Noworodek - najnowsze artykuły

 • Wyprawka dla noworodka urodzonego zimą- co może się przydać? [LISTA]
 • Czkawka u noworodka - jak sobie z nią radzić?

  Czkawka u noworodka - jak sobie z nią radzić?

  Czkawka u noworodka jest stanem fizjologicznym i może pojawiać się nawet kilkanaście razy dziennie. Zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju, a jej częste występowanie spowodowane jest tym, że noworodek nie ma wystarczająco dojrzałego układu nerwowego.

  KatK
 • Krochmal do kąpieli. Jak przygotować kąpiel w krochmalu dla niemowlaka?
 • Można dwa razy zakazić się tym samym rotawirusem? Fakty i mity na temat rotawirusów

  Można dwa razy zakazić się tym samym rotawirusem? Fakty i mity na temat rotawirusów

  Rotawirusy są jedną z głównych przyczyn ciężkich biegunek u niemowląt i małych dzieci. Przebieg infekcji jest tak gwałtowny, że często prowadzi do odwodnienia. Szacuje się, że co roku zakażeniom ulega ponad 200 tysięcy dzieci poniżej piątego roku. Do polskich szpitali trafia z tego powodu ponad sześć tysięcy maluchów! Nic dziwnego, że rodzice szukają informacji na temat rotawirusów. Trudno je jednak czasem zweryfikować. Przedstawiamy więc fakty i najczęściej powtarzane mity na temat tych drobnoustrojów.

  redakcja
 • Czy niemowlę może płakać z nudów? Rodzice, nie wiedzą, czego potrzebuje ich dziecko
 • Bank Mleka Kobiecego. 1665 litrów cennego mleka kobiecego zebrane i zamknięte w 20 tys. butelek
 • Otulacz dla noworodka. Jaki kokon dla noworodka wybrać?

  Otulacz dla noworodka. Jaki kokon dla noworodka wybrać?

  Otulacz dla noworodka to coraz bardziej popularny sposób na ochronę najmniejszych dzieci przed zmiennymi warunkami zewnętrznymi: przeciągami czy zmianami temperatury. Niedawno urodzone maleństwa znajdują się momentalnie w zupełnie nowym dla siebie środowisku, pełnym przestrzeni i nowych kształtów. Taki zastyrzyk nowości bywa postrzegany jako niekomfortowy dla dziecka. Czy warto więc zaopatrzyć się w otulacz dla noworodka?

  Kamil Michaluk
 • Skóra noworodka - wygląd, pielęgnacja i najczęstsze problemy

  Skóra noworodka - wygląd, pielęgnacja i najczęstsze problemy

  Skóra to nasz największy organ. Pierwsze dni po narodzinach to czas wielkich zmian nie tylko dla rodziców maleństwa, ale przede wszystkim dla niego samego. Już nie jest dłużej bezpiecznie ukryte w brzuchu mamy. Pierwszy kontakt ze światem zewnętrznym, bakteriami, wirusami - z tym wszystkim poradzić musi sobie organizm maluszka.

  M. Wołoszyn
 • Noworodkowi po narodzinach należy zostawić mokre rączki. Położna zaskoczyła internautów
 • Łapki niedrapki - czy warto w nie zainwestować? Co mówią zwolennicy a co przeciwnicy?
 • Łóżeczko dla niemowlaka - zwyczajne czy z wyposażeniem?

  Łóżeczko dla niemowlaka - zwyczajne czy z wyposażeniem?

  Łóżeczko niemowlęce to podstawowy element wyprawki noworodka. Jak wybrać najlepszy model i czym się kierować podczas dokonywania zakupu? Jakie cechy powinno posiadać łóżeczko? Kupić model tradycyjnego łóżeczka, czy z dodatkowym wyposażeniem? Przeczytajcie, zanim wybierzecie się na zakupy.

  dd
 • Syndrom dziecka potrząsanego: przyczyny, objawy, leczenie

  Syndrom dziecka potrząsanego: przyczyny, objawy, leczenie

  Syndrom dziecka potrząsanego (SBS) jest terminem służącym do opisania objawów, jakie powstają w wyniku potrząsania niemowlęciem lub małym dzieckiem. Gwałtowne wstrząsy prowadzą do urazów mózgu, a nawet śmierci. Choć SBS wiąże się najczęściej z przemocą wobec dzieci, to okazuje się, że do mikrouszkodzeń mózgu może dojść również w zupełnie innych, pozornie niewinnych okolicznościach. Co należy wiedzieć o syndromie dziecka potrząsanego?

  mb
 • Kołyski - dlaczego warto kupić kołyskę zamiast łóżeczka?
 • Odruch Moro - czym jest, co go wywołuje, kiedy wygasa
 • Neonatolog - czym się zajmuje i jakie wykonuje badania?
 • Ciemiączko problemy - co powinno niepokoić rodziców?

  Ciemiączko problemy - co powinno niepokoić rodziców?

  Ciemiączko problemy to hasło, które elektryzuje wielu rodziców. Owo "okienko", które jest zlokalizowane na głowie noworodków i przypomina wgłębienie często burzy spokój. Ciemiączka nie trzeba się obawiać, ale należy je obserwować i kontrolować, ponieważ zmiany w jego wyglądzie mogą być objawem problemów zdrowotnych.

  mzb
 • Kikut pępowinowy. Jak dbać o pępek noworodka?

  Kikut pępowinowy. Jak dbać o pępek noworodka?

  Kikut pępowinowy u noworodka, który powstaje w wyniku odcięcia pępowiny podczas porodu, wymaga szczególnej pielęgnacji. Co należy robić? Dzisiejsze standardy zdecydowanie odbiegają od wytycznych, jakie w tym zakresie obowiązywały jeszcze kilka lat temu. Jak dbać o kikut pępowinowy, by szybko i samoistnie odpadł?

  mzb
 • Pielęgnacja pępka noworodka - nie boli, nie jest trudna. Przyjemne zmiany
 • Zabieg Credégo u noworodków - na czym polega, czy rzeczywiście jest potrzebny?
 • Jak podnosić noworodka prawidłowo i bezpiecznie?

  Jak podnosić noworodka prawidłowo i bezpiecznie?

  Nad tym, jak podnosić noworodka prawidłowo i bezpiecznie, zastanawia się każdy świeżo upieczony rodzic. Nic dziwnego. Dziecko, które niedawno przyszło na świat, budzi zachwyt, ale i obawy. Jest przecież także kruche, bezbronne i delikatne. Jak podnosić noworodka, tulić i odkładać do łóżeczka, by nie zrobić krzywdy?

  mzb
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.