Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

24 tydzień ciąży: Twoje dziecko

24 tydzień ciąży, jak wygląda dziecko? Pod koniec tego tygodnia ciąży otworzy się szpara powiekowa. Kubki smakowe są już wykształcone, dziecko czuje smak wód płodowych.

Skóra dziecka jest nadal cienka, widać przez nią naczynia krwionośne, kości i narządy. Skóra będzie stawała się grubsza w miarę upływu kolejnych miesięcy. Maluszek ćwiczy mięśnie: rozpycha się, boksuje, kopie, tupie, czasami fika koziołka. Na hałas reaguje niepokojem, głośne dźwięki mogą obudzić płód, ale reakcja na bodziec nie jest jeszcze natychmiastowa.

W 24 tygodniu ciąży płuca dziecka zaczynają wytwarzać surfaktant tj. substancję chroniącą pęcherzyki płucne przed sklejaniem się. Kości stale się wzmacniają.

Możesz zacząć notować okresy aktywności i czuwania maleńkiego człowieka - po porodzie rytm może być podobny.

Proporcje ciała zbliżają się do tych, jakie zobaczysz u dziecka po porodzie.

Dziecko urodzone w 6 miesiącu ciąży nie jest gotowe do funkcjonowania poza Twoim organizmem. Nadal nie funkcjonuje układ pokarmowy, dziecko n e umiałoby samodzielnie oddychać ani utrzymać stałej temperatury ciała. Dzisiaj lekarze, dzięki swoim umiejętnościom i specjalistycznej aparaturze są w stanie utrzymać przy życiu dzieci ważące niecałe 500 g.

24 tydzień - waga dziecka. Waży ok. 600 g i mierzy ok. 30 cm. Twoje dziecko jest wielkości kolby kukurydzy.

24 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Od 24 tygodnia ciąży obserwuj ruchy dziecka. Pamiętaj, że wieczorem maluch jest bardziej aktywny. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli nie czujesz ruchów lub jeśli stają się gwałtowne.

24 tydzień ciąży - dolegliwości.
W brzuchu pomału robi się ciasno. Możesz odczuwać duszności. Powiększająca się macica uciska na przeponę i trudno Ci złapać oddech. To nic groźnego, ale ta dolegliwość bywa uciążliwa. Podobnie jak zgaga. Aby jej zapobiec jedz mniejsze porcje, ale za to częściej. Między posiłkami pij niegazowaną wodę mineralną, możesz także pić lekki napar mięty. Jeśli palenie w przełyku dokucza Ci w nocy, jedz mniejsze kolacje, a do snu układaj pod głową i ramionami dodatkową poduszkę.

Dokuczliwy może być również ucisk macicy na pęcherz moczowy. Będziesz częściej chodzić do toalety, a pragnienie tej wizyty może być rzeczywiście dość gwałtowne. Nie przestrasz się, jeśli stwierdzisz, że przy wysiłku albo czynnościach, które wywołują nagłe napięcie mięśni brzucha (kichanie, kaszel, śmiech) na bieliźnie pozostanie plama moczu. To zdarza się wielu kobietom w zaawansowanej ciąży i po porodzie. Wykonuj ćwiczenia Kegla: naprzemienne zaciskanie i rozluźnianie mięśni, które pozwalają Ci kontrolować oddawanie moczu.

Przygotuj się na to, że rozmiar Twojej stopy może się powiększyć na stałe nawet o rozmiar. Badania jakie przeprowadzili ortopedzi z University of Iowa wykazały, że u 60-70 proc. kobiet po urodzeniu pierwszego dziecka stopa się spłaszcza i wydłuża od 2 do 10 mm. Zmiana rozmiaru stóp jest wynikiem zwiększonego nacisku, jaki wywierają na nie dodatkowe kilogramy. To m.in. może powodować spłaszczanie łuku stopy. Dodatkowo, organizm podczas ciąży produkuje hormony powodujące rozluźnienie stawów i więzadeł. Struktura stopy staje się wówczas bardziej plastyczna. Badania wykazały jeszcze jedną ciekawostkę. Stopa rośnie najczęściej podczas pierwszej ciąży. Kobiety, które urodziły dwoje lub troje dzieci, po kolejnych ciążach nie doświadczały istotnych zmian w rozmiarze buta.

Pytanie do lekarza

Przyszłe mamy często porównują ile mierzy i waży ich dziecko w kolejnych tygodniach ciąży. Jeśli okaże się, że jest mniejsze, lżejsze od dziecka koleżanki martwią się. Słusznie?

Dr n. med. Grzegorz Południewski, lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- Rozwój ciąży jest indywidualny i odbywa się z różną szybkością u kobiet. Najbardziej równomierny i porównywalny jest rozwój wczesnej ciąży, mniej więcej do 20 tyg. Później zaczynamy zauważać spore indywidualne różnice mieszczące się w fizjologicznej normie. Dla przykładu, u drobnej ważącej do 50 kg ciężarnej do 20 tyg ciąży wielkość płodu będzie podobna jak u jej o 20 kg cięższej koleżanki. W 28 – 30 tyg. naturalna różnica znacznie się powiększy i wręcz niepokojący będzie znaczny wzrost wagi płodu u lżejszej kobiety, nawet gdy będzie on w normie dla tego wieku ciąży. Niepokoimy się gdy przyrost wagi zostanie zahamowany, a różnica pogłębi się powyżej 3-4 tyg. od wagi należnej. Dlatego istotne jest porównywanie dynamiki rozwoju, a nie sama waga płodu.

24 tydzień ciąży: Ty i przyszły tata

Nawet jeśli Twój mężczyzna bardzo przeżywa ciążę, z pewnością nie podlega takiej huśtawce emocji jak Ty. Wiele kobiet - szczególnie w drugim trymestrze ciąży - doznaje przypływu energii, inne czują potrzebę zwolnienia tempa. Niektóre przyszłe mamy przeżywają zmiany zachodzące w ich ciele jako spełnienie kobiecości, innym trudno je zaakceptować. Powiększający się brzuch traktują jako utratę atrakcyjności. Możesz odczuwać żal do dziecka, niechęć do partnera, przygnębienie, złość. Dodatkowo zmiany hormonalne powodują gorsze samopoczucie. Te dolegliwości nasilają niepokój, huśtawkę nastrojów, być może poczucie zagrożenia.

A co z przyszłym tatą? Kiedy ruchy dziecka są wreszcie wyczuwalne, jego obecność staje się dla Twojego partnera bardziej realna, a to sprzyja budowaniu więzi. Mężczyzna może także przeżywać bezradność, bo sprawy ciąży i porodu wymykają mu się spod kontroli.

Czasem mężczyźni boją się okazywać ciężarnej partnerce seksualne zainteresowanie. Najczęściej z obawy przed uszkodzeniem dziecka. Warto rozmawiać, jakie macie oczekiwania wobec siebie, lęki, marzenia, potrzeby. Dobrze byłoby popracować nad tym teraz, kiedy urodzi się dziecko może być trudniej. Wybierzecie się na kolację, ciekawy spektakl, dobry film albo do przyjaciół i spędzicie razem przyjemny wieczór. To też pozwoli Ci oderwać się trochę od swoich strachów i skierować myśli krążące uporczywie wokół ciąży w inną stronę. Poza tym ciąża to idealny czas na wzmocnienie związku, czas, kiedy jesteście sobie szczególnie bliscy i możecie nacieszyć się tą bliskością. Warto go wykorzystać. I nie rezygnujcie z seksu, jeśli tylko macie na pieszczoty ochotę!

O tym możesz pomyśleć

- Nie panikuje, ale bądź uważna i słuchaj swojego ciała, uważaj na oznaki przedwczesnego porodu. Najczęstszymi objawami są:
- skurcze przypominające miesiączkę
- Zmiana w wydzielinie pochwowej
- Tępy ból w krzyżu
- Skurcze macicy, nacisk na miednicę
- Wyciek bądź wypływ płynu z pochwy

- Możesz pomału zastanawiać się, jak będziesz karmiła swoje dziecka, kiedy już się urodzi. Pewnie już wiesz, że karmienie piersią ma bardzo dużo zalet. Nie tylko dla dziecka, ale i dla ciebie! Przeczytaj o zaletach karmienia piersią

To ważne

Cukrzyca ciężarnych

Jakie są najczęstsze objawy cukrzycy ciążowej?
- Występowanie cukru w moczu
- Nietypowe pragnienie
- Częste oddawanie moczu
- Zmęczenie
- Mdłości

Glukoza czerpana z pożywienia jest dla nas niczym paliwo dla samochodu. Dostarcza energii niezbędnej do poruszania wszystkich elementów. Byśmy ją jednak mogli wykorzystać, konieczny jest hormon produkowany przez trzustkę - insulina. Umożliwia ona przechodzenie glukozy z krwi do wnętrza wszystkich komórek.

Gdy w organizmie przyszłej mamy dochodzi do spadku produkcji insuliny (przypuszcza się, że jego przyczyną może być działanie hormonów łożyska), mówimy o cukrzycy ciążowej. Ilość glukozy we krwi gwałtownie wzrasta, ale komórki nie są w stanie zrobić z niej użytku. Organizm zaczyna czerpać energię z tłuszczów i białek. Produktem spalania tych substancji są ketony, które powodują zaburzenia w funkcjonowaniu wielu narządów. Zarówno duży wzrost, jak i głęboki spadek poziomu glukozy we krwi jest niebezpieczny (pierwszy może spowodować tzw. śpiączkę cukrzycową, drugi - hipoglikemiczną), a długotrwałe i częste jego wahania są szkodliwe dla wielu narządów. Na szczęście cukrzycę ciążową można łatwo wykryć i zapobiec jej skutkom. Trzeba tylko wykonać kilka prostych badań.

Na początku ciąży sprawdza się poziom glukozy w surowicy krwi na czczo (od 60 do 105 mg/dl oznacza wynik prawidłowy). Potem, co miesiąc wykonuje się badanie ogólne moczu. Nie powinno w nim być cukru, choć w ciąży czasem zdarza się fizjologiczny cukromocz. Gdyby tak się zdarzyło, zamiast się denerwować na zapas, trzeba iść do lekarza i sprawdzić poziom glukozy w surowicy krwi na czczo i po wypiciu roztworu 50 g lub 75 g (zależy ile zleci lekarz) glukozy. To ostatnie badanie robi się wszystkim przyszłym mamom między 24 a 28 tygodniem ciąży. Jeśli cukrzyca pojawia się po raz pierwszy w czasie ciąży, to zwykle w jej drugiej połowie.

Na badanie trzeba przyjść na czczo, niektóre przychodnie wymagają, aby kupić w aptece glukozę. Potem będziesz musiała wypić bardzo słodki roztwór glukozy w kubku wody i poddać się kolejnemu badaniu po godzinie. Przez tę godzinę należy siedzieć, nie wolno spacerować, bo dojdzie do zwiększonego spalania glukozy i wynik nie będzie adekwatny. Poniżej 140 mg/dl oznacza wynik prawidłowy; od 140 do 200 mg/dl - nietolerancję glukozy. Powyżej 200 mg/dl - wskazuje na cukrzycę. Jeśli wyniki badań są nieprawidłowe, lekarz prowadzący ciążę skieruje Cię do poradni diabetologicznej. Tam dowiesz się, jaką powinnaś stosować dietę, jej ścisłe przestrzeganie to podstawa leczenia. Będziesz mogła też wypożyczyć glukometr. Przez jakiś czas będziesz codziennie sprawdzać poziom glukozy we krwi. Za pomocą glukometru robi się to łatwo i niemal bezboleśnie. Jeżeli wyniki są prawidłowe, a z maluszkiem jest wszystko w porządku - co potwierdza badanie USG i KTG, czeka Cię jedynie dieta do końca ciąży i regularne konsultacje u diabetologa (co dwa, trzy tygodnie).

Jeśli mimo właściwej diety poziom glukozy się nie unormuje, być może będziesz musiała przyjmować insulinę w formie zastrzyków podskórnych.

Czy wiesz, że...

Do 24 tygodnia ciąży długość płodu mierzy się od czubka głowy do pośladków. Po 24 tygodniu ciąży dziecko przyjmuje bardziej wyprostowana postawę, jego długość jest mierzona od czubka głowy do pięt.

24 tydzień ciąży, który to miesiąc? To szósty miesiąc ciąży.

Dowiedz się więcej o 24 tygodniu ciąży:

  1. Twój pępek może zrobić się płaski albo wręcz wypukły. Po porodzie znów zmieni się w dziurkę. Jeśli między pępkiem a spojeniem łonowym pojawiła się ciemna linia, nie martw się, zniknie w jakiś czas po porodzie.

  2. Masz dość dobrych rad udzielanych Ci przez znajomych i rodzinę? Zachowaj spokój, ćwicz asertywność. Nie musisz tłumaczyć się z tego, jak się odżywiasz, jak planujesz poród ani jak zamierzasz karmić dziecko.

  3. Ciąża to świetny pretekst, by iść do pedikiurzystki. Przecież sama ledwo sięgasz do swoich stóp. Poproś o masaż stóp, będzie jeszcze przyjemniej.

  4. Pracujesz zawodowo? Pamiętaj, że w przypadku zwolnienia lekarskiego otrzymasz 100 proc. swojej pensji.

  5. Możesz zacząć odczuwać niebolesne skurcze Braxtona-Hicksa. Przypominają chwilowe "tężenie", napinanie się brzucha. Macica ćwiczy przed porodem. To norma. Jeśli stawianie macicy jest bardzo częste, utrudnia Ci normalne funkcjonowanie znaczy, że trochę przesadzasz z aktywnością - zwolnij, zadbaj o regularny odpoczynek.

  6. Między 24 a 28 tygodniem ciąży zwykle wykonuje się test obciążenia glukozą. Pobiera się krew przed i po spożyciu 50 g glukozy zmieszanej z wodą. Test pozwala wykryć tzw. cukrzycę ciężarnych. Dowiedz się, czy w na pobranie krwi masz zabrać własną paczkę glukozy (do kupienia w aptece).

Szósty miesiąc

Szósty miesiąc

Pod koniec drugiego trymestru ciąża zaczyna Ci już trochę ciążyć. Rosnący brzuch coraz bardziej zmienia Twoje samopoczucie i rytm dnia.

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży dziecko jest...

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.