Miesiączka - co ile, objawy, pierwsza miesiączka

Miesiączka, inaczej menstruacja, okres czy krwawienie miesięczne jest zjawiskiem fizjologicznym, towarzyszącym wszystkim zdrowym kobietom w wieku rozrodczym. To nic innego jak cykliczne złuszczanie się nabłonka macicy, będące konsekwencją zmian stężenia hormonów płciowych, których rytm wyznacza cykl menstruacyjny. Co jeszcze warto wiedzieć o miesiączce?
Zobacz wideo

Miesiączka - cykl miesięczny

Miesiączka jest konsekwencją zmian, jakie zachodzą w błonie śluzowej macicy pod wpływem hormonów płciowych, które działają nie tylko na endometrium, ale i środowisko pochwy. Są związane z cyklem miesięcznym.

Owym cyklicznym zmianom poziomu hormonów płciowych, w rytmie, jaki wyznacza cykl miesiączkowy, podlega organizm każdej zdrowej kobiety od pokwitania do menopauzy. Oznacza to, że u kobiet w wieku rozrodczym, które nie są w ciąży, nie karmią dziecka piersią i nie stosują hormonalnych środków antykoncepcyjnych, miesiączka występuje cyklicznie, mniej więcej co 28 dni, choć trzeba pamiętać, że długość cyklu to kwestia indywidualna. Cykle miesiączkowe mogą być zarówno krótsze, jak i dłuższe. Za normę przyjmuje się cykl trwający od 25 do 35 dni.

Celem cyklu miesiączkowego jest przygotowanie macicy do przyjęcia zarodka. To dlatego endometrium staje się nabrzmiałe, dobrze ukrwione i odżywione. Gdy jednak nie dojdzie do zapłodnienia, złuszczająca się błona śluzowa oraz resztki śluzu z dróg rodnych wydostają się na zewnątrz - przez pochwę, wraz z krwią.

Miesiączka może trwać tak trzy, jak i osiem dni. Różna może być jej obfitość. Przez pierwsze trzy dni menstruacji krwawienie jest silniejsze, ponieważ wtedy złuszcza się większość endometrium jamy macicy. Z miesiączką kobieta traci mniej więcej 100 ml krwi. Jeśli obfite krwawienia pojawiły się one nagle, należy skonsultować się z ginekologiem, ponieważ może to być objawem mięśniaków macicy, stanów zapalnych, torbieli jajników, ale i zmian nowotworowych.

W życiu każdej kobiety, w kontekście miesiączki, pojawiają się dwa szczególne wydarzenia. To pierwsza miesiączka (menarche), która jest początkiem okresu dojrzałości i ostatnia miesiączka (menopauza), wyznaczająca górną granicę dojrzałości płciowej.

Pierwsza miesiączka - menarche

Pierwszą miesiączkę, czyli menarche, europejskie dziewczynki mają zwykle między 12. a 14. rokiem życia.

Po raz pierwszy później miesiączkują dziewczynki szczupłe i uprawiające intensywnie jakąś dyscyplinę sportu. Ale jajniki, by produkować estrogeny, mogą się rozleniwić nie tylko przed niedobór tkanki tłuszczowej. Inną przyczyną są zaburzenia hormonalne. To dlatego jeżeli menarche nie pojawiła się do 16. roku życia, trzeba skonsultować to z ginekologiem.

Zazwyczaj pierwsze miesiączki są nieregularne i skąpe. Unormują się mniej więcej dwóch po latach od menarche. Pierwsze krwawienie miesiączkowe świadczy o osiągnięciu fizjologicznej dojrzałości płciowej.

Ostatnia miesiączka - menopauza

Menopauzę, czyli ostatnią w życiu miesiączkę, kobiety odnotowują zwykle między 45. a 55. rokiem życia. O menopauzie mówi się wtedy, gdy krwawienie nie wystąpiło przez pół roku.

Jednak miesiączka raczej nie ustaje z miesiąca na miesiąc. Im bliżej do klimakterium, tym krwawienia miesięczne stają się coraz bardziej nieregularne. Związane jest to ze stopniowym wygasaniem funkcji jajników i coraz mniejszą produkcją estrogenów.

Jeśli po sześciu miesiącach od ostatniej menstruacji miesiączka pojawi się ponownie, jest to sygnał niepokojący. Może zwiastować chorobę układu rozrodczego, w tym nowotworu. Każda taka sytuacja wymaga wizyty u ginekologa oraz wykonania badań - tak laboratoryjnych, jak i obrazowych (np. USG).

Miesiączka - zaburzenia

Wiele miesiączkujących kobiet cyklicznie bądź stale cierpi na różne dolegliwości, które towarzyszą krwawieniom. Najczęściej jest to ból brzucha czy ból pleców w okolicy lędźwiowej. Ale nie tylko te niedogodności wymają diagnostyki, a i często leczenia. Powodem wizyty u ginekologa powinny być także takie zaburzenia miesiączkowania jak:

  • brak pierwszej miesiączki po 16. roku życia,
  • pojawienie się miesiączki po menopauzie (po sześciu miesiącach od ostatniej miesiączki),
  • zatrzymanie menstruacji,
  • nieregularne krwawienia miesiączkowe - rzadkie lub zbyt częste,
  • zbyt skąpe lub zbyt obfite krwawienia.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Copyright © Agora SA