Noworodek - najnowsze artykuły
-
5-miesięczne dziecko: kalendarium rozwoju malucha
5-miesięczne dziecko to aktywny bobas, który jest bardzo ciekawy świata i bacznie obserwuje otoczenie. Niemowlę 5-miesięczne zdobywa szereg nowych umiejętności. Zarówno rozwój intelektualny, jak i ruchowy postępują niezwykle dynamicznie. Jak przebiega rozwój dziecka w 5 miesiącu życia?
-
Pierwsza kąpiel noworodka - kiedy jest odpowiedni moment? Poradnik dla rodziców
Pierwsza kąpiel noworodka ma miejsce już w szpitalu. Dlaczego im później, tym lepiej i jak bezpiecznie wykąpać dziecko po powrocie do domu? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat pierwszej pielęgnacji.
-
Lekarze uznali to dziecko za zmarłe już w łonie matki. "Po porodzie zaczęło oddychać". To był szok
To dziecko zostało uznane za zmarłe, zanim się jeszcze w ogóle urodziło, jednak to był duży błąd. "Po porodzie zaczęło oddychać", co bardzo zaskoczyło matkę, jak i lekarzy. Takiego obrotu sprawy zdecydowanie nikt się nie spodziewał.
-
Hipotrofia płodu - na czym polega? Jakie są przyczyny występowania hipotrofii?
Hipotrofia płodu oznacza, że dziecko w łonie matki nie rośnie dostatecznie szybko. Lekarz prowadzący ciążę przeprowadzając regularnie badania USG, podczas których w oparciu o wiedzę o wieku ciąży i pomiary płodu, jest w stanie ocenić prawidłowość jego rozwoju. Jeśli parametry dziecka w znaczący sposób odbiegają od ustalonych norm, wówczas diagnozuje się hipotrofię płodu. Jakie są konsekwencje takiego stanu? Dlaczego występuje hipotrofia i jak się z nią walczy? To i wiele innych informacji o hipotrofii znajdziesz poniżej.
-
Pleśniawki u niemowlaka. Co powoduje ich powstawanie?
Pleśniawki u niemowlaka to przypadłość, która pojawia się dość często. Początkowo rodzice, którzy zaobserwują w buzi dziecka biały nalot mylą go z pozostałościami po karmieniu mlekiem. Dość szybko jednak okazuje się, że nalot nie znika. Wówczas wiadomo już, że z dużą dozą prawdopodobieństwa mamy do czynienia z pleśniawkami. Czym są pleśniawki? Skąd się biorą? Jak je leczyć?
-
Obcinanie włosów u niemowląt - wszystko, co warto wiedzieć przed pierwszym strzyżeniem
Obcinanie włosów u niemowląt budzi wiele kontrowersji. Pierwsze postrzyżyny to jeden z bardziej emocjonujących momentów w życiu każdego rodzica. Kiedy obciąć dziecku włosy i ile kosztuje wizyta u fryzjera?
-
Jak dbać o narządy płciowe noworodka u chłopca?
Jak właściwie dbać o narządy płciowe noworodka u chłopca? Kilka ważnych kwestii, o których należy pamiętać podczas czynności higienicznych.
-
Biegunka u niemowlaka - jak reagować? Objawy, przyczyny i leczenie
Biegunka u niemowlaka może być niebezpieczna, ponieważ prowadzi ona do odwodnienia malucha. Biegunka może być spowodowana co najmniej kilkoma powodami. Sprawdź w czym tkwi problem.
-
Śmierć łóżeczkowa: co to takiego? Przyczyny i zapobieganie
Śmierć łóżeczkowa dotyczy zwłaszcza noworodków i niemowląt do 6 miesiąca życia. Na czym polega i jak się przed nią chronić?
-
SIDS: czym jest nagła śmierć łóżeczkowa? Przyczyny i zapobieganie
SIDS, czyli nagła śmierć łóżeczkowa to sytuacja, która dotyka najczęściej niemowlęta do pierwszego roku życia. Jakie są czynniki ryzyka i jak chronić przed nimi dziecko?
- Temat podwyżek dla nauczycieli wraca. Szykują się "nowe kalkulacje"
- Matka uczniów o polskiej szkole: Na rodziców przerzuca się obowiązek nauki
- Trzynastki dla nauczycieli. Zaczęły się wypłaty, ale ci pedagodzy się nie załapią
- Oto najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w 2024
- Nagranie ze studniówki z 1994 roku hitem TikToka. "Klasa sama w sobie"
- Chrzest święty 2025. Na jakich zasadach będzie przyznawany sakrament?
- Oryginalne imię nie spodobało się bliskim. "Twierdzą, że ściągnie klątwę"
- Matka maturzysty narzeka na matematykę. "24 zadania z dnia na dzień"
- Fisher-Price i nowa linia zabawek. Szczera opinia mamy trzylatka
- Jeśli spodziewasz się dziecka, nie popełnij mojego błędu. Też miałam być "cool matką"
-
Podgrzewacz do butelek - przydatny sprzęt dla wszystkich rodziców noworodków i niemowląt
Podgrzewacz do butelek to jedno z urządzeń, które bardzo ułatwia funkcjonowanie, kiedy w domu pojawia się małe dziecko. Jaki podgrzewacz wybrać, aby spełnił wszystkie oczekiwania?
-
Wyprawka dla noworodka urodzonego zimą- co może się przydać? [LISTA]
Wyprawka dla noworodka urodzonego zimą musi zawierać ciepłe ubrania i zimowe akcesoria. Sprawdź z nami listę rzeczy, które muszą znaleźć się w zimowej wyprawce dla noworodka.
-
Czkawka u noworodka - jak sobie z nią radzić?
Czkawka u noworodka jest stanem fizjologicznym i może pojawiać się nawet kilkanaście razy dziennie. Zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju, a jej częste występowanie spowodowane jest tym, że noworodek nie ma wystarczająco dojrzałego układu nerwowego.
-
Krochmal do kąpieli. Jak przygotować kąpiel w krochmalu dla niemowlaka?
Krochmal do kąpieli niemowląt stosowały nasze babcie i prababcie. Doskonale sprawdza się w przypadku problemów skórnych lub odparzeń pieluszkowych. Jak przygotować kąpiel w krochmalu dla dziecka?
-
Można dwa razy zakazić się tym samym rotawirusem? Fakty i mity na temat rotawirusów
Rotawirusy są jedną z głównych przyczyn ciężkich biegunek u niemowląt i małych dzieci. Przebieg infekcji jest tak gwałtowny, że często prowadzi do odwodnienia. Szacuje się, że co roku zakażeniom ulega ponad 200 tysięcy dzieci poniżej piątego roku. Do polskich szpitali trafia z tego powodu ponad sześć tysięcy maluchów! Nic dziwnego, że rodzice szukają informacji na temat rotawirusów. Trudno je jednak czasem zweryfikować. Przedstawiamy więc fakty i najczęściej powtarzane mity na temat tych drobnoustrojów.
-
Czy niemowlę może płakać z nudów? Rodzice, nie wiedzą, czego potrzebuje ich dziecko
Jest wiele powodów płaczu u dziecka. Czasami maluchy płaczą, gdy coś je boli, kiedy są głodne, mają mokrą pieluszkę. Te sygnały mamy zazwyczaj dobrze znają, ale jak rozpoznać, że dziecko płacze z nudów?
-
Bank Mleka Kobiecego. 1665 litrów cennego mleka kobiecego zebrane i zamknięte w 20 tys. butelek
Regionalny Bank Mleka Kobiecego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny zebrał 20 000 butelek mleka kobiecego pasteryzowanego, które zastaną przekazane do jednego z warszawskich szpitali. Pokarm z Banku wspomaga proces leczenia noworodków, wśród których większość stanowią wcześniaki i noworodki chore.
-
Otulacz dla noworodka. Jaki kokon dla noworodka wybrać?
Otulacz dla noworodka to coraz bardziej popularny sposób na ochronę najmniejszych dzieci przed zmiennymi warunkami zewnętrznymi: przeciągami czy zmianami temperatury. Niedawno urodzone maleństwa znajdują się momentalnie w zupełnie nowym dla siebie środowisku, pełnym przestrzeni i nowych kształtów. Taki zastyrzyk nowości bywa postrzegany jako niekomfortowy dla dziecka. Czy warto więc zaopatrzyć się w otulacz dla noworodka?
-
Skóra noworodka - wygląd, pielęgnacja i najczęstsze problemy
Skóra to nasz największy organ. Pierwsze dni po narodzinach to czas wielkich zmian nie tylko dla rodziców maleństwa, ale przede wszystkim dla niego samego. Już nie jest dłużej bezpiecznie ukryte w brzuchu mamy. Pierwszy kontakt ze światem zewnętrznym, bakteriami, wirusami - z tym wszystkim poradzić musi sobie organizm maluszka.
-
Noworodkowi po narodzinach należy zostawić mokre rączki. Położna zaskoczyła internautów
Katarzyna Płaza-Piekarzewska, położna prowadzi bloga zaskakuje fanów ciekawostkami na temat porodu i noworodków. Tym razem opisała, dlaczego dziecku po porodzie należy zostawić mokre rączki.
-
Łapki niedrapki - czy warto w nie zainwestować? Co mówią zwolennicy a co przeciwnicy?
Rękawiczki mają chronić dziecko przed zadrapaniami i pomóc w utrzymaniu odpowiedniej temperatury. Jednak czy na pewno powinny być elementem wyprawki dla noworodków? Jakie są plusy i minusy łapek niedrapek?
-
Łóżeczko dla niemowlaka - zwyczajne czy z wyposażeniem?
Łóżeczko niemowlęce to podstawowy element wyprawki noworodka. Jak wybrać najlepszy model i czym się kierować podczas dokonywania zakupu? Jakie cechy powinno posiadać łóżeczko? Kupić model tradycyjnego łóżeczka, czy z dodatkowym wyposażeniem? Przeczytajcie, zanim wybierzecie się na zakupy.
-
Syndrom dziecka potrząsanego: przyczyny, objawy, leczenie
Syndrom dziecka potrząsanego (SBS) jest terminem służącym do opisania objawów, jakie powstają w wyniku potrząsania niemowlęciem lub małym dzieckiem. Gwałtowne wstrząsy prowadzą do urazów mózgu, a nawet śmierci. Choć SBS wiąże się najczęściej z przemocą wobec dzieci, to okazuje się, że do mikrouszkodzeń mózgu może dojść również w zupełnie innych, pozornie niewinnych okolicznościach. Co należy wiedzieć o syndromie dziecka potrząsanego?
-
Kołyski - dlaczego warto kupić kołyskę zamiast łóżeczka?
Kołyski mają bardzo dużo zalet, bo samo kołysanie ma niezwykle korzystne działanie na rozwój małego dziecka. Jak kołyska może wspierać malucha? Jaki materac wybrać do kołyski?
-
Odruch Moro - czym jest, co go wywołuje, kiedy wygasa
Odruch Moro to całkowicie naturalna reakcja noworodka na gwałtowną zmianę ułożenia ciała, głowy, na dźwięk, hałas, temperaturę i światło. Czym się objawia i jak długo trwa?
-
Neonatolog - czym się zajmuje i jakie wykonuje badania?
Neonatolog to pierwszy lekarz dziecka. Jakie badania powinien przeprowadzić u noworodka i czy powinien być obecny na sali porodowej?
-
Ciemiączko problemy - co powinno niepokoić rodziców?
Ciemiączko problemy to hasło, które elektryzuje wielu rodziców. Owo "okienko", które jest zlokalizowane na głowie noworodków i przypomina wgłębienie często burzy spokój. Ciemiączka nie trzeba się obawiać, ale należy je obserwować i kontrolować, ponieważ zmiany w jego wyglądzie mogą być objawem problemów zdrowotnych.
-
Kikut pępowinowy. Jak dbać o pępek noworodka?
Kikut pępowinowy u noworodka, który powstaje w wyniku odcięcia pępowiny podczas porodu, wymaga szczególnej pielęgnacji. Co należy robić? Dzisiejsze standardy zdecydowanie odbiegają od wytycznych, jakie w tym zakresie obowiązywały jeszcze kilka lat temu. Jak dbać o kikut pępowinowy, by szybko i samoistnie odpadł?
-
Pielęgnacja pępka noworodka - nie boli, nie jest trudna. Przyjemne zmiany
Pielęgnacja pępka jeszcze dekadę temu wyglądała zupełnie inaczej niż dziś. Nowe zasady są przyjazne mamie i dziecku. W zasadzie nie robisz z pępkiem niczego szczególnego.
-
Zabieg Credégo u noworodków - na czym polega, czy rzeczywiście jest potrzebny?
Zabieg Credégo wykonywany jest u noworodków tuż po porodzie, by chronić je przed groźnym w skutkach rzeżączkowym zapaleniem spojówek. Czy jest to zasadne?
-
Jak podnosić noworodka prawidłowo i bezpiecznie?
Nad tym, jak podnosić noworodka prawidłowo i bezpiecznie, zastanawia się każdy świeżo upieczony rodzic. Nic dziwnego. Dziecko, które niedawno przyszło na świat, budzi zachwyt, ale i obawy. Jest przecież także kruche, bezbronne i delikatne. Jak podnosić noworodka, tulić i odkładać do łóżeczka, by nie zrobić krzywdy?
-
Noworodek - zmiany i objawy, które zupełnie niepotrzebnie niepokoją
Nowonarodzony człowiek wydaje się tak kruchą istotą, że niemal każdy detal budowy jego ciała lub specyficzne zachowanie od razu budzą nasze obawy, czy wszystko jest w porządku.
-
Fizjologiczny spadek masy ciała - co to takiego? Czy utrata masy ciała noworodka jest powodem do niepokoju?
Fizjologiczny spadek masy ciała to coś naturalnego - noworodek traci na wadze po urodzeniu. Kiedy może być powodem do niepokoju?
-
Zakatarzona rodzina? Są sposoby na ułatwienie sobie życia
Katar, chociaż nie jest chorobą, może porządnie utrudnić normalne funkcjonowanie każdej rodziny. Co robić, aby nie dokuczał nam aż tak bardzo?
-
Twoje dziecko ciągle jest zakatarzone? Pięć przyczyn
Nie zawsze od razu łatwo zdiagnozować, co odpowiada za przewlekły katar. Często wydaje się nam, że katar to. po prostu katar, ale możliwości jego powstawania i uporczywego trwania jest kilka. Co może stać za wydzieliną z nosa, która zdaje się trwać wiecznie?
-
Smółka - czym jest, jak wygląda. Z czym wiąże się brak smółki?
Smółka to pierwszy stolec w życiu dziecka. Powinien pojawić się w przeciągu pierwszych 24 godzin od przyjścia na świat. Jak wygląda, z czego się składa i co może oznaczać sytuacja, gdy stolec pojawił się znacznie później?
-
Biały nalot w buzi, łuszcząca się skóra, sine dłonie u dziecka? To wcale nie musi być powód do niepokoju
Niektóre cechy wyglądu niemowlęcia lub zachowania mogą nas dziwić i niepokoić. To, co zaskakuje rodziców, najczęściej wynika z niedojrzałości młodego organizmu. Maluszek po urodzeniu musi przystosować się do nowych warunków życia poza brzuchem mamy. Zanim to nastąpi, dziecko może mieć różne przejściowe dolegliwości. Niektórym łatwo zaradzić, a innymi w ogóle nie warto się przejmować.
-
Przedszkolny savoir-vivre dla rodziców: Jak reagować w kontaktach z innymi i czego uczyć własne dziecko?
Dbamy o zdrowie naszego dziecka, ale na to, co spotka je w przedszkolu nie zawsze mamy wpływ. Jak reagować w sytuacji kiedy inne dziecko daje zły przykład, albo przychodzi do placówki z katarem? W takich sytuacjach możemy własne dziecko wiele nauczyć.
-
Zatkany nosek - zmora rodziców małych dzieci. Sposoby na to, aby ulżyć dziecku z katarem
Choć też męczący, dla dorosłego zatkany nos nie jest takim problemem, jak dla malucha. Co robić, aby pomóc dziecku, które męczy katar?
-
Problemy z brzuchem u maluszka. Co na to ekspert?
Problemy z brzuszkiem dotyczą prawie każdego dziecka. Co jest ich przyczyną i jak można pomóc maluszkowi? Zapytaliśmy o to pediatrę Beatę Kowalewską.