Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

30 tydzień ciąży: Twoje dziecko

Jak wygląda dziecko?
Tworzy się podskórna tkanka tłuszczowa. Tkanka ta sprawia, że skóra dziecka staje się gładka i bielsza.

30 tydzień ciąży. Jak rozwija się dziecko?
U chłopców jądra zstąpiły już do moszny. U dziewczynek wyraźnie zaznacza się łechtaczka. Wargi sromowe są na razie zbyt małe, by ją schować.

W 30 tygodniu ciąży wzbogaca się układ odpornościowy. Łożysko pobiera przeciwciała z krwi matki i uwalnia je do układu krążenia dziecka. Potem, już po narodzeniu, maluch otrzymuje kolejną porcję przeciwciał w siarze, pierwszym pokarmie. Dlatego warto jak najszybciej przystawić dziecko do piersi.

- 30 tydzień ciąży - ruchy dziecka. W brzuchu dziecko ma coraz mniej miejsca, wkrótce ruchy staną się mniej intensywne.

Dziecko ma coraz lepiej rozwinięte płuca. Powiększa się mózg dziecka, formują się nim w nim fałdy i zagłębienia. Dzięki tym fałdom możliwy będzie pełen rozwój tkanki mózgowej, niezbędny do tego, by dziecko mogło zdobywać nowe umiejętności. Mózg już też lepiej funkcjonuje. Zaczyna lepiej kontrolować temperaturę ciała, dlatego znika meszek płodowy, którym pokryte było wcześniej ciało dziecka.
Dziecko słyszy i reaguje na dźwięki i może mieć czkawkę. Odczujesz to jako lekkie, regularne skurcze brzucha.

30 tydzień ciąży - waga dziecka
Dziecko waży około 1200-1400 g. A długość? Mierzy - z wyprostowanymi nóżkami - nawet 40 cm (wymiar CHL). Dziecko jest wielkości kapusty.

30 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

30 tydzień ciąży. Dolegliwości
- W 30 tygodniu ciąży coraz trudniej Ci się wyspać. Spory brzuch przeszkadza w wygodnym ułożeniu się, dziecko budzi Cię kopniakami.
- Mogą Ci dokuczać niewielkie obrzęki nóg, które są skutkiem zatrzymania płynów w tkankach i ucisku macicy na naczynia krwionośne. Pojawiają się głównie wtedy, gdy musisz dużo stać lub masz mało ruchu. Często odpoczywaj z nogami uniesionymi wyżej. Jeśli po odpoczynku obrzęki nie ustępują (a także wtedy, gdy nie ograniczają się do nóg), trzeba o nich wspomnieć lekarzowi, bo mogą świadczyć o poważniejszych zaburzeniach.
- Możesz też narzekać na ból krzyża. Bierze się on zazwyczaj ze zwiększonego obciążenia kręgosłupa, z reguły ustępuje po porodzie. Doraźną ulgę przyniesie zmiana pozycji i masaż obolałych miejsc. W ciągu dnia oszczędzaj się i odpoczywaj. Ból promieniujący w kierunku pęcherza bywa oznaką zakażenia dróg moczowych. Lekarz może więc zlecić badanie ogólne moczu i ewentualnie posiew. Jeśli to badanie nie wykaże infekcji, trzeba wziąć pod uwagę kamicę moczową. Ciężarna macica uciska moczowody, zwłaszcza prawy. Zalegający tam piasek może się teraz dawać we znaki (tak samo jak złogi mineralne w nerkach). W ciąży mogą się więc ujawnić nieprawidłowości, które wcześniej pozostawały w ukryciu. Dlatego silne bóle jedno- lub dwustronne zlokalizowane w okolicy nerek są wskazaniem do badania USG.
- Pod wpływem hormonów może powrócić huśtawka nastrojów, ogólne podenerwowanie. Staraj się skupić na pozytywnych aspektach ciąży, a domowników poproś o wyrozumiałość.

Pytanie do lekarza

Czy to prawda, że gdy dziecko odpowiednio się ułoży w brzuchu mamy, można przykładając ucho do brzucha usłyszeć bicie małego serca?

Dr n. med. Grzegorz Południewski: lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- Gdy do ściany macicy dotyka klatka piersiowa dziecka to bez problemu usłyszymy tętno płodu. Łatwiej i wyraźniej będzie ono słyszalne, gdy użyjemy słuchawek lekarskich lub położniczych. Próbując usłyszeć tętno trzeba trochę mocniej ucisnąć powłoki brzucha i uzbroić się cierpliwość. Gdyby jednak tętno było niesłyszalne tym sposobem - to nie należy wpadać w panikę, a skorzystać z położniczego detektora tętna.

O tym możesz pomyśleć

W ostatnim trymestrze apetyt na seks nieco słabnie - możesz czuć się ociężała, trudno ci oddychać, męczy cię zgaga, możesz czuć lęk przed wywołaniem przedwczesnego porodu. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, seks nie wywoła przedwczesnego porodu. W ciąży bardzo ważne jest okazywania sobie uczucia, a jeden ze sposobów to przecież seks. Dlatego - jeśli tylko nie ma medycznych wskazań - nie należy z niego rezygnować.

To prawda, że zawarte w spermie prostaglandyny mogą zmiękczyć szyjkę macicy, a przez to zainicjować akcję porodową. Ale dopiero wtedy, gdy w organizmie kobiety dokonują się już inne zmiany hormonalne. Dlatego jeśli ciąża jest przenoszona, stosunek może istotnie przyspieszyć pojawienie się dziecka. I jest to na pewno lepszy sposób niż szpitalna kroplówka z oksytocyną.

Kiedy trzeba uważać? Jeśli ciąża nie przebiega prawidłowo, ginekolodzy zalecają unikanie wysiłku, a stosunek seksualny to zawsze spory wydatek energii (w niektórych przypadkach niebezpieczne mogą być także skurcze wywołane orgazmem). Warto wówczas zapytać lekarza prowadzącego, jak długo trzeba będzie się powstrzymywać od współżycia (nie zawsze musi to trwać aż do porodu) oraz czy kobieta może przeżyć orgazm wywołany pieszczotami piersi lub pettingiem.

To ważne

Rzucawka ciążowa: dlaczego jest taka niebezpieczna?

Zatrucie ciążowe częściej dotyczy pierworódek (kobiet będących w ciąży po raz pierwszy). Ryzyko pojawienia się zatrucia ciążowego (gestozy) wzrasta wraz z wiekiem przyszłej mamy. Może występować u kobiet ciężarnych w wieku powyżej 35 lat oraz u kobiet będących w ciąży mnogiej.

Najcięższą postacią zatrucia ciążowego jest rzucawka, która dotyka kobiety w ostatniej fazie ciąży, zaraz po porodzie i stanowi zaostrzenie zatrucia ciążowego. 50 proc. przypadków rzucawki ciążowej ma miejsce w trzecim trymestrze, 30 proc. podczas porodu, a 20 proc. na początku połogu.

Zdiagnozowanie zatrucia ciążowego w fazach początkowych pozwala na rozpoczęcie odpowiedniego leczenia jeszcze przed wystąpieniem objawów. Dlatego tak ważne jest, aby każda kobieta ciężarna wiedziała, jakie objawy powinny ją zaniepokoić. Objawami świadczącymi o rzucawce są najczęściej:

- bóle głowy,
- zaburzenia widzenia,
- wymioty,
- nudności,
- bóle żołądka.

Atak rzucawki charakteryzuje się atakami konwulsyjnymi podobnymi do tych występujących podczas padaczki z fazą toniczną, po której następuje faza kloniczna, kończąca się utratą przytomności. W drugim przypadku, jeśli postać jest łagodna, kobieta odzyskuje przytomność zaraz po drgawkach lub, co zdarza się częściej, przechodzi w stan śpiączki, z którego może się wybudzić po upływie od kilku minut do pół godziny.

W najcięższej postaci kobieta przechodzi ze stanu śpiączki do innej formy ataku konwulsyjnego. Często pojawiają się objawy i oznaki uszkodzenia nerek, wątroby, siatkówki i mózgu.

W łagodnej formie stanu przedrzucawkowego leczenie polega na blokowaniu nadciśnienia za pomocą odpowiednich leków i, jeśli stan pacjentki jest stabilny, można poczekać do naturalnego porodu, aby płód miał szansę na normalny rozwój.

Jeśli natomiast nie jest możliwe opanowanie ciśnienia, pojawiają się bóle głowy i zaburzenia wzroku lub pogarsza się funkcjonowanie nerek czy też uszkodzenie wątroby, konieczne jest wywołanie porodu.

O ile nie ma sposobu, który pozwoli ustalić, która kobieta będzie dotknięta rzucawką ciążową, możliwe jest obserwowanie pierwszych objawów podczas zwyczajowych okresowych kontroli ciąży, kontrolowanie masy ciała, ciśnienia tętniczego oraz badania krwi i moczu.

W przypadku nadciśnienia należy rozpocząć leczenie przeciwnadciśnieniowe pod ścisłą kontrolą lekarza. Te proste normy mają za zadanie znacznie zmniejszyć występowanie oczywistych patologii i ich poważnych konsekwencji.

Czy wiesz, że...

Najlepsze ubranka dla dziecka to te z naturalnych tkanin.

Szykowanie wyprawki jest dużą przyjemnością, a poza tym teraz masz jeszcze siły i energię do działania. Tuż przed porodem trudniej będzie Ci znieść dreptanie po sklepach. Kupując ubranka dla noworodka pamiętaj, że skóra dziecka jest niemal cały czas zakryta tkaniną. A bez dostępu świeżego powietrza łatwo się poci, podrażnia, wysusza.

Gdy pojawiają się na niej zaczerwienienia i wypryski, z gładkiej jak jedwab staje się szorstka. Te nieprzyjemne zmiany nie zawsze świadczą o alergii, znacznie częściej o tym, że skóra ma stały kontakt ze złej jakości ubraniem z nieprzepuszczającego powietrza materiału.

Najodpowiedniejsze dla niemowląt i małych dzieci są naturalne materiały, takie jak wełna, jedwab, bawełna. Dwa pierwsze są dość drogie, dlatego, aby uniknąć ich sztucznych zamienników (elany, sztucznego jedwabiu, wiskozy lub materiałów z domieszką naturalnych włókien) najlepiej wybrać ubranka z bawełny. Ale i tutaj jest pułapka, bo bawełna bawełnie nierówna.

Tą tanią, zwykle mocno zanieczyszczoną, uprawia się na wielkich plantacjach przy użyciu środków przyśpieszających wzrost oraz chwasto- i owadobójczych. Ponieważ jest zanieczyszczona, w magazynach myje się ją silnymi chemicznymi środkami czyszczącymi. A następnie uszlachetnia, znów przy użyciu toksycznych chemikaliów.
Coraz częściej można kupić ubranka szyte z bawełny organicznej, czyli uprawianej bez stosowania pestycydów i dodatków chemicznych. Na ekologicznej plantacji wolno stosować tylko naturalne wspomagacze: kwas cytrynowy, czosnek, obornik i lucernę. Za śpioszki z bawełny organicznej trzeba zapłacić 30-60 zł.

Jeśli nie chcesz wydawać dużo na wyprawkę, to wysokogatunkowych ubranek dla dziecka szukaj u znajomych, którzy mają dzieci lub w z sklepach z tanią odzieżą. Sprane rzeczy są dla malutkiego człowieka lepsze od nowych, bo zwykła bawełna dopiero po szesnastu praniach staje się miękka i zupełnie traci sztuczne substancje. Używane ubrania przed pierwszym włożeniem trzeba oczywiście wyprać. Jeśli zostały kupione w ciucholandzie lub na aukcji internetowej i nie wiadomo, kto ich używał, pediatrzy radzą na wszelki wypadek za pierwszym razem wyprać je w temperaturze 90 st. C (dotyczy to zwłaszcza ubrań dla noworodków i niemowląt). Tak wysoka temperatura daje bowiem gwarancję zniszczenia niemal wszystkich chorobotwórczych mikroorganizmów, które mogłyby ewentualnie znajdować się na tkaninie.

Jeżeli maluch donasza ubranie po starszym rodzeństwie, kuzynach czy innych znajomych dzieciach, takie środki ostrożności nie są potrzebne, wystarczy uprać ubranka w temperaturze 60 st. C.

30 tydzień ciąży, który to miesiąc? To siódmy miesiąc a trzeci trymestr ciąży.

Dowiedz się więcej o 30 tygodniu ciąży:

 1. Zastanawiasz się nad pobraniem i bankowaniem krwi pępowinowej? Rozważ "za" i "przeciw" ekspertów.

 2. Spytaj lekarza, czy daje Wam zielone światło do uprawiania seksu. Jeśli nie ma oznak zagrożenia przedwczesnym porodem, możecie w pełni cieszyć się swoją bliskością. Trzeba tylko wybrać wygodną pozycję.

 3. Dziecku w macicy robi się ciasno. Przyjmuje pozycję embrionalną, może już ustawić się głową na dół. Jeśli ułożenie nie jest typowe, nie martw się, może się jeszcze zmienić przed porodem.

  • Ułożenie dziecka

   Ułożenie dziecka

   Do którego tygodnia ciąży dziecko ma czas, żeby obrócić się do pozycji, w której będzie się rodziło?

 4. Porozmawiaj z pracodawcą o tym, jak planujesz wykorzystać przysługujący Ci urlop macierzyński i wychowawczy oraz kiedy planujesz powrót do pracy. Jeśli jest uczciwym szefem, który przestrzega kodeksu pracy, ma prawo znać Twoje plany, by móc dobrze zaplanować zastępstwo na czas Twojej nieobecności.

 5. Kupujesz rzeczy dla niemowlęcia, ale pomyśl też o sobie. Jeśli zamierzasz karmić piersią, po porodzie potrzebne Ci będą wygodne i ładne koszulki z rozcięciem do karmienia i biustonosze dla mam karmiących, ale nie kupuj ich wielu - piersi w ciągu pierwszych kilku tygodni po porodzie mogą się zmieniać, w czasie początkowej nadprodukcji, nawału na większe, a następnie po unormowaniu laktacji na mniejsze, więc lepiej będzie na bieżąco uzupełnić bieliźnianą garderobę.

 6. Umów się na USG. Lekarz zapewne poleci Ci wykonać to badanie między 35 a 37 tygodniem ciąży. Celem badania jest sprawdzenie postępów w rozwoju dziecka, jego wymiarów i zaplanowanie porodu, a także ocena stanu łożyska. Przy użyciu najnowocześniejszych aparatur USG 4D można zobaczyć i uwiecznić dokładny, kolorowy portret twarzy dziecka. Ale lepiej wybrać się po prostu do zaufanego i sprawdzonego lekarza, który dysponuje dobrym sprzętem.

 7. Nawet jeśli nie posiadacie samochodu, na pierwsze dni życia dziecka potrzebny Wam będzie fotelik samochodowy dla niemowlęcia - zorientujcie się od kogo z rodziny czy ze znajomych możecie go pożyczyć. Jakoś przecież trzeba przewieźć je ze szpitala do domu. Jazda bez fotelika to zagrożenie życia dziecka.

Siódmy miesiąc

Siódmy miesiąc

Zaczynasz trzeci trymestr ciąży. Coraz częściej myśli wybiegają do dnia porodu. Czasem wydaje Ci się, że to zbyt blisko, czasem, że nieznośnie daleko.

W trzydziestym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W trzydziestym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.