Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

13 tydzień ciąży: Twoje dziecko

13 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko? Mimika maluszka jest coraz wyraźniejsza. Nadyma policzki, ziewa, marszczy czoło, zwija wargi w ryjek - czyni to zupełnie nieświadomie. Dziecko ćwiczy w ten sposób mięśnie twarzy. Gdy przypadkiem muśnie palcami wargi, zaczyna odruchowo ssać.

Otwiera usta i połyka wody płodowe, dzięki temu pracują nerki i cały układ trawienny, przygotowując się do normalnej pracy. Jednak i tak wszystko zależne jest od mamy. Produkty przemiany materii przenikają przez błonę łożyskową do układu Twojego krążenia, a potem są filtrowane przez Twoje nerki. Rozwija się zmysł smaku - jeśli do wód płodowych dodana zostanie glukoza, dziecko chętniej je połyka. Rozwija się zmysł dotyku, malec potrafi bawić się pępowiną.

Do 13 tygodnia ciąży ukształtowały się już kości, stawy i mięśnie.
Dziecko macha rękami i nogami, podskakuje, kręci głową, fika koziołki, podkurcza palce stóp, umie się nawet podrapać. Ćwiczy w ten sposób mięśnie i testuje system nerwowy. Wody płodowe tłumią te ruchy, więc ich jeszcze nie czujesz.

13 tydzień ciąży: płeć dziecka

Narządy płciowe zewnętrzne są coraz lepiej widoczne. Jeżeli jest to syn, wprawne oko lekarza dostrzeże chłopca podczas badania USG. Córkę rozpoznać można po tym, że nie ma tego, co chłopcy. Jeśli jest córeczka, to jej jajniki zawierają już około dwóch milionów jajeczek, z których w przyszłości ma szansę rozwinąć się kolejne pokolenie. Twoje wnuki!
13 tydzień to trzeci miesiąc ciąży, końcówka pierwszego trymestru. Dziecko jest wielkości mandarynki, ma około siedmiu centymetrów, waży około 18 gramów.

Pytanie do lekarza

Przyszłe mamy często próbują same interpretować wyniki swoich badań. Dlaczego nie warto tego robić na własną ręki i dlaczego wyniki kobiety w ciąży odbiegają od „norm”, a i tak są prawidłowe?
Dr n. med. Grzegorz Południewski, lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- Badania w ciąży wykonywać należy. Zgodnie z zaleceniami lekarza. Ich wyniki mogą fizjologicznie odbiegać od wartości prawidłowych, tak się dzieje w przypadku hemoglobiny w ciąży: normą jest wartość powyżej 11.0 g% - to jest wyrazem przystosowania organizmu do ciąży, zwiększenie objętości osocza. Podobnie większa tolerancja dotyczy liczby leukocytów, czy zawartości hemoglobiny w krwince.

13 tydzień ciąży: ostatni dzwonek na USG genetyczne

13 tydzień ciąży: USG genetyczne

Jeśli do tej pory nie byłaś na USG genetycznym, to 13 tydzień ciąży jest ostatnim dzwonkiem, aby wybrać się na to ważne badanie.

Podczas USG lekarz ogląda i mierzy poszczególne narządy płodu, zwracając uwagę zwłaszcza na szerokość tzw. przezierności karkowej. To badanie pozwala wykryć większość poważnych wad (więcej o USG genetycznym, inwazyjnych i nieinwazyjnych badaniach prenatalnych czytaj w tekście dotyczącym 11 tygodnia ciąży).

13 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Wiele przyszłych mam opisuje kolejnych kilka miesięcy ciąży jako najpiękniejszy okres w całej ciąży. Trudy pierwszego trymestru–zmęczenie, nudności, częste oddawanie moczu –pomału ustępują, można wreszcie cieszyć się z tego, że jest się w ciąży. Wiele kobiet odczuwa przypływ energii w drugim trymestrze.

Umownie, trzynasty tydzień ciąży (jedenasty od zapłodnienia) jest ostatnim tygodniem pierwszego trymestru. Mimo że macica powiększyła się do rozmiarów małej piłki, ciąża nadal jest niewidoczna dla otoczenia. Ty jednak widzisz, że brzuch uwypukla się trochę do przodu. Jak bardzo, zależy od Twojej budowy ciała i wzrostu.

Od teraz możesz przybierać na wadze nawet 0,5 kg tygodniowo. Wzrost wagi w ciąży wynika z masy dziecka, łożyska, płynu owodniowego, powiększonej macicy, piersi, tkanki tłuszczowej i zwiększonej ilości krwi u mamy. Tymczasem w 13 tygodniu płód waży zaledwie 13-20 g, a tkanki i płyny je otaczające nie mają jeszcze dużej objętości.

Wraz z końcem pierwszego trymestru ciąża pomału wkracza w stabilną fazę, ryzyko poronienia jest już znacznie mniejsze. Dzieje się tak dlatego, że to powstające łożysko, a nie jajniki, zaczyna produkować hormony utrzymujące ciąże. Poranne mdłości, ciągłe zmęczenie, napięcie w piersiach - te przykre objawy będę pomału ustępować.

O tym możesz pomyśleć

- Szczepienia w ciąży mają na celu zapewnienie ochrony przed ciężkimi chorobami zakaźnymi zarówno przyszłej mamie, jak i jej dziecku. Które szczepienia w ciąży są zalecane i dopuszczane, a które niezalecane?
- Darmowe leki dla kobiet w ciąży to założenie programu Ciąża Plus. Dowiedz się więcej o programie

Pamiętaj!

Jak interpretować wyniki badań w ciąży? Normy najważniejszych wskaźników.

1. Morfologia krwi
- erytrocyty (czerwone krwinki) (RBC) 3,9-5,6 M/ml - w ciąży często zmniejszone, ponieważ zwiększa się objętość osocza, a ilość erytrocytów wzrasta w mniejszym stopniu, co powoduje fizjologiczne rozrzedzenie krwi,
- hemoglobina (HGB) 6,8-9,3 mmol/l lub 11,5-15,5 g/dl - najważniejszy wskaźnik wykrywania niedokrwistości w ciąży,
- leukocyty (białe krwinki) (WBC) 4,1-10,9 k/ml - w ciąży często wzrastają do kilkunastu, wyższy wzrost może świadczyć o infekcji,
- hematokryt (HT) 37-47 proc. - zmniejsza się zwłaszcza w drugiej połowie ciąży na skutek fizjologicznego rozrzedzenia krwi,
- płytki krwi (PLT) 140-450 k/ml - poziom poniżej 100 wymaga konsultacji hematologa.
2. Badanie ogólne moczu
- odczyn kwaśny - zasadowy lub obojętny sprzyja zakażeniom i kamicy dróg moczowych,
- bilirubina nieobecna - jej obecność świadczy o kłopotach z wątrobą,
- urobilinogen śladowa ilość - większa ilość pojawia się w chorobach wątroby,
- ciała ketonowe nieobecne - ich niewielka ilość świadczyć może o niedożywieniu lub odwodnieniu, w dużej ilości występują przy kwasicy cukrzycowej,
- cukier nieobecny - jego obecność może wskazywać na cukrzycę ciążową, choć czasem zdarza się fizjologiczna utrata cukru z moczem w czasie ciąży, wskazane wtedy badanie glukozy we krwi,
- białko nieobecne - jego obecność pojawia się przy nadciśnieniu indukowanym ciążą, czasem towarzyszy zakażeniom dróg moczowych,
- leukocyty pojedyncze - wynik powyżej 10 w polu widzenia świadczy o stanie zapalnym rozwijającym się w układzie moczowym,
- bakterie nieobecne - ich obecność świadczy o infekcji dróg moczowych, lekarz zleci ci jeszcze wykonanie posiewu moczu,
- składniki mineralne nieobecne lub śladowe - nadmierna ilość szczawianów czy fosforanów sprzyja kamicy dróg moczowych.
3. TSH - zwykle od 0,4 do 4 mU/l (bardziej czułymi metodami 0,32-5,0 mU/l). Wartości zbyt wysokie świadczą o niedoczynności tarczycy, zbyt niskie mogą świadczyć o nadczynności, choć hormony ciążowe zafałszowują czasem wyniki i zaniżają poziom TSH. W razie odchyleń od normy konieczne badanie hormonów tarczycy i przeciwciał przeciwtarczycowych.
4. Glukoza na czczo - od 60 do 100 mg/dl (3,9-6,1 mmol/l). Zbyt niska świadczy o niedostatecznym odżywianiu i niedoborach pokarmowych lub upośledzonym wchłanianiu cukrów, zbyt wysoka jest oznaką cukrzycy.
5. WR - ujemny. Badanie w kierunku kiły.
6. HBs - ujemny. Badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B.
7. HCV - ujemny. Badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C.
8. HIV - ujemny. Badanie w kierunku zakażenia wirusem HIV, mogącym doprowadzić do rozwinięcia zespołu upośledzonej odporności (AIDS).
9. Przeciwciała w kierunku toksoplazmozy i cytomegalii.
- Przeciwciała w klasie IgG - dodatnie, ale niskie świadczą o przebytej chorobie i uzyskanej odporności. Bardzo wysokie wskazują, że infekcja miała miejsce w niedalekiej przeszłości lub trwa obecnie. Ujemne oznaczają, że organizm nigdy nie zetknął się z chorobą. W takiej sytuacji zaleca się powtórzenie badań w drugiej połowie ciąży.
- Przeciwciała w klasie IgM - dodatnie świadczą o istnieniu obecnie zakażenia.
10. Przeciwciała przeciw krwinkom czerwonym (anty Rh) - ujemne. Dodatni wynik oznacza konflikt serologiczny. U kobiet z ujemnym czynnikiem Rh powtarza się to badanie co 2 miesiące.
11. Przeciwciała Anty-TPO - ujemne. Badanie w kierunku chorób tarczycy.

Pamiętaj, że wyniki zawsze musi interpretować lekarz.

Czy wiesz, że...

W trzynastym tygodniu ciąży największe ryzyko poronienia masz już za sobą. Utrata ciąży następuje zwykle w pierwszych trzech miesiącach. W drugim trymestrze zdarza się w jednej na 50 ciąż.

Dowiedz się więcej o 13 tygodniu ciąży:

 1. Zastanawiasz się, jak poradzisz sobie jako mama? Będziesz w tej roli świetna! Intuicyjnie będziesz wiedzieć, jak trzymać, tulić, pielęgnować dziecko. Ale już teraz możesz zacząć czytać teksty z działu "Niemowlę". Pamiętaj także, że niektóre szkoły rodzenia organizują zajęcia już od pierwszych tygodni ciąży.

 2. Zaplanuj wyprawę do sklepów z odzieżą dla kobiet w ciąży. Oferta jest już na tyle bogata, że można wybrać ciuchy modne, świetne skrojone, kobiece. Są uszyte tak, by można było regulować ich wielkość zależnie od etapu ciąży. Jeśli nie przytyłaś nadmiernie, wybieraj swój rozmiar sprzed ciąży.

  • Jak ubierać się w ciąży?

   Jak ubierać się w ciąży?

   Co zrobić, aby dodatkowe centymetry nie powodowały dodatkowych strapień? Odpowiednio wyeksponować atuty zmieniającej się w ciąży figury.

 3. Do każdego posiłku jedz warzywa lub owoce, najlepiej świeże. Zawarty w nich błonnik pomoże regulować pracę jelit. Skuteczne w zapobieganiu zaparciom są suszone owoce - pojadaj je zawsze, gdy masz ochotę na coś słodkiego.

 4. Boli Cię głowa? Pamiętaj, że jedynym stosunkowo bezpiecznym środkiem przeciwbólowym w ciąży jest paracetamol (zażywany rzadko i w najniższej dawce). Preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna, Polopiryna) są przeciwwskazane!

 5. Jeśli jesteś bezrobotna, będąc w ciąży nie stracisz prawa do zasiłku. Gdyby ciąża była zagrożona i gdybyś nie mogła stawić się do pracy wyznaczonej przez Urząd Pracy, musisz dostarczyć zaświadczenie lekarskie.

 6. Pewnie zaczynacie informować rodzinę i znajomych o dziecku. To dobry czas, by zacząć trenować asertywność. Jeśli pytania bliskich zaczną Was drażnić i przekroczą granicę intymności, utnijcie temat grzecznie, ale stanowczo.

Trzeci miesiąc

Trzeci miesiąc

To już ostatnie tygodnie złego samopoczucia. Wkrótce usłyszysz bicie serca swojego dziecka i poczujesz przypływ energii.

W trzynastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

W trzynastym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.