Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

1 tydzień ciąży

Zapłodnienie
Zaczyna się cykl, który przeciętnie trwa 25-36 dni. Najczęściej - 28 dni. To, czy jest krótszy czy dłuższy, nie ma znaczenia, pod warunkiem, że miesiączki występują regularnie.

Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki trwającej około pięciu dni. W tym czasie stracisz od 50 do 130 ml krwi. W macicy złuszcza się przerośnięta i już niepotrzebna śluzówka z poprzedniego cyklu. Za kilkanaście dni komórka jajowa znowu dojrzeje i może połączy się z plemnikiem. Gdy dojdzie do zapłodnienia, gąbczasta błona śluzowa, która będzie narastać w najbliższych tygodniach, stanie się dla zarodka miękkim schronieniem.

Prawdopodobieństwo zapłodnienia podczas menstruacji, choć jest niewielkie, to jednak istnieje. Jest to możliwe zwłaszcza u kobiet, które mają nieregularne i długie cykle miesiączkowe. Jeśli kobieta współżyje 3 dnia cyklu (pierwszy dzień krwawienia to pierwszy dzień cyklu), jajeczkowanie ma miejsce 10 dnia cyklu, a plemniki żyją 7 dni, to ciąża jest możliwa. Najmniejsze szanse na to, by zajść w ciążę podczas okresu mają kobiety o regularnych cyklach miesiączkowych (trwających 28 dni) i miesiączkach trwających do 5 dni. W przypadku, gdy kobieta: ma nieregularne cykle, cykle są krótkie, a miesiączki trwają długo, może zajść w ciążę podczas okresu, choć ryzyko wciąż jest niewielkie. Więcej czytaj w tekście "Czy można zajść w ciążę podczas okresu? Kiedy jest to możliwe?"

Jak liczyć tygodnie ciąży?
Ciąża u kobiet liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki i trwa 281 dni +/- 22. Ciąża trwa około 38 tygodni, czyli około 266 dni i obejmuje czas od momentu zapłodnienia komórki jajowej do przyjścia dziecka na świat. Ze względów praktycznych i dla możliwości zastosowania kalkulatorów ciąży, okres ten zaokrągla się. W rezultacie obejmuje on 40 tygodni (licząc od dnia rozpoczęcia ostatniej miesiączki).
Przyjmuje się za normę urodzenie 2 tygodnie przed, jak i 2 tygodnie po terminie, czyli poród może odbyć się między 38 a 42 tygodniem.

1 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Jeśli planujesz ciążę, to z pewnością już wiesz, że przygotowania do ciąży wpływają na powodzenie. Wysypiaj się, gimnastykuj, staraj się nie prowadzić nerwowego trybu życia.

W czasie poprzedzającym ciążę unikaj:
- nikotyny,
- nadmiernej ilości alkoholu,
- innych używek.
Twoja dieta powinna być bogata w pełnowartościowe posiłki, dobrze jest zrezygnować z fast foodów i żywności przetworzonej. Potrzebujesz witamin i składników mineralnych. Racjonalna dieta z dużą ilością świeżych warzyw, owoców, mięsa, ryb, nabiału, orzechów, roślin strączkowych powinna zaspokoić zapotrzebowanie na niezbędne składniki.

Zdrowo odżywiająca się kobieta nie potrzebuje przed ciążą suplementacji witaminami, poza kwasem foliowym. To ważne, by zażywać go na około trzy miesiące przed zajściem w ciążę!

Pytanie do lekarza

Czy jeśli w rodzinach przyszłych rodziców rodziły się bliźnięta, to oznacza, że para ma większe szanse na ciążę bliźniaczą?

Dr n. med. Grzegorz Południewski, lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- Statystycznie częściej dochodzi do ciąż bliźniaczych w rodzinach gdzie już takie ciąże były. Bliźniaki rodzą się mniej więcej 09 -1,4 proc. porodów. Ostatnio częściej obserwuje się ciąże mnogie, a powodem ich wzrostu jest kilka przyczyn: późniejsza decyzja o posiadaniu dzieci, a co za tym idzie częstsze leczenie par u których występują problemy z zajściem w ciąże. Taka terapia zwiększa szanse na ciążę wielopłodową, która powinna być prowadzona pod nadzorem lekarza.

O tym możesz pomyśleć

- Naturalne planowanie rodziny, zwane w skrócie NPR, pozwala na określenie fazy płodności w cyklu miesięcznym kobiety. Do metod rozpoznawania płodności należy między innymi kalendarzyk małżeński, metoda termiczna, obserwacja śluzu czy metoda objawowo-termiczna. To dlatego podstawą naturalnego planowania rodziny jest znajomość i wykorzystywanie fizjologicznego rytmu płodności kobiety. Co warto wiedzieć o NPR?
- Ciąża planowana to ciąża udana - mawiają położnicy. I jest w tym sporo prawdy, dlatego warto dobrze przygotować się do ciąży.

To ważne

Ze względu na fakt, że mózg i rdzeń zarodka formują się w pierwszych tygodniach życia, suplementacja kwasem foliowym ma najważniejsze znaczenie kilka tygodni przed ciążą i na początku ciąży.

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje suplementację folianami co najmniej 12 tygodni przed poczęciem. U kobiet z grupy niskiego ryzyka, zalecana dawka to 400 mikrogramów (0,4 mg) dziennie. Jeśli w Twojej rodzinie występowały wady układu nerwowego - tzw. wady cewy nerwowej (np. rozszczep kręgosłupa), wówczas zaleca się większą dawkę, 5 mg na dobę. Taką dawkę (w grupie wysokiego ryzyka) należy przyjmować przed planowaną ciążą i w I trymestrze ciąży, a w II i III trymestrze ciąży i w czasie laktacji zalecana dawka to 0,8 mg/dobę.

Najważniejszymi powikłaniami wynikającym z niedoboru kwasu są zaburzenia rozwojowe płodu (przepuklina oponowo-mózgowa, bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa). Regularne spożywanie kwasu foliowego zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej nawet o 70 proc. U kobiet po 35. roku życia kwas foliowy może ograniczyć ryzyko wystąpienia zespołu Downa u dziecka.

Kwas foliowy to organiczny związek chemiczny z grupy witamin B. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa folium oznaczającego "liść". Dieta zawierająca dużo "zielonego" - warzyw, owoców, zawiera dużo kwasu foliowego. W organizmie człowieka jest on również syntezowany przez bakterie jelitowe. Kwas foliowy reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek, wpływa dodatnio na system nerwowy i mózg, decyduje o dobrym samopoczuciu psychicznym, zapobiega uszkodzeniom tzw. cewy nerwowej u płodu, ma pozytywny wpływ na wagę i rozwój noworodków, bierze udział w zachowaniu materiału genetycznego, w przekazywaniu cech dziedzicznych komórek, reguluje ich podział. Więcej o suplementacji i właściwościach kwasu foliowego czytaj w tekście "Kwas foliowy - właściwości, zagrożenia, suplementacja".

Czy wiesz, że...

Każda kobieta już w dniu swoich narodzin ma w jajnikach kilkaset tysięcy niedojrzałych komórek jajowych. Po okresie dojrzewania, podczas każdego cyklu menstruacyjnego, dojrzewa około 20 pęcherzyków, najczęściej na zmianę - raz w prawym, raz w lewym jajniku.

W większości przypadków w ostateczności dojrzewa tylko jeden (czasami dwa lub więcej) pęcherzyk. W trakcie owulacji uwalnia zdolną do zapłodnienia komórkę jajową.

Komórki jajowe są największymi komórkami ludzkiego organizmu. Oocyt, żeńska komórka rozrodcza, żeńska gameta, nie wydaje się być tematem fascynującym. Tymczasem: niewątpliwie jest komórką niezwykłą właściwie pod każdym względem. Możesz to stwierdzić na własne oczy: to komórka, którą zobaczysz bez uzbrojenia w specjalny sprzęt, bo jest wielkości ziarenka piasku. Od plemnika jest 20 razy większa. Dlaczego plemniki tak się zabijają, żeby dotrzeć do komórki jajowej? Niektórzy naukowcy wierzą nawet w swoiste "feromony" żeńskiej gamety, które wabią, kuszą, przywołują. Więcej o komórce jajowej, czyli gigancie, od którego zaczyna się życie czytaj tutaj

1 trymestr ciąży - ile to tygodni? Każdy trymestr ciąży trwa trzy miesiące:
- 1-4 tydzień to 1 miesiąc ciąży,
- 5-8 tydzień to 2 miesiąc ciąży,
- 9-13 tydzień to 3 miesiąc ciąży.

Zatem pierwszy trymestr ciąży to 13 skończonych tygodni.

Dowiedz się więcej o 1 tygodniu ciąży:

 1. Już za kilkanaście dni komórka jajowa może połączyć się z plemnikiem i w ten sposób powstanie nowe życie - Twoje dziecko.

 2. Czy przed ciążą wykonałaś badania na obecność przeciwciał toksoplazmozy i cytomegalii? Jeśli nie, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

 3. Planując dziecko prawdopodobnie starałaś się zmienić nieco swój styl życia. Najlepiej już przed zapłodnieniem zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu. W dobrej kondycji powinien być także przyszły tata.

 4. Na razie nie ma jeszcze raczej szans na zapłodnienie (chyba, że Twoje cykle są wyjątkowo krótkie), ale seks nie służy tylko prokreacji. Nie zapominajcie o tym ani teraz, ani w przyszłych tygodniach i miesiącach.

 5. Macica oczyszcza się z przerośniętej śluzówki. Jeśli w tym cyklu dojdzie do zapłodnienia, gąbczasta błona śluzowa, która będzie narastać w ciągu najbliższych tygodni, stanie się dla zarodka miękkim, wygodnym schronieniem.

  • Co dzieje się w Twoim ciele?

   Co dzieje się w Twoim ciele?

   Już teraz w bezpiecznym ukryciu trwa fascynujący proces, który za kilka miesięcy doprowadzi do narodzin dziecka.

 6. Jeśli obawiasz się, że w ciąży za bardzo przytyjesz, pamiętaj, że racjonalna dieta i ruch pozwolą dziecku zdrowo wyrosnąć, a Ciebie uchronią przed zmianą rozmiaru na większy o cztery numery. W następnych tygodniach będziemy Ci podpowiadać, jak zdrowo odżywiać się w ciąży.

 7. Wiele par obawia się podjąć tę decyzję: "zaczynamy starać się o dziecko". To rzeczywiście niezwykła rzecz - z Waszej chęci, z Waszego wyboru za 9 miesięcy przyjdzie na świat nowy człowiek. Ale gdy zajmie już miejsce w Waszej rodzinie, będziecie się zastanawiać, jak to możliwe, że kiedyś żyliście bez niego.

Pierwszy miesiąc

Pierwszy miesiąc

Początek ciąży to czas tajemnicy, gdy nikt jeszcze, nawet Ty sama, nie domyśla się istnienia nowego życia. A tymczasem w bezpiecznym ukryciu trwa już fascynujący proces, który za kilka miesięcy doprowadzi do narodzin.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo