie powinien wystąpić. 

Krwawienie implantacyjne - co dalej?

Gdy taki objaw u ciebie wystąpi, należy ograniczyć na kilka dni aktywność seksualną oraz wstrzymać się z uprawianiem sportu. Niedługo po wystąpieniu plamienia implantacyjnego powinnaś zaobserwować pierwsze objawy ciąży - wrażliwość na zapachy, zaburzenia smaku, poranne mdłości, tkliwość piersi bądź nieustające poczucie zmęczenia. Powinnaś niebawem udać się do swojego ginekologa, aby potwierdził, że rzeczywiście przyczyną krwawienia była implantacja zarodka. Muszą zostać wykluczone inne ewentualne przyczyny, takie jak ciąża pozamaciczna, niedobory hormonalne (np. niski poziom progesteronu) lub choroby

 Może cię również zainteresować: Czy są objawy, po których rozpoznasz ciążę, zanim zrobisz test ciążowy? Dla niecierpliwych

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.