Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

22 tydzień ciąży: Twoje dziecko

22 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko? Skóra płodu jest częściowo przezroczysta. W 22 tygodniu ciąży dziecko może już pochwalić się delikatnymi rzęsami, na głowie rosną włoski, są białe, bo nie zawierają jeszcze pigmentu. Czoło jest wysokie, broda spiczasta, między nosem a górną wargą zaczyna się uwidaczniać pionowa bruzda. Ostateczny kształt (niepowtarzalny u każdego człowieka) mają już małżowiny uszne.

Maluszek już słyszy i odczuwa wibracje. Rozmawiaj z dzieckiem i głaszcz delikatnie brzuch. Płód ma nadal zamknięte powieki, ale oczy są już wrażliwe na światło.

Dziecko może marszczyć brwi, robić miny, ćwiczy świeżo rozwinięte mięśnie twarzy. Może już składać rączkę w pięść i chwycić delikatnie pępowinę.

22 tydzień ciąży - waga dziecka. Dziecko waży ok. 450 g, mierzy 19 cm, a według wymiaru CHL, czyli od czubka głowy do pięt może już mierzy nawet ok. 28 cm. W 22. tygodniu ciąży dziecko ma rozmiar papai.

22 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

22 tydzień ciąży - brzuch jest już ładnie zaokrąglony i nie ma wątpliwości, że oczekujesz dziecka.
W 22 tygodniu już wszystkie przyszłe mamy czują ruchy dziecka. Jeśli nadal ich nie odczuwasz, zgłoś się do lekarza. Kiedy położysz ręce na brzuchu, maluch poczuje promieniujące z nich ciepło i przysunie się do jego źródła.

Brzuch szybko rośnie, jeśli masz skłonności mogą pojawić się na skórze rozstępy. Codziennie dobrze nawilżaj skórę brzucha i piersi kremem przeciw rozstępom.

Na nogach mogą też pojawić się bolesne żylaki. Za ich powstanie odpowiedzialne są hormony ciążowe, zwiększona ilość krwi, a także ucisk, jaki wywiera powiększająca się macica na przebiegające przez miednice żyły. Żylaki stają się ciążowym utrapieniem zwłaszcza, gdy dużo siedzisz, np. pracując przy komputerze. Żeby nie dopuścić do powstania żylaków, staraj się po powrocie do domu odpoczywać z nogami ułożonymi powyżej tułowia, a w nocy podkładaj pod nie złożony koc lub wałek. Jeśli żylaki już się zrobiły, noś specjalne rajstopy dla ciężarnych, które wspomagają przepływ krwi w górę.

22 tydzień ciąży to ważna granica w nazewnictwie medycznym. Po przekroczeniu tego tygodnia ciąży lekarze nie mówią już o poronieniu, lecz o przedwczesnym porodzie.

Pytanie dio lekarza

Jednym z tzw. ciążowych gadżetów jest detektor tętna płodu. Co pan doktor myśli o takich wynalazkach?

Dr n. med. Grzegorz Południewski, lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- Obserwacja tętna płodu jest wspaniałym potwierdzeniem, że dziecko żyje i ma się dobrze. Jednak wykonanie tego badania trafia na trudności, gdyż czasami tętna nie można odszukać. To powoduje stres i niepotrzebne zdenerwowanie. W czasie ciąży pojawiają się nawet znaczne zwolnienia tętna płodu nie będące zagrożeniem, a jedynie fizjologicznym wahaniem związanym ze snem lub chwilowym uciskiem pępowiny. Jeżeli podejdziemy do uzyskanych informacji z dystansem i ewentualnie skonsultujemy wyniki z lekarzem to taka metoda nadzoru tętna płodu jest celowa. Jestem przekonany o tym, że takie systemy będą coraz doskonalsze, ale na razie nie możemy ich traktować jako podstawy do diagnostyki. Mam wrażenie, że sprawdzą się w znacznie późniejszym okresie ciąży, ok 30 tyg.

O tym możesz pomyśleć

Na pewno już zauważyłaś, albo poczułaś, że w niezwykły sposób przyciągasz uwagę otoczenia. Sama idea ciąży i dziecka wiąże się z oczekiwaniem na coś dobrego, nowego, radosnego, jest ekscytująca. Niektórzy ludzie nie mogą oprzeć się pokusie "wtrącenia się" w tę sytuację, na przykład, wcale o to nie proszeni, udzielają mnóstwo "dobrych" rad lub zadają pytania typu: "Czy to chłopczyk czy dziewczynka?", "Kiedy ma pani termin?", "Ciężko w tym upale?". Intencje zazwyczaj mają dobre.

Są też tacy, którzy posuwają się jeszcze dalej i nie pytając o zgodę, dotykają brzucha tak jakby był przedmiotem magicznym, a nie częścią ciała drugiej osoby. Przesąd głosi, że dotknięcie brzucha ciężarnej przynosi podobno szczęście. Jednej kobiecie w niczym nie będą przeszkadzać takie zachowania, innej bardzo. Masz prawo postawić granicę, czyli dopuszczać tylko takie sytuacje, które są dla Ciebie miłe, a ucinać kontakty, które naruszają twoje osobiste granice, mówiąc np. "Przepraszam, ale proszę tego nie robić (nie mówić), to mi przeszkadza".

Czy wiesz, że ustępowanie miejsca w autobusie czy tramwaju kobiecie w ciąży to obowiązek. Przeczytaj, co o tym mówi Mama ginekolog: Ustępowanie kobietom w ciąży to fanaberia? Mama ginekolog: To obowiązek, czasem ustawowy

22 tydzień ciąży: umów się z położną

Czy wiesz, że po 21 tygodniu ciąży NFZ refunduje cotygodniowe, indywidualne spotkania z położną? Od 21 tygodnia ciąży raz w tygodniu, a od 31 nawet dwa razy w tygodniu możesz umówić się na spotkanie z położną środowiskową. Spotkania fachowo nazywane profilaktyką edukacji odbywają się w przychodni lub w domu przyszłej mamy.

Zaletą spotkań z położną jest to, że wybór tematów do przepracowania należy do przyszłej mamy. To Ty decydujesz o czym chcesz rozmawiać. Położna pomaga ustalić plan, pyta o potrzeby, lęki, obawy, obszary wiedzy, które można razem omówić. Ważne jest aby mądrze ustalić tematy kolejnych rozmów. Spotkania nie trwają długo, około 15-20 minut, tyle daje NFZ. Aby nie zmarnować tego czasu pomocny jest ustalony na pierwszym spotkaniu harmonogram wspólnego działania. więcej o tym, dlaczego te spotkania są ważne i potrzebna czytaj w tekście: Położna: Spotkania ze mną to nie psychoterapia, a profilaktyka

To ważne

Skurcze w ciąży. Jak rozpoznać te niebezpieczne?

Macica jest mięśniem niezwykłym. Przed ciążą jest wielkości gruszki, a tuż przed porodem wypełnia nieomal całą jamę brzuszną i waży około kilograma! Musi więc się rozciągnąć, a następnie wykonać olbrzymi wysiłek, jakim jest wypchnięcie dziecka na świat. Macica kurczy się niemal od samego początku ciąży, w miarę jak włókna mięśniowe się wydłużają.

Wiele kobiet tych skurczów nie czuje. Czasem tylko, głaszcząc się po brzuchu, możesz zauważyć, że macica zmienia kształt na bardziej kulisty. Stan ten występuje kilkanaście razy na dobę, w nieregularnych odstępach i ustępuje po kilku sekundach. Fizjologiczne jest także twardnienie brzucha po współżyciu - w czasie orgazmu wyzwala się oksytocyna, która wywołuje skurcze.

Im bliżej terminu porodu, tym częściej będziesz odczuwała skurcze - szczególnie wtedy, kiedy dużo się ruszasz, gwałtownie zmieniasz pozycję ciała lub dotykasz brzucha. Także harce malucha mogą spowodować chwilowe pobudzenie macicy. Nie martw się - tak właśnie wygląda trening macicy przed porodem. To skurcze Braxtona Hicksa. Ich zadaniem jest bezpośrednie przygotowanie do narodzin - włókna mięśniowe macicy przesuwają się ku górze, co sprawia, że utkanie jej dolnej części, położonej tuż nad szyjką, robi się luźniejsze (ułatwi to rozwieranie się szyjki w czasie porodu). Te skurcze występują najczęściej wieczorem lub po wysiłku, czasem seriami. Dla niektórych kobiet są bolesne. Wykorzystaj je, żeby poćwiczyć prawidłowe oddychanie, znaleźć najdogodniejszą dla siebie pozycję. Da Ci to poczucie pewności siebie, kiedy zacznie się akcja porodowa.

Uwaga! Jeśli czujesz tępy ból w dole brzucha, podobny do tego, jaki zapowiada miesiączkę, albo masz uczucie, że macica ciąży ku dołowi i jednocześnie bolą Cię plecy w okolicy lędźwiowej, zasięgnij porady położnej lub lekarza. Podobnie należy postąpić przy plamieniu.

Czy wiesz, że...

Rytmiczne kilkunastominutowe drgania brzucha w ciąży to objaw czkawki u dziecka

Dzięki czkawce doskonali się układ oddechowy malucha. Jest to absolutnie normalne zjawisko i nie ma się czym niepokoić. W niczym dziecku nie zagraża, a prawdopodobnie i nie przeszkadza.

Czkawka jest jedynie wynikiem normalnej w tym czasie niedojrzałości układu nerwowego dziecka. Nie mamy na nią żadnego wpływu, mija sama po jakimś czasie. Można się jedynie spodziewać, że po narodzeniu dziecko będzie miewało napady czkawki o tych samych porach, co wtedy, gdy było w brzuchu.

22 tydzień ciąży, który to miesiąc? To piąty miesiąc ciąży.

Dowiedz się więcej o 22 tygodniu ciąży:

  1. Pewnie odczujesz na swojej skórze, co kryje się pod terminem "uderzenia gorąca". Hormony ciążowe mogą przestroić Twoje odczuwanie ciepła, dlatego ubieraj się na cebulkę w stroje z naturalnych, przewiewnych materiałów.

  2. Zastanawiasz się nad wyborem szpitala, w którym chciałabyś urodzić dziecko? Sprawdź na www.rodzicpoludzku.pl jakie opinie wystawiły mamy szpitalom w Twojej miejscowości.

  3. Nie lubisz pić mleka? Nie musisz, ale koniecznie spożywaj przetwory mleczne. Nie wszystkie są jednakowo bogate w wapń. Najbogatszym źródłem tego pierwiastka są żółte sery, jogurty, kefiry, maślanki. Najuboższym - biały ser i twarożki. Naleśniki z serem czy leniwe pierogi nie wzmocnią znacząco układu kostnego Twojego ani dziecka.

  4. Niezapomniany moment ciąży - USG "połówkowe". Prawdopodobnie trudno Wam będzie dostrzec zarysy ciała dziecka - urosło na tyle, że nie mieści się w pełnym kadrze monitora. Lekarz będzie po kolei opowiadał Wam, co widzi, może uda się dostrzec charakterystyczne kształty rąk, nóg, profil buzi. Nie zawsze udaje się określić płeć, rozpoznanie jest nieco trafniejsze u chłopców niż u dziewczynek.

  5. Pewnie coraz częściej myślicie nad wyborem imienia dla dziecka. To ważna decyzja. Zastanówcie się, jak imię będzie współgrać z nazwiskiem (bardzo oryginalne imię u dziewczynki może stać się problemem, gdy wyjdzie ona za mąż i zmieni nazwisko), czy nie jest zbyt popularne lub zbyt dziwaczne, czy dobrze brzmi w skrócie i przy dziecięcym seplenieniu...

  6. Powiększająca się macica uciska pęcherz moczowy i częściej chodzisz do łazienki. Pod koniec ciąży może zdarzyć się niewielkie popuszczanie moczu. Kup w aptece chłonne i dyskretne wkładki, specjalnie przeznaczone do tego celu. Są skuteczniejsze od podpasek.

Piąty miesiąc

Piąty miesiąc

Do tej pory w to, że jesteś w ciąży, wierzyłaś na podstawie wyników badań. A teraz nadchodzi czas, w którym poczujesz ruchy dziecka i usłyszysz bicie jego serca.

W dwudziestym drugim tygodniu ciąży dziecko jest...

W dwudziestym drugim tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.