Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

40 tydzień ciąży: Twoje dziecko

40 tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?
Twoje dziecko w tym tygodniu osiągnęło ostateczną porodową masę i długość ciała. Na piętnaście procent jego całkowitej wagi składa się teraz tkanka tłuszczowa, która pomoże dziecku utrzymać ciepłotę ciała w środowisku zewnętrznym.
Narządy i układy organizmu dziecka są gotowe do życia poza Twoim brzuchem. Dziecko dysponuje zapasami płynów, jest gotowe na trudy porodu i oczekiwanie, zanim pojawi się mleko z piersi.

Jeśli to możliwe, zadbajcie, by maleństwo urodziło się w pokoju z przytłumionym światłem, a po urodzeniu nie miało od razu przecinanej pępowiny i by mogło najpierw uspokoić się, leżąc na Twoim brzuchu. Mówi o tym Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej. Na dokładne pomiary i badania przyjdzie czas. Gdy maleństwo pojawi się już na świecie, pamiętaj o regularnych wizytach lekarskich oraz szczepieniach.
Wiemy, że nie możesz już się doczekać spotkania ze swoją córeczką/synkiem. Ale pamiętaj, że dziecka nie uznaje się za przenoszone aż do 42 tygodnia ciąży.

40 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Twoje mięśnie, które przez dziewięć miesięcy ciąży dostawały od mózgu sygnały, że mają się uciszyć i uspokoić, teraz zabierają się do ciężkiej pracy. Przedtem organizm dbał o zachowanie równowagi pomiędzy konkurującymi hormonami - estrogenem, który wywołuje kurczenie się mięśni, i progesteronem, który je rozluźnia. Progesteronu musiało być trochę więcej. Teraz przeważa estrogen, który zmiękcza szyjkę macicy i wywołuje czynność skurczową. Wkrótce będziesz trzymała w ramionach swoje dziecko.

Gdy wreszcie poczujesz, że to już, że zaczyna się poród, pozwól ogarnąć się poczuciu siły i sprawczej mocy. Pamiętaj - to Ty wydajesz na świat dziecko, dzięki Tobie mogło się począć i urosnąć, Ty je nosiłaś i chroniłaś. Nie myśl o porodzie jak o egzaminie, czy poddaniu się jakiejś skomplikowanej procedurze, tylko jak o naturalnym procesie. Są kobiety, które przed porodem ogarnia lęk - czy będą umiały urodzić dziecko. Bądź pewna, że będziesz umiała! Twoje ciało poprowadzi Cię przez to wydarzenie, a obecność bliskiej osoby doda ci sił.

Kiedy jechać do szpitala?
Nie ma sensu pędzić do szpitala, gdy tylko pojawią się pierwsze skurcze. Zazwyczaj pierwsze godziny porodu można spokojnie spędzić w domu.

Poczekajcie, jeśli:
- skurcze są nieregularne i się nie nasilają,
- przy ruchu i zmianie pozycji skurcze słabną,
- czujesz ból tylko w podbrzuszu,
- podczas skurczu dziecko jest bardziej aktywne.

Szykujcie się, jeśli:
- skurcze powtarzają się regularnie co kilkanaście minut,
- przy ruchu i zmianie pozycji skurcze się nasilają,
- czujesz ból krzyża, bolesność ud,
- zauważyłaś wydzielinę pochwową w postaci śluzu z brązowymi pasmami.

Jedźcie od razu, jeśli:
- skurcze są regularne, powtarzają się co 10 lub mniej minut i się nasilają,
- pojawiło się różowe plamienie lub śluz z pasemkami krwi,
- odeszły wody płodowe (jeśli dziecko normalnie się rusza, nie ma powodu do paniki),
- wody płodowe mają nieprzyjemny zapach, są zielonkawe, brunatne lub podbarwione krwią,
- czujesz, że ruchy słabną lub są bardzo gwałtowne - zgłoś się do szpitala na badanie KTG i ewentualnie USG,
- nie czujesz ruchów płodu.

40 tydzień ciąży i nic? Jeśli termin porodu minie bez echa, skontaktuj się z lekarzem. Prawdopodobnie będziesz musiała regularnie zgłaszać się na badania (KTG, ocena ułożenia dziecka i stopnia rozwarcia szyjki macicy). Jeżeli lekarz uzna, że powinnaś być pod stałą obserwacją, może skierować Cię na oddział patologii ciąży.

Pytanie do lekarza

Czy dzieci zawsze od razu płaczą zaraz po porodzie? Na co powinni przygotować się rodzice, kiedy po raz pierwszy zobaczą dziecko? Z filmów mamy wyobrażenia, że urodzi się różowy bobasek, a jak jest w rzeczywistości? Co rodziców może zaskoczyć?

Dr n. med. Grzegorz Południewski: lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- Po urodzeniu dziecko jest zmęczone, sine i wiotkie, ale to powinno się szybko zmieniać wraz z pierwszym oddechem. W jego organizmie zmienia się wtedy bardzo wiele. Uruchamia się krążenie płucne, zaczynają upowietrzniać się płuca. Dziecko rozpoczyna samodzielnie oddychać. Często objawem tych przemian jest głośny krzyk, przyjmujemy to z ulgą, bo jest to prawidłowa reakcja. Aby doczekać się różowego bobaska musimy poczekać kilka godzin.

40 tydzień ciąży: Co robić, gdy termin porodu mija i nic się nie dzieje?

Spokojnie czekać. Termin wyliczony przez lekarza jest jedynie przybliżony. Wyznacza się go bowiem na podstawie daty ostatniej miesiączki (rzadko wiadomo, kiedy dokładnie doszło do zapłodnienia). Ponieważ jednak cykle kobiet często nie są regularne, termin nie jest zbyt precyzyjny. Równie dobrze maluch może przyjść na świat kilka, a nawet kilkanaście dni wcześniej lub później (jak wskazują statystyki, zaledwie kilka procent dzieci rodzi się dokładnie w wyznaczonym przez lekarza dniu).

Po terminie porodu lekarz prowadzący zwykle zaleca przyszłej mamie częstsze wizyty kontrolne lub skontaktowanie się ze szpitalem, w którym chce rodzić. By upewnić się, że maluch dobrze się czuje, co kilka dni robi się:
- badanie KTG (zapis pracy serca dziecka i czynności skurczowej macicy)
- USG (ocena stanu dziecka, dojrzałości łożyska i ilości płynu owodniowego). Jeśli wszystko jest w porządku, można bezpiecznie czekać na naturalne rozpoczęcie akcji porodowej.

Czy można wywołać opóźniającą się akcję porodową?
Jeśli tydzień po wyznaczonym terminie porodu wciąż nic się nie dzieje, niekiedy zaleca się przyszłej mamie nieco zwiększoną aktywność fizyczną. Nie chodzi o forsowną gimnastykę, ale raczej o dłuższy spacer lub taniec przy spokojnej muzyce. W naturalnym rozpoczęciu porodu pomóc może także... seks. W męskim nasieniu znajdują się prostaglandyny, które stymulują organizm kobiety do produkcji oksytocyny, hormonu wywołującego skurcze macicy.

Jeśli badania KTG i USG wykażą, że kondycja dziecka się pogarsza lub minął 42. tydzień ciąży, podejmuje się decyzję o wywołaniu porodu. Czasem w rozpoczęciu akcji porodowej pomaga masaż szyjki macicy wykonany przez położną lub lekarza. Najczęściej jednak podaje się przyszłej mamie kroplówkę z oksytocyną. Niekiedy też stosuje się specjalny żel zawierający prostaglandyny, który wstrzykuje się do kanału szyjki macicy. Obie metody mobilizują organizm kobiety do produkcji oksytocyny odpowiedzialnej za wywołanie skurczów.

O tym możesz pomyśleć

- Ćwiczenia po cesarce - kiedy można zacząć? Jak ćwiczyć?
- Ćwiczenia po porodzie - kiedy można zacząć je wykonywać? [PORADY+WIDEO]- Podkłady poporodowe - dlaczego i kiedy je stosować?
- Cewnik Foleya - indukcja porodu. Co warto wiedzieć?
- Poród lotosowy - na czym polega? Zalety i zagrożenia
- Koszula do karmienia - jaki model będzie najlepszy?

Ważne

Indukcja porodu. Kiedy się sztucznie wywołuj poród?

Jeśli nadal nie urodziłaś po 40 tygodniu ciąży będziesz pod ścisłą kontrolą lekarzy. Co kilka dni powtarzane są badania, które pozwalają upewnić się, że wszystko jest w porządku, zarówno z dzieckiem, jak i z Tobą. Jeśli ich wynik jest niezadowalający, lekarze decydują o sztucznym wywołaniu porodu zwanym indukcją.

Decyzja o takim rozwiązaniu zapada także w przypadku ciąży przenoszonej, to znaczy, gdy minie 42 tydzień, a dziecko wciąż nie kwapi się do wyjścia. Przyszłej mamie najczęściej podaje się kroplówkę z oksytocyną, która wywołuje skurcze macicy. Innym sposobem jest zaaplikowanie żelu zawierającego prostaglandyny do szyjki macicy, które to stymulują jej otwieranie się. W tym samym celu czasem stosuje się też ręczny masaż szyjki macicy. Niekiedy lekarze decydują o przebiciu pęcherza płodowego - zazwyczaj inicjuje ono akcję porodową, warto wiedzieć, że przebicie zwiększa ryzyko powikłań. Często skutek przynosi dopiero zastosowanie kilku metod wywoływania porodu.

Czy wiesz, że...

W czasie połogu cofają się wszystkie zmiany związane z ciążą i z porodem.

Połóg to okres sześciu tygodni po porodzie. Każda z kobiet dochodzi do siebie w swoim tempie. Po porodzie drogami natury, macica i rany krocza goją się szybciej niż np. blizna po cesarskim cięciu. Jednak w ostatnich latach, prawidłowo prowadzona pacjentka po cięciu cesarskim, ma niewielkie spóźnienie z czasem gojenia się wszystkich poporodowych ran, a co najważniejsze, nie ma problemów z laktacją.

Połóg dzieli się na wczesny i późny. Niebezpieczne powikłania zazwyczaj mają miejsce podczas pierwszych dwóch dni po porodzie naturalnym czy po cesarskim cięciu. Przez dziesięć dni po porodzie istnieje ryzyko pojawiania się stanów zapalnych. Po tym czasie ryzyko komplikacji maleje z każdym dniem.

Przez pierwsze kilkanaście dni połogu będziesz odczuwać bolesne skurcze w dole brzucha, szczególnie podczas karmienia piersią. Skurcze te są efektem kurczenia się macicy, która powraca do rozmiarów sprzed ciąży. Krwawienie z oczyszczającej się macicy może trwać od dwóch do sześciu tygodni. Mają je także kobiety, które rodziły przez cesarskie cięcie. Jeśli karmisz piersią, krwawienie trwa krócej.

Dowiedz się więcej o 40 tygodniu ciąży:

  1. W Twoim ciele zaczyna się kolejna hormonalna rewolucja: dzięki przewadze estrogenów nad progesteronem mięśnie są gotowe do skurczów.

  2. Dziś albo za kilka dni urodzisz dziecko. Przez cały czas porodu bądź pewna, że radzisz sobie z tym znakomicie. Nie bój się poddawać temu co dyktuje Ci ciało, nie walcz z nim. Zobaczysz, jak wiele masz w sobie sił, jaką niezwykłą moc. Jesteśmy z Tobą! I życzymy, by Twój poród był pięknym i wzruszającym przeżyciem.

  3. Rozwieranie szyjki macicy rozpoczyna się często na kilka dni przed porodem. Na wizycie kontrolnej lekarz oceni jej stan.

  4. Masz dość odpowiadania na pytanie: "jak się czujesz" i "czy to już"? Poproś męża, by odbierał w domu telefony.

  5. Koniec ciąży, początek rodzicielstwa - eDziecko.pl chce Ci towarzyszyć w tej cudownej przygodzie jaką jest opieka nad noworodkiem i niemowlakiem.

Dziewiąty miesiąc

Dziewiąty miesiąc

To już naprawdę ostatni miesiąc. A im bliżej finiszu, tym więcej rozterek, przygotowań i... zniecierpliwienia.

W czterdziestym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W czterdziestym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz pierwszy tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Agora SA