Kalendarz ciąży

Podaj przewidywaną datę porodu
Opracowanie: Joanna Szulc i Joanna Biszewska

Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Skoro tu jesteś, to znaczy, że za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje dziecko. Serdeczne gratulacje! W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu informujemy, radzimy i towarzyszymy w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki kalendarzowi przebiegu ciąży dowiesz się jak przebiega ciążą, jak zmienia się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko. Będziemy z Tobą już od pierwszego miesiąca ciąży - kiedy wiele kobiet nadal nie domyśla się nawet istnienia w nich nowego życia - tydzień po tygodniu, aż do porodu.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Nasz kalendarz przebiegu ciąży pomoże Ci szybko ustalić w którym dokładnie jesteś tygodniu ciąży. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora tygodnia ciąży. Wystarczy, że wpiszesz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli wiesz, który to tydzień ciąży, możesz od razu wybrać tydzień ciąży, który Cię interesuje i przeczytać co się dzieje z Tobą i rozwijającym się w brzuchu dzieckiem. Kalendarz ciąży rozpisaliśmy w przejrzysty sposób na każdy tydzień ciąży.

Ciąża tydzień po tygodniu: czego dowiesz się o rozwoju dziecka

Kiedy człowiek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać, czy się tam nudzi, bawi, śpi? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, a kiedy dziecko zacznie kopać i jakie to uczucie? Jak i w którym trymestrze ciąży kształtują się narządy wewnętrzne człowieka? Nasz kalendarz ciążowy zaspokoi ciekawość związaną z rozwojem płodu. Przy każdym tygodniu ciąży znajdziesz przygotowane pod okiem ekspertów treści dotyczące rozwoju płodu. Przeczytaj, jak, od momentu poczęcia, aż do porodu, tydzień po tygodniu, rozwija się i rośnie dziecko. Niektóre z etapów rozwoju płodu przedstawiamy w formie wideo.

Kalendarz ciąży: co dzieje się z Tobą, jak zmienia się Twoje ciało

W przygotowanym przez nas kalendarzu ciąży i porodu zebraliśmy wiele starych i nowych prawd, powszechnych opinii, utartych poglądów np. o przesądach ciążowych, czy o zachciankach przyszłych mam. Znajdziesz u nas treści o tym jak wybrać imię dla dziecka, jak skompletować wyprawkę. Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przeprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas.

Jednak nasz kalendarz przebiegu ciąży to przede wszystkim praktyczny przewodnik po objawach, zmianach, dolegliwościach towarzyszących przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Znajdziesz tu m.in.:
- wskazówki oraz porady ekspertów (ginekologów, położnych) dotyczących zdrowia i pielęgnacji w ciąży, w tym materiały w formie wideo,
- ważne informacje zgodne z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badań i zakresu badań, jakie musisz wykonać podczas ciąży,
- artykuły i poradniki na temat objawów ciąży, zmian w ciele matki, dolegliwości w ciąży, emocji w kolejnych trymestrach ciąży, diety przyszłej mamy,
- dokładny opis przebiegu porodu,
- wskazówki i podpowiedzi jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami typowymi dla kolejnych tygodni i trymestrów ciąży,
- odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu ciąży.

Kalendarz ciąży nie zastąpi lekarza

Przygotowany przez nas kalendarz ciąży dostarcza wiedzy, porad, informacji. Ma pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś skorzystać z którejś z zamieszczonych w naszym kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, omów to ze swoim lekarzem/położną.

Dostępna jest też aplikacja na telefon komórkowy "Moja ciąża z eDziecko.pl".

27 tydzień ciąży: Twoje dziecko

27 tydzień ciąży - jak rozwija się dziecko? Mózg stale rośnie i coraz bardziej się fałduje. Wyglądem przypomina już mózg dorosłego człowieka.

W 27 tygodniu ciąży płuca są już dojrzałe, mogą wymieniać dwutlenek węgla na tlen. Jednak gdyby dziecko urodziło się w tym tygodniu nadal będzie miało problemy z samodzielnym oddychaniem.

Ciało dziecka od teraz bardzo intensywnie przybiera na wadze. Buzia staje się okrąglejsza i coraz bardziej przypomina bobasa.

Ostatecznie wykształca się siatkówka oka. Otwierają się powieki. Gałki oczne poruszają się. Jeżeli w czasie badań specjalistycznych silnie rozświetli się wnętrze macicy, dziecko odwraca się od źródła światła, trzepoce rękami i nogami, a jego serce zaczyna bić szybciej. Pomału zanika meszek na skórze.

Kubki smakowe dziecka są już rozwinięte, dziecko może poczuć smak twojego jedzenia przez płyn owodniowy, który pije.

Dziecko dużo śpi, ale też coraz intensywniej kopie i rozpycha się.

27 tydzień ciąży - waga dziecka. Mierzy 25 cm od czubka głowy do pupy, a ok. 40 cm mierząc od czubka głowy do stóp, waży ok. 1 kg. Dziecko jest wielkości kalafiora.

27 tydzień ciąży: co dzieje się z Tobą

Jesteś na przełomie drugiego i trzeciego trymestru. Dziecko kopie, przemieszcza się, wywija koziołki, a Ty doskonale czujesz te akrobacje. Na początku trzeciego trymestru brzuch jest już całkiem spory. Niekiedy trudno wyobrazić sobie, że może być jeszcze większy. uwierz nam, że może.

Możliwe odczucia na tym etapie ciąży to:
- Ciążowy blask może już nieco przygasać. Robisz się coraz większa, coraz trudniej jest ułożyć się do snu. Wytrzymaj, odpoczywaj. Przyjdzie moment, kiedy będziesz z sentymentem wspominać czas ciąży, nawet, jeśli teraz czujesz, że jest ci cieżko
- Od czas do czasu możesz czuć napięcie mięśni brzucha. Dziecko przygotowuje się do porodu
- Może ci brakować tchu
- Jeśli czujesz, że puchną ci dłonie, zdejmij pierścionki, póki się da!
- Możesz mieć wzdęcia. Dziecko rośnie intensywnie i uciska na Twoje organy wewnętrzne, układ pokarmowy zaczyna zwalniać.

Jeśli dokuczają Ci hemoroidy dbaj o właściwą dietę tj. dużo błonnika - warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, dużo płynów), by Twoje jelita pracowały prawidłowo i regularnie. Zapytaj też lekarza, jakie leki Ci poleca.

Życie mogą Ci utrudniać skurcze łydek, dłoni czy stóp. Świadczą one zazwyczaj o zakłóceniu równowagi elektrolitowej pomiędzy jonami potasu, wapnia i magnezu. Dlatego z takim kłopotem warto zwróć się do lekarza, który w razie potrzeby przepisze Ci preparaty z właściwymi mikroelementami.

Przygotuj się też na częstsze wizyty u lekarza. W 7 miesiącu będziesz się na nie zgłaszać co 4 tygodnie, a później co 3 lub nawet co 2 tygodnie.

27 tydzień ciąży - waga matki Podczas gdy w drugim trymestrze energia Cię rozpierała, teraz przyjdzie zmęczenie. Dodatkowe kilogramy - możesz być cięższa nawet o osiem kilogramów - problemy ze snem, częste wstawanie w nocy do łazienki, obrzęki, niepokój związany z porodem, to wszystko wpływa na obniżone samopoczucie.

A tymczasem macica systematycznie się powiększa. Sięga mniej więcej 7 cm powyżej linii pępka. W ciągu kolejnych tygodni ciąży brzuch będzie rósł o około jeden centymetr tygodniowo, a Ty będziesz tyć średnio pół kilograma na tydzień.

Zadbaj o to, aby nie przybierać na wadze zbyt dużo i zbyt szybko. Pod koniec ciąży Twoje dziecko będzie ważyło około 3,5 kg, macica - 1 kg, łożysko - 0,8 kg, płyn owodniowy - 1,2 kg, piersi - dodatkowe pół kilograma, woda zatrzymana w organizmie - 1,5 kg, zwiększona ilość osocza krwi - 1,5 kg. To razem 10 kg. Zrzucisz je kilkanaście dni/tygodni po porodzie.

Pozostałe "nazbierane" kilogramy, to już tłuszcz. Prawidłowy przyrost masy ciała podczas ciąży w dużej mierze zależy od masy ciała przed ciąża. Szczupłe i drobne kobiety mogą przytyć nieco więcej niż te, które przed ciążą walczyły z dodatkowym tłuszczykiem. I tak w ciąży pojedynczej, panie o niskim BMI poniżej 19, powinny przytyć od 13 do 16 kg, kobiety o prawidłowej masie ciała, czyli BMI od 19 do 26 przybiorą około 11-13 kg, a kobiety z nadwagą tj. od 26 BMI powinny przytyć nie więcej niż 10-11 kg.

Kiedy w przeciągu jednego miesiąca waga wzrośnie więcej niż 2,5-3 kg to znak, że tyjesz za dużo. Zbyt szybki przyrost masy ciała, często związany jest z zatrzymaniem płynów. Wówczas są to objawy niepokojące i należy powiedzieć o tym lekarzowi prowadzącemu ciążę. Jeśli jednak Twój intensywny przyrost masy ciała wynika z racji częstego otwierania lodówki, to - jak łatwo się domyśleć - nadmierna podaż kalorii prowadzi do gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Folgowanie sobie, jedzenie za dwoje i tego, na co ma się ochotę nie jest korzystne, ani dla Ciebie, ani dla dziecka.

Ciąża w istotny sposób nie zwiększa dziennego zapotrzebowania na kalorie. W III trymestrze zwiększasz wartość energetyczną diety odpowiednio o 360 kcal/na i 480 kcal/na dzień. Jest to równoznaczne z włączeniem do jadłospisu dodatkowej przekąski np. w postaci kanapki z pieczywa pełnoziarnistego z chudą wędliną i pomidorem lub jednej porcji sałatki owocowej.

Pomału zaczynasz coraz częściej myśleć o zbliżającym się porodzie. Od 27 tygodnia ciąży, z każdym kolejnym dniem, zwiększa się szansa przeżycia dziecka poza Twoim organizmem.

Pytanie do lekarza

Czy jest coś, co przyszła mama może zrobić, aby zapobiec przedwczesnemu porodowi?

Dr n. med. Grzegorz Południewski, lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
- Poród przedwczesny nie zawsze łączy się z konkretnymi czynnikami ryzyka, takimi jak wady wrodzone macicy, niewydolność szyjki, mięśniaki ciąża mnoga itd. Jednym z czynników nieprzewidywalnych jest rozpoczęcie czynności skurczowej, przedwczesne odpłynięcie wód płodowych, zakażenie wewnątrzmaciczne, krwawienia. Nie możemy tych sytuacji przewidzieć gdyż nie mają one objawów poprzedzających. Aby ograniczyć ryzyko warto przed ciążą wiedzieć czy anatomiczna budowa macicy jest prawidłowa, śledzić w badaniu USG zmiany w szyjce macicy, jej długość i rozwarcie, przeciwdziałać skurczom macicy, leczyć stany zapalne, ograniczyć wysiłek. Wyjątkową czujność zachować gdy mamy do czynienia z ciążą mnogą lub z objawami poronienia i porodu przedwczesnego.

O tym możesz pomyśleć

- Od stycznia 2019 r. wprowadzono zmiany w opiece okołoporodowej. Nowością jest zobowiązanie, by osoby sprawujące opiekę nad ciężarną kontrolowały ryzyko pojawienia się depresji, także poporodowej. Tym samym lekarz czy położna mają obowiązek zaproponować badanie przesiewowe, dotyczące wystąpienia ryzyka depresji (ocena ryzyka i nasilenia objawów depresji, także poporodowej), a w razie potrzeby skierować przyszłą mamę bądź kobietę po porodzie do specjalisty. Procedura realizowana jest w trzech etapach, na 11-14 tygodniu ciąży, 33-37 tygodniu i po porodzie, podczas wizyty położnej.

- Gdy po raz pierwszy wybierzecie się do sklepu z artykułami dla niemowląt, możecie doznać lekkiego zawrotu głowy. Wyprawka dla noworodka - co powinna zawierać? Oto garść praktycznych rad, które przydadzą się Wam podczas zakupów.

To ważne

Czy liczyć ruchy płodu?

27 tydzień ciąży - ruchy dziecka. Nie ma ścisłych parametrów dotyczących liczby ruchów dziecka. Dzieci - tak jak dorośli - mają różne temperamenty. Jedne są spokojniejsze, inne bardziej ruchliwe. Każda matka jest najlepszą specjalistką w dziedzinie ruchów swojego dziecka. To Ty znasz jego rytm snu i czuwania, wiesz, kiedy powinno się ruszać i jak mocno. W miarę upływu ciąży ruchy dziecka stają się łagodniejsze, ponieważ ma ono coraz mniej miejsca. Dziecko ma również dwu-, trzygodzinne okresy snu, kiedy nie rusza się wcale. Jeśli jednak czujesz, że liczba ruchów znacznie się zmniejszyła z dnia na dzień, konieczna jest kontrola zapisu czynności serca dziecka i ewentualnie USG. Zwykle ruchy dziecka odczuwa się kilkadziesiąt razy dziennie. Przyjmuje się, że nawet pod koniec ciąży, kiedy dziecku jest już bardzo ciasno, powinno ich być co najmniej kilkanaście na dobę.

Czy wiesz, że...

W pierwszym trymestrze ciąży tarczyca kobiety zwiększa produkcję hormonów o 30 proc., a w drugim i trzecim trymestrze nawet o 50 proc.

Aby mogła sprostać tym zadaniom, kobiety w ciąży powinny - zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia - zwiększyć dzienną dawkę spożywanego jodu do 250 mikrogramów. Wraz ze standardową dietą dostarczamy ok. 100-150 mikrogramów tego pierwiastka, zatem w okresie ciąży trzeba zacząć przyjmować w postaci suplementów dodatkowe 150 mikrogramów.

W Polsce dzięki wprowadzeniu w 1997 r. obowiązkowego jodowania soli kuchennej jodkiem potasu, nie stwierdza się dziś niedoborów jodu w populacji dzieci i dorosłych. Jedynymi osobami, które wymagają suplementacji jodem, są właśnie kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, gdyż przeciwwskazane jest u nich zwiększenie spożycia soli.

Badania w wielu krajach świata wskazują, że suplementacja jodem w okresie ciąży i karmienia piersią korzystnie wpływa na współczynnik inteligencji potomstwa. Dzieci, których matki spożywały dziennie 250 mikrogramów tego pierwiastka, uzyskiwały w testach na inteligencję wyniki o 12 proc. lepsze od rówieśników.

27 tydzień ciąży, który to miesiąc? 27 tydzień ciąży to ostatni tydzień 6 miesiąca. Kończysz drugi trymestr ciąży.

Dowiedz się więcej o 27 tygodniu ciąży:

 1. Być może zauważyłaś już, że z piersi wydobywają się krople przejrzystego, żółtawego płynu? To siara, pierwszy pokarm dla Twojego dziecka. U części kobiet widać ja dopiero po porodzie, mimo trwającej już od tygodni niewielkiej produkcji.

 2. Przyrost Twojej wagi w ostatnim trymestrze ciąży nie będzie już tak gwałtowny jak w drugim. Odżywiaj się nadal racjonalnie. Pamiętaj, by mięso jeść na zmianę z rybami i jajami.

 3. Staraj się spać na lewym boku (połóż poduszkę między nogami) - macica nie uciska wtedy na duże naczynia krwionośne biegnące po prawej stronie kręgosłupa.

  • Najlepsze pozycje do snu

   Najlepsze pozycje do snu

   Nasz ekspert, ginekolog-położnik wyjaśnia, jaka pozycja do snu będzie najkorzystniejsza dla Ciebie i dziecka.

 4. Zapisz się na kontrolną wizytę u stomatologa. Lepiej teraz wyleczyć ewentualny stan zapalny, a poza tym po porodzie będziesz miała mało czasu, by zająć się sobą.

 5. Robisz codziennie ćwiczenia Kegla? Warto! Pomagają panować nad zwieraczem pęcherza, wzmacniają mięśnie biorące udział w porodzie, ułatwiają połóg.

  • Jak uniknąć nacięcia krocza?

   Jak uniknąć nacięcia krocza?

   Czy możesz sama coś zrobić, żeby uniknąć nacięcia krocza podczas porodu? Tak, pomyśl o mięśniach Kegla. Pomagają też na nietrzymanie moczu.

 6. Gdyby dziecko urodziło się teraz, przy obecnym rozwoju medycyny, ma duże szanse na przeżycie. Ale każdy tydzień w schronieniu Twojego brzucha pozwala mu na lepszy rozwój.

Szósty miesiąc

Szósty miesiąc

Pod koniec drugiego trymestru ciąża zaczyna Ci już trochę ciążyć. Rosnący brzuch coraz bardziej zmienia Twoje samopoczucie i rytm dnia.

W dwudziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko jest...

W dwudziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko jest...

Jak duże jest dziecko w kolejnych tygodniach ciąży? Podajemy wielkość i porównanie do owoców i warzyw.

zobacz kolejny tydzień ciąży

Aplikacja Moja Ciąża

Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu, zapisuj swoją wagę i terminy wizyt.

Pobierz aplikację za darmo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.