Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

2 tydzień ciąży

Zapłodnienie

W Twoim organizmie wzrasta poziom estrogenów - hormonów gwarantujących wzrost śluzówki w macicy. Naturalna wydzielina z pochwy zmienia konsystencję na bardziej płynną i przezroczystą. Drugi tydzień cyklu to tzw. faza przedowulacyjna: trwa od końca miesiączki do momentu uwolnienia jajeczka. Czasami już pod koniec tego tygodnia, jeśli np. masz krótkie cykle, może rozpocząć się okres płodny. Zauważysz rzadki, przejrzysty, rozciągliwy śluz. Umożliwia on plemnikom łatwiejszą wędrówkę do komórki jajowej.

Współżycie w tym czasie ma coraz większą szansę zakończyć się ciążą, najczęściej na 24 godziny przed owulacją. W jajnikach powiększa się i pęka jeden z pęcherzyków zawierających komórkę jajową. Moment jego pęknięcia i uwolnienia komórki nazywamy owulacją (jajeczkowaniem). Owulacja zwykle wypada na 14 dni przed następną miesiączką, czyli przy cyklach 28-dniowych jest to 14 dzień cyklu, licząc od pierwszego dnia miesiączki. Oczywiście czasem owulacja ma miejsce w inny dzień, dlatego można kupić w aptece testy owulacyjne (podobne do testów ciążowych) i sprawdzać, kiedy dokładnie wypadną dni płodne.

By doszło do zapłodnienia, plemnik musi spotkać się z jajeczkiem. Komórka jajowa może być zapłodniona tylko przez kilkanaście godzin (maksymalnie 24 godz.) od owulacji. Dlatego współżycie przed jej wystąpieniem ma największą szansę na ciążę, gdyż plemniki są bardziej żywotne - mogą czekać na jajeczko w drogach rodnych kobiety nawet 6 dni. Najlepiej, by zawczasu oczekiwały na dojrzewające jajeczko.

2 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Jeśli planujecie ciążę, starajcie się uprawiać seks co dwa, trzy dni, a gdy zauważysz śluz płodny - codziennie. Współżycie w niektórych pozycjach sprzyja zapłodnieniu. Najlepsze do zajścia w ciążę są pozycje, kiedy partnerka leży na plecach i dochodzi do wytrysku nasienia w pochwie. Po seksie poleż przez 15 minut - to zwiększy szansę na to, by nasienie dostało się do szyjki macicy.

Wiele kobiet nie czuje momentu owulacji, inne mierzą się z towarzyszącym jej dyskomfortem. Objawy, które mogą świadczyć o wystąpieniu jajeczkowania, to:
- podwyższenie temperatury ciała, które następuje po uwolnieniu komórki jajowej. Temperatura ciała powinna być mierzona nie tylko systematycznie, ale i dokładnie, zawsze o tej samej porze, tym samym termometrem, w tym samym miejscu (usta, pacha, odbyt),
- obecność śluzu szyjkowego w pochwie oraz zmiana jego koloru i konsystencji (staje przeźroczysty, ciągnący, śliski),
- ból owulacyjny, który pojawia się w okolicy jajnika, najczęściej po jednej stronie. Towarzyszy on uwolnieniu komórki jajowej z pęcherzyka Graffa,
- plamienia owulacyjne (krew widoczna na bieliźnie lub wkładce),
- tkliwość piersi, związana z wysokim poziomem estrogenów,
- wzrost libido.

W czasie starań o dziecko zadbaj o swoją kondycję psychiczną. Dużo rozmawiaj z przyszłym tatą. Nie tylko o ciąży, ale także o tym, jak wyobrażacie sobie podział ról po narodzinach potomka. Rozmawiajcie o wątpliwościach i obawach - to normalne, wszyscy przyszli rodzice je mają!

W 2 tygodniu ciąży test ciążowy niczego jeszcze nie wykaże. Warto się wysypiać, odżywiać racjonalnie.

Pytanie do lekarza

Podobno, jeśli do stosunku dojdzie przed owulacją to są większe szanse, że urodzi się dziewczynka, a jeśli w trakcie lub zaraz po owulacji, to urodzi się chłopiec. Jest na to medyczne wytłumaczenie?

Dr n. med. Grzegorz Południewski, lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- O planowaniu płci przyszłego potomstwa marzy wiele par, ale nie tak łatwo tego dokonać. Jeden ze sposobów zakłada, że plemniki zawierające chromosom Y ( męski) są lżejsze od tych zawierających X (żeński). Ta niewielka różnica wagi pozwala plemnikom Y szybciej dotrzeć do komórki jajowe. Dlatego po owulacji gdy dopływają plemniki to w „czołówce peletonu” może być więcej plemników Y – lżejszych. W praktyce ta metoda działa słabo i niestety niczego nie gwarantuje.

O tym możesz pomyśleć

- Jeśli staracie się o dziecko, możesz pomyśleć o termometrze owulacyjnym. Dzięki termometrowi owulacyjnemu możesz określić, kiedy przypadają dni płodne i owulacja. Podczas cyklu miesiączkowego temperatura ciała kobiety ulega niewielkim wahaniom. Pod wpływem działania hormonów na kilka dni przed owulacją nieznacznie spada, a po owulacji wzrasta. Odnotowywana w cyklu menstruacyjnym faza temperatur wyższych i fazę temperatur niższych pozwala wyznaczyć moment owulacji. Termometr owulacyjny jest przydatny zwłaszcza w sytuacji, gdy cykle są nieregularne lub wydłużone.
Możesz również skorzystać z komputerów płodności. Temperaturę mierzy się pod językiem przy pomocy sensora, który jest zintegrowany z urządzeniem. Urządzenia zapisują każdy pomiar, przez co ilustrują dokładny przebieg każdego cyklu. Są one bardziej precyzyjne, a i skuteczne (skuteczność w wyznaczaniu dnia owulacji wynosi ponad 99 proc.).

- Dieta może być sposobem na poprawienie parametrów nasienia czy wyregulowanie cyklu. U mężczyzn ważnymi składnikami są cynk i selen, biorą udział w prawidłowym procesie tworzenia plemników czyli sprzyjają temu, że komórki rozrodcze są zdrowe. Niedobór cynku powoduje obniżenie poziomu testosteronu i zmniejszenie ilości nasienia. Ars amandi podpowiada aby cynku i selenu szukać w ostrygach i podawać przy okazji romantycznej kolacji, ale ponieważ nie jest to popularny składnik polskiej diety, to zalecam sięganie po orzechy (brazylijskie, włoskie) nasiona, pestki np. dyni, kasze. To najlepsze nośniki cynku i selenu. Więcej o diecie płodności: "Najszybciej zachodzą w ciążę kobiety, których waga mieści się między 20 a 24 BMI". Dieta na płodność

To ważne

Starając się o dziecko nie tylko Ty musisz zadbać o to, aby przygotować swój organizm do ciąży. Panowie, aby dziecko spłodzić, również powinni poddać ocenie swój styl życia. Jak wynika z badań, jakość nasienia w ciągu ostatniego półwiecza obniżyła się, a przyczyny trudności z poczęciem leżą dziś w połowie po męskiej stronie.

Plemników może być za mało, bywają też niedostatecznie ruchliwe lub wadliwe. Winne są infekcje (zakażenie chlamydią) i zanieczyszczenie środowiska (spaliny, ołów, pestycydy, niektóre tworzywa sztuczne). Kondycji plemników nie sprzyja palenie ani picie mocnych alkoholi. Niepłodność częściej też występuje u mężczyzn z nadwagą. Nie bez znaczenia jest tempo i napięcia współczesnego życia. Jądra mężczyzny chronicznie narażonego na stres wytwarzają mniej plemników, o mniejszej ruchliwości. Plemnikom nie służą również wysokie temperatury, a za ciasne spodnie sprzyjają przegrzewaniu się jąder. Z tych samych powodów spermatogenezę (proces dojrzewania plemników) hamuje siedzący tryb życia. Warto zatem na czas starania się o dziecko zrezygnować z gorących kąpieli, a zamiast siedzieć przed komputerem, wyruszyć na długi spacer. O tym na ile mężczyźni mają wpływ na jakość swoich komórek rozrodczych, co lubią męskie plemniki, co im szkodzi, i co jeśli nie są idealne czytaj w naszym tekście: "Wolą steki od golonki, są zimnolubne, czasami chorują - co jeszcze powinien wiedzieć mężczyzna o swoich plemnikach?"

Czy wiesz, że...

W momencie poczęcia otrzymujemy od rodziców 46 homologicznych, czyli zgodnych chromosomów. Połowę od matki, połowę od ojca. Przywykliśmy ten proces nazywać rozmnażaniem, ale tak naprawdę jest to raczej tasowanie genów.

Gdy ameba się dzieli (rozmnaża), to z jednej otrzymujemy dwie, każdą z identycznym zestawem genów. W przypadku ludzi, każdy z nas otrzymuje odmienny zestaw genów po rodzicach, który sprawia, że wszyscy różnimy się od siebie.

Wśród ponad siedmiu miliardów żyjących dziś ludzi nie ma dwóch takich samych osobników - poza bliźniętami jednojajowymi, ale one powstają podczas podziału jednego zarodka na dwa.

Dowiedz się więcej o 2 tygodniu ciąży:

  1. Wasze intymne zbliżenia mają coraz większe szanse na sukces. Może stworzycie dla chwil namiętności niezapomnianą scenerię? Już jako rodzice będziecie na pewno z czułością wspominać ten czas...

  2. Jest prawdopodobne, że za 9 miesięcy zostaniecie rodzicami, ale pamiętajcie, że para, która dopiero zaczyna starać się o dziecko, powinna dać sobie na to trochę czasu. Rzadko się zdarza, by próba powiodła się od razu, w pierwszym cyklu, zwykle potrzeba kilku miesięcy.

  3. Twoja wydzielina intymna być może zmienia już swoją konsystencję. Jeśli uczucie suchości ustąpi, a w pochwie pojawi się rzadki, rozciągliwy i przejrzysty śluz, oznacza to początek okresu płodnego. Śluz pomaga plemnikom w wędrówce do komórki jajowej, pozwala im także przetrwać w drogach rodnych nawet do 6 dni.

  4. Czy ostatnio sprawdzałaś stan zdrowia swoich zębów? Bardzo ważne jest, by przed ciążą wyleczyć rozmaite stany zapalne, także te w jamie ustnej. Idź na kontrolę.

  5. Czy bierzesz już kwas foliowy? Badania wskazują, że zażywanie 0,4 mg kwasu foliowego dziennie przed ciążą i w pierwszym jej okresie pomaga zapobiegać wadom wrodzonym (głównie układu nerwowego) u płodu. Choć jeszcze nie jesteś w ciąży, dbaj już o odpowiednią dietę. Lepiej od razu zrezygnuj ze spożywania serów pleśniowych, surowego mięsa (np. tatar) i surowych ryb (sushi). Wiąże się ono z ryzykiem zakażenia listerią, bakterią groźną dla kobiet w ciąży.

  6. W Twoim organizmie wzrasta poziom estrogenów. Czujesz się lepiej niż przed miesiączką, ładniej wyglądasz i masz większy apetyt na seks. Starając się o dziecko masz świetną okazję zgłębiać tajniki swojej płodności i obserwować, jak niezwykłym i genialnym dziełem jest ludzkie ciało.

  7. Czy wiesz, że nieznacznie większe szanse na spłodzenie dziewczynki macie w okresie płodnym (z obecnością rozciągliwego, przejrzystego śluzu) na kilka dni przed owulacją, zaś chłopcy częściej powstają w wyniku zbliżeń dokładnie w czasie owulacji? Oczywiście nie ma metody na dokładne zaplanowanie płci dziecka, a powyższe obserwacje mogą być wskazówką jedynie dla par, które od dawna śledzą cykle kobiety. Owulację można rozpoznać dzięki metodom stosowanym w naturalnym planowaniu rodziny, dzięki testom owulacyjnym i monitorowaniu cyklu przy pomocy USG.

Pierwszy miesiąc

Pierwszy miesiąc

Początek ciąży to czas tajemnicy, gdy nikt jeszcze, nawet Ty sama, nie domyśla się istnienia nowego życia. A tymczasem w bezpiecznym ukryciu trwa już fascynujący proces, który za kilka miesięcy doprowadzi do narodzin.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.